Το σαλόνι που... ατμίζει (dloger)




Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Ναι το ξέρω :p

Και unboxing να κάνω τώρα, δεν θα τοποθετηθεί ακόμα. Πρέπει να έρθει ο Μανώλης να δούμε που θα μπει και πως θα τα βολέψω και τα τρία, αν τα βολέψω....

Επειδή δεν έχω και πολύ χώρο, ίσως να πρέπει να φύγει το ένα 12άρι :(. Θα δούμε κατά πόσο χρειάζονται και τα τρία ή είναι υπερβολή.
 
  • Like
Reactions: PPG

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
κατά πόσο χρειάζονται και τα τρία ή είναι υπερβολή.
Υπερβολή είναι τα 9.
Όπως έχουμε πει, 8 σαμπ αρκούν.
[DOUBLEPOST=1562487213][/DOUBLEPOST]
Ναι 6 60Χ60cm
Ωραία, έβαλες 2.16τμ.
Τι εμβαδό έχει το ταβάνι;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Επειδή και το κόστος είναι σημαντικό, αλλά και η αισθητική του χώρου, και οι ανάγκες τοποθέτησης πραγμάτων στους τοίχους αρκετές, η "χρυσή τομή" είναι να καλυφθεί το 1/3 του ταβανιού και το 1/4 των επιφανειών των τοίχων (στα σημεία πρώτης ανάκλασης κυρίως) με διαχυτικές επιφάνειες ή σκατερινγκ, ενώ επιπλέον ένας τοίχος καλό είναι να έχει αυξημένη απορρόφηση στις μεσαιουψηλες, για υλοποίηση τρόπον τινά του lede.

Το ταβάνι είναι πιο απλό, μετράς τετραγωνικά μέτρα, ε, το 1/3 στο κέντρο και έκλεισες.

Τα γνωστά, όπως πάντα, πίσω από την επιφάνεια διάχυσης βάζουμε μια πιο σκληρή επιφάνεια να πάλλεται, και πιο πίσω απορρόφηση. Αυτά τα κάνουμε για να πιάσουν όσο το δυνατόν πιο χαμηλές συχνότητες, ειδάλλως η διάχυση σκέτη θα πιάνει μόνο μεσαιοπριμα.

Στους τοίχους το μέτρημα επίσης είναι απλό, μετράς επιφάνειες τοίχων, ε το 1/4 (χονδρικά όσο είναι ο ένας τοίχος) το κάνεις διάχυση και θα πρέπει να τη μοιράσεις σε 3 τοίχους αυτή την ποσότητα και να επικεντρωθείς στις περιοχές πρώτης ανάκλασης και πίσω από τα ηχεία.

Στους 3 τοίχους τη μοιράζεις τη διάχυση, διότι στον 4ο τοίχο βάζεις απορρόφηση για το LEDE.

Ένα τέτοιο σενάριο, στανταρακι, θα μετράει εντελώς άριστα. Copyright by ear. :p
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Υπερβολή είναι τα 9.
Όπως έχουμε πει, 8 σαμπ αρκούν.

Αν έχεις το χώρο συμφωνώ, αλλα κάπου πρέπει να κυκλοφορούν και άνθρωποι, και να κάθονται :D

Ωραία, έβαλες 2.16τμ.
Τι εμβαδό έχει το ταβάνι;
12,69τμ το ταβάνι του σαλονιού. Χωρίζεται νοητά με ένα ψευτοδοκάρι που περνάνε οι σωλήνες και κανάλια κλιματισμού
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Αν έχεις το χώρο συμφωνώ, αλλα κάπου πρέπει να κυκλοφορούν και άνθρωποι, και να κάθονται :D
Δεν με προσέχεις...:(

Τα σαμπ μπαίνουν στις 4 πάνω γωνίες του δωματίου (ταβάνι), και στη μέση των 4 ακμών του ταβανιού με τους τοίχους.

Όλα τα σαμπ μπαίνουν κολλητά στο ταβάνι, όπου περπατάει μόνο ο Σπάιντερμαν.8-)
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Επειδή και το κόστος είναι σημαντικό, αλλά και η αισθητική του χώρου, και οι ανάγκες τοποθέτησης πραγμάτων στους τοίχους αρκετές, η "χρυσή τομή" είναι να καλυφθεί το 1/3 του ταβανιού και το 1/4 των επιφανειών των τοίχων (στα σημεία πρώτης ανάκλασης κυρίως) με διαχυτικές επιφάνειες ή σκατερινγκ, ενώ επιπλέον ένας τοίχος καλό είναι να έχει αυξημένη απορρόφηση στις μεσαιουψηλες, για υλοποίηση τρόπον τινά του lede.

