Νέο πρωτοποριακό αιρ-κοντίσιον !

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.224
Νέο πρωτοποριακό υλικό καλύπτει στέγες και δρα σαν αιρ-κοντίσιον .

113372-coolingmaterial.jpg


Ερευνητές στις ΗΠΑ δημιούργησαν ένα νέο πολύ λεπτό υλικό, το οποίο μπορεί να ψύξει στη διάρκεια όλου του 24ωρου μια επιφάνεια, όπως μια στέγη, ακόμη και κάτω από τις κάθετες ακτίνες του ήλιου, χωρίς να χρειάζεται καθόλου κατανάλωση ενέργειας ή νερού. Θεωρείται μετα-υλικό, επειδή διαθέτει ιδιότητες που δεν υπάρχουν στη φύση.
Το υβριδικό υλικό, που αποτελείται από ύαλο και πολυμερές, ψυχραίνει τα αντικείμενα με το να αντανακλά πίσω στο διάστημα την θερμική ενέργεια του ήλιου, ενώ ταυτόχρονα επιτρέπει στην επιφάνεια να διαχέει στο εξωτερικό περιβάλλον -με την μορφή υπέρυθρης ακτινοβολίας- τη δική της θερμότητα, δρώντας ως αιρ-κοντίσιον, τόσο τη μέρα όσο και τη νύχτα.

Το υλικό είναι ελαφρύ, έχει πάχος μόλις 50 μικρομέτρων (εκατομμυριοστών του μέτρου), είναι εύχρηστο στην τοποθέτησή του και μπορεί να παραχθεί μαζικά και φθηνά σε μορφή φιλμ, όπως το αλουμίνιο που έχουμε στην κουζίνα για περιτύλιγμα.

Οι ερευνητές, με επικεφαλής τον αναπληρωτή καθηγητή Σιαμπό Γιν του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών και Επιστήμης των Υλικών του Πανεπιστημίου του Κολοράντο, που έκαναν τη σχετική δημοσίευση στο περιοδικό “Science”, δήλωσαν ότι το νέο υλικό μπορεί να αποδειχθεί σημαντικό, καθώς είναι δυνατό να έχει πληθώρα πρακτικών εφαρμογών, ιδίως για την ψύξη κτιρίων και άλλων αντικειμένων. Μπορεί επίσης να αξιοποιηθεί για τη βελτίωση της αποδοτικότητας και της διάρκειας ζωής των ηλιακών πάνελ, στη βιομηχανία, στη γεωργία, στην αεροδιαστημική κ.α.

energia.gr
-
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Που θα βρούμε 3-4 τέτοια ρολά;

Θέλω χθες.
 
  • Like
Reactions: PPG




C

chrispo

Guest
Το χειμώνα τι θα γίνεται, που χρειαζόμαστε τη θερμότητα ενός κτιρίου?
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.224
Το χειμώνα τι θα γίνεται, που χρειαζόμαστε τη θερμότητα ενός κτιρίου?
Απλά
..... σόμπα δεν είναι !
Αλλά ,
Δεν θά αφήνει την όποια θερμοκρασία έχεις μέσα στο σπίτι σου , να περάσει έξω από αυτό .
Μηδενικές απώλειες .
Κάτι είναι και αυτό .

-
 

C

chrispo

Guest
Τάχεις μπερδέψει λίγο με τη μόνωση..αυτό το υλικό που περιέγραψες δεν έχει σχέση με μόνωση, κάνει άλλη δουλειά.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.224
Τάχεις μπερδέψει λίγο με τη μόνωση..αυτό το υλικό που περιέγραψες δεν έχει σχέση με μόνωση, κάνει άλλη δουλειά.
Καλέ μου φίλε θά σου βρώ άλλη λύση .
Αν αυτό το προϊόν ( που δεν τό έχω δεί ακόμα ) , εχει καλή καί ανάποδη .....βάλτο διπλό !
Καί μέσα καί έξω .
καί θά έχειs καί θερμική μόνωση .



ούφ.....ξεμπερδεύτηκα !


-
 
Last edited:

C

chrispo

Guest
Ακόμα μπερδεμένος είσαι..:whistling:

..."Το υβριδικό υλικό, που αποτελείται από ύαλο και πολυμερές, ψυχραίνει τα αντικείμενα με το να αντανακλά πίσω στο διάστημα την θερμική ενέργεια του ήλιου, ενώ ταυτόχρονα επιτρέπει στην επιφάνεια να διαχέει στο εξωτερικό περιβάλλον -με την μορφή υπέρυθρης ακτινοβολίας- τη δική της θερμότητα, δρώντας ως αιρ-κοντίσιον, τόσο τη μέρα όσο και τη νύχτα."

...μάθετε να διαβάζετε πρώτα τι γράφετε και μετά να κάνετε κρίσεις...:p
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Επειδή οι 7 αδελφές δεν γουστάρουν κάτι τέτοια, μπορεί στο τέλος να χρησιμοποιείται μόνο στα διαστημόπλοια.
Είπαμε ηλεκτρικά αυτοκίνητα, ανεμογεννήτριες, φωτοβολταΙκά, μην το παραξευτιλίσουμε και στα κτήρια.
 
Last edited:


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.224
Αγαπητέ Χρήστο .
Τό ,
...μάθετε να διαβάζετε πρώτα , δεν χρειαζόταν . ούτε με φατσούλα .

Μπορεί να έχεις δίκιο .
Αλλά μπορεί να έχω καί εγώ δίκιο .
Θά τό ψάξω στά ξένα site , καί ίδωμεν .


-
 

C

chrispo

Guest
Για μένα δεν τίθεται θέμα ,ποιός από τους δυό μας έχει δίκιο..εγώ ξέρω ότι διάβασα ένα κείμενο για ένα πρωτοποριακό και καινοτόμο υλικό :thumbsup: και ύστερα διέκρινα σχόλια επ´αυτού , που δε συνάδουν με τα γραφόμενα του κειμένου. Απλά πράγματα...για τη φατσούλα τώρα , αν τίθεται θέμα παρεξήγησης την αποσύρω( χωρίς ουδεμία τάση ειρωνίας ή σαρκασμού από μέρους μου ):drinks:
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top