Αναβάθμιση cross σε jbl 8340a

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
Τι χρώμα το πλάστι ντιπ για ντιπ; Ροζ για να ταιριάζει με αυτά τα εκτρώματα τις κρισταλυαίρες; :fuckyou::roflmao:
όχι ρε μνι..μαύρο για τα μέσα
λευκό και μπεζ(που δεν βρίσκω) για τα surround και ατμος
+ νέο ηχοπερατό στην μπάφλα στα αντίστοιχα χρώματα

τελικά αγόρασα και άλλα 2 8340 (έχει άλλα 5 το παλικάρι αν σε ενδιαφέρει:whistling:)
σύνολο 5 και 2 8320 για ατμος

τσάμπα έκανα τράμπα 8340 me 8320 με τον φούστη τον @susano lx90 :p:roflmao::lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Τους πυκνωτές αυτούς, τους ηλεκτρολυτικους, τους ξηλώνεις χωρίς οίκτο και χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αν ήμουν εκεί, θα τους εκοβα στη μέση με μια πενσα για να μη τυχόν τους αφήσεις..

Πριν τους πετάξεις στα σκουπίδια, φτύνεις πάνω τους.

Βάλε τιμή παραπλήσια στην αναγραφόμενη, ότι βρεις κοντά σε αυτήν την τιμή. Έτσι κι αλλιώς, δεν έχουν καμία ακρίβεια σε αυτό το θέμα οι πυκνωτές αυτοί που φοράει τώρα, και η όποια διαφορά στάθμης προκύψει λόγω μικρότερης εσωτερικής αντίστασης του πυκνωτή που θα βάλεις (esr το λένε στο χωριό), δε σε ενδιαφέρει, αφού θα κάνεις ισοστάθμιση.

Τι μάρκα να βάλεις; Φυσικά ansar supersound. Φτηνοί και καλοί. Κάνεις μια παραγγελία και σου έρχονται σε 2-3 μέρες. Θα βρεις στην Αγγλία σίγουρα, πιθανώς και αλλού, γκουκλαρε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
Τους πυκνωτές αυτούς, τους ηλεκτρολυτικους, τους ξηλώνεις χωρίς οίκτο και χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αν ήμουν εκεί, θα τους εκοβα στη μέση με μια πενσα για να μη τυχόν τους αφήσεις..

Πριν τους πετάξεις στα σκουπίδια, φτύνεις πάνω τους.

.
ρε φίλε σκιάχτηκα:o:D...
πυκνωτές είναι...όχι συριζοκομμούνια:roflmao::lol:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Ο (εντός εισαγωγικών) "επιθετικός" χαρακτήρας της κόρνας των τζιμπιελ, θα ευνοηθεί τα μάλα από την απομάκρυνση των ηλεκτρολυτικων..

Ψάχνεις δηλαδή για πυκνωτές με "μαλακό" χαρακτήρα, και μπορείς να βρεις ανάλογα σχόλια γκουγκλαροντας σε δοκιμές πυκνωτών για κρος.

Προφανώς δε θα βάλεις ελαίου με τύλιγμα χαλκού, διότι θα κοστίσουν τραγικά ακριβότερα από το ίδιο το ηχείο, αλλά στο μαγείρεμα του κρος, μπορείς όντως να ρίξεις αλατοπιπερο κατά βούληση.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
Ο (εντός εισαγωγικών) "επιθετικός" χαρακτήρας της κόρνας των τζιμπιελ, θα ευνοηθεί τα μάλα από την απομάκρυνση των ηλεκτρολυτικων..

Ψάχνεις δηλαδή για πυκνωτές με "μαλακό" χαρακτήρα, και μπορείς να βρεις ανάλογα σχόλια γκουγκλαροντας σε δοκιμές πυκνωτών για κρος.

