Audio Technica AT-440 MLb (MM) & AT-ART9 (MC)

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Audio Technica AT-440 MLb (MM)

πριν 2 χρόνια αγόρασα για 200 ευρώ την την AT-440 MLb.. βασικός λόγος να παίζει στο 'πάνω' σύστημα στο Pioneer PL550 DD στις χαλαρές ακροάσεις.. η κεφαλή φορά MicroLinear 0.12 βελόνα που που επιτρέπει βάρος ανάγνωσης 1.2 - 1.4 gr, έτσι παίζουν τα δισκάκια με την ελάχιστη δυνατή φθορά.. το σήμα της προσαρμόζει ένα DIY Phono Stage που έχω φτιάξει με ένα ποιοτικό σταθεροποιημένο τροφοδοτικό και 2 Mosfet ανά κανάλι.. (παρόμοιο με το σχέδιο του Graham Slee) το οποίο θα παρουσιαστεί λεπτομερώς οσονούπω.. η κεφαλή κελαηδά και αποδίδει πολύ καλά σε ανάλυση, διαχωρισμό καναλιών, σκηνή, διακριτότητα οργάνων, μουσικότητα, όλα σε παραπάνω βαθμό από τα χρήματα που κοστίζει.. όσοι σκέφτονται για ΜΜ σ' αυτά τα χρήματα ας την έχουν υπ' όψιν τους, το κεφαλόπουλο ρίχνει για πλάκα σε κάτι Ναγκαόκες και Γκράντο!!






Audio-Technica AT440MLb Phono Cartridge Specifications
  • Type: Dual Moving Magnet Stereo Cartridge
  • Output voltage @ 1kHz,5cm/sec.: 4mV
  • Channel balance @ 1kHz: 1.0dB
  • Channel separation @ 1kHz: 28dB
  • Frequency response: 20Hz-25kHz
  • Dynamic compliance (x10-6 cm/dyne): 10
  • Static compliance (x10-6 cm/dyne): 40
  • Stylus type: 0.12 mil nude square micro-linear
  • Cantilever: Aluminum tube
  • Tracking force range: 1.0 - 1.8 g
  • Tracking force recommended: 1.4 g (14 mN)
  • Vertical tracking angle: 20°
  • Coil impedance @ 1kHz: 3.2k ohm
  • Coil inductance @ 1kHz: 490 mH
  • Load Capacitance: 100 - 200 pF
  • Recommended load resistance: 47k ohms
  • Color: Black/Violet
  • Weight: 6.5 g
  • Dimensions (mm): H17.3 × W16 × D28.2
  • Stylus replacement: Audio-Technica ATN440MLb
=====================================================================

Audio-Technica AT-ART9 (MC)

έχοντας μείνει λοιπόν περισσότερο από ευχαριστημένος από την AT 440 MLB παράγγειλα την κορυφαία της σειράς παραγωγής την AT-ART9.. δεν την έχω ακούσει ποτέ, την πήρα βασιζόμενος στις πολύ καλές κριτικές, την τιμή της (περίπου στο 1000_άρικο) και την Γιαπωνέζικη προέλευσή της.. ακόμα ένας πολύ σοβαρός λόγος επιλογής ήταν η συμβατότητα με τις Shelter που χρησιμοποιώ μιας και τα Step Ups του phono είναι κατασκευασμένα και κουρδισμένα γι αυτές.. η Audio-Technica AT-ART9 παρελήφθη, τοποθετήθηκε στο Nottingham Analogue 294, ρυθμίστηκε και παίζει.. χρειάστηκε να πειραχθεί λίγο το armboard για να έρθει ακριβώς.. αν και διάβασα ότι θέλει πολλές ώρες στρώσιμο αυτό που διαπίστωσα είναι ότι παίζει εξαιρετικά από την πρώτη στιγμή.. ο ήχος της ακόμα και ολοκαίνουργια out of the box είναι αψεγάδιαστος και ρίχνει σε πολλές ντίβες μέχρι και τα 4-5 χιλιάρικα.. θα αναρτηθούν πιο αναλυτικές εντυπώσεις όταν γράψει 100 ώρες..





