Περιπέτειες με Cosmote

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Είχα πάει σε καταστημα να ρωτήσω για 50αρα πριν από κανά μήνα και σχεδόν δε μου έδωσαν σημασία. Και σηκώθηκα και έφυγα γιατί μου την έδωσε.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Είχα πάει σε καταστημα να ρωτήσω για 50αρα πριν από κανά μήνα και σχεδόν δε μου έδωσαν σημασία. Και σηκώθηκα και έφυγα γιατί μου την έδωσε.
Δε γίνεται δουλειά σε κατάστημα.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Είχα πάει σε καταστημα να ρωτήσω για 50αρα πριν από κανά μήνα και σχεδόν δε μου έδωσαν σημασία. Και σηκώθηκα και έφυγα γιατί μου την έδωσε.
Πάρε τηλέφωνο τον προσωπικό σου σύμβουλο.
Εμένα που είχα ζητήσει παλιότερα δεν μου είχαν κάνει καμία προσφορά.
Και φυσικά πήρα και τα 3 κινητά και τα 2 σταθερά και έφυγα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.156
Reaction score
93.267
Ο πωλητής μου είπε ότι μπορώ να επιλέξω αν η τηλεφωνία μου θα είναι voip ή κλασσική κατά την αποδοχή της προσφοράς.
Η τηλεφωνία σου θα γίνει υποχρεωτικά voip αργότερα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Πάρε τηλέφωνο τον προσωπικό σου σύμβουλο.
Ας το καλό! Έχω και προσωπικό σύμβουλο;

Η τηλεφωνία σου θα γίνει υποχρεωτικά voip αργότερα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
Τι εννοείς; ότι αν του ζητήσω να μείνει ως έχει, θα γίνει voip από μόνο του; Θα γίνει λόγω νομοθεσίας ή επειδή το θέλει η εταιρεία; Και τελικά τι αρνητικό συνεπάγεται;
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Ας το καλό! Έχω και προσωπικό σύμβουλο;



Τι εννοείς; ότι αν του ζητήσω να μείνει ως έχει, θα γίνει voip από μόνο του; Θα γίνει λόγω νομοθεσίας ή επειδή το θέλει η εταιρεία; Και τελικά τι αρνητικό συνεπάγεται;
Ναι πρέπει να έχεις .Πάρε τηλέφωνο και ζητά τον.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Από Δευτέρα δώσε 50 ευρώ στον Τσίπρα να στα φτιάξει, ξέρει αυτός από διαπραγματεύσεις, βετεράνος θα είναι.
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Θα πάω στο γραφείο που θα έχει στη Βουλή ως πρώην πρωθυπουργός.
Φαντάζομαι θα του δώσουν αυτό του συγχωρεμένου του "αποστάτη".
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Μίλησα τηλεφωνικά με vodafone και μου δίνει περίπου τα ίδια για 32,41 ευρώ το μήνα έναντι 32,30 η cosmote όπως ανέφερα. Τί λέτε; να πάω cosmote;
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Τελικά συμφώνησα με cosmote στις αρχές Ιουλίου. Το "συμβόλαιο" με vodafone (στην οποία είμαι 10 χρόνια) έληγε στις 5 Σεπτέμβρη. Ρώτησα τον πωλητή της Cosmote αν μπορώ να φύγω από vodafone πριν τη λήξη συμβολαίου και αν θα πρέπει να πληρώσω τέλος διακοπής συμβολαίου στη vodafone. Μου απάντησε ότι δεν πληρώνω τίποτα και μπορώ να φύγω.

Συνδέομαι σε cosmote στις 8 Αυγούστου.

Χθες έρχεται ο τελευταίος λογαριασμός vodafone. Περιλαμβάνει τέλος διακοπής συμβολαίου 64,52 ευρώ χωρίς φπα. Σύνολο λογαριασμού μαζί με τις 8 πρώτες μέρες του Αυγούστου που ακόμη ήμουν στη vodafone 85,62 ευρώ με ΦΠΑ πληρωτέο έως 30/9.