Το ταβάνι είναι πιο απλό, μετράς τετραγωνικά μέτρα, ε, το 1/3 στο κέντρο και έκλεισες.

Τα γνωστά, όπως πάντα, πίσω από την επιφάνεια διάχυσης βάζουμε μια πιο σκληρή επιφάνεια να πάλλεται, και πιο πίσω απορρόφηση. Αυτά τα κάνουμε για να πιάσουν όσο το δυνατόν πιο χαμηλές συχνότητες, ειδάλλως η διάχυση σκέτη θα πιάνει μόνο μεσαιοπριμα.

Στους τοίχους το μέτρημα επίσης είναι απλό, μετράς επιφάνειες τοίχων, ε το 1/4 (χονδρικά όσο είναι ο ένας τοίχος) το κάνεις διάχυση και θα πρέπει να τη μοιράσεις σε 3 τοίχους αυτή την ποσότητα και να επικεντρωθείς στις περιοχές πρώτης ανάκλασης και πίσω από τα ηχεία.

Στους 3 τοίχους τη μοιράζεις τη διάχυση, διότι στον 4ο τοίχο βάζεις απορρόφηση για το LEDE.

Ένα τέτοιο σενάριο, στανταρακι, θα μετράει εντελώς άριστα. Copyright by ear. :p
θέλω δηλαδή άλλα 2τ.μ. στο ταβάνι ε; Δύσκολο
Δυστυχώς δεν έχω και πολλούς τοίχους
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
12,69τμ το ταβάνι του σαλονιού
4,23τμ διάχυσης προτείνω στο ταβάνι σου.**

Έβαλες 2,16. Προτείνω να βάλεις άλλα τόσα.
Νομίζω πως εύκολα βολεύονται άλλα 6 τεμάχια. Πολύ εύκολα μάλιστα.
Η διαφορά θα είναι εκθετική. Δηλαδή, μεγαλύτερη από αυτήν που ήδη άκουσες.
Διότι αυτά για να δουλέψουν, χρειάζονται μεγάλη επιφάνεια κάλυψης, στην μικρή δε κάνουν τίποτα απολύτως, στην μεσαία κάπως δουλεύουν, στην μεγάλη δίνουν ρέστα.

Προφανώς εσύ ξέρεις καλύτερα το χώρο σου, και το ταβάνι και τους τοίχους.
Προτάσεις κάνω.
Κι όχι σε καλώδια ρεύματος.. ;)


** Στο δικό μου χώρο, 32τμ, έβαλα 30 τεμάχια 60*60, σύνολο 10,8τμ. Ομοίως υπολογισμένα είναι τα τετραγωνικά μέτρα διάχυσης στους 3 τοίχους στο χώρο μου, και ο πίσω τοίχος διατρητης γυψοσανίδας ως lede. Δηλαδή, τα έχω υλοποιήσει αυτά που προτείνω. Μασημένη τροφή..
 
Last edited:

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Δεν αμφιβάλλω ότι αυτά που προτείνεις είναι σωστά, δεν παύει όμως να είναι δύσκολο ως αδύνατο να εφαρμοστούν σε ένα καθημερινό σαλόνι. Σε dedicatated η στο δεύτερο σαλόνι ενός μεγάλου σπιτιού ναι.

Sub 50+ κιλών στο ταβάνι,:o
1/3 του ταβανιού κάλυψη με διάχυση + ηχεία atmos + προβολέας + οθόνη , + το υπόλοιπο ταβάνι μαύρο για να κόψουμε ανακλάσεις
1/4 τοίχων με απορρόφηση/διάχυση

Δεν είναι εύκολα πράγματα αυτά.:D
[DOUBLEPOST=1562489848][/DOUBLEPOST]Πάντως όταν θα έρθει ο Μανώλης θα μετρήσουμε να δούμε τι κάναμε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Δεν είναι εύκολα πράγματα αυτά.
Ναι, απολύτως σωστό αυτό.
Συμφωνώ 1000%.

Κάνεις το κατά δύναμιν, και ότι βολεύει.

Και πάλι όμως, οι προτάσεις μου κινούνται σε αυτό το πνεύμα, διότι αφορούν κατά βάση "περιορισμό" στο μίνιμουμ της περιποίησης χώρου που αναμένεται να έχει σοβαρά αποτελέσματα. Διότι αλλιώς θα πρότεινα χαλαρά όλο το ταβάνι να γεμίσει διάχυση, και το 50% των τοίχων, και βάλε και πλωτό δάπεδο, ειδάλλως δε κάνεις τίποτα... Ε, νταξ, προσπαθώ με νύχια και με δόντια να βρω μια χρυσή τομή όπως είπα, κόστους και ελάχιστης δυνατής κάλυψης.