Audio-Technica AT-ART9 Specifications
  • Type: Moving Coil VM Dual Magnet Stereo
  • Playback frequency range: 15 ~ 50,000 Hz
  • Output voltage: 0.5 mV (1kHz, 5 cm/sec.)
  • Channel separation: 30 dB (1kHz)
  • Output balance: 0.5 dB (1kHz)
  • Tracking force: 1.6 ~ 2.0 g (1.8 g standard)
  • Coil impedance: 12 Ω (1kHz)
  • DC resistance: 12 Ω
  • Rec. load impedance: 100 Ω or more (when head amplifier connected)
  • Coil inductance: 25 μH (1kHz)
  • Static compliance: 35 × 10-6 cm/dyne
  • Dynamic compliance: 18 × 10-6 cm/dyne (100Hz)
  • Stylus: Special line contact stylus with tip radii curvature of 40μm × 7μm
  • Cantilever: Diameter 0.26mm solid boron
  • Vertical tracking angle: 23°
  • Dimensions: 17.3(H) × 17(W) × 25.6(L) mm
  • Weight: 8.5 g




 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Καλοάκουστη η ART9. Εξαιρετική επιλογή με αντίστοιχο value for money. Έχω την AT33-SA και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Οι jazz δίσκοι μου έπαιξαν καλύτερα από ποτέ.
 


Μηνύματα
366
Reaction score
383
Καλησπέρα
Εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο και σχετικό μαζί. Οι βίδες που συγκρατούν την κεφαλή, πρέπει να βιδώνονται με το παξιμάδι επί του headshell (όπως στις φωτογραφίες) ή το αντίθετο. Σε ένα επεξηγηματικό βιντεάκι τοποθέτησης και ρύθμισης που είδα, τις τοποθετούσαν με το παξιμάδι προς τα κάτω, ώστε να μπορούν να χαλαρώσουν την βίδα ελαφρά και να κάνουν την τελική ρύθμιση με το protactor.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Πώς συγκρίνεται η ART-9 με την Shelter; (και ποια Shelter; την 501; )
Φορούσα την 901 ΙΙ.. Ήθελα μια καινούργια για πειραματισμό και για να μη φθείρω την Shelter να είναι όμως αξιόλογη για ν ακούω καλά.. έτσι βρήκα την ART9.. Έχω και την Shelter 5000.. Όπως έγραψα τα SUT του Phono είναι τα καλά (και ακριβά) της TLA κουρδισμένα για τις Shelter.. Τα χαρακτηριστικά της AT ART9 είναι πολύ κοντά σε αυτές.. Θα ανεβάσω αναλυτικές εντυπωσεις και συγκριτικό μόλις γράψει 100-200 ώρες.. Οι πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές με πρώτο χαρακτηριστικό τον διαχωρισμό των καναλιών που είναι σε απίστευτες διαστάσεις..
[DOUBLEPOST=1561226137][/DOUBLEPOST]
Καλησπέρα
Εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο και σχετικό μαζί. Οι βίδες που συγκρατούν την κεφαλή, πρέπει να βιδώνονται με το παξιμάδι επί του headshell (όπως στις φωτογραφίες) ή το αντίθετο. Σε ένα επεξηγηματικό βιντεάκι τοποθέτησης και ρύθμισης που είδα, τις τοποθετούσαν με το παξιμάδι προς τα κάτω, ώστε να μπορούν να χαλαρώσουν την βίδα ελαφρά και να κάνουν την τελική ρύθμιση με το protactor.
Έτσι που τα έχω είναι μια χαρά και τελειώνεις γρήγορα με τις ρυθμίσεις.. αλλιώς είναι μεγάλο παίδεμα γιατί από κάτω έχει κυλινδρικές φωλιές και δεν μπορείς να πιάσεις εύκολα τα παξιμάδια.. μια χαρά είναι έτσι..
 

Μηνύματα
42
Reaction score
23
...Οι πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές με πρώτο χαρακτηριστικό τον διαχωρισμό των καναλιών που είναι σε απίστευτες διαστάσεις..
Πολύ ενδιαφέρουσες οι εντυπώσεις για την ART-9. Ευχαριστώ πολύ.

Ενημερωτικά, έχω γνωρίσει έναν Ρώσο, ο οποίος επισκευάζει "κουρεμένες" κεφαλές με στελέχη/διαμάντια. Τον έχω δοκιμάσει σε τρεις κεφαλές DL103R με boron cantilever και microridge και microline διαμάντια και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά. Αν ποτέ υπάρξει ανάγκη, μπορώ να σας δώσω τα στοιχεία του.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Πολύ ενδιαφέρουσες οι εντυπώσεις για την ART-9. Ευχαριστώ πολύ.

Ενημερωτικά, έχω γνωρίσει έναν Ρώσο, ο οποίος επισκευάζει "κουρεμένες" κεφαλές με στελέχη/διαμάντια. Τον έχω δοκιμάσει σε τρεις κεφαλές DL103R με boron cantilever και microridge και microline διαμάντια και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά. Αν ποτέ υπάρξει ανάγκη, μπορώ να σας δώσω τα στοιχεία του.
Έχει χρειαστεί να στείλω μια φορά την Shelter 5000 στον Soundsmith στην Αμερική.. πολύ καλή δουλειά..
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Πολύ ενδιαφέρουσες οι εντυπώσεις για την ART-9. Ευχαριστώ πολύ.

