Το όνειρο (PPG)

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: δωστε οτι λεξη υπαρχει για το τι κανει ο lumagen, απο τη στιγμη που μπαινει μετα το χ player τι με νοιαζει εαν κανει ενα + plus ή 18plus εαν το αποτελεσμα ειναι ιδιο στην εξισωση....δεν ειναι ντροπη να εχεις φτηνο πλειερ με lumagen :laugh:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.263
Απ'οσο γνωρίζω, ο λογκεο έχει το οππο με λουματζεν, κι ήπιε 3 βαρέλια καφέ ο Καστρουνης για να φτιάξει τα πρισετ στον προσεσορ..

Προφανώς ο λογκεο δεν είναι χαζός που έχει προσεσορ στην έξοδο του οππο, απλώς προσπαθεί να διορθώσει τα σφάλματα εικόνας του player.
Ο Lumagen δεν μπήκε στην αλυσίδα για να διορθώσει τα (ανύπαρκτα) σφάλματα του Oppo, αλλά για να μπορέσει να παίξει σωστά 4Κ ο (όχι natine 4K) JVC του.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Και τα δυο ισχύουν.


Πάντως, το οτι πιστεύετε πως με το μάτι και το madVR θα έχετε "καλύτερη" εικόνα απο την καταγραμμένη στο BD ή το UHD BD με ξεπερνά. :p

Μισώ με πάθος κάθε sharpening καραγκιοζιλίκι, όπως και κάθε "βελτίωση" της κίνησης. >:(
δεν μιλάμε για απόδοση με ''μάτι''μπουτζούκο μου...αλλά για ρύθμιση από επαγγελματία...
και κατα πόσο το madvr μπορεί να αποδώσει σωστή εικόνα συγκριτικά με ένα κορυφαίο πλέιερ;)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
δεν μιλάμε για απόδοση με ''μάτι''μπουτζούκο μου...αλλά για ρύθμιση από επαγγελματία...
και κατα πόσο το madvr μπορεί να αποδώσει σωστή εικόνα συγκριτικά με ένα κορυφαίο πλέιερ;)
εγώ ξέρω ότι σε 3 μέρες που το είχα στα χέρια έκανα απευθείας αντιπαραβολή pc με zidoo τα ίδια αρχεία (εννοείτε remux η full bluray) και η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη υπέρ του pc αλλά με madvr και πολλές ώρες try and error από οδηγούς που έχω διαβάσει κατά καιρούς. Με vlc πχ η διαφορά ήταν πολύ μικρότερη αλλά και πάλι υπέρ του pc.

δεν έχω γνώσεις να ρυθμίσω με ακρίβεια ούτε τα εργαλεία, είναι καθαρά αυτό που έβλεπα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
δεν έχω γνώσεις να ρυθμίσω με ακρίβεια ούτε τα εργαλεία, είναι καθαρά αυτό που έβλεπα.
κανένας μας...όμως υπάρχουν πολλοί οδηγοί-βήματα από άτομα που ξέρουν εκεί έξω...που σε οδηγούν σε ένα γαμ@το αποτέλεσμα χωρίς υπερβολές με απλό κοπι-παστε
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
κανένας μας...όμως υπάρχουν πολλοί οδηγοί-βήματα από άτομα που ξέρουν εκεί έξω...που σε οδηγούν σε ένα γαμ@το αποτέλεσμα χωρίς υπερβολές με απλό κοπι-παστε
εγώ κατά βάση έχω ακολουθήσει αυτό τον οδηγό

https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=259188

και έχω φτιάξει 3-4 διαφορετικά προφιλ ανάλογα με το είδος του αρχείου που θα παίξει και παίρνει τις ανάλογες ρυθμίσεις αυτόματα
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο, για σας που γράφετε για madvr και αναπαραγωγή με κατανάλωση 800 watt.

Έχετε κάνει calibration στην τηλεόραση/προβολέα;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο, για σας που γράφετε για madvr και αναπαραγωγή με κατανάλωση 800 watt.

Έχετε κάνει calibration στην τηλεόραση/προβολέα;
εγώ προσωπικά έχω δουλέψει μόνο με τεστ παλέτες κλπ...δεν θεωρείται φυσικά καλιμπράρισμα με τον αυστηρό όρο του σωστού επαγγελματικού αποτελέσματος...αλλά έχω και dlp...δεν έχω απαιτήσεις ούτε και περιμένω αποτελέσματα σε κοντραστ,μαύρο κλπ;)
αυτό που έχω καταφέρει είναι αξιοπρεπέστατο για entry level :)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο, για σας που γράφετε για madvr και αναπαραγωγή με κατανάλωση 800 watt.

