Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.689
Μερικές συνολικές του χώρου, με το πρότζεκτ να έχει λίγο ακόμα...

Τέρμα πίσω, φαίνεται η νέα άφιξη που θα αντικαταστήσει το JBL. Το genelec είναι πραγματικά ασηκωτο... Τέρας ...

Σηκώθηκαν οι πίσω καναπέδες πιο ψηλά, πάνω σε ξύλινη βάση ύψους 27cm, η οποία θα γίνει μπασοπαγίδα και θα ντυθεί κανονικά με αυτή την σκούρη κόκκινη μοκέτα, όπως το υπόλοιπο δωμάτιο.

IMG_20190704_212151.jpg


IMG_20190704_212035.jpg


IMG_20190704_211924.jpg


IMG_20190704_211851.jpg


IMG_20190704_211829.jpg


Έχει ακόμα δουλειά, αλλά τουλάχιστον τα 2 μικρότερα παιδιά μου, τρελαίνονται τώρα να κάθονται στις πίσω πολυθρόνες, και η οθόνη να είναι στο ύψος των ματιών τους! ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Έχει ακόμα δουλειά, αλλά τουλάχιστον τα 2 μικρότερα παιδιά μου, τρελαίνονται τώρα να κάθονται στις πίσω πολυθρόνες, και η οθόνη να είναι στο ύψος των ματιών τους!;)
μια χαρά τα ξεφορτώθηκες...τέρμα γαλαρία...να κάνουν κρατσα κρούτσα με τα πατατάκια χωρίς να ακούγονται :p:lol::lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.689
μια χαρά τα ξεφορτώθηκες...τέρμα γαλαρία...να κάνουν κρατσα κρούτσα με τα πατατάκια χωρίς να ακούγονται :p:lol::lolsign:
Και οι γυναίκες το ιδιο!
Πίσω θέλουν να κάθονται, διότι μπροστά τους φαίνεται πολύ μεγάλη η οθόνη των 106", ζαλίζονται και τέτοια!

Σούπερ! Σώθηκα!

:drinks::drinks::drinks:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.689
πόσες έχεις καλέ?:party:
Έρχεται κανας φίλος με τη γυναίκα του ρε, να δούμε μια ταινία, και με τη μία η γυναίκα του (μαζί με τη μία δικιά μου) πάει πίσω, τι λες τώρα, σώθηκα...:p
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Η πίσω αριστερά πολυθρόνα (όπως κοιτάζουμε την φωτογραφία) με ένα sub τέρας δίπλα σε κάθε αυτί του ακροατή είναι safe?
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Τι τον νοιάζει, αυτός θα κάθεται εκεί; :p

Μεγεια κι αυτό το εργαλείο!
 
  • Like
Reactions: PPG

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.689
Οι φωτογραφίες είναι από τον υπερευρυγωνιο του κινητού τηλεφώνου, οπότε αρκετά αλλοιωμένες. Οι αποστάσεις είναι όλες μετρημένες στο χιλιοστό.

Δηλαδή, στα τεχνικά χαρακτηριστικά του στησίματος, ακολούθησα τις οδηγίες των προτύπων, χωρίς ακόμα να έχω βάλει μικρόφωνο στον τρινοβ.

Στη θέση ακρόασης που κάθομαι, και οι 11 δορυφόροι (Neumann 310) απέχουν ακριβώς 2.3μ από μένα. Οι θέσεις των δορυφόρων θα μονιμοποιηθούν βάσει των υποδείξεων του τρινοβ.
Τα πάνω ηχεία, προς το παρόν είναι ακριβώς στις 45 μοίρες (και τα εμπρός και τα πίσω) και στην ευθεία με τα εμπρός κυρίως ηχεία. Τα πλαϊνά σαραουντ είναι στις 90 μοίρες. Τα πίσω στις 135.

Ειδωμεν. Έχω απόλυτη ελευθερία κινήσεων όλων των δορυφόρων, δεν έχω καθόλου παντόφλα. Θα τοποθετηθούν στα βέλτιστα σημεία βάσει των μετρήσεων του τρινοβ.