Ενημερωτικά, έχω γνωρίσει έναν Ρώσο, ο οποίος επισκευάζει "κουρεμένες" κεφαλές με στελέχη/διαμάντια. Τον έχω δοκιμάσει σε τρεις κεφαλές DL103R με boron cantilever και microridge και microline διαμάντια και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά. Αν ποτέ υπάρξει ανάγκη, μπορώ να σας δώσω τα στοιχεία του.
Eχω μια AT-F5 για επισκευη. Αξίζει τον κόπο να την παω στον Ρώσο η η αξία επισκευής θα είναι δυσανάλογη? Αν μπορείς στείλε σε πμ τα στοιχεία του σε παρακαλω. Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
42
Reaction score
23
Eχω μια AT-F5 για επισκευη. Αξίζει τον κόπο να την παω στον Ρώσο η η αξία επισκευής θα είναι δυσανάλογη? Αν μπορείς στείλε σε πμ τα στοιχεία του σε παρακαλω. Ευχαριστώ
Έχω κι εγώ μια AT-F5, όπως επίσης και μια Dynavector 10x4 για επισκευή, αλλά τελικά προτίμησα να μην ασχοληθώ με αυτές.

Όσον αφορά τη δουλειά του Ρώσου (ονομάζεται Roman Mishin), όσοι είχαν προσωπική εμπειρία, τη θεωρούν κορυφαία σε παγκόσμιο επίπεδο (ακόμα και ανώτερη του Lederman / Soundsmith). Και επίσης είναι πολύ πιο γρήγορος από τον Lederman, που χρειάζεται ακόμα και μήνες για να επιστρέψει μια κεφαλή.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
μήπως από το #6 και κάτω να μεταφερθούν τα ποστ σε νέο θέμα με τίτλο 'επισκευή φωνογραφικής κεφαλής'??
 

Μηνύματα
42
Reaction score
23
μήπως από το #6 και κάτω να μεταφερθούν τα ποστ σε νέο θέμα με τίτλο 'επισκευή φωνογραφικής κεφαλής'??
Ειλικρινά ζητώ συγγνώμη για το 'εκτός θέματος'. Όντως, σωστό θα ήταν ο διαχειριστής να μεταφέρει τα σχετικά posts σε άλλο νήμα. Και πάλι συγγνώμη.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Audio Technica AT-440 MLb (MM)

πριν 2 χρόνια αγόρασα για 200 ευρώ την την AT-440 MLb.. βασικός λόγος να παίζει στο 'πάνω' σύστημα στο Pioneer PL550 DD στις χαλαρές ακροάσεις.. η κεφαλή φορά MicroLinear 0.12 βελόνα που που επιτρέπει βάρος ανάγνωσης 1.2 - 1.4 gr, έτσι παίζουν τα δισκάκια με την ελάχιστη δυνατή φθορά.. το σήμα της προσαρμόζει ένα DIY Phono Stage που έχω φτιάξει με ένα ποιοτικό σταθεροποιημένο τροφοδοτικό και 2 Mosfet ανά κανάλι.. (παρόμοιο με το σχέδιο του Graham Slee) το οποίο θα παρουσιαστεί λεπτομερώς οσονούπω.. η κεφαλή κελαηδά και αποδίδει πολύ καλά σε ανάλυση, διαχωρισμό καναλιών, σκηνή, διακριτότητα οργάνων, μουσικότητα, όλα σε παραπάνω βαθμό από τα χρήματα που κοστίζει.. όσοι σκέφτονται για ΜΜ σ' αυτά τα χρήματα ας την έχουν υπ' όψιν τους, το κεφαλόπουλο ρίχνει για πλάκα σε κάτι Ναγκαόκες και Γκράντο!!






