Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
ηντανε μρε κιονε το ασπρο ουφο στη μεση τσι πιτσας ?
Ολες οι πίτσες φίλε oldy το έχουν αυτό το χρήσιμο "αξεσουάρ"..
Χρησιμεύει στο να μπορείς να ακουμπάς πάνω του κάθε κομμάτι πίτσα ώστε να κρυώνει από κάτω..!;)
Kαι γω πάντα αυτήν την απορία είχα. Λογικά πρέπει να είναι ή τραπεζάκι για κατσαρίδες ή σκαμπό για ποντικούς..... :rolleyes:
Το άσπρο πλαστικό τραπεζάκι μπαίνει στο κέντρο της πίτσας ώστε να εξασφαλιστεί πως το χαρτόνι από το καπάκι δε θα ακουμπήσει πάνω στο λιωμένο τυρί της καυτής πίτσας.
Ειδικά στο ντελιβερυ όπου τα πακέτα στοιβάζονται το ένα πάνω στο άλλο για να μπουν στην κούτα στο μηχανάκι, μπορεί να συμβεί πολύ εύκολα λόγω βάρους, στις πίτσες που είναι στοιβαγμενες προς τα κάτω
 







Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Αύριο μπάμιες όπως και δηποτε...:D

View attachment 131889
Καλά, αυτό εσείς το λέτε πιτόγυρο;
Τσιγγούνηδες στην Αθήνα οι πιτογυράδες.
gyrath.jpg

Πιο πενιχρό και ισχνό δεν γίνεται.



Ελάτε εδώ να φάτε πιτόγυρο, που η πίτα ποτέ δεν μπορεί να κλείσει.
gyrthess.jpg

gyrthess2.jpg
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.208
Reaction score
41.790
Καλά, αυτό εσείς το λέτε πιτόγυρο;
Τσιγγούνηδες στην Αθήνα οι πιτογυράδες