Audio Technica AT-440 MLb (MM) & AT-ART9 (MC)

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εκείνο που μένει για ολοκληρωμένη άποψη,είναι όταν καταθέσει τις αναλυτικές του εντυπώσεις να μην παραλείψει ν'αναφέρει και το ύψος όπου θα προκύπτει ο συντονισμός στο συγκεκριμένο σύνολο κεφαλής βραχίονα.
Αυτο θα ελεγα, διοτι εκ πρωτης οψεως φαινεται να υπαρχει καποιο θεμα διοτι βλεποντας το βαρος της ART9 (8.5g ) αρα περιπου 10 g με τις βιδες και την ενδοτικοτητα 18/100 Hz αρα περιπου 30/10 Hz , χωρις να υπολογισουμε καν την μαζα του βραχιονα, ηδη εχουμε μια "συχνοτητα συντονισμου" στα 9.2 Hz με μονο "συστατικο" την κεφαλη/βιδες. Αν προσθεσουμε περιπου 10-12 g ως μαζα του βραχιονα,τοτε εχουμε μια συχνοτητα συντονισμου γυρω απο τα 6.5 Hz η πιο κατω οποτε αυτο ειναι ενα θεμα.
Προσωπικα "κρινω" τις κεφαλες που με ενδιαφερουν στο συστημα μου οταν μπορω και επιτυγχανω μια συχνοτητα συντονισμου μεταξυ 9-11 Hz σε συνδιασμο με τον βραχιονα που θα χρησιμοποιησω.Το 9-11 Hz ισως ακουγεται καπως αυστηρο αλλα πιστευω οτι σχεδον επιβαλλεται οταν προκειται για ακριβες κεφαλες τουλαχιστον.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
................................
Αυτο θα ελεγα, διοτι εκ πρωτης οψεως φαινεται να υπαρχει καποιο θεμα διοτι βλεποντας το βαρος της ART9 (8.5g ) αρα περιπου 10 g με τις βιδες και την ενδοτικοτητα 18/100 Hz αρα περιπου 30/10 Hz , χωρις να υπολογισουμε καν την μαζα του βραχιονα, ηδη εχουμε μια "συχνοτητα συντονισμου" στα 9.2 Hz με μονο "συστατικο" την κεφαλη/βιδες. Αν προσθεσουμε περιπου 10-12 g ως μαζα του βραχιονα,τοτε εχουμε μια συχνοτητα συντονισμου γυρω απο τα 6.5 Hz η πιο κατω οποτε αυτο ειναι ενα θεμα.
Προσωπικα "κρινω" τις κεφαλες που με ενδιαφερουν στο συστημα μου οταν μπορω και επιτυγχανω μια συχνοτητα συντονισμου μεταξυ 9-11 Hz σε συνδιασμο με τον βραχιονα που θα χρησιμοποιησω.Το 9-11 Hz ισως ακουγεται καπως αυστηρο αλλα πιστευω οτι σχεδον επιβαλλεται οταν προκειται για ακριβες κεφαλες τουλαχιστον.
είχα δει το σχετικά υψηλό compliance, διάβασα και κάποια φόρουμ.. είμαι γύρω στο 7.2 Hz αλλά και μεχρι 6 δεν θα με απέτρεπε να αγοράσω την κεφαλή..
 


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Απο μεσαίες πως τα πάει η audio technica?
οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές.. έχω παίξει 15 δισκάκια δηλ 10 ώρες.. άκουσα χτες ένα ηλεκτρικό σύνολο με πιάνο και κάποιες στιγμές μου φάνηκε ότι έπαιζε σαράουντ!! θα ανεβάσω κάποιες εντυπώσεις στις 50 ώρες αλλά δεδομένου και του καλοκαιριού αναλυτικό ριβιγιού και σύγκριση με την 901 ΙΙ θα ανέβουν μάλλον τον Σεπτέμβρη.. 8-)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.361
Απο μεσαίες πως τα πάει η audio technica?
- o ''οικογενειακός'' ήχος είναι : ουδέτερος ( όχι ψυχρός ) , πολύ αναλυτικός , και ενσωματωμένος με τα άκρα . . . ειδικά όσες έχουν microline ακούγονται και ιδιαίτερα ήσυχες . . .

. . . λυπάμαι για την grado sonata που έχω επίσης και που φημίζεται για την μεσαία της , αλλά η AT150MLX την προσπερνάει σε εγγραφές - παραγωγές με πολύ πληροφορία στην ευρύτερη μεσαία περιοχή . . . βέβαια η grado φοράει ελλειπτική ακίδα , οπότε η σύγκριση είναι κάπως άνιση . . . από την άλλη η sonata έχει και διπλάσιο σχεδόν κόστος απόκτησης

- over all . . . AT
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
- o ''οικογενειακός'' ήχος είναι : ουδέτερος ( όχι ψυχρός ) , πολύ αναλυτικός , και ενσωματωμένος με τα άκρα . . . ειδικά όσες έχουν microline ακούγονται και ιδιαίτερα ήσυχες . . .

