Κατευθυντικότητα καλωδίων



C

chrispo

Guest
.....Ο μπαμπάς του Τοτού είχε τρελαθεί από τα ψέματα του γιου του και αγοράζει ένα πανάκριβο ρομπότ της αλήθειας, που όταν έλεγες ψέματα σε χαστούκιζε.

Μια μέρα, λοιπόν, ο Τοτός γυρίζει αργά στο σπίτι και ρωτάει ο πατέρας:
«Τοτέ γιατί άργησες;»

«Ένας φίλος μου τράκαρε με το ποδήλατο και πήγα στο νοσοκομείο να τον δω» λέει ο Τοτός.

Το ρομπότ ενεργοποιήθηκε στο ψέμα, πήγε και του έριξε ένα χαστούκι.

«Τοτέ μη λες ψέματα και πες μου γιατί άργησες;» επιμένει ο πατέρας.

«Ήμουν στο σπίτι του Γιαννάκη και διαβάζαμε» λέει ο Τοτός.

Το ρομπότ ενεργοποιείται ξανά και πάει και ρίχνει και πάλι ένα χαστούκι στον Τοτό.

«Τοτέ πες την αλήθεια;» ξαναλέει ο πατέρας.

«Καλά, καλά, βλέπαμε μία…. τσόντα…» λέει ο Τοτός.

Ντροπή σου Τοτέ, εγώ στην ηλικία σου, ποτέ δεν έβλεπα ανήθικες ταινίες..»

Ενεργοποιείται το ρομπότ και ρίχνει ένα χαστούκι στον πατέρα.

Η μητέρα του Τοτού που τα παρακολουθούσε όλα αυτά, λέει ειρωνικά στον άντρα της:

«Ε, βέβαια, τι περίμενες να κάνει!! Γιος σου είναι….»
Γυρίζει το ρομπότ και ρίχνει και σ’ αυτήν ένα χαστούκι…:lolsign:



(Κανονίστε την πορεία σας, μερικοί εδώ μέσα...θα βάλω ρομπότ):D
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
.....Ο μπαμπάς του Τοτού είχε τρελαθεί από τα ψέματα του γιου του και αγοράζει ένα πανάκριβο ρομπότ της αλήθειας, που όταν έλεγες ψέματα σε χαστούκιζε.
...
(Κανονίστε την πορεία σας, μερικοί εδώ μέσα...θα βάλω ρομπότ)
Δεν γίνεται,καθότι μετά θα φάει διαδικτυακή ΄΄πόρτα΄΄ από τον server προσπαθώντας ν'αποδείξει ότι δεν θα ήταν...ρομπότ.;)