Το genelec θα πάρει τη θέση του jbl τέρμα πίσω αλλά στο δάπεδο, δεν ανεβαίνει το γομαρι σε βάση...

Μένει η αισθητική παρέμβαση στο χώρο, μια πλούσια διακόσμηση στις ελεύθερες περιοχές και επιφάνειες των τοίχων, ιδίως όταν θα φύγουν τα μαγκνεπαν από το χώρο.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
απιστευτο να δειχνει αυτο το ηχειο οτι ειναι σε 2.65μ υψος !!!!
....μονο το ηχειο ειναι 40cm υψος
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Καλορίζικο το σαμπ!
Προχώρησες αρκετά βλέπω...
Ομόρφυνε πολύ ο χώρος.

Εσύ φαντάζομαι κάθεσαι μπροστά, στην πολυθρόνα με το πουτ@νέ ύφασμα:D
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Άλλο πράγμα το τζενελεκ πάντος ρε φίλε...είναι κ@βλα!!!
Έκανες πολύ καλά που το πήρες.
Περιμένω να μάθω και εντυπώσεις μόλις το συνδέσεις.
 


Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Εμένα μου αρέσουν τα τραπεζάκια
[DOUBLEPOST=1562271499][/DOUBLEPOST]Να φύγουν τα μάγκνεπαν πρώτα, και μετά μετρήσεις.
Πλάκα πλάκα, ακόμα εκεί είναι. Έλα, πες την αλήθεια. Τα έχει συνδεδεμένα ε;
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Πολυ ωραια Κωστα. Ηρθε το Genelec, και αισθητικα ωραιο ηχειο. Το πως παιζει θα ειναι το αναμενομενο. Απο τοην αλλη το JBL το εχεις πολλα χρονια το ιδιο φυσικα και τα Magnepan. Δεν ειναι ευκολο να τ αποχωριστεις.

Οι πολυθρονες που πηρες πολυ ωραιες. Αλλα η μια δεν ταιριαζει αισθητικα. Κατι πρεπει να κανεις.

Τα τραπεζακια εχουν καινοτομιες. Ειναι ομορφα.
Ανεβαινει η ομαδα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.689
Ο χώρος είναι 6,10 πλάτος x 5,55 μήκος.
Με φαγωμενες τις εμπρός γωνίες, χονδρικά ~32τμ.

Ύψος 2,9μ. Όγκος ~95 κυβικά.

Όπως είχα γράψει εδώ.

Σε αυτές τις διαστάσεις χώρου, οριακά κατάφερα απόσταση ακρόασης 2,3μ. Πιο πολύ, δε γίνεται, αν θες ίσες αποστάσεις σε όλα και κύκλο ακρόασης.

Σε λίγες μέρες, συμπληρώνεται ένας χρόνος ακριβώς από τη μέρα που ξεκίνησαν οι πρώτες εργασίες γυψοσανίδας στο χώρο. :o8-)

Μου πήρε ένα έτος να το στήσω!
:drinks::drinks::drinks::drinks::beach:

Ε, στο ένα έτος ακριβώς, θα κάνω και την πρώτη (ελπίζω και τελευταία) μέτρηση και ισοστάθμιση με όλα τα ηχεία στη θέση τους. ;)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.689
Μια πλαϊνή όψη:

IMG_20190705_004216.jpg


Και το πικάπ:

IMG_20190705_004234.jpg


Κραδασμο-ηχοαπορροφητικά στρώματα φελλού συνθετικού και φυσικού από κάτω, σε δεύτερη στρώση. Ευγενική χορηγία vastsar. ;)
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Παντως γενικα ο χωρος ειναι κακος γεωμετρικα με βαση τις ιδανικες αναλογιες που πρεπει να εχει ενα δωματιο. Οποτε αναγκαστικα επρεπε να κανεις πολυ δουλεια. Ευτυχως το κατεχεις το αθλημα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.497
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top