Τα νεα μου ενεργα ηχεια μονιτορ

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Εχοντας δωσει τα προηγουμενα μόνιτορ ηχεια μου τα M Audio BX8a αποφασισα να στησω ένα μικρο στουντιακι. Κυριος σκοπος η ηχογραφηση σε Cubase backing tracks αλλα και η απλη συνοδεια σε ενισχυτή κιθαρας. Τα εργαλεία θα ηταν laptop με win10, καρτα ηχου η Steinberg UR22mkII, εξωτερικη πηγή ένα Tascam GT2, κονσολα η Yamaha MG10. Αποσταση ακροασης θα είναι 1-1.5 μετρο. Σε δευτερο χρονο θα προστεθει sub.

Στην λιστα υποψηφιων μπηκαν παρα πολλα. Με πολύ διάβασμα, reviews, tests , και παρακολουθώντας ότι βιντεακι υπηρχε στο YouTube κατεληξα στα
Presonus eris8
Focal alpha80
Yamaha HS8
KRK V8 S4
Neumann 120

Oι τιμες τους ηταν από 480 εως 1250 ευρω το ζευγος.

Τα ακουσα όλα. Όλα ειχαν τα θετικα και αρνητικα τους. Με σιγουρια ομως κατεληξα στα Yamaha.

Τύπος: Studio monitor nearfield
Woofer: 8''
Midrange: -
Tweeter: 1' dome
Iσχύς Ενισχυτή: 120W (LF:75W, HF:45W)
Βύσματα Εισόδου/Εξόδου: XLR3-31 type (balanced), PHONE (balanced)
Aπόκριση συχνότητας: 38Hz - 30kHz
Εqualizer: Ναι
Διαστάσεις (Π x Y x B): 250mm x 390mm x 334mm
Βάρος: 10.2kg


Γιατι τωρα τα συγκεκριμένα..... δυνατος ενισχυτης. Καλυπτει μεγαλο χωρο ανετα (επρεπε να καλυψει περι τα 30 τμ) . Εχει ένα πολύ ικανοποιητικο συστημα trim υψηλων η χαμηλων συχνοτήτων αναλογα με την ακουστικη του χωρου. Κατεβαινει χαμηλα διατηρώντας πολύ καθαρο μπασο. Πολύ καλη τιμη εριχνε σε ηχεια διπλάσιας τουλάχιστον τιμης. Μεγαλη αξιοπιστια εταιρειας.

YAMAHA%20HS-8%20Aυτοενισχυόμενο%20Ηχείο%20Studio%20Monitor%20(Τεμάχιο)_464877.jpg



Ετσι λοιπον παρελήφθησαν

thumbnail1.jpg



Πρωτες εντυπώσεις.....
εξαιρετικο μόνιτορ. Καθαρος ηχος κρυσταλλινος και ξεκούραστος (μερα με νυχτα με τα KRK η τα Focal). Θα ελεγα ισαξιος με τα Neumann αλλα με περισσοτερη ισχυ και σε λιγοτερο από την μιση τιμη. Πολύ δυνατα. Δεν πηγαν πανω από το 50% του volume και γεμισε τον χωρο. Πηγα σε θεση ακροασης στα 2 μετρα και δεν υπηρχε αισθητη αλλοιωση της ηχητικης αποδοσης ουτε της εικονας αρα μπορουν καλλιστα να παιξουν μουσικη περαν από στουντιακης nearfield χρησης. Παροτι η καρτα ηχου είναι φθηνη με μετριο dac και οι καλωδιώσεις φθηνες δοκιμασα και εβαλα hires υλικο και ειδα απιστευτη αποδοση από τα ηχεια. Κυριολεκτικα δεν μπορω ακομα να πιστεψω πως με 550 ευρω κοστος παιρνεις ηχεια με ενισχυτή με τετοια ποιοτητα ηχου. Δεν υπαρχει αυτό το πραγμα.
Ενώ λοιπον υπολογιζα να παρω καποια στιγμη ένα Templor τωρα παω για Yamaha HS8S πιο ακριβο αλλα οι κριτικες διθυραμβικες.