Έχετε κάνει calibration στην τηλεόραση/προβολέα;
Δεν ξέρω τα άλλα παιδιά τι κάνουν, εγώ όχι. Με test pattern και αρκετό διάβασμα την έχω φέρει στα μέτρα μου, χωρίς να ξέρω αν είναι σωστό η λάθος. Αλλά αυτό που βλέπω μου αρέσει.

Αλλά δε νομίζω ότι έχει σχέση. Δλδ αν φωνάξω καλιμπρατορα και πάρει τα φωτόμετρα και όλα του τα κόλπα και τη ρυθμίσει τούμπανο, σημαίνει ότι και από το f&u θα βλέπω όπως και με το oppo?

Προφανώς όχι. Στη συγκεκριμένη φάση λέμε για το τι εικόνα στέλνει στο προβολικό μέσο.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Το Panasonic έχει σαφώς καλύτερη εικόνα από το oppo, και με σημαντική διαφορά, κι όχι μόνο λόγω καλύτερου tone mapping.

Το oppo είναι αγαπητό στον κόσμο, διότι (σπασμένο - jailbreak) παίζει τα πάντα όλα, είναι ένα γενικής χρήσεως player που ότι αρχείο και να του βάλεις, το παίζει.

Να μη το θεωρούμε όμως και απολύτως κορυφαίο στην εικόνα, διότι απλά, δεν είναι. Το θέλει το λουματζεν...

Η προσωπική μου άποψη, μεταξύ oppo και Nvidia shield (στον καλιμπραρισμενο sony 4k) είναι πως δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Ναι, μικροδιαφορές υπάρχουν, αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο παίζει ας πούμε "καλύτερα" (και δεν έχω εξοπλισμό να το μετρήσω, sorry).

Οπότε, νομίζω δηλαδή, πολύ φασαρία για το τίποτα.
Το lumagen ξεζουμιζει οποιοδήποτε μέσο προβολής με σωστή και συνετή χρήση .
Όσο ποιο σωστό μέσο αναπαραγωγής έχεις τόσο λιγότερα προβλήματα θα έχεις .
Όλα τα player θέλουν lumagen ειδικά τώρα με το live tone mapping που κάνει .
Όσο για το μέσο προβολής πρέπει να καλύπτει κάποια στάνταρτ τα οποία δεν τα καλύπτουν όλα και ας είναι 4κ
Μην τα ισοπεδωνουμε όλα .
Είπαμε το 4κ υλικό θέλει λεφτά για να παίξει σωστά.
Επίσης το 4κ δεν είναι πανάκεια .
Τα pdf δεν ισχύουν για την εικόνα δηλαδή ;
Μια χαρά φαίνονται στο τρίτο επεισόδιο εάν είναι σωστά και ας είναι χάλια η εικόνα .
Εάν είσαι σωστά καλιμπραρισμενος και εχεις φως θα τα δεις όλα .
Για λίγο ειδωλακι κανείς έτσι ;
Επίσης το Panasonic έχει τα διπλά και παίζει σωστά μόνο από δίσκο .
Προτιμω λουματζεν λοιπόν και oppo η σιλντ παρά πανασονικ ...
Πάνω κάτω σχεδόν το ίδιο κοστίζει
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
@ankokdog και @daharis666
Εφόσον το calibration είναι εμπειρικό, πως ξέρετε ότι αυτό που βλέπετε με το pc είναι σωστότερο σε σχέση με το media player.

Το calibration, όπως ήδη ξέρετε ούτως η άλλως, αφορά μόνο στο μέσο προβολής και προφανώς δεν θα κάνει τη Φουνάη να παίζει σαν όλεντ. Θα είστε όμως σίγουροι ότι έτσι ΠΡΕΠΕΙ να παίζει το μέσο προβολής
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
@ankokdog και @daharis666
Εφόσον το calibration είναι εμπειρικό, πως ξέρετε ότι αυτό που βλέπετε με το pc είναι σωστότερο σε σχέση με το media player.

