Αλλαγή πυκνωτών σε Tsakiridis Artemis

Μηνύματα
112
Reaction score
31
1 Στάδιο ) Aλλαγή πυκνωτών σήματος από Arcotronics (γκρι τουβλάκια) σε mundorf evo oil.
Θέλουν στρώσιμο κάποιες ώρες μέχρι να φανεί ο χαρακτήρας τους.
Στη αρχή παίζουν κάπως .........
Σίγουρα καλύτερα από πριν

2 Στάδιο) Αλλαγή όλων των ηλεκτρολυτικών nippon chemicon καφέ
Με F+T ,nichicon ,Panasonic FC

Ανεβάζω και φώτο
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
φοβερά ενισχυτικά τα Artemis.. πάντρεμα με ένα καλό προ κι ένα καλό ηχείο και παίρνεις ήχο υψηλής κλάσης.. πολύ καλή σκέψη η αλλαγή πυκνωτών.. τι λάμπες φοράς?? όταν τα είχα τα έπαιζα με Ei KT90 και Tesla EL34 NOS με καφέ βάσεις.. στα πρώτα στάδια Raytheon 12AT7.. ρίξε και καμιά φωτο από πάνω και γενικώς το σύστημα..
 


Μηνύματα
112
Reaction score
31
Μετά από οδηγίες και κατευθύνσεις του φίλου και πολύ καλού γνώστη Γεράσιμου έγιναν οι παραπάνω αναβαθμίσεις.
Πλέον άλλος ενισχυτής!!!Αλλη εικόνα άλλη ανάλυση ,ατάκα ,ταχύτητα ,σκηνή και όλα προς το καλύτερο .Λυχνίες sunguang EL34
12at7 tungsol,το βράδυ θα γίνει δοκιμή με ΕΗ ΕL34, 12at7 nos Jan και ίσως ΚΤ 120.
Οπως έχω αναφέρει και σε παλιότερα post είμαι λάτρης EL34!!!!
Προ πάλι Tsakiridis όπου και εκεί έπεσε λίγο recap
Hχεία ROGERS LS6a
phono tsakiridis zeus το ξύλινο με 2χ803s tungsol
Πηγή αυστηρά Βινύλιο πικ απ CEC belt drive ανάρτησης με 2M red ,κεφαλή που ποτέ δεν συμπάθησα
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Μετά από οδηγίες και κατευθύνσεις του φίλου και πολύ καλού γνώστη Γεράσιμου έγιναν οι παραπάνω αναβαθμίσεις.
Πλέον άλλος ενισχυτής!!!Αλλη εικόνα άλλη ανάλυση ,ατάκα ,ταχύτητα ,σκηνή και όλα προς το καλύτερο .Λυχνίες sunguang EL34
12at7 tungsol,το βράδυ θα γίνει δοκιμή με ΕΗ ΕL34, 12at7 nos Jan και ίσως ΚΤ 120.
Οπως έχω αναφέρει και σε παλιότερα post είμαι λάτρης EL34!!!!
Προ πάλι Tsakiridis όπου και εκεί έπεσε λίγο recap
Hχεία ROGERS LS6a
phono tsakiridis zeus το ξύλινο με 2χ803s tungsol
Πηγή αυστηρά Βινύλιο πικ απ CEC belt drive ανάρτησης με 2M red ,κεφαλή που ποτέ δεν συμπάθησα
Δηλαδή σαν να λέμε οτι ο original ενισχυτής που πουλαει ο κατασκευαστης είναι προβληματικός και χρήζει ένα σωρό επεμβάσεων για να γίνει καλός!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Δηλαδή σαν να λέμε οτι ο original ενισχυτής που πουλαει ο κατασκευαστης είναι προβληματικός και χρήζει ένα σωρό επεμβάσεων για να γίνει καλός!
Όχι. Είναι σαν να λέμε ότι κατασκευαστής έχει οικονομικό περιορισμό όσον αφορά στο κόστος των υλικών για έναν ενισχυτή κι επίσης έχει συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό/τμήμα της αγοράς στο οποίο απευθύνεται ο ενισχυτής και ένα προβλεπόμενο αριθμό πωλήσεων, βάσει της τιμής πώλησής του.