Προφανώς δε θα βάλεις ελαίου με τύλιγμα χαλκού, διότι θα κοστίσουν τραγικά ακριβότερα από το ίδιο το ηχείο, αλλά στο μαγείρεμα του κρος, μπορείς όντως να ρίξεις αλατοπιπερο κατά βούληση.
είναι φούτσα να ψάχνεις πυκνωτές:headbang::o
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Τους πυκνωτές αυτούς, τους ηλεκτρολυτικους, τους ξηλώνεις χωρίς οίκτο και χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αν ήμουν εκεί, θα τους εκοβα στη μέση με μια πενσα για να μη τυχόν τους αφήσεις..

Πριν τους πετάξεις στα σκουπίδια, φτύνεις πάνω τους.

Βάλε τιμή παραπλήσια στην αναγραφόμενη, ότι βρεις κοντά σε αυτήν την τιμή. Έτσι κι αλλιώς, δεν έχουν καμία ακρίβεια σε αυτό το θέμα οι πυκνωτές αυτοί που φοράει τώρα, και η όποια διαφορά στάθμης προκύψει λόγω μικρότερης εσωτερικής αντίστασης του πυκνωτή που θα βάλεις (esr το λένε στο χωριό), δε σε ενδιαφέρει, αφού θα κάνεις ισοστάθμιση.

Τι μάρκα να βάλεις; Φυσικά ansar supersound. Φτηνοί και καλοί. Κάνεις μια παραγγελία και σου έρχονται σε 2-3 μέρες. Θα βρεις στην Αγγλία σίγουρα, πιθανώς και αλλού, γκουκλαρε.
Βρε να μην σου πω με εκρουψες πρωι πρωι μου βγηκε ο καφες απο την μυτη .......μου λεει η γραμματεας μου τι παθατε Κ.Μακη?? και τι να τις πω εγω τωρα ???:O_o:
Οτι θα πρεπει να φτυνουμε τους πυκνωτες πριν τους πεταξουμε ??:o:D:D
Θα παρει την τσαντα της και θα φυγει.......:lol::lol:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
Βρε να μην σου πω με εκρουψες πρωι πρωι μου βγηκε ο καφες απο την μυτη .......μου λεει η γραμματεας μου τι παθατε Κ.Μακη??
Τίποτα μανάρι μου...να...έλα κάτσε εδώ στα πόδια μου να σου τα πω..
:lolsign::lol:
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
@daharis666
Επειδή είσαι αχάριστος κι θες να τα κανεις όλα μνι, τετχοιος σινεμας σου αξιζει
View attachment 131369
δηλαδή χάθηκε να βάλουν ένα μαύρο αυτοκολλητάκι στο μάτι του ζώου...πως μπορούν και βλέπουν έτσι?:devilish::lol:

Υ.Γ.Άντε ωραία...σηκώθηκε και η μικρή μας νεράιδα για ανμπόξινγκ:p:gotcha::roflmao:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Υ.Γ.Άντε ωραία...σηκώθηκε και η μικρή μας νεράιδα για ανμπόξινγκ:p:gotcha::roflmao:
Δεν μπορώ να το κάνω μόνος μου καλή μου, το απόγευμα που θα έρθει το Ντολμαδάκι και θα έχω γυρίσει απ' την πόλη.

Το πιεστικό λείπει απο προχθές γιατί τελικά ήταν ρουλμάν και στεγανό το πρόβλημα, οπότε μετακινώ ένα παλιό ποτιστήρι Gardena για όσες ώρες είμαι σπίτι μέχρι να γυρίσει αύριο. >:(>:(>:(
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
Δεν μπορώ να το κάνω μόνος μου καλή μου, το απόγευμα που θα έρθει το Ντολμαδάκι και θα έχω γυρίσει απ' την πόλη.