Audio-Technica AT440MLb Phono Cartridge Specifications
  • Type: Dual Moving Magnet Stereo Cartridge
  • Output voltage @ 1kHz,5cm/sec.: 4mV
  • Channel balance @ 1kHz: 1.0dB
  • Channel separation @ 1kHz: 28dB
  • Frequency response: 20Hz-25kHz
  • Dynamic compliance (x10-6 cm/dyne): 10
  • Static compliance (x10-6 cm/dyne): 40
  • Stylus type: 0.12 mil nude square micro-linear
  • Cantilever: Aluminum tube
  • Tracking force range: 1.0 - 1.8 g
  • Tracking force recommended: 1.4 g (14 mN)
  • Vertical tracking angle: 20°
  • Coil impedance @ 1kHz: 3.2k ohm
  • Coil inductance @ 1kHz: 490 mH
  • Load Capacitance: 100 - 200 pF
  • Recommended load resistance: 47k ohms
  • Color: Black/Violet
  • Weight: 6.5 g
  • Dimensions (mm): H17.3 × W16 × D28.2
  • Stylus replacement: Audio-Technica ATN440MLb
=====================================================================

Audio-Technica AT-ART9 (MC)

έχοντας μείνει λοιπόν περισσότερο από ευχαριστημένος από την AT 440 MLB παράγγειλα την κορυφαία της σειράς παραγωγής την AT-ART9.. δεν την έχω ακούσει ποτέ, την πήρα βασιζόμενος στις πολύ καλές κριτικές, την τιμή της (περίπου στο 1000_άρικο) και την Γιαπωνέζικη προέλευσή της.. ακόμα ένας πολύ σοβαρός λόγος επιλογής ήταν η συμβατότητα με τις Shelter που χρησιμοποιώ μιας και τα Step Ups του phono είναι κατασκευασμένα και κουρδισμένα γι αυτές.. η Audio-Technica AT-ART9 παρελήφθη, τοποθετήθηκε στο Nottingham Analogue 294, ρυθμίστηκε και παίζει.. χρειάστηκε να πειραχθεί λίγο το armboard για να έρθει ακριβώς.. αν και διάβασα ότι θέλει πολλές ώρες στρώσιμο αυτό που διαπίστωσα είναι ότι παίζει εξαιρετικά από την πρώτη στιγμή.. ο ήχος της ακόμα και ολοκαίνουργια out of the box είναι αψεγάδιαστος και ρίχνει σε πολλές ντίβες μέχρι και τα 4-5 χιλιάρικα.. θα αναρτηθούν πιο αναλυτικές εντυπώσεις όταν γράψει 100 ώρες..





Audio-Technica AT-ART9 Specifications
  • Type: Moving Coil VM Dual Magnet Stereo
  • Playback frequency range: 15 ~ 50,000 Hz
  • Output voltage: 0.5 mV (1kHz, 5 cm/sec.)
  • Channel separation: 30 dB (1kHz)
  • Output balance: 0.5 dB (1kHz)
  • Tracking force: 1.6 ~ 2.0 g (1.8 g standard)
  • Coil impedance: 12 Ω (1kHz)
  • DC resistance: 12 Ω
  • Rec. load impedance: 100 Ω or more (when head amplifier connected)
  • Coil inductance: 25 μH (1kHz)
  • Static compliance: 35 × 10-6 cm/dyne
  • Dynamic compliance: 18 × 10-6 cm/dyne (100Hz)
  • Stylus: Special line contact stylus with tip radii curvature of 40μm × 7μm
  • Cantilever: Diameter 0.26mm solid boron
  • Vertical tracking angle: 23°
  • Dimensions: 17.3(H) × 17(W) × 25.6(L) mm
  • Weight: 8.5 g




Ομολογώ πάντως ότι ο SUDOKU μόλις έπεισε και τον υποφαινόμενο να προμηθευτεί στο άμεσο μέλλον μια AT-ART9.

Έχω προσέξει κιόλας ότι τα γούστα μας συγκλίνουν κάπου,τόσο σε θέματα DAC (Audio-gd) όσο και σε κεφαλές (Shelter 901 & 5000)

Καλοάκουστα,SUDOKU.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Ειλικρινά ζητώ συγγνώμη για το 'εκτός θέματος'. Όντως, σωστό θα ήταν ο διαχειριστής να μεταφέρει τα σχετικά posts σε άλλο νήμα. Και πάλι συγγνώμη.
όχι δεν το 'γραψα γι αυτό.. είναι χρήσιμο θέμα γιατί πολλοί φίλοι ενδιαφέρονται..
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Ομολογώ πάντως ότι ο SUDOKU μόλις έπεισε και τον υποφαινόμενο να προμηθευτεί στο άμεσο μέλλον μια AT-ART9.

Έχω προσέξει κιόλας ότι τα γούστα μας συγκλίνουν κάπου,τόσο σε θέματα DAC (Audio-gd) όσο και σε κεφαλές (Shelter 901 & 5000)

Καλοάκουστα,SUDOKU.
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.. σίγουρα θα ευχαριστηθώ την AT-ART9.. καλώς ή κακώς, συνειδητά πάντως, απολαμβάνω το αναλογικό σετάπ στο μέγιστο βαθμό, όσο κι αν έχω στήσει ένα αξιοπρεπές ψηφιακό..

