Το όνειρο (PPG)

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
Αμ εγώ που έχω μια πόρτα να βλέπει θάλασσα ;;;
είπε κανείς ότι είσαι καλός και συ...
η ανωμαλία πάει σύννεφο:lolsign:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
πως περιμένεις να σε πάρει κάποιος στα σοβαρά έχοντας μισή πτανα στο αβαταρ;:p:roflmao::lol:
Εσύ κοίτα να βάλεις κανένα χαιεντάδικο ψροσόβερ στη σαπίλα με ξύλινη καμπίνα απο σφέδαμο 100 ετών μπας και ακούσεις τις σφαίρες να τρέχουν κ άσε τα premium.:rofl:
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
Εσύ κοίτα να βάλεις κανένα χαιεντάδικο ψροσόβερ στη σαπίλα με ξύλινη καμπίνα απο σφέδαμο 100 ετών μπας και ακούσεις τις σφαίρες να τρέχουν κ άσε τα premium.:rofl:
ναι ρέι...τι άλλο θα κάνουμε με την κwλοτζιμπιελσαςναούμ
καλύτερα να βγάλω g3 και να βαράω αβολίδωτα μέσα στο σπίτι:lolsign:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Την εποχή του reference στην εικόνα όπως τη θυμάστε ξεχάστε την.
Αύριο που θα γυρίσω από τις mini διακοπές θα γράψω περισσότερα.
Για την ώρα να γνωρίζετε ότι madvr και lumagen είναι οι μόνες συσκευές/ εφαρμογές στον κοσμο που κάνουν ΔΥΝΑΜΙΚΌ tone mapping.
Τι σημαίνει αυτό; Διαβάζουν ανά δευτερόλεπτο τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ metadata σε hdr video (κι όχι μια στατική τιμή που δίνει το studio κι η οποία στην πλειοψηφία του υλικού είναι λάθος)και προσαρμόζουν ανάλογα την καμπύλη gamma λαμβάνοντας υπόψιν τις μέγιστες τιμές φωτεινότητας του προβολικου.
Η διαφορά είναι τεράστια, όπως και οι πιθανές επιλογές.
Η εφαρμογή μάλιστα μπορεί να γίνει ακόμα και σε προβολείς που δεν υποστηρίζουν hdr!
Τροφή για σκέψη...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
Την εποχή του reference στην εικόνα όπως τη θυμάστε ξεχάστε την.
Αύριο που θα γυρίσω από τις mini διακοπές θα γράψω περισσότερα.
Για την ώρα να γνωρίζετε ότι madvr και lumagen είναι οι μόνες συσκευές/ εφαρμογές στον κοσμο που κάνουν ΔΥΝΑΜΙΚΌ tone mapping.
Τι σημαίνει αυτό; Διαβάζουν ανά δευτερόλεπτο τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ metadata σε hdr video (κι όχι μια στατική τιμή που δίνει το studio κι η οποία στην πλειοψηφία του υλικού είναι λάθος)και προσαρμόζουν ανάλογα την καμπύλη gamma λαμβάνοντας υπόψιν τις μέγιστες τιμές φωτεινότητας του προβολικου.
Η διαφορά είναι τεράστια, όπως και οι πιθανές επιλογές.
Η εφαρμογή μάλιστα μπορεί να γίνει ακόμα και σε προβολείς που δεν υποστηρίζουν hdr!
Τροφή για σκέψη...
τακους @Zizik ?:whistling::p:roflmao:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Και μια ακόμα παρατήρηση. Για να παίξουμε hd υλικό σε native 4k panel χρειαζόμαστε καλό upscaling ή οχι;:);)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
τακους @Zizik ?:whistling::p:roflmao:
Εσυ να τα ακούς που ήθελες και zidoo. Στα λεω για να τακούω.
Το θέμα είναι πώς πραγματικά ρυθμίζεις το madvr? Διαβάζουμε οδηγούς ζωρίζουμε κάρτες υπάρχει αισθητή διαφορά. Αλλά ποιο είναι το σωστό όπως λέει και ο @Zizik ?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Το θέμα είναι ότι ένα lumagen pro κοστίζει πολλές χιλιάδες ευρώ κι ο madvr κοστίζει άφθονες ώρες δοκιμών (για να μην πούμε για το κόστος hardware).