Ξαναλέω όμως, ότι ο καθένας ξέρει καλύτερα το χώρο του και τις δυνατότητες που έχει για παρεμβάσεις. Απλώς προτείνω αυτά που υπολόγισα και για μένα ως "ιδανικούς συμβιβασμούς", τίποτα παραπάνω. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Πάντως όταν θα έρθει ο Μανώλης θα μετρήσουμε να δούμε τι κάναμε
Οι μετρήσεις του RT 60 που περιμένεις, φυσικά θα δείξουν την μικρή διαφοροποίηση που έχει επιτευχθεί στους χρόνους αντήχησης.

Οι μετρήσεις όμως αυτές από μόνες τους, δεν αντικατοπτρίζουν ούτε στο 30% την βελτίωση που έχει επιφέρει η εξάλειψη της ξερής ισιας ανακλαστικης επιφάνειας του ταβανιού στην ακρόαση, όπως χαρακτηριστικά θα σου πω ότι οι μετρήσεις των χρόνων αντήχησης δεν θα δείξουν καμία απολύτως διαφορά στην τοποθέτηση ενός μόνο τεμαχίου διάχυσης στην πρώτη ανάκλαση του τουιτερ σε τοίχο, αλλά η διαφορά είναι πελώρια στην ακρόαση.

Φυσικά υπάρχουν μετρήσεις που θα δείξουν την διαφορά αυτή, και είναι ο συνδυασμός στάθμης και απόκρισης πλάτους των ηχείων και κατεύθυνσης του ακουστικού κέντρου, αλλά και η φασική απόκριση του συστήματος στο φάσμα.

Πλήθος διαφορετικών μετρήσεων συνδυασμένα θα δείξει αυτό που μπορείς εύκολα να ακούσεις και ήδη άκουσες, και η θεωρία υπάρχει σαφέστατη πίσω από όλα αυτά. Ο δόκτωρ Τουλ τα έχει κάνει διφραγκα όλα...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Η αλήθεια είναι ότι καλές οι μετρήσεις αλλά το θέμα είναι τι ακούς.
Και όντως η διαφορά είναι μεγάλη σε σχέση με τους γυμνούς τοίχους/ταβάνι

Τώρα θα αλλάξω τα καλώδια με φθηνιάρικα και με τα ρέστα θα βάλω διάχυση και στον πίσω τοίχο :p
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Oτι ακους φαινεται στις μετρησεις,εαν το κανεις αυτο συνεχως,εκπαιδευεσαι στο πως αυτα που ακους γραφουν στις μετρησεις ,απλα...η διαφορα θα ειναι εμφανης και περαν του ευρους λειτουργιας των difusers βαση βαθους οπως εχει δειξει μεχρι στιγμης ,σχεδον σιγουρος ειμαι και για τα δικα σου...γιατι να αποτελουν εξαιρεση αλλωστε...
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Και ένα mini unboxing του SVS γιατί με έφαγε η περιέργεια :p

Ανοίγουμε εμπρός και πίσω

IMG_20190707_183604.jpg


IMG_20190707_183845.jpg


και σπρώξιμο για να βγεί :D
IMG_20190707_183931.jpg


IMG_20190707_184206.jpg


και αποκαλυπτήρια

IMG_20190707_184402.jpg

Ιιιι... @Zizik είναι λάκα :o

Θα το προτιμούσα black ash αλλά η special τιμή που μου έκανε η Ultimate ήταν για black gloss γιατί για αυτό το χρώμα είχε κατεβάσει την τιμή ο Ρουμάνος.
 



stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
To ξερα οτι θα μας δειξεις κατι! :p καλοριζικο! ;) αλλος ενας που τωρα δε του ανοιγει η πορτα!welcome to the club! :lol:

Βαλε μια πετσετα διπλωμενη απο κατω,ετσι εχω κανει και το παω βολτα οπου θελω. :geek:

Αντε και στο 2ο! :D



αφου πουλησεις τα μικρα!
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Θα το προτιμούσα black ash αλλά η special τιμή που μου έκανε η Ultimate ήταν για black gloss γιατί για αυτό το χρώμα είχε κατεβάσει την τιμή ο Ρουμάνος.
Α, εμείς πήραμε ματαδούρα. :party:

Αν έρθεις να μου τοποθετήσεις τη διάχυση, θα σου το κάνω κούκλα με γυαλοχαρτάκι ψιλό. Μερακλίδικα. :confused:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top