Και ερωτώ: Υποχρεούμαι τελικά να πληρώσω τέλος διακοπής συμβολαίου ή όχι; Τι ισχύει περί φορητότητας;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Τελικά συμφώνησα με cosmote στις αρχές Ιουλίου. Το "συμβόλαιο" με vodafone (στην οποία είμαι 10 χρόνια) έληγε στις 5 Σεπτέμβρη. Ρώτησα τον πωλητή της Cosmote αν μπορώ να φύγω από vodafone πριν τη λήξη συμβολαίου και αν θα πρέπει να πληρώσω τέλος διακοπής συμβολαίου στη vodafone. Μου απάντησε ότι δεν πληρώνω τίποτα και μπορώ να φύγω.

Συνδέομαι σε cosmote στις 8 Αυγούστου.

Χθες έρχεται ο τελευταίος λογαριασμός vodafone. Περιλαμβάνει τέλος διακοπής συμβολαίου 64,52 ευρώ χωρίς φπα. Σύνολο λογαριασμού μαζί με τις 8 πρώτες μέρες του Αυγούστου που ακόμη ήμουν στη vodafone 85,62 ευρώ με ΦΠΑ πληρωτέο έως 30/9.

Και ερωτώ: Υποχρεούμαι τελικά να πληρώσω τέλος διακοπής συμβολαίου ή όχι; Τι ισχύει περί φορητότητας;
Εφόσον η σύμβαση που είχες υπογράψει με τον προηγούμενο πάροχο προέβλεπε καταβολή τέλους για πρόωρη διακοπή, αναμενόμενα το χρέωσαν. Προφανώς μπορείς δικαιολογημένα να γκρινιάξεις στον υπάλληλο της Cosmote που σε διαβεβαίωνε για το αντίθετο, αλλά δεν θα κερδίσεις κάτι...
Η φορητότητα προβλέπει απλά ότι ο προηγούμενος πάροχος δεν μπορεί να αρνηθεί, όχι ότι δεν θα τηρηθούν οι συμβατικοί όροι. Αυτό που μπορείς να κοιτάξεις, είναι εάν έχει ανακοινωθεί κάποια τιμολογιακή αλλαγή που σε επηρεάζει, στην οποία περίπτωση έχεις δικαίωμα να διακόψεις αζημίως τη σύμβαση. Σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να σου πιστώσουν το ποσό.
Σημείωσε ότι λογικά θα εκδοθεί και ένας εκκαθαριστικός λογαριασμός, που λογικά θα πιστωθείς κάτι λιγότερο από το πάγιο ενός μήνα.
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Το κακό είναι ότι δεν έχω την σύμβαση για να δω τι γράφει. Όπως είπα πριν ήμουν συνδρομητής τα τελευταία 10 χρόνια. Την τελευταία διετία όμως η γραμμή είχε γίνει 24άρα και δεν θυμάμαι αν υπέγραψα τότε άλλο συμβόλαιο ή έγινε αυτόματα εξ αποστάσεως.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Το κακό είναι ότι δεν έχω την σύμβαση για να δω τι γράφει. Όπως είπα πριν ήμουν συνδρομητής τα τελευταία 10 χρόνια. Την τελευταία διετία όμως η γραμμή είχε γίνει 24άρα και δεν θυμάμαι αν υπέγραψα τότε άλλο συμβόλαιο ή έγινε αυτόματα εξ αποστάσεως.
Σε όλες τις ανανεώσεις/τροποποιήσεις, συνήθως σε δεσμεύουν με συμβόλαιο συγκεκριμένης διάρκειας, 12/18/24 μήνες. Στο συμβόλαιο, υπάρχει πίνακας απόσβεσης επιδότησης/μηνιαίας έκπτωσης, που ελαττώνεται τους τελευταίους 12 μήνες και μηδενίζεται τον τελευταίο μήνα (λογικά χρεώθηκες το απολύτως ελάχιστο, δεδομένου ότι διέκοψες αμέσως πριν).

