Σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος (dimifoot)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Μετράει λίγο πιο χαμηλά ο Τρίνοβ
Επί της ευκαιρίας:

Ο τρινοβ στην συγκεκριμένη καρτέλα δεν μετράει την γωνία τοποθέτησης των άτμος με την γωνία που αναφέρεται στο pdf της dolby, όπου παίζει 30-55 μοίρες με "κέντρο" τις 45:
223665_c93345738dbde91761c03fa07041bc7c.jpg


Αλλά ο τρινοβ μετράει από τη θέση ακρόασης τις 2 γωνίες που σχηματίζονται με το ακουστικό κέντρο του κάθε ηχείου, μια γωνία στον οριζόντιο άξονα και μια στον κατακόρυφο.

Γι'αυτό και η "ιδανική" θέση των ηχείων του ατμος κατά την καρτέλα του τρινοβ, βρίσκεται στις 38 μοίρες του κατακόρυφου άξονα και στις 50 μοίρες του οριζόντιου αξονα. Αυτή η θέση, αντιστοιχεί απόλυτα στις 45 μοίρες του pdf της dolby. ;)

Οπότε οι 35 μοίρες που στο βγάζει ο τρινοβ, αντιστοιχούν περίπου στις 40-42 μοίρες του προτύπου από το pdf της dolby, και ως εκ τούτου, η μέτρηση που κάναμε με το ηλεκτρονικό μοιρογνωμόνιο, αν και πρόχειρη, δεν έπεσε πολύ έξω... ;)

Σε μένα είναι λίγες μόνο μοίρες παραπάνω. Θεωρητικά, στο γράφημα του τρινοβ, περιμένω να πέσει εντελώς κέντρο η θέση των άτμος με τις ιδανικές θέσεις του τρινοβ, στις ~38 μοίρες. Φυσικά, αν δεν είναι ήδη εκεί, εγώ έχω τη δυνατότητα μετακίνησης ώστε να τα φέρω καρφί πάνω στα πράσινα. :)

Προφανώς εγώ αν δε βάλω όλες τις μπλε κουκίδες πάνω ακριβώς στις πράσινες, δε πρόκειται να συνεχίσω την ισοστάθμιση. Αφού...μπορώ.8-)
 
Last edited:

I

iason

Guest
Όχι :p

Ευχάριστο διάλειμμα:
View attachment 131751 View attachment 131749 View attachment 131750

Σαλάτα με κατσικίσιο τυρί και σοτέ καλαμάρι και ολόκληρη τσιπούρα καρπάτσιο με μπαχαρικά και φρούτα
Και ζαργάνα τηγανητή με παντζάρι-καρύδι-σκόρδο.

Μπύρα με χερούλι εννοείται.
Ολα τα λεφτά .:hi:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Στον οριζόντιο άξονα οι μοίρες αναφοράς του τρινοβ για άτμος βρίσκονται στις 30/90/135 μοίρες για τα κάτω ηχεία, και στις ~48/132 για τα πάνω, με μοίρες στον κατακόρυφο άξονα ~38.

Να δούμε την αλφαδιερα με λέιζερ πότε θα την φέρει ο Μάριος τώρα...:p:D:gotcha:

Τελικά μικρό στρογγυλό αλφαδακι με φυσαλλίδα στο κέντρο, μάλλον θα μου βρει ο Χουρμουζιάδης. Είναι αδύνατο να βρω αυτή που είχα από παλιά για το πικάπ, ποιος ξέρει που την καταχώνιασα...>:(
 

Μηνύματα
865
Reaction score
2.992
Προφανώς εγώ αν δε βάλω όλες τις μπλε κουκίδες πάνω ακριβώς στις πράσινες, δε πρόκειται να συνεχίσω την ισοστάθμιση. Αφού...μπορώ.8-)
Πας για ηχοπερατη δλδ; :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Πας για ηχοπερατη δλδ; :p
Ε, ναι, στο κεντρικό (προς το παρόν) θα πάω πάσο...:D