Το πιεστικό λείπει απο προχθές γιατί τελικά ήταν ρουλμάν και στεγανό το πρόβλημα, οπότε μετακινώ ένα παλιό ποτιστήρι Gardena για όσες ώρες είμαι σπίτι μέχρι να γυρίσει αύριο. >:(>:(>:(
το χεις καταλάβει ότι έχεις καταντήσει γραφικός με τα ποτιστήρια σου?!!>:(:roflmao:
άσε το ντολμαδάκι...πάρε τον τσομπανάκο σου και ξεκίνα!:lol::lolsign:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
πάλι καλά που το έβγαλα...είχε έναν ακόμα κρυμμένο..,
IMG_1865.JPG
IMG_1867.JPG

[DOUBLEPOST=1562146394][/DOUBLEPOST]
Άσχετε, έξοδος κινδύνου είναι το μάτι. :lol:
:roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1562146894][/DOUBLEPOST]
Τ

Τι μάρκα να βάλεις; Φυσικά ansar supersound. Φτηνοί και καλοί. Κάνεις μια παραγγελία και σου έρχονται σε 2-3 μέρες. Θα βρεις στην Αγγλία σίγουρα, πιθανώς και αλλού, γκουκλαρε.
sk@toules
μέχρι στιγμής βρίσκω μόνο 450v και πάει καμιά 14 ευρώ ο ένας:D


έχει κανένας καμιά ιδέα με σαιτ πυκνωτών
της πταναρας γίνεται!:headbang::headbang::headbang:
 
  • Like
Reactions: PPG


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
Πυκνωτές ναι μεν, καμάρι μου. Του πρωκτού δε.
Εγώ θα έβαζα nichicon bipolar , τους πράσινους , by far ότι καλύτερο σε bipolar.
οι πράσινοι βγαίνουν μέχρι 50V δεν μας κάνουν...
100v μόνο KZ, FG KW και FW Series
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Οι ηλεκτρολυτικοί μάλλον είναι στο γουφερ μόνο.

Αν είναι έτσι, αστους ήσυχους.

Στο τουιτερ έχει μκτ. Μια χαρά είναι το κρος.

Βέβαια, μόνο 1,4 μφ για το τουιτερ, είναι πολύ λίγο, αλλά αυτοί ξέρουν.

Εικασίες κάνω όμως, δε βλέπω το κύκλωμα. Αν μπορείς, κατέγραψε το κύκλωμα του κρος για κάθε δρόμο.
 
  • Like
Reactions: PPG

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
Οι ηλεκτρολυτικοί μάλλον είναι στο γουφερ μόνο.

Αν είναι έτσι, αστους ήσυχους.

.
Τους πυκνωτές αυτούς, τους ηλεκτρολυτικους, τους ξηλώνεις χωρίς οίκτο και χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αν ήμουν εκεί, θα τους εκοβα στη μέση με μια πενσα για να μη τυχόν τους αφήσεις..

Πριν τους πετάξεις στα σκουπίδια, φτύνεις πάνω τους.
.
ρε θα μας τρελάνς!!!??:o:confused::headbang::lol:
 
  • Like
Reactions: PPG

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
ρε θα μας τρελάνς!!!?
Όχι.

Στις πρώτες φωτογραφίες, φαίνονται μόνο ηλεκτρολυτικοί, οπότε συμπεραίνουμε ότι έχει ηλεκτρολυτικους στο τουιτερ, που είναι απαράδεκτο.

Αντίθετα, στα γουφερ είναι αποδεκτό, ιδίως αν είναι παράλληλα. Σε σειρά, το συζητάμε.. Μικροί είναι, δε το βλέπω σε σειρά (υποηχητικο φίλτρο)

Τώρα φαίνεται ένας 1,4 που δεν έχει νόημα σε γουφερ, άρα αυτός είναι βέβαιο ότι παίζει στα πρίμα.

Το κρος του τουιτερ μπορεί να είναι ένας πυκνωτής σε σειρά και ένα πηνίο παράλληλα, δεύτερης τάξης, ή πρώτα πηνίο, μετά πυκνωτής, μετά πηνίο, 3ης τάξης, ή και πρώτα πυκνωτής μετά πηνίο μετά πυκνωτής, πάλι τρίτης, ή να έχει και δεύτερο πηνίο, τεταρτης.

Χρειάζεται σχηματικό για να βγάλουμε άκρη.

Εκ πρώτης, το κόβω 2ης στο τουιτερ και 4ης στο γουφερ. Βγαίνει και σωστό φασικα.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.333
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top