Το calibration, όπως ήδη ξέρετε ούτως η άλλως, αφορά μόνο στο μέσο προβολής και προφανώς δεν θα κάνει τη Φουνάη να παίζει σαν όλεντ. Θα είστε όμως σίγουροι ότι έτσι ΠΡΕΠΕΙ να παίζει το μέσο προβολής
Εννοείς ότι θα πάρεις το μέγιστο του μέσου προβολής στον συγκεκριμένο χώρο με το σωστό καλιμπραρισμα
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
φτιαχτε pc παιδια να μενουν player να παιρνουμε οι υπολοιποι :D
Σωστός. Όλοι Pc. Κλέφτες θα γίνουμε και μεις?
[DOUBLEPOST=1562264711][/DOUBLEPOST]
@ankokdog και @daharis666
Εφόσον το calibration είναι εμπειρικό, πως ξέρετε ότι αυτό που βλέπετε με το pc είναι σωστότερο σε σχέση με το media player.

Το calibration, όπως ήδη ξέρετε ούτως η άλλως, αφορά μόνο στο μέσο προβολής και προφανώς δεν θα κάνει τη Φουνάη να παίζει σαν όλεντ. Θα είστε όμως σίγουροι ότι έτσι ΠΡΕΠΕΙ να παίζει το μέσο προβολής
Όταν βάζει το ίδιο αρχείο στο media player και σε συγκεκριμένες σκηνές διακρίνεις banding και color gradient και μετα παίζεις την ίδια ταινία-αρχειο στην ίδια tv από το pc-madvr και όλα είναι smooth και το banding είναι μειωμενο κατά 30-40% είναι θέμα της tv?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αλλά δε νομίζω ότι έχει σχέση. Δλδ αν φωνάξω καλιμπρατορα και πάρει τα φωτόμετρα και όλα του τα κόλπα και τη ρυθμίσει τούμπανο, σημαίνει ότι και από το f&u θα βλέπω όπως και με το oppo?
Σημαίνει οτι αν δεν πειράξεις τις reference ρυθμίσεις, θα βλέπεις απο τις συσκευές BD, UHD & media players αυτό που περιέχεται στον δίσκο ή την κόπια του (ή πάρα πολύ κοντά).

Όταν βάζει το ίδιο αρχείο στο media player και σε συγκεκριμένες σκηνές διακρίνεις banding και color gradient και μετα παίζεις την ίδια ταινία-αρχειο στην ίδια tv από το pc-madvr και όλα είναι smooth και το banding είναι μειωμενο κατά 30-40% είναι θέμα της tv?
Δεν παρατηρώ σχεδόν ποτέ banding σε σωστό υλικό, και έχω δει τα πάντα.
Συνήθως είναι θέμα υλικού ή ρύθμισης της τιβί, αν και υπάρχουν συσκευές αναπαραγωγής που δεν έρχονται.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Σημαίνει οτι αν δεν πειράξεις τις reference ρυθμίσεις, θα βλέπεις απο τις συσκευές BD, UHD & media players αυτό που περιέχεται στον δίσκο ή την κόπια του (ή πάρα πολύ κοντά).
Καταλαβαίνω την προτίμησή σου στο να βλέπεις pure την ταινία όπως βγήκε στη παραγωγή. Το θέμα είναι οτι το Α φτινιάρικο player δεν θα κάνει την ίδια πιστή αναπαραγωγή όπως αυτά που θεωρείται κορυφαία στο είδος.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Το θέμα είναι οτι το Α φτινιάρικο player δεν θα κάνει την ίδια πιστή αναπαραγωγή όπως αυτά που θεωρείται κορυφαία στο είδος.
Είναι πολύ, μα πάρα πολύ κοντά.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Συνήθως είναι θέμα υλικού ή ρύθμισης της τιβί, αν και υπάρχουν συσκευές αναπαραγωγής που δεν έρχονται.
Και να σου δώσω παράδειγμα. Tranformers age of extinction. Full bluray. Στην αρχή της ταινίας δείχνει τον ήλιο και να σκάνε τα διαστημόπλοια. Από το pc και με ότι ρυθμίσεις έχω κάνει στη tv το έχω σα σημείο αναφοράς. Είναι κρύσταλλο.

Βάζω το media player και διέκρινες 2-3 επίπεδα όσο έσβηνε το φώς.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τι να πω, μήπως ήταν πειραγμένες οι ρυθμίσεις του;
Δεν είχα ποτέ Zidoo, αλλά έχω αλλάξει άφθονα Dunes και Mede8ers και Oppos και Panasonic BD players και πισιά σε default ρυθμίσεις, αλλά διαφορά δεν είδα.
Αναφέρομαι μόνο σε BD υλικό, τα UHD είναι εντελώς άλλη, και πολύ δύσκολη, ιστορία.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top