Εάν δεν έχεις συμβόλαιο, σχεδόν σίγουρα έκανες τηλεφωνική ανανέωση/αναβάθμιση, οπότε οφείλουν να έχουν ηχογραφημένη συνομιλία σου όπου συναινείς στους όρους της σύμβασης. Μπορείς να αμφισβητήσεις την υποχρέωση να καταβάλεις τέλος πρόωρης διακοπής, εφόσον δεν τεκμαίρεται ότι έχεις ενημερωθεί για αυτό κατά την σύναψη της τηλεφωνικής σύμβασης.
Οπωσδήποτε έλεγξε εάν υπήρξε τιμολογιακή αλλαγή στο πρόγραμμά σου τους τελυταίους 2 μήνες (πχ αύξηση σε κόστος διεθνών κλήσεων), οπότε μπορείς ούτως ή άλλως να φύγεις αζημίως.

Στο μέλλον μπορείς να γλιτώσεις την ταλαιπωρία, εάν ρωτήσεις πρώτα τον δικό σου πάροχο, κι όχι αυτόν που θέλει να σε πάρει :).
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Μου απάντησε ότι δεν πληρώνω τίποτα και μπορώ να φύγω.
Πωλητής μεν, ψευτάκος δε.
Σε μένα, για να φύγω απ τη NOVA και να πάω COSMOTE, όταν είπα πως έχω συμβόλαιο για 6 μήνες ακόμα μου είπε:
-Μην πληρώσεις το πέναλτυ, δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα!
-Δηλαδή να τους φεσώσω? Ευτυχώς που η συνομιλία καταγράφεται.
-τουτ τουτ τουτ.

Μου το έκλεισε στα μούτρα ο cariolis.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Άργησε να εμφανιστεί ο Cosmoteς, 10+ μέρες απο τη φωτιά σε αντίθεση με την άριστη και ταχύτατη ΔΕΔΔΗΕ, αλλά απο την ώρα που (υποθέτω) υπογράφηκαν οι αναθέσεις δουλεύουν 7-7 απο την Δευτέρα αλλάζοντας τις άπειρες καμμένες κολώνες και όλα τα καλώδια χωρίς εξαίρεση. 😍

20210818_104132.jpg


Λέρωσαν έξω απ' το σπίτι και μάζευα καλωδιάκια πρωινιάτικα. Πρέπει να φυσήξω και να πλύνω άμεσα για δεν αντέχω να βλέπω χώματα στα μπετά. :p
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Άργησε να εμφανιστεί ο Cosmoteς, 10+ μέρες απο τη φωτιά σε αντίθεση με την άριστη και ταχύτατη ΔΕΔΔΗΕ, αλλά απο την ώρα που (υποθέτω) υπογράφηκαν οι αναθέσεις δουλεύουν 7-7 απο την Δευτέρα αλλάζοντας τις άπειρες καμμένες κολώνες και όλα τα καλώδια χωρίς εξαίρεση. 😍

View attachment 221177

Λέρωσαν έξω απ' το σπίτι και μάζευα καλωδιάκια πρωινιάτικα. Πρέπει να φυσήξω και να πλύνω άμεσα για δεν αντέχω να βλέπω χώματα στα μπετά. :p
Κοίτα να δεις που θα στρώσουν νέο δίκτυο καλωδίων και δεν θα έχεις θέματα με το νετ στο τέλος... :D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Θα βελτιωθεί η κατάσταση αλλά ο κύριος περιορισμός της απόστασης απο το KV παραμένει. Αν κλειδώσει απο 4Mbit πριν σε 8Mbit θα είναι σούπερ.
Όλοι οι υπόλοιποι αυτές τις μέρες δεν είχαν τίποτα ενώ εγώ είχα Booster με 20Mbit (και 60 πριν περάσω τα 100GB) ακόμα και πριν έρθει το ρεύμα! 😍
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Πρέπει να φυσήξω και να πλύνω άμεσα για δεν αντέχω να βλέπω χώματα στα μπετά. :p
ευτυχώς δεν είσαι στη Μύκονο...θα είχες μαραζώσει :biggrin:

 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top