Συμπερασμα οσοι θελετε ένα ενεργο ηχειο βασης πρεπει οπωσδήποτε να ακουσετε τα Yamaha HS8. Ένα απιθανο ηχειο από μια γιγαντιαια εταιρεια με παραδοση στο κτισιμο στουντιο. Μη σας ξεγελάει η τιμη. Θα δυσκολευτειται να βρειτε ακομα και τριπλάσιας τιμης σετ που να το αφηνει πισω. Και βεβαια ερχεται και δενει με ένα πολύ καλο sub που δημιουργει ένα απαικτο συνολο.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Εχοντας δωσει τα προηγουμενα μόνιτορ ηχεια μου τα M Audio BX8a αποφασισα να στησω ένα μικρο στουντιακι. Κυριος σκοπος η ηχογραφηση σε Cubase backing tracks αλλα και η απλη συνοδεια σε ενισχυτή κιθαρας. Τα εργαλεία θα ηταν laptop με win10, καρτα ηχου η Steinberg UR22mkII, εξωτερικη πηγή ένα Tascam GT2, κονσολα η Yamaha MG10. Αποσταση ακροασης θα είναι 1-1.5 μετρο. Σε δευτερο χρονο θα προστεθει sub.

Στην λιστα υποψηφιων μπηκαν παρα πολλα. Με πολύ διάβασμα, reviews, tests , και παρακολουθώντας ότι βιντεακι υπηρχε στο YouTube κατεληξα στα
Presonus eris8
Focal alpha80
Yamaha HS8
KRK V8 S4
Neumann 120

Oι τιμες τους ηταν από 480 εως 1250 ευρω το ζευγος.

Τα ακουσα όλα. Όλα ειχαν τα θετικα και αρνητικα τους. Με σιγουρια ομως κατεληξα στα Yamaha.

Τύπος: Studio monitor nearfield
Woofer: 8''
Midrange: -
Tweeter: 1' dome
Iσχύς Ενισχυτή: 120W (LF:75W, HF:45W)
Βύσματα Εισόδου/Εξόδου: XLR3-31 type (balanced), PHONE (balanced)
Aπόκριση συχνότητας: 38Hz - 30kHz
Εqualizer: Ναι
Διαστάσεις (Π x Y x B): 250mm x 390mm x 334mm
Βάρος: 10.2kg


Γιατι τωρα τα συγκεκριμένα..... δυνατος ενισχυτης. Καλυπτει μεγαλο χωρο ανετα (επρεπε να καλυψει περι τα 30 τμ) . Εχει ένα πολύ ικανοποιητικο συστημα trim υψηλων η χαμηλων συχνοτήτων αναλογα με την ακουστικη του χωρου. Κατεβαινει χαμηλα διατηρώντας πολύ καθαρο μπασο. Πολύ καλη τιμη εριχνε σε ηχεια διπλάσιας τουλάχιστον τιμης. Μεγαλη αξιοπιστια εταιρειας.

View attachment 131310


Ετσι λοιπον παρελήφθησαν

View attachment 131311


Πρωτες εντυπώσεις.....
εξαιρετικο μόνιτορ. Καθαρος ηχος κρυσταλλινος και ξεκούραστος (μερα με νυχτα με τα KRK η τα Focal). Θα ελεγα ισαξιος με τα Neumann αλλα με περισσοτερη ισχυ και σε λιγοτερο από την μιση τιμη. Πολύ δυνατα. Δεν πηγαν πανω από το 50% του volume και γεμισε τον χωρο. Πηγα σε θεση ακροασης στα 2 μετρα και δεν υπηρχε αισθητη αλλοιωση της ηχητικης αποδοσης ουτε της εικονας αρα μπορουν καλλιστα να παιξουν μουσικη περαν από στουντιακης nearfield χρησης. Παροτι η καρτα ηχου είναι φθηνη με μετριο dac και οι καλωδιώσεις φθηνες δοκιμασα και εβαλα hires υλικο και ειδα απιστευτη αποδοση από τα ηχεια. Κυριολεκτικα δεν μπορω ακομα να πιστεψω πως με 550 ευρω κοστος παιρνεις ηχεια με ενισχυτή με τετοια ποιοτητα ηχου. Δεν υπαρχει αυτό το πραγμα.
Ενώ λοιπον υπολογιζα να παρω καποια στιγμη ένα Templor τωρα παω για Yamaha HS8S πιο ακριβο αλλα οι κριτικες διθυραμβικες.

