Περιπέτειες με Cosmote

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Για πες για pstn και voip τηλέφωνο ποιο θεωρείς καλό αλλά σε λογική τιμή γιατί βαριέμαι να την ψάξω......
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Μη το λέτε αυτό για το ρεύμα... 8 χρόνια στη Cosmote, κοντεψα πολλές φορές να χάσω τα μαλλάκια μου με τη βλακεία που κουβαλάει ο κόσμος. Τίποτα δεν μπορεί να θεωρηθεί δεδομένο. Ούτε καν το ότι ο εξοπλισμός είναι στο ρεύμα. Trust me on this!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.274
Τα Fritz που έχει στο site η Cosmote παίζουν σίγουρα
Το Fritz!Box 7590 όντως είναι συμβατό με ISDN και τηλεφωνικό κέντρο


Και στο review που διαβάζω, δείχνει εξαιρετική επιλογή!

Όμως στα 225 € που έχει, είναι plug 'n' play ή θα χρειαστεί να....συνεργαστώ με την τηλεφωνική "εξυπηρέτηση" της Cosmote για αλλαγή ρυθμίσεων /κωδικών;

Και επειδή τόσο στη δουλειά όσο και στο σπίτι έχω ISDN και Oxygen, συνδυασμός που πότε δουλεύει και πότε όχι (στη δουλειά μπλοκάρει κάθε τρεις και λίγο το τηλεφωνικό κέντρο και θέλει επανεκκίνηση το Oxygen), αν χρειαστεί να αλλάξω οτιδήποτε,ξέρουμε κάποιον πολύ καλό τεχνικό σε τηλεφωνικά κέντρα; Pm δεκτά.
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Το Fritz!Box 7590 όντως είναι συμβατό με ISDN και τηλεφωνικό κέντρο


Και στο review που διαβάζω, δείχνει εξαιρετική επιλογή!

Όμως στα 225 € που έχει, είναι plug 'n' play ή θα χρειαστεί να....συνεργαστώ με την τηλεφωνική "εξυπηρέτηση" της Cosmote για αλλαγή ρυθμίσεων /κωδικών;
Τα Fritz πωλούνται και υποστηρίζονται ΕΠΙΣΗΜΑ απο την cosmote.

https://www.cosmote.gr/eshop/global...sp?productId=ger_20370959&_requestid=27782852
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.274
Τα Fritz πωλούνται και υποστηρίζονται ΕΠΙΣΗΜΑ απο την cosmote.

https://www.cosmote.gr/eshop/global...sp?productId=ger_20370959&_requestid=27782852
Το είδα και πριν. Όμως θα με ενδιέφερε να γνωρίζω αν αγοράζοντάς το από τρίτο προμηθευτή 75€ φθηνότερα, θα είναι σεταρισμένο ως προς τη συμβατότητά του με τις ρυθμίσεις της Cosmote.

Τέλος πάντων θα επικοινωνήσω με την αντιπροσωπεία τους την Δευτέρα, γιατί πολύ μου άρεσαν και τα Fritz!Fon C5 και οι λειτουργίες τηλεφωνικού κέντρου που έχουν.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Το είδα και πριν. Όμως θα με ενδιέφερε να γνωρίζω αν αγοράζοντάς το από τρίτο προμηθευτή 75€ φθηνότερα, θα είναι σεταρισμένο ως προς τη συμβατότητά του με τις ρυθμίσεις της Cosmote.
Ρώτα εδώ όπου έχουν ολόκληρο νήμα
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Το Fritz!Box 7590 όντως είναι συμβατό με ISDN και τηλεφωνικό κέντρο


Και στο review που διαβάζω, δείχνει εξαιρετική επιλογή!

Όμως στα 225 € που έχει, είναι plug 'n' play ή θα χρειαστεί να....συνεργαστώ με την τηλεφωνική "εξυπηρέτηση" της Cosmote για αλλαγή ρυθμίσεων /κωδικών;

Και επειδή τόσο στη δουλειά όσο και στο σπίτι έχω ISDN και Oxygen, συνδυασμός που πότε δουλεύει και πότε όχι (στη δουλειά μπλοκάρει κάθε τρεις και λίγο το τηλεφωνικό κέντρο και θέλει επανεκκίνηση το Oxygen), αν χρειαστεί να αλλάξω οτιδήποτε,ξέρουμε κάποιον πολύ καλό τεχνικό σε τηλεφωνικά κέντρα; Pm δεκτά.
Με το τελευταίο επίσημο firmware, τα fritz συνεργάζονται με την Cosmote όπως αυτά που δίνουν οι ίδιοι - παίρνουν αυτόματα κωδικούς DSL και τηλεφωνίας. Πιο plug-and-play δεν γίνεται...
Τεχνικό θέλεις για τηλεφωνικό κέντρο που έχεις ήδη, ή για να ρυθμίσεις το fritz;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.274
Τεχνικό θέλεις για τηλεφωνικό κέντρο που έχεις ήδη, ή για να ρυθμίσεις το fritz;
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το 7590 με 4 DECT Fritz!Fon C5 σε λειτουργία τηλεφωνικού κέντρου (αν γίνεται), ώστε να παροπλίσω το ξεπερασμένο και χωρίς support πλέον τηλεφωνικό κέντρο που έχω.