. . . λυπάμαι για την grado sonata που έχω επίσης και που φημίζεται για την μεσαία της , αλλά η AT150MLX την προσπερνάει σε εγγραφές - παραγωγές με πολύ πληροφορία στην ευρύτερη μεσαία περιοχή . . . βέβαια η grado φοράει ελλειπτική ακίδα , οπότε η σύγκριση είναι κάπως άνιση . . . από την άλλη η sonata έχει και διπλάσιο σχεδόν κόστος απόκτησης

- over all . . . AT
Να προσθέσω ότι σε καλές παραγωγές η μουσική σε "αγκαλιάζει". Το κόψιμο του διαμαντιού σαφώς και παίζει ρόλο. Εξαιρετική αναγνωσττικότητα επίσης.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
σήμερα η Audio-Technica AT-ART9 συμπλήρωσε 50lp (δηλ περίπου 35 ώρες).. αν και ο χρόνος είναι πολύ λίγος αυτό που έχει διορθωθεί κατά πολύ είναι η απόδοση και ο έλεγχος του χαμηλού ενώ παραμένει η εξαιρετική αίσθηση της στερεοφωνικής εικόνας και του βάθους.. όλα αυτά με τον Class-D με το IRS2092.. θεώρησα καλό λοιπόν να συνδέσω τα λαμπάτα που γνωρίζω καλά τον ήχο τους αλλά και είναι αυτό που λέμε reference class για μια πιο προσεκτική ακρόαση..

εδώ τα πράγματα ήταν περισσότερο από ευχάριστα αφού όλα τα παραπάνω καλά (απόδοση - έλεγχος χαμηλού και εικόνα) συνδυάστηκαν με την ερμηνεία της μεσαίας περιοχής και των φωνών αλλά και την 'εξομάλυνση' κάποιας σκληρότητας και προβλητικότητας στις ψηλές.. κοιτάζοντας και ακούγοντας την παραπάνω κεφαλή αναρωτιέμαι μειδιώντας πόσα παραπάνω από το 1000άρικο που κοστίζει πρέπει να δώσει κάποιος για να πάρει καλύτερο ήχο..

αναλυτικές εντυπώσεις με δισκάκια αξιολόγησης, περισσότερα λόγια και σύγκριση με Shelter 901 II θα ακολουθήσουν τον Σεπτέμβρη, να πάμε και καμιά παραλία να κάνουμε και κάνα μπάνιο τώρα καλοκαιριάτικα..
 

Μηνύματα
42
Reaction score
23
Καλησπέρα σε όλους. Για τον προαναφερόμενο Roman Mishin υπάρχουν περισσότερα στοιχεία επικοινωνίας και του κόστους των επισκευών του σε κεφαλές;
Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει με τον Roman μέσω email στη διεύθυνση [email protected]. Συνήθως απαντάει αρκετά γρήγορα (σε 1-2 μέρες), ανάλογα με τη δουλειά που έχει.

Το κόστος επισκευής είναι συνήθως 100$ συν το κόστος του ανταλλακτικού (στέλεχος, διαμάντι). Προσωπικά έχω φτιάξει τρεις κεφαλές στον Roman και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τη δουλειά του. Μάλιστα μου άλλαξε και το εξωτερικό περίβλημα των κεφαλών, χωρίς καμία επιπλέον επιβάρυνση.

Όπως λέμε, "highly recommended".
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
σήμερα η Audio-Technica AT-ART9 συμπλήρωσε 50lp (δηλ περίπου 35 ώρες).. αν και ο χρόνος είναι πολύ λίγος αυτό που έχει διορθωθεί κατά πολύ είναι η απόδοση και ο έλεγχος του χαμηλού ενώ παραμένει η εξαιρετική αίσθηση της στερεοφωνικής εικόνας και του βάθους.. όλα αυτά με τον Class-D με το IRS2092.. θεώρησα καλό λοιπόν να συνδέσω τα λαμπάτα που γνωρίζω καλά τον ήχο τους αλλά και είναι αυτό που λέμε reference class για μια πιο προσεκτική ακρόαση..

εδώ τα πράγματα ήταν περισσότερο από ευχάριστα αφού όλα τα παραπάνω καλά (απόδοση - έλεγχος χαμηλού και εικόνα) συνδυάστηκαν με την ερμηνεία της μεσαίας περιοχής και των φωνών αλλά και την 'εξομάλυνση' κάποιας σκληρότητας και προβλητικότητας στις ψηλές.. κοιτάζοντας και ακούγοντας την παραπάνω κεφαλή αναρωτιέμαι μειδιώντας πόσα παραπάνω από το 1000άρικο που κοστίζει πρέπει να δώσει κάποιος για να πάρει καλύτερο ήχο..

αναλυτικές εντυπώσεις με δισκάκια αξιολόγησης, περισσότερα λόγια και σύγκριση με Shelter 901 II θα ακολουθήσουν τον Σεπτέμβρη, να πάμε και καμιά παραλία να κάνουμε και κάνα μπάνιο τώρα καλοκαιριάτικα..

Μετά τις 200 ώρες θα έχει "στρώσει" πλήρως.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
23
... περισσότερα λόγια και σύγκριση με Shelter 901 II θα ακολουθήσουν τον Σεπτέμβρη, να πάμε και καμιά παραλία να κάνουμε και κάνα μπάνιο τώρα καλοκαιριάτικα..
Εγώ περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον να τελειώσουν τα μπάνια, για να μάθουμε για τη σύγκριση της ART9 με την 901.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top