Συμπερασμα οσοι θελετε ένα ενεργο ηχειο βασης πρεπει οπωσδήποτε να ακουσετε τα Yamaha HS8. Ένα απιθανο ηχειο από μια γιγαντιαια εταιρεια με παραδοση στο κτισιμο στουντιο. Μη σας ξεγελάει η τιμη. Θα δυσκολευτειται να βρειτε ακομα και τριπλάσιας τιμης σετ που να το αφηνει πισω. Και βεβαια ερχεται και δενει με ένα πολύ καλο sub που δημιουργει ένα απαικτο συνολο.
Τα λέω εγώ και δεν με πιστεύουν.
Πολύ ικανοποιημένος και εγώ από το value for money
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Όταν λες τ ακουσα όλα.
Πιθανολιγω το καθενα σε ξεχωριστο χωρο (κατάστημα). Πως θυμασαι όμως τους ηχους και κανεις συγκριση?

Εδώ στο σπιτι οσες φορες κανω διάφορα συγκριτικα, συγκρινω κατι που παιζει λιγα δευτερόλεπτα και κολητα βαζω το αντιπαλο για να μην ξεχαστουν οι λεπτομέρειες. Κατά την αποψη μου πρεπει να υπαρχουν κραυγαλέες διαφορές για να είναι αξιοπιστη η συγκριση με μεγαλη χρονικη διαφορα ακούσματος.
Υπαρχουν όμως στο συνολο οσων ηχειων εγραψες πιο πανω?

Καλοριζικα τα ηχεια σου και καλοακουστα.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Εχοντας δωσει τα προηγουμενα μόνιτορ ηχεια μου τα M Audio BX8a αποφασισα να στησω ένα μικρο στουντιακι. Κυριος σκοπος η ηχογραφηση σε Cubase backing tracks αλλα και η απλη συνοδεια σε ενισχυτή κιθαρας. Τα εργαλεία θα ηταν laptop με win10, καρτα ηχου η Steinberg UR22mkII, εξωτερικη πηγή ένα Tascam GT2, κονσολα η Yamaha MG10. Αποσταση ακροασης θα είναι 1-1.5 μετρο. Σε δευτερο χρονο θα προστεθει sub.

Πρωτες εντυπώσεις.....
εξαιρετικο μόνιτορ. Καθαρος ηχος κρυσταλλινος και ξεκούραστος (μερα με νυχτα με τα KRK η τα Focal). Θα ελεγα ισαξιος με τα Neumann αλλα με περισσοτερη ισχυ και σε λιγοτερο από την μιση τιμη. Πολύ δυνατα. Δεν πηγαν πανω από το 50% του volume και γεμισε τον χωρο. Πηγα σε θεση ακροασης στα 2 μετρα και δεν υπηρχε αισθητη αλλοιωση της ηχητικης αποδοσης ουτε της εικονας αρα μπορουν καλλιστα να παιξουν μουσικη περαν από στουντιακης nearfield χρησης. Παροτι η καρτα ηχου είναι φθηνη με μετριο dac και οι καλωδιώσεις φθηνες δοκιμασα και εβαλα hires υλικο και ειδα απιστευτη αποδοση από τα ηχεια. Κυριολεκτικα δεν μπορω ακομα να πιστεψω πως με 550 ευρω κοστος παιρνεις ηχεια με ενισχυτή με τετοια ποιοτητα ηχου. Δεν υπαρχει αυτό το πραγμα.

Συμπερασμα οσοι θελετε ένα ενεργο ηχειο βασης πρεπει οπωσδήποτε να ακουσετε τα Yamaha HS8. Ένα απιθανο ηχειο από μια γιγαντιαια εταιρεια με παραδοση στο κτισιμο στουντιο. Μη σας ξεγελάει η τιμη. Θα δυσκολευτειται να βρειτε ακομα και τριπλάσιας τιμης σετ που να το αφηνει πισω. Και βεβαια ερχεται και δενει με ένα πολύ καλο sub που δημιουργει ένα απαικτο συνολο.
συγχαρητήρια για την επιλογή σου.. περιμένουμε ν' ακούσουμε τα πρώτα mixes..

Όταν λες τ ακουσα όλα.
Πιθανολιγω το καθενα σε ξεχωριστο χωρο (κατάστημα). Πως θυμασαι όμως τους ηχους και κανεις συγκριση?