Εάν αυξήσει το κόστος των υλικών, ο ενισχυτής θα πρέπει να πωληθεί σε μεγαλύτερη τιμή, με αποτέλεσμα ίσως να χρειαστεί να μεταβάλλει το τμήμα της αγοράς στο οποίο απευθύνεται και να εισέλθει σε ένα - πιθανώς - πιο ανταγωνιστικό κι οι πωλήσεις να μην είναι οι αναμενόμενες.

Εάν ο εκάστοτε χρήστης επιλέξει να προβεί σε βελτιώσεις, δικαίωμά του.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Πόσο στοιχιζουν οι αναφερόμενες παρεμβασεις που κανουν τον ενισχυτή αλλον ενισχυτη;
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
Καλημέρα.Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα .Ο ενισχυτής εκ κατασκευής δεν είναι προβληματικός.Eνα recap λογικό είναι να το ξαναζωντανέψει και επίσης δεν μπορούμε να έχουμε μέτρο σύγκρισης με τη πρώτη ημέρα λειτουργίας μιας και έχουνε περάσει αρκετές ώρες παιξήματος και 4-5 χρόνια.Για τους κατασκευαστές μόνο τα καλύτερα έχω να πω!!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Πόσο στοιχιζουν οι αναφερόμενες παρεμβασεις που κανουν τον ενισχυτή αλλον ενισχυτη;
Όσο και να στοίχισαν, δεν είναι σωστό να κοιτάς το κόστος για ένα χρήστη αλλά για το σύνολο των ενισχυτών, από την πλευρά του κατασκευαστή. Είναι η ίδια κουβέντα με τη βελτίωση του crossover των ηχείων. Εγώ αλλάζω 6 πυκνωτές και 4 αντιστάσεις, μου στοιχίζουν €100, ακούω βελτιώσεις στο ηχείο και λέω "τον μ@λ@κα τον κατασκευαστή, γιατί δεν έκανε τις βελτιώσεις πριν να βγάλει το ηχείο στην αγορά;". Η απάντηση είναι απλή: Επειδή ο κατασκευαστής δεν θα προμηθευτεί 6 πυκνωτές και 4 αντιστάσεις, αλλά 60.000 πυκνωτές και 40.000 αντιστάσεις. Ε, κάνε τα μαθηματικά και βγάλε συμπέρασμα.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
κόστος δεν έχω υπολογίσει ακριβώς .Μιλάμε για 28 πυκνωτές στο σύνολο τους
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Εντάξει
Όσο και να στοίχισαν, δεν είναι σωστό να κοιτάς το κόστος για ένα χρήστη αλλά για το σύνολο των ενισχυτών, από την πλευρά του κατασκευαστή. Είναι η ίδια κουβέντα με τη βελτίωση του crossover των ηχείων. Εγώ αλλάζω 6 πυκνωτές και 4 αντιστάσεις, μου στοιχίζουν €100, ακούω βελτιώσεις στο ηχείο και λέω "τον μ@λ@κα τον κατασκευαστή, γιατί δεν έκανε τις βελτιώσεις πριν να βγάλει το ηχείο στην αγορά;". Η απάντηση είναι απλή: Επειδή ο κατασκευαστής δεν θα προμηθευτεί 6 πυκνωτές και 4 αντιστάσεις, αλλά 60.000 πυκνωτές και 40.000 αντιστάσεις. Ε, κάνε τα μαθηματικά και βγάλε συμπέρασμα.
Φυσικά παίζει ρόλο το κόστος. Αν η αναβάθμιση, που μετέτρεψε τον ενισχυτή σε άλλον ενισχυτή (πολύ καλύτερο προφανώς) είναι της τάξης των π.χ 50-100 ευρώ τότε η ίδια συνταρακτική αναβάθμιση θα κόστιζε στους αδερφούς Τσακιρίδη (που αγοράζουν χοντρική) όχι 100 αλλά 20-30 ευρώ. Με 20-30 ευρώ λοιπόν παραπάνω, θα είχαν και μια "special edition" έκδοση του ενισχυτή τους που θα μπορούσαν να τον πουλήσουν 200 ευρώ ακριβότερα (αν φυσικά συμφωνούσαν ότι οι συγκεκριμένες αλλαγές είχαν λόγο ύπαρξης). Τώρα αν η επί του προκειμένου αναβάθμιση κόστισε 500 ευρώ τότε ναι, ίσως δεν συνέφερε τους κατασκευαστές να το βγάλουν σε μαζική παραγωγή. Για αυτό λοιπόν τον λόγο ρωτώ τον φίλο πόσο ήταν το κόστος..
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Έχουν ένα μοντέλο με ας πούμε με τα στάνταρ υλικά αλλά αν θέλεις με καλύτερα υλικά στον φτιάχνουν ανάλογος τα βαλάντια και τα κέφια του κάθε αγοραστή.
 