Βεβαίως είναι γεγονός πως την σκέφτομαι την ηχοπερατη. Είδα και κάποια σημεία φθοράς στην Στιούαρτ που έχω... Είναι όντως μια σκέψη. Θα δω.8-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Καλορίζικα!!!
Μιας και έχω χαθεί λίγο πως έχει διαμορφωθεί τώρα το σεταπ με τα μηχανήματα;
Ευχαριστώ.:)

Front: GoldenEar Triton 2+, GoldenEar Supercenter XXL, Power amp: ncore NC400Χ3,
Prepro Trinnov Altitude16
Sub:2XSVS sb16 ultra
Surround : SL/SR/
/SBL/SBR/Atmos :GoldenEar Aon3, power amps: ncore 252x4
BluRay+universal disc player : Oppo 203
Turntable Dual CS731q, NAD PPP3 Phono/Preamp/USB
MacBook Pro-Audirvana
Apple TV 4K
cables: Belden, Mogami,
Epson 9300W, Stewart Studiotek 130, 100in
Furman CN-3600S E SmartSequencing Power Conditioner

(Υπαρχουν στο προφίλ μου αλλά δεν το ειχα ενημερώσει)
[DOUBLEPOST=1562425615][/DOUBLEPOST]
αίσθηση μας νοιάζει, θα πρέπει να ακούγεται πάνω κάτω η ίδια συγκριτική ποσότητα μπάσου σε σχέση με το υπόλοιπο φάσμα.
Μεγειές!
Το κακό με τα ακουστικά, είναι πως το μπάσο μόνο το ακούς, δεν το νιώθεις να σε χτυπάει στο στήθος. Μπερδεύει λίγο την αίσθηση.
 
Last edited:








Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Τελείωσαν και οι ρυθμίσεις, το έμαθα και δεν μου πήρε άπειρες ώρες. Τσακ-Μπαμ

Το μόνο που έχει πραγματικό ενδιαφέρον (όλα τα άλλα έπαιζαν ήδη σωστά) είναι το μπάσο.
Με λίγο κόπο και γνώση που απέκτησα απο το προηγούμενο δίμηνο με τον Trinnov, το έφτιαξα κομπλέ: (πριν-μετά)

LFE.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Μλκια. Εκεί στα 80-85 δεν έχεις κανένα θέμα πια. Τώρα για τι θα μιλάμε; Χωρίς καθόλου προβλήματα τι γίνεται; Μλκια....

Δε το γυρνάς όπως ήταν και να ξεχάσουμε ότι φτιάχνεται;


ΥΓ. Το σηκώνει το κεντρικό;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Δε το γυρνάς όπως ήταν και να ξεχάσουμε ότι φτιάχνεται;
Δεν γίνεται, την έσβησα την καμπύλη απο την μνήμη γμτ, κρίμα :roflmao:
ΥΓ. Το σηκώνει το κεντρικό;
Δεν εχω καμία αίσθηση ότι έρχεται ήχος απο χαμηλά
 
Last edited:

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
ΥΓ. Το σηκώνει το κεντρικό;
Δεν εχω καμία αίσθηση ότι έρχεται ήχος απο χαμηλά
Το μεγαλώνει το κεντρικό;:lolsign:
Aν το μεγαλώνει και το σηκώνει θα ήταν η μεγάλη χαρά του μέλους που ακούγεται απο το πάτωμα κ το έχει μικρό! :D:roflmao:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Το μεγαλώνει το κεντρικό;:lolsign:
Aν το μεγαλώνει και το σηκώνει θα ήταν η μεγάλη χαρά του μέλους που ακούγεται απο το πάτωμα κ το έχει μικρό! :D:roflmao:
δεν ντρεπεσε μ@ρη, που μετα το ωραιο μπανακι-φαγητακι-υπνακι μπαινω και διαβαζω τετοια :lolsign:
gatos.gif



εγω δεν ξερω τι ειναι το απο κατω η απο πανω και μικρο....
...τα LCR και SUR ειναι 0 μοιρες :fuckyou::p:D

Δυστυχως δεν μπορεις να κοροιδεψεις το αυτι με κεντρικο χαμηλοτερα των LR και γενικα αν εχεις και τα 3 καναλια χαμηλωτερα του αυτιου ;)
 
Last edited:




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.587
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top