Αναπαύσου εν ειρήνη Γιάννη Σπάθα.






Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
Σύμφωνα με τον μηχανικό ήχου Brent Lambert του στούντιο Kitchen Mastering, αν ο Σπάθας ηχογραφούσε τη δεκαετία του 1970 στην Αμερική, το όνομά του θα είχε γίνει γνωστό σε όλο τον κόσμο.

ΚΑΛΟ ΤΑΞΕΙΔΙ.....

ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΕΙΧΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ ΤΟ 76 ΣΤΟ ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ.....
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Τεράστιος κιθαρίστας.
Σίγουρα ο πιο επιδραστικος Έλληνας.

Τιμή μου που τον είχα δει ζωντανά κάμποσες φορές. Πάντα ογκόλιθος στη σκηνή.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα...
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
R.I.P..
Απίστευτο αυτό το κομμάτι (αγαπημένο μου) με ατελείωτο ήσυχο σολάρισμα που δεν χορταίνεις να το ακούς..


Πραγματικά απίστευτο group με μεγάλη ιστορία!
Κρίμα..
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
- καλό σου ταξίδι και καλά τζαμαρισματα με τους δασκάλους και τους μαθητές σου

- σε ευχαριστούμε για το έργο σου
 




hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Πω πω ανατρίχιασα το έμαθα εδώ στο thread. Καλό ταξίδι και στο επανιδειν. Ήταν η αιτία για να ασχοληθώ με την ροκ όταν σε ηλικία 14 χρόνων τον είδα σε μια σκηνη με έναν θείο μου που είχε γνωριμίες στον χώρο της ελληνικής ροκ. Κρίμα.
 



Μηνύματα
307
Reaction score
409
Όταν η απώλεια αφορά σ' ένα μουσικό που επί μισό αιώνα το όνομά του είναι ταυτόσημο με το ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας στη πατρίδα μας, όλα τα άλλα είναι περιττά. Καλό του ταξίδι...
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Σε ηλικία 69 ετών έφυγε πριν μερικές ωρες από τη ζωή ο Γιάννης Σπάθας. Ο Σπάθας που είχε γεννηθεί στις 30 Νοεμβρίου του 1950, ήταν Έλληνας κιθαρίστας, ιδρυτικό μέλος του ροκ συγκροτήματος Socrates Drank the Conium (ή απλά Socrates). Θεωρείται από τους σπουδαιότερους Έλληνες βιρτουόζους της ηλεκτρικής κιθάρας.
 





Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top