Μηνύματα
112
Reaction score
31
Υπάρχουν εκδόσεις Ultra και Ultima .
Γενικότερα όλοι οι λαμπάτοι παίρουν το πείραγμα τους τη βελτίωση του αλλαγή τους ,με ή χωρίς αποτέλεσμα.Οτι έγινε με καθοδήγηση άλλου έγινε με ένα πολύ καλό αποτέλεσμα .Στον ήχο όλα πάνε αλυσίδα ........
 
Last edited:

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.004
Reaction score
1.465
Η βελτίωση δεν είναι ένα κιλό φέτα που το αγοράζουμε και το τρώμε. Είναι και αυτή υποκειμενική (εκτός αν τα ηλεκτρονικά όργανα ακρίβειας την αποδείξουν) και συνήθως εφαρμόζεται σε ήδη δουλεμένα μηχανήματα που λόγω χρήσης έχουν "πέσει" λίγο. Λίγο ή βελτίωση, λίγο τα καινούργια υλικά και οι επαναρυθμίσεις, νάτο το διαφορετικό μηχάνημα!
Αν ο κάθε κατασκευαστής το "τερμάτιζε" με το που σχεδίαζε-έφτιαχνε ένα μηχάνημα τότε ίσως να μην μπορούσε να το πουλήσει καθόλου! Όπως προείπαν και άλλοι εδώ, τα εκάστοτε μηχανήματα σχεδιάζονται, κατασκευάζονται και κοστολογούνται για να ανήκουν σε μια κατηγορία ποιότητας και τιμής. Εκεί σταματάνε οι κατασκευαστές.
Είναι ακόμα λάθος να νομίζουμε ότι μια βελτίωση που εμάς μας στοίχισε 100 Ευρώ στον κατασκευαστή θα στοίχιζε τα μισά. Πότε, τώρα ή τότε που έφτιαξε το μηχάνημα; Και αν τότε το πουλούσε ακριβώτερα λόγω των βελτιωμένων υλικών και χαρακτηριστικών μήπως δε το πέρναμε γιατί ξεπερνούσε το όριο της τσέπης μας;
Αν μπορούμε να "πειράξουμε" ένα μηχάνημα και να το κάνουμε αποδεδειγμένα καλύτερο τότε go on. Θα μας μείνει και η χαρά της δημιουργίας.
Γιάννης
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
ένα 1000άρικο ενισχυτές.. θυμάμαι έπαιζαν καλύτερα από πολλά του 5χίλιαρου.. κρίμα που τα έδωσα και τσάμπα..

 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
ένα 1000άρικο ενισχυτές.. θυμάμαι έπαιζαν καλύτερα από πολλά του 5χίλιαρου.. κρίμα που τα έδωσα και τσάμπα..

Ei Kt 90 δεν την έχω ακούσει στον ενισχυτή .Τα μηχανήματα με σωστές αλλαγές -αναβαθμίσεις απλά απογειώνονται ....
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
μπορείς να τους φέρεις στο χώρο μου να τους βάλουμε Ei KT90 να τους ακούσεις..
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
Καλημέρα πήραμε μια πρώτη γεύση από ΚΤ 120.Πλέον παίζουν με μπάσσο και γεμάτες κάτι που πριν δεν το είχα ακούσει ποτέ !!!!
Θέλουν ζέσταμα 15-20 λεπτά.Βέβαια παραμένω λάτρης EL34!!!!
Και οι ΚΤ 90 θα έχουν το δικό τους ενδιαφέρον
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Δοκίμασε ΚΤ-77. Οι 34 δεν έχουν άκρα, ενώ οι 77 τα έχουν όλα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.058
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top