Οπότε γιατί όχι το zidoo , αν παίζει σωστά ότι το ταΐζεις;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Το σωστό είναι ένα
Και δεν υπάρχει στο περίπου .
Η τα σκας για να έχεις σωστή αναπαραγωγή η το κάνεις μοκο περί εικόνας .
Και εννοείται ότι μόνο με καλιμπρατορα υπάρχει περίπτωση να δεις στο περίπου πώς είναι η σωστή εικόνα με τα υλικά που έχεις ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Και μια ακόμα παρατήρηση. Για να παίξουμε hd υλικό σε native 4k panel χρειαζόμαστε καλό upscaling ή οχι;:);)
Υποθέτω ότι ναι, χρειάζεται, σε κάθε περίπτωση, είτε για 1080 είτε για 4κ ταινία.

Τέτοιο, που να ταιριάξει ακριβώς την ανάλυση της ταινίας με την ανάλυση του εκάστοτε πάνελ του προβολέα, ιδίως επειδή δεν διαθέτουμε αναμορφικό.
[DOUBLEPOST=1562504442][/DOUBLEPOST]
Για την ώρα να γνωρίζετε ότι madvr και lumagen είναι οι μόνες συσκευές/ εφαρμογές στον κοσμο που κάνουν ΔΥΝΑΜΙΚΌ tone mapping.
Αυτό ακριβώς θέλω. ;)

Όταν κάθεται σωστά το tone mapping, εκτοξεύεται η ποιότητα απεικόνισης.
Κι όταν κάθεται λάθος, είναι για κλάματα..
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Υποθέτω ότι ναι, χρειάζεται, σε κάθε περίπτωση, είτε για 1080 είτε για 4κ ταινία.

Τέτοιο, που να ταιριάξει ακριβώς την ανάλυση της ταινίας με την ανάλυση του εκάστοτε πάνελ του προβολέα, ιδίως επειδή δεν διαθέτουμε αναμορφικό.
Φυσικά και χρειάζεται Κώστα. Όλα τα 4k (προβολείς) και uhd (τηλεοράσεις) προβολικά έχουν ενσωματωμένο scaler.
Το θέμα είναι ποια είναι καλά και ποια για τα μπαζα;
Στη δεύτερη περίπτωση μπαίνει στην εξίσωση ο scaler της πηγής.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Μόνο και μόνο για το tone mapping πάντως, σκέφτομαι να στήσω madvr.

Είναι η Αχίλλειος πτέρνα του οππο.

Μέχρι να κυκλοφορήσει κάποιο media player που να το έχει σωστά και πλήρως υλοποιημένο, να διαβάζει σωστά τα metadata και να έχει στην database του, τις δυνατότητες του προβολέα (με το χέρι δύσκολα), ξέρω πολλά ζητάω.....
 



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Κι ένα ωραίο πρωί τα windows δεν μπουταρουν και βλέπεις ένα @
Υπερβολές. Πλέον δεν είναι έτσι τα πράγματα. Ειδικά αν κάποιος το έχει για συγκεκριμένο λόγο και δεν αρχίζει να βάζει μέσα ότι νάνε θα δουλεύει απροβλημάτιστα. Βάζει 10αρια κάνει όλες τις ενημερώσεις. Τις κλείνει μετά και τελείωσε. Μπορεί να είναι η δουλειά μου και λεπτομέρειες να μου φαίνονται ανούσιες, αλλά όσα χρόνια δουλεύω με pc στο σπίτι δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα που αν ήταν κάποιου που δεν έχει γνώσεις θα χρειαζόταν τεχνικό.

το θέμα είναι να γίνει ένα σωστό σύστημα από την αρχή με ποιοτικά και αξιόπιστες μάρκες και κυρίως ένα καλό - πολύ καλό τροφοδοτικό.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το πως αντιμετωπίζεις από τη μεριά σου ή εγώ από τη μεριά μου ή ο κύριος Μύρωνας παραπέρα το εύκολο η δύσκολο της υπόθεσης είναι εντελώς διαφορετικό.
Το να δεσμεύεις έναν υπολογιστή, αυτών των χαρακτηριστικών σε «στεγανό» περιβάλλον είναι ακατόρθωτο το ελάχιστο
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Υπομονή παιδιά ο madvr ετοιμάζει stand alone συσκευή, το envy.
Φυσικά δε νομίζω να είναι και πολύ φθηνότερα του lumagen.
Προσωπική εκτίμηση κάποια στιγμή θα προσφέρουν δυναμικό tone mapping όλοι οι κατασκευαστές στις πηγές και προβολικά τους.
Αφήστε που θα επικρατήσει το hdr 10+ , το οποίο αυτό ακριβώς θα προσφέρει.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top