έχεις Audio-Gd?? για πε ποιο?? είμαι σε σκέψη να χτυπήσω αυτό και να του στέλνω I2s με αυτό ..
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Έχω κι εγώ μια AT-F5, όπως επίσης και μια Dynavector 10x4 για επισκευή, αλλά τελικά προτίμησα να μην ασχοληθώ με αυτές.

Όσον αφορά τη δουλειά του Ρώσου (ονομάζεται Roman Mishin), όσοι είχαν προσωπική εμπειρία, τη θεωρούν κορυφαία σε παγκόσμιο επίπεδο (ακόμα και ανώτερη του Lederman / Soundsmith). Και επίσης είναι πολύ πιο γρήγορος από τον Lederman, που χρειάζεται ακόμα και μήνες για να επιστρέψει μια κεφαλή.
Καλησπέρα σε όλους. Για τον προαναφερόμενο Roman Mishin υπάρχουν περισσότερα στοιχεία επικοινωνίας και του κόστους των επισκευών του σε κεφαλές;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.. σίγουρα θα ευχαριστηθώ την AT-ART9.. καλώς ή κακώς, συνειδητά πάντως, απολαμβάνω το αναλογικό σετάπ στο μέγιστο βαθμό, όσο κι αν έχω στήσει ένα αξιοπρεπές ψηφιακό..

έχεις Audio-Gd?? για πε ποιο?? είμαι σε σκέψη να χτυπήσω αυτό και να του στέλνω I2s με αυτό ..
Αυτά τα δύο διαθέτω :
https://www.audiophonics.fr/en/dac-...amanero-3x-318b-32bit-384khz-dsd-p-12829.html

https://www.audiophonics.fr/en/head...ifier-preamplifier-class-a-black-p-10034.html

Αυτό το R8 έχει περάσει και από το δικό μου μυαλό.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Ομολογώ πάντως ότι ο SUDOKU μόλις έπεισε και τον υποφαινόμενο να προμηθευτεί στο άμεσο μέλλον μια AT-ART9.

Έχω προσέξει κιόλας ότι τα γούστα μας συγκλίνουν κάπου,τόσο σε θέματα DAC (Audio-gd) όσο και σε κεφαλές (Shelter 901 & 5000)

Καλοάκουστα,SUDOKU.
προδότη ! :p:roflmao:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
προδότη ! :p:roflmao:
Επί των στερεοφωνικών - και ιδίως των δικαναλικών - δεν υπάρχουν...προδοσίες.

Πέραν του αστεϊσμού όμως,καταθέσεις εντυπώσεων σαν αυτές που δημοσιεύει ο SUDOKU είναι πολύ χρήσιμες σε μιαν εποχή όπου δεν παρέχεται δυνατότητα στον χρήστη να δοκίμαζε εναλλακτικά setup στη συνεδρία κεφαλής-βραχίονα προ της αγοράς των τεμαχίων.

Εκείνο που μένει για ολοκληρωμένη άποψη,είναι όταν καταθέσει τις αναλυτικές του εντυπώσεις να μην παραλείψει ν'αναφέρει και το ύψος όπου θα προκύπτει ο συντονισμός στο συγκεκριμένο σύνολο κεφαλής βραχίονα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
To AUDIO-GD D-77 είναι καλύτερο από το Brooklyn;
Δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω ΄΄καλύτερο΄΄ όταν το Mytek Brooklyn παίζει σε ολότελα διαφορετική φιλοσοφία κατασκευής κι επίπεδο δυνατοτήτων.

Παρά τη Delta-Sigma αρχιτεκτονική το D-77 προσφέρει ελκυστική τονική υπογραφή και πειστικές δυναμικές χωρίς χαρακτηριστικές υπερβολές σε κάποιον τομέα.

Είναι υλοποιημένο με διακριτά - ως επί το πλείστον - εξαρτήματα σε πλήρως διαφορική τοπολογία και γραμμικό τροφοδοτικό με R-Core μετασχηματιστή.
Και δεν θα το επέλεγα ως μοναδικό DAC.

Υπόψιν ότι υλοποίηση με διακριτά στοιχεία και γραμμικό τροφοδοτικό δεν αποτελεί από μόνη της πανάκεια,αφού το αυξημένο πλήθος των πρώτων θα μπορούσε σε πρόχειρες υλοποιήσεις να οδηγήσει σε μεγαλύτερες παραμορφώσεις και κατώτερους σηματοθορυβικούς λόγους σε σχέση με την εμπλοκή ολοκληρωμένων και διακοπτικών τροφοδοτικών.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top