Ο ίδιος πάντως δεν έχω ακούσει διαφορές,αφού ποτέ δεν με απασχόλησε να ΄δοκίμαζα καλώδια με φορά αντίστροφη από το βέλος ή την τυπωμένη επιγραφή του κατασκευαστή.Υπάρχουν και σοβαρότερα θέματα.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ο ίδιος πάντως δεν έχω ακούσει διαφορές,αφού ποτέ δεν με απασχόλησε να ΄δοκίμαζα καλώδια με φορά αντίστροφη από το βέλος ή την τυπωμένη επιγραφή του κατασκευαστή.
Μου ακουγεται σαν ........... αιτιολογημενη πισινη , η κανω λαθος ? :idk:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μου ακουγεται σαν ........... αιτιολογημενη πισινη , η κανω λαθος ? :idk:
Δεν γίνεται να υποχρεωνόταν κάποιος σε περιέργεια για κάτι που δεν τον απασχολεί.
Και πώς να με απασχολούσε,όταν στα πλέον αποκαλυπτικά από τα συστήματα που διατηρώ τα καλώδια τροφοδοσίας έχουν φιξαρισμένη φορά ενώ τα καλώδια ηχείων είναι....balanced interconnect με ακροδέκτες XLR ,οπότε δεν αντιστρέφονται...
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν γίνεται να υποχρεωνόταν κάποιος σε περιέργεια για κάτι που δεν τον απασχολεί.
Και πώς να με απασχολούσε,όταν στα πλέον αποκαλυπτικά από τα συστήματα που διατηρώ τα καλώδια τροφοδοσίας έχουν φιξαρισμένη φορά ενώ τα καλώδια ηχείων είναι....balanced interconnect με ακροδέκτες XLR ,οπότε δεν αντιστρέφονται...
Καλα τωρα δεν ειναι και υποχρεωση προς κανεναν η περιεργεια.Η την εχεις η δεν την εχεις.Εγω δοκιμασα καποια προ καιρου οταν εφτιαχνα τα diy καλωδια μου και δεν ασχοληθηκα ξανα.Ετσι να μην κακοχαρακτηριστω οτι εμεινα και απαθης.......χαχαχα.
1-2 με βελακια που εχω τα χρησιμοποιω με την φορα που εχουν σημειωμενη οταν τα χρειαστω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
@costas EAR τα καλώδια μου τα ετοίμασες; βελάκι να βάλεις :dance2:
Εσύ και ο Ear είστε επίσης χαμένοι από χέρι να μην νιώσετε ποτέ την απατηλή λάμψη της ορθής φοράς...Με το πολυκαναλικό setup ποια κατευθυντικότητα καλωδίου να φτουρήσει,αφού οι ήχοι θα καταφτάνουν από...όλες τις κατευθύνσεις.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
[DOUBLEPOST=1561752605][/DOUBLEPOST]
αυτό ακριβώς μου θυμίζει...όπως ακριβώς έγινε και με το συγκριτικό καλωδίων ρεύματος που μαζευτήκαμε προ διμήνου σπίτι μου!!
Μία απ τα ίδια δηλαδή ε?
α...ξ;eχασα μωρέ!!
όπως ΚΑΙ στη συνάντηση του φίλου blues!!;);)
Ξέρετε εσείς μωρέ!! με το ρούτερ, το switch και τα στηρικτικά..αυτά τα παλιοσυγκρητικά τώρα...
απαπαπα!!!
μια επανάληψη είναι πάντα χρήσιμη!;);)
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Διευθέτησε τους αυτοσχέδιους ανελκυστήρες ώστε να μην πλησιάζει στο πάτωμα κανένα τμήμα των χρυσαφί καλωδίων τροφοδοσίας για τα ενεργά ηχεία.Τους είχε φτιάξει από ένα αφρώδες ελαστομερές υλικό που διέθετε από μια άλλη συσκευασία και το είχε διαμορφώσει σε ρομβοειδές σχήμα ώστε να παρέχει στήριξη μονού σημείου για τους τόπους επαφής.Για τα καλώδια σήματος από τον προ είχε ήδη επιλέξει κατάλληλο μήκος ώστε να κρέμονταν από μόνα τους στηριζόμενα στος ακροδέκτες των συσκευών οι οποίες διέθεταν δική τους ιδιαίτερη στήριξη.
Ο Μπουτια πριν απο καθε ακροαματικη συνεδρια και μακρια απο τα αδιακριτα βλεματα
Για να εχει το κεφαλι του ησυχο...Θυει τω αγνωστω θεω.
Ποτε δεν ξερεις τι γινεται μ'αυτα τα χρυσαφι διαβολοκαλωδια.
Be water ...everybody.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
[DOUBLEPOST=1561752605][/DOUBLEPOST]

μια επανάληψη είναι πάντα χρήσιμη!;);)
Εσυ να σου πω που έχασες το δίκιο σου. Οκ, ήθελες να αποδείξεις ότι υπάρχει διαφορά στα καλώδια. Αυτή η διαφορά λοιπόν την αποδείξατε στη συνάντηση σας. Η θεωρία λέει ότι μάλλον τα καλύτερα καλώδια έπαιζαν καλύτερα αλλά δεν είμαστε και σίγουροι ως προς αυτό ακόμα, αλλά το κρατάμε. Έως εδώ υπήρχε μια κάποια λογική στην όλη σκέψη.

Αλλά όταν αρχίσατε και κάνατε ομαδικά reviews, σούμα όλα, και βάλατε και το ρουτερ (?) στην εξίσωση, ε, εντάξει.... εκεί όλο το θέμα γελειωποιηθηκε.. τραγικά όμως.. δεν υπήρχε μια φωνή της λογικής να σας πει ότι όταν αλλάζεις 200 πράγματα από το πριν και το μετά σε μια αλλαγή ΔΕΝ γίνεται να ξέρεις τι ήταν αυτό που επειρεασε το ήχο, αλλά έπρεπε να γίνουν όλα ένα προς ένα? Δηλαδή ούτε σε δοκιμές επιπέδου γυμνασίου δεν γίνονται αυτά.. (Μα το ρουτερ??)..

Αυτά.. :)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εσυ να σου πω που έχασες το δίκιο σου. Οκ, ήθελες να αποδείξεις ότι υπάρχει διαφορά στα καλώδια. Αυτή η διαφορά λοιπόν την αποδείξατε στη συνάντηση σας. Η θεωρία λέει ότι μάλλον τα καλύτερα καλώδια έπαιζαν καλύτερα αλλά δεν είμαστε και σίγουροι ως προς αυτό ακόμα, αλλά το κρατάμε. Έως εδώ υπήρχε μια κάποια λογική στην όλη σκέψη.

Αλλά όταν αρχίσατε και κάνατε ομαδικά reviews, σούμα όλα, και βάλατε και το ρουτερ (?) στην εξίσωση, ε, εντάξει.... εκεί όλο το θέμα γελειωποιηθηκε.. τραγικά όμως.. δεν υπήρχε μια φωνή της λογικής να σας πει ότι όταν αλλάζεις 200 πράγματα από το πριν και το μετά σε μια αλλαγή ΔΕΝ γίνεται να ξέρεις τι ήταν αυτό που επειρεασε το ήχο, αλλά έπρεπε να γίνουν όλα ένα προς ένα? Δηλαδή ούτε σε δοκιμές επιπέδου γυμνασίου δεν γίνονται αυτά.. (Μα το ρουτερ??)..

Αυτά.. :)
Το ρούτερ βρισκόταν στο σύστημα του Γιώργου πριν ξεκινήσει η ακρόαση. Έγινε ένα Α-Β εκτός της διαδικασίας και όντως ακούστηκαν διαφορές. Το παράξενο είναι ότι το player του Γιώργου δεν διάβαζε τα αρχεία μέσω του δικτύου ( αν θυμάμαι καλά, βρίσκονταν σε δίσκο του Player? ). Η μόνη εμπλοκή του router σε σχέση με το player ήταν ο χειρισμός του player μέσω ενός tablet σαν "τηλεχειριστήριο". Αφού το router δεν είχε καμία σχέση με το αρχείο που αναπαραγόταν, υποψιάζομαι ότι για κάποιο λόγο η χρήση του tablet με το κατώτερο router επιβράδυνε διεργασίες του player ενδεχομένως και οδηγούσε σε υποβιβασμό του τελικού ηχητικού αποτελέσματος; Δηλαδή, υποψιάζομαι ότι δεν είναι ότι το router βελτίωσε τη κατάσταση, αλλά μετρίασε τον υποβιβασμό. Αυτή είναι η μοναδική λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω. Αλλά η διαφορά ήταν ακουστή.
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εσυ να σου πω που έχασες το δίκιο σου. Οκ, ήθελες να αποδείξεις ότι υπάρχει διαφορά στα καλώδια. Αυτή η διαφορά λοιπόν την αποδείξατε στη συνάντηση σας. Η θεωρία λέει ότι μάλλον τα καλύτερα καλώδια έπαιζαν καλύτερα αλλά δεν είμαστε και σίγουροι ως προς αυτό ακόμα, αλλά το κρατάμε. Έως εδώ υπήρχε μια κάποια λογική στην όλη σκέψη.

Αλλά όταν αρχίσατε και κάνατε ομαδικά reviews, σούμα όλα, και βάλατε και το ρουτερ (?) στην εξίσωση, ε, εντάξει.... εκεί όλο το θέμα γελειωποιηθηκε.. τραγικά όμως.. δεν υπήρχε μια φωνή της λογικής να σας πει ότι όταν αλλάζεις 200 πράγματα από το πριν και το μετά σε μια αλλαγή ΔΕΝ γίνεται να ξέρεις τι ήταν αυτό που επειρεασε το ήχο, αλλά έπρεπε να γίνουν όλα ένα προς ένα? Δηλαδή ούτε σε δοκιμές επιπέδου γυμνασίου δεν γίνονται αυτά.. (Μα το ρουτερ??)..

Αυτά.. :)
καλημέρα,
όπως αναφέρεται και πριν από το φίλο Νίκο Σταθόπουλο, ΔΕΝ έγινε ομαδικό review, οι δοκιμές έγιναν πάντα μια τη φορά, όπως μπορείς να διαβάσεις στο σχετικό νήμα ΚΑΙ όλες είχαν εμφανή επηρεασμό στον ήχο:):)..
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ω ρε τι γινεται.Θα πρεπει να ψαχνομαστε για αναβαθμιση και στα τηλεκοντρολ.
Προφανώς δεν κατάλαβες τι είπα... Το player του Γιώργου μπορεί να χειριστεί είτε άμεσα μέσω του μηχανήματος, είτε μέσω web interface στο οποίο μπορεί να έχει πρόσβαση μέσω π.χ. ενός tablet. Στο σύστημα του Γιώργου λοιπόν, η ανάγνωση γίνεται απο τον εσωτερικό δίσκο, τα δεδομένα δεν μεταφέρονται μέσω του δικτύου στο οποίο εμπλέκεται το router. Η μόνη διεργασία που χρησιμοποιεί το δίκτυο ( άρα και το router ) είναι ο τηλεχειρισμός, το web interface. Και έτσι υποθέτω ότι ίσως αυτή η επικοινωνία ίσως να εισάγει κάποιας μορφής καθυστέρηση που επιδρά στο τελικό αποτέλεσμα. Είναι το μόνο που μπορώ να υποθέσω, χωρίς να είμαι ειδήμων. Προσπαθώ να το εξηγήσω λογικά. Επομένως, δεν έχει να κάνει με τα τηλεχειριστήρια των συσκευών, αλλά με το web interface. Μη μπερδευόμαστε και μη χλευάζουμε πριν να έχουμε κατανοήσει πλήρως τί ακριβώς σχολιάζουμε γιατί υποψιάζομαι ότι στη προσπάθειά μας να κάνουμε καζούρα, εκτιθέμεθα οι ίδιοι. ;)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top