Εδώ στο σπιτι οσες φορες κανω διάφορα συγκριτικα, συγκρινω κατι που παιζει λιγα δευτερόλεπτα και κολητα βαζω το αντιπαλο για να μην ξεχαστουν οι λεπτομέρειες. Κατά την αποψη μου πρεπει να υπαρχουν κραυγαλέες διαφορές για να είναι αξιοπιστη η συγκριση με μεγαλη χρονικη διαφορα ακούσματος.
Υπαρχουν όμως στο συνολο οσων ηχειων εγραψες πιο πανω?

Καλοριζικα τα ηχεια σου και καλοακουστα.
σορρυ αλλά αυτό είναι το σύνδρομο αυτών που ακούνε τα μηχανήματα και όχι τη μουσική.. αυτό που λέγαμε πάντα.. δεν είναι κακό.. εγώ πάλι θυμάμαι οτιδήποτε έχω ακούσει από live ή από σύστημα 20+ χρόνια πίσω.. με λεπτομέρειες και ακρίβεια, με τα υπέρ και τα κατά..
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Φαντάζομαι ότι ακούγοντάς τα του δημιούργησαν ένα πλατύ χαμόγελο και μια ευχάριστη έκπληξη! Αν θυμηθώ και εγώ τις καλές εποχές που ήμουν τακτικός σε μαγαζιά ήχου, έτσι ένιωθα και εγώ (και νιώθω ακλομα σε εκθέσεις του είδους), μια έκπληξη και θαυμασμό όταν άκουγα κάτι πολύ καλό, φυσικό, με ατάκα και έλεγχο από μηχάνημα των βαλαντίων μου και μια αρνητική εντύπωση όταν άκουγα κάτι ασαφές, μουντό, φλάτ, άνοστο από μηχανήματα ανώτερης-ανώτατης κατηγορίας τιμής. Το ανθρώπινο μυαλό φτιάχνει εικόνες οπτικές και ακουστικές και τις αποθηκεύει. Εύκολα αυτές ανακαλούνται και συγκρίνονται με άλλες δίνοντας συμπεράσματα, υποκειμενικά, δεν λέω, αλλά ικανά να σε σπρώξουν στον ένα δρόμο και όχι στον άλλο.
Καλορίζικα και καλοάκουστα!
Γιάννης
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Πρωτες εντυπώσεις.....
εξαιρετικο μόνιτορ. Καθαρος ηχος κρυσταλλινος και ξεκούραστος (μερα με νυχτα με τα KRK η τα Focal). Θα ελεγα ισαξιος με τα Neumann αλλα με περισσοτερη ισχυ και σε λιγοτερο από την μιση τιμη. Πολύ δυνατα. Δεν πηγαν πανω από το 50% του volume και γεμισε τον χωρο. Πηγα σε θεση ακροασης στα 2 μετρα και δεν υπηρχε αισθητη αλλοιωση της ηχητικης αποδοσης ουτε της εικονας αρα μπορουν καλλιστα να παιξουν μουσικη περαν από στουντιακης nearfield χρησης. Παροτι η καρτα ηχου είναι φθηνη με μετριο dac και οι καλωδιώσεις φθηνες δοκιμασα και εβαλα hires υλικο και ειδα απιστευτη αποδοση από τα ηχεια. Κυριολεκτικα δεν μπορω ακομα να πιστεψω πως με 550 ευρω κοστος παιρνεις ηχεια με ενισχυτή με τετοια ποιοτητα ηχου. Δεν υπαρχει αυτό το πραγμα.
Ενώ λοιπον υπολογιζα να παρω καποια στιγμη ένα Templor τωρα παω για Yamaha HS8S πιο ακριβο αλλα οι κριτικες διθυραμβικες.

Συμπερασμα οσοι θελετε ένα ενεργο ηχειο βασης πρεπει οπωσδήποτε να ακουσετε τα Yamaha HS8. Ένα απιθανο ηχειο από μια γιγαντιαια εταιρεια με παραδοση στο κτισιμο στουντιο. Μη σας ξεγελάει η τιμη. Θα δυσκολευτειται να βρειτε ακομα και τριπλάσιας τιμης σετ που να το αφηνει πισω. Και βεβαια ερχεται και δενει με ένα πολύ καλο sub που δημιουργει ένα απαικτο συνολο.[/QUOTE]

Με γειά! Κι εγώ εκτιμώ και μου αρέσει πολύ η Γιαμάχα! Κάποιες ερωτήσεις/παρατηρήσεις:

- Πως αξιολογείς τις διαφορές με το M-Audio?
- Τα 30 τμ μάλλον θα ζορίσουν το ομόσταυλο σαμπ, που απ΄ότι φαίνεται είναι εξαιρετικό. Κρίμα που λόγω κόστους δεν μπορείς εύκολα να πας σε 2 από αυτά.
- Τα Neumann όπως τα ακούω σε διάφορες επιδείξεις στο διαδίκτυο, μου φαίνονται εξαιρετικά. Μεγάλη βέβαια και η διαφορά τιμής.
- Θεωρώ ότι τα καλώδια και DAC δεν έχουν τεράστια επίδραση, ρίξε αλλού το χρήμα :)
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Όταν λες τ ακουσα όλα.
Πιθανολιγω το καθενα σε ξεχωριστο χωρο (κατάστημα). Πως θυμασαι όμως τους ηχους και κανεις συγκριση?

Εδώ στο σπιτι οσες φορες κανω διάφορα συγκριτικα, συγκρινω κατι που παιζει λιγα δευτερόλεπτα και κολητα βαζω το αντιπαλο για να μην ξεχαστουν οι λεπτομέρειες. Κατά την αποψη μου πρεπει να υπαρχουν κραυγαλέες διαφορές για να είναι αξιοπιστη η συγκριση με μεγαλη χρονικη διαφορα ακούσματος.
Υπαρχουν όμως στο συνολο οσων ηχειων εγραψες πιο πανω?

Καλοριζικα τα ηχεια σου και καλοακουστα.
KRΚ, Yamaha, Neumann υπαρχουν όλα στο Νακα και στο κεντρικο στην Ναυαρινου τα παιδια είναι πολύ εξυπηρετικοι και στα βαζουν όλα να τα ακουσεις οποτε κανεις αμεσως συγκριση. Εκει ειχα ακουσει και τα Presonus ενώ τα Focal στο Athens audio pro . Ηταν πολύ ευκολη η αμεση διακριση των Yamaha και των Neumann σε σχεση με τα αλλα. Μεταξυ αυτων των δυο τωρα τα specs είναι υπερ των Neumann ( γιατι στην ακροαση δεν φαινοταν ευκολα η διαφορα σε συνθήκες καταστηματος που εγινε η ακροαση) αλλα το ένα εχει 270 ευρω το κομματι το άλλο 650 ευρω το κομματι.....
[DOUBLEPOST=1562078933][/DOUBLEPOST]
Φαντάζομαι ότι ακούγοντάς τα του δημιούργησαν ένα πλατύ χαμόγελο και μια ευχάριστη έκπληξη! Αν θυμηθώ και εγώ τις καλές εποχές που ήμουν τακτικός σε μαγαζιά ήχου, έτσι ένιωθα και εγώ (και νιώθω ακλομα σε εκθέσεις του είδους), μια έκπληξη και θαυμασμό όταν άκουγα κάτι πολύ καλό, φυσικό, με ατάκα και έλεγχο από μηχάνημα των βαλαντίων μου και μια αρνητική εντύπωση όταν άκουγα κάτι ασαφές, μουντό, φλάτ, άνοστο από μηχανήματα ανώτερης-ανώτατης κατηγορίας τιμής. Το ανθρώπινο μυαλό φτιάχνει εικόνες οπτικές και ακουστικές και τις αποθηκεύει. Εύκολα αυτές ανακαλούνται και συγκρίνονται με άλλες δίνοντας συμπεράσματα, υποκειμενικά, δεν λέω, αλλά ικανά να σε σπρώξουν στον ένα δρόμο και όχι στον άλλο.
Καλορίζικα και καλοάκουστα!
Γιάννης
Εντυπωσιαστηκα πραγματικα με την προοδο των ενεργων ηχειων. Αυτος ο ηχος με 550 ευρω απλα δεν ....
[DOUBLEPOST=1562079257][/DOUBLEPOST]
- Πως αξιολογείς τις διαφορές με το M-Audio?
- Τα 30 τμ μάλλον θα ζορίσουν το ομόσταυλο σαμπ, που απ΄ότι φαίνεται είναι εξαιρετικό. Κρίμα που λόγω κόστους δεν μπορείς εύκολα να πας σε 2 από αυτά.
- Τα Neumann όπως τα ακούω σε διάφορες επιδείξεις στο διαδίκτυο, μου φαίνονται εξαιρετικά. Μεγάλη βέβαια και η διαφορά τιμής.
- Θεωρώ ότι τα καλώδια και DAC δεν έχουν τεράστια επίδραση, ρίξε αλλού το χρήμα :)
Το M Audio υστερουσε σε αναλυση και σε μουσικοτητα. Ειχε τονισμενο το μπασο το οποιο ηταν ασαφες. Εδώ υπηρχε ομοιογενεια, σοβαρη αναλυση και χαιρεσαι να ακους μουσικη. Με το άλλο δεν μπορουσα να ακουσω πανω από λιγα λεπτα.
Ξερω ότι θελει κανονικα δυο sub...δυστυχως....
Αξιζει να παει καποιος στο Νακα και να ακουσει τα Neumann (τα οποια είναι ας πουμε σημειο αναφορας στην τιμη τους) σε συγκριση με τα Yamaha. Στις συνθήκες του χωρου εκει δεν θα καταλαβει διαφορες. Σε συνθήκες μιξης σε στουντιο οπωσδήποτε θα εκτιμηθεί η πιο flat αποκριση του Neumann αλλα εάν σκεφτεις την διαφορα τιμης σε πιανει κατιτίς...
[DOUBLEPOST=1562079441][/DOUBLEPOST]
συγχαρητήρια για την επιλογή σου.. περιμένουμε ν' ακούσουμε τα πρώτα mixes..