Συγκεκριμένα αυτό που χρειάζομαι είναι ένα αρχικό ηχογραφημένο μήνυμα (κοινό σε όλες τις συσκευές), προώθηση κλήσης σε άλλη συσκευή, αναμονή κλήσης και conference call.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το 7590 με 4 DECT Fritz!Fon C5 σε λειτουργία τηλεφωνικού κέντρου (αν γίνεται), ώστε να παροπλίσω το ξεπερασμένο και χωρίς support πλέον τηλεφωνικό κέντρο που έχω.

Συγκεκριμένα αυτό που χρειάζομαι είναι ένα αρχικό ηχογραφημένο μήνυμα (κοινό σε όλες τις συσκευές), προώθηση κλήσης σε άλλη συσκευή, αναμονή κλήσης και conference call.
Αυτά γίνονται. Conference νομίζω μέχρι 3 μέρη.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
καλησπερα

ειπα να ενημερωσω

με cosmote vdsl και αναγκαστικη μεταβαση στην ευρυζωνικη τηλεφωνια μερικους μηνες τωρα φυσικα υπηρξαν προβληματα
πρωτον επειδη λογω περιοχης παλ φαληρου υπαρχουν συχνες διακοπες ρευματος το καλοκαιρι αρα πλεον και τηλεφωνιας και επειδη για εναν αγνωστο λογο το τηλεφωνο καποιια στιγμη σταματησε να λειτουργει ενω το ιντερνετ συνεχισε κανονικα αρα ημασταν χωρις τηλεφωνο για καποιες ωρες
οποτε
υπηρξε τηλεφωνο στην εξυπ. πελατων

1. ο οτε παρεχει ups δωρεαν με αυτονομια κατα δηλωση τους 2.5 ωρες
2. μου ειπαν να αλλαξω την συνδεσμολογια του τηλεφωνου κ του ρουτερ αντι αυτης που ειχα συμφωνα με τις οδηγιες του οτε

εχετε το κατα νου και ενεργηστε ;)
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Φοβερό σκηνικό εκτυλίχθηκε στη Ρόδο, καθώς ιδιώτης έκλεισε εντός της επιχείρησης του τεχνικό μέχρι να επιδιορθώσει το πρόβλημα.



Υπάλληλος της cosmote που κλήθηκε σε βιοτεχνικό χώρο στο Τσαΐρι (ανατολικές ακτές – αεροδρόμιο) κλειδώθηκε από τον συνδρομητή στην επιχείρηση μέχρι να αποκαταστήσει την βλάβη!

Αγανακτισμένος ο συνδρομητής της εταιρείας τηλεφωνίας συγκεκριμένα, σύμφωνα με την dimokratikiέκλεισε την σιδερένια πόρτα εισόδου της επιχείρησης με αποτέλεσμα να μην μπορεί να φύγει με το αυτοκίνητό του ο τεχνικός της εταιρείας παροχής υπηρεσιών τηλεφωνίας.

Οι δύο άνδρες σύμφωνα με τις πληροφορίες αντάλλαξαν βαριές κουβέντες με την όλη υπόθεση να έχει συνέχεια ενώπιον του αστυνομικού τμήματος.
Μπράβο ρε φίλε, καλά του έκανες του carioli!
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Παιδιά καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας.

Είμαι πολλά χρόνια στη vodafone για το σταθερό, από τότε που ήταν hol (πάνω από 12 χρόνια) και σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος. Πληρώνω για double play 23.88 ευρώ και έχω σταθερή τηλεφωνία και 24 mbps internet.

Δέχτηκα μια προσφορά χθες από cosmote για σταθερό και 50 mbps fiber στα 32,30 ευρώ (απεριόριστα σταθερά και 2 ώρες προς κινητά). Ο πωλητής μου είπε ότι μπορώ να επιλέξω αν η τηλεφωνία μου θα είναι voip ή κλασσική κατά την αποδοχή της προσφοράς.

Ψηνόμουν καιρό για 50άρα γραμμή και τώρα έγινε αυτή η προσφορά.

Του είπα να ξαναμιλήσουμε την Τρίτη.

Βρίσκετε την τιμή καλή; Και μήπως πρέπει να προσέξω κάτι κατά την συζήτηση με τον πωλητή; Να του ζητήσω κάτι ή σε κάτι να επιμείνω;
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Όχι
Με 31 (επιδοτούμενη) πας σε 100/10 ftth αν υπάρχει κάλυψη στην περιοχή.
Λογικά η Vodafone σου προσφέρει vdsl στα ίδια λεφτά και αφού δεν έχεις θέματα με τη γραμμή σε συμφέρει περισσότερο
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Η Vodafone δε μου έχει κάνει καμία προσφορά, αλλά αυτού του πωλητή της Cosmote τι να του πω την Τρίτη; Δεν το έχω και με τα παζάρια είναι η αλήθεια.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Όχι
Με 31 (επιδοτούμενη) πας σε 100/10 ftth αν υπάρχει κάλυψη στην περιοχή.
Λογικά η Vodafone σου προσφέρει vdsl στα ίδια λεφτά και αφού δεν έχεις θέματα με τη γραμμή σε συμφέρει περισσότερο
Από πού προκύπτει η διαθεσιμότητα FTTH? Νομίζω η παρανόηση γίνεται επειδή βαφτίζουν τα προγράμματα VDSL από καμπίνα "fiber".
Πάντως για το κλασικό double play VDSL 50 με τον ίδιο χρόνο ομιλίας έχω δει και τιμές κάτω από 30.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.420
Reaction score
94.036
Ή να πας σε κατάστημα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.556
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top