σορρυ αλλά αυτό είναι το σύνδρομο αυτών που ακούνε τα μηχανήματα και όχι τη μουσική.. αυτό που λέγαμε πάντα.. δεν είναι κακό.. εγώ πάλι θυμάμαι οτιδήποτε έχω ακούσει από live ή από σύστημα 20+ χρόνια πίσω.. με λεπτομέρειες και ακρίβεια, με τα υπέρ και τα κατά..
ναι εχω διαπιστωσει και εγω να θυμαμαι αρκετα καλα σετ που ακουσα πριν χρονια...
[DOUBLEPOST=1562079497][/DOUBLEPOST]
Με γειά!

Γιαμαχα, εγγύηση!

Με τα σαμπ θα απογειωθεί!
Ναι νομιζω ότι μπορει να δωσει μεγαλο ηχο το σετ με σαμπ...
 



Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
πολυ ακριβα ολα. και χωρις βασεις στην τιμη τους ...
.....δεν υπαρχει λογος να δωσει καποιος τοσα λ7 για να στησει πολυκαναλο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Έχουμε ένα θρεντ οφθαλμολουτρου υλοποιήσεων, τίγκα στις φωτογραφίες από "κορυφαία χομ σινεμα", με ηχεία έως και τραγικά ακριβά, και ενισχυτικά ακριβότερα.

Νομίζω πως μια αντίστοιχη ηχητική υλοποίηση με αρκετά οικονομικά ενεργά ηχεία από αυτή τη λίστα των μιντφιλντ μόνιτορ, δεν θα έχει να ζηλέψει τίποτα από οποιοδήποτε πανάκριβο σύστημα της κατηγορίας οφθαλμόλουτρου, πέραν του ίδιου του ... οφθαλμολουτρου. :p:p:p

13 χιλιάρικα κοστίζουν τα 11 τεμάχια C88 που σας δείχνω, για να στήσει κανείς ένα σύστημα 7.x.4. Τόσα λεφτά έχει δώσει πολύς κόσμος για 1 ζευγάρι ηχεία, για 1 ηχείο, για μισό ηχείο....:p:D
Κι αν αυτός ο κόσμος μπει στο κέντρο μιας ηχοσφαιρας με 11 τέτοια ηχεία, σύνολο 22 μεγάφωνα 8" γύρω του, θα σοκαριστεί πολύ άσχημα για τα λεφτά που έχει δώσει για μονοκάναλο παθητικό ...:o

Βεβαίως βεβαίως, κάτι πραγματικά σοβαρά πολυκάναλα συστήματα με genelec μεγάλων διαστάσεων, είναι στο δικό τους επίπεδο, όπως και ανάλογα με Γκετ Χάρντ. 8-)

Φακτς οφ λάιφ...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Η πραγματική (αντικειμενική) πιστότητα αναπαραγωγής των ηχείων, πάντα έχει νόημα ύπαρξης και φυσικά θα υπάρχει ακουστή διαφορά, εφόσον ο χώρος το επιτρέπει, δηλαδή, όσον αφορά το οικιακό περιβάλλον, εφόσον έχει δωθεί μια στοιχειώδη φροντίδα των πρώτων ανακλάσεων.

Οι ομοαξονικές μονάδες έχουν να δώσουν ένα πλεονέκτημα ακόμα, στις συνήθεις μικρές αποστάσεις ακρόασης των οικιακών υλοποιήσεων, εξ ου και η γενική προτροπή μου για το ομοαξονικό 8" πρισονους των 750€ και το ομοαξονικό c88 με τα 2 μεγάφωνα των 8" στα 1.180€..

Από κει και πέρα, αν υπάρχουν άφθονα λεφτά, τα Γκετ Χάρντ είναι πάντα εκεί, σταθερά, με πληθώρα αντικειμενικών πλεονεκτημάτων..
 


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Ωστοσο δεν βλεπω τα ADAM A77X κι ανησυχω. Αυτα δεν ειναι ομοαξονικα?

Επισης ξεχαστηκαν τα ΚΙΙ. Τοση φασαρια, καρδιοειδες μπασο ισχυ να φαν και οι κοτες, 5 - 7 τετοια ηχειακια κανουν ενα ηχητικο περιβαλον αξιοζηλευτο. Στην ουσια το kii με 4 γουφερ των 6,5 ιντσων αν το πολλαπλασιασεις με 5 η 7 αναλογως του αριθμου των ηχειων τοτε ζωηρως αμφιβαλω αν χρειαζεσαι σαμπ (αρα αφαιρεις απο το κοστολογια 4 σαμπ).

Και μιας κι αναφερθηκα στο καρδιοειδες μπασο, γνωριζουμε ποιοι αλλοι εκτος απο Γκετ Χαρντ και ΚΙΙ κανουν χρηση αυτης της τεχνολογιας?
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Επί της ευκαιρίας:

View attachment 131359

Το Νο.9 αξίζει ιδιαίτερα της προσοχής σας. Η τιμή του είναι εξόχως δελεαστική για 2 τεμάχια 8"...
Το 9 νομιζω καποιος μεσα απο το φορουμ τα εχει, να μας πει 2 λογια??
Το θεμα ειναι σταθμες θα βγαζουν ?? Μια 3 αδα για αρχη στο χωρο μου ?
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Η πραγματική (αντικειμενική) πιστότητα αναπαραγωγής των ηχείων, πάντα έχει νόημα ύπαρξης και φυσικά θα υπάρχει ακουστή διαφορά, εφόσον ο χώρος το επιτρέπει, δηλαδή, όσον αφορά το οικιακό περιβάλλον, εφόσον έχει δωθεί μια στοιχειώδη φροντίδα των πρώτων ανακλάσεων.

Οι ομοαξονικές μονάδες έχουν να δώσουν ένα πλεονέκτημα ακόμα, στις συνήθεις μικρές αποστάσεις ακρόασης των οικιακών υλοποιήσεων, εξ ου και η γενική προτροπή μου για το ομοαξονικό 8" πρισονους των 750€ και το ομοαξονικό c88 με τα 2 μεγάφωνα των 8" στα 1.180€..

Από κει και πέρα, αν υπάρχουν άφθονα λεφτά, τα Γκετ Χάρντ είναι πάντα εκεί, σταθερά, με πληθώρα αντικειμενικών πλεονεκτημάτων..

Μπορεις να περιγραψεις τις διαφορές ομοαξονικων / συμβατικων μοναδων;
 


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Το 9 νομιζω καποιος μεσα απο το φορουμ τα εχει, να μας πει 2 λογια??
Το θεμα ειναι σταθμες θα βγαζουν ?? Μια 3 αδα για αρχη στο χωρο μου ?
Εχω διαβάσει για τα coaxial ηχεία της ks digital μόνο θετικές απόψεις. Στα λεφτά τους δεν παίζονται, τριδρομα, ενεργά, με 8 γουφερ και 8 Μιντ, ομοαξονική, τι άλλο να, ζητήσεις. Βέβαια μπορείς να πάρεις τα μικρότερα ομοαξονική c8 με σαμπ κτλ, θα βγει ποιο φθηνό.
 

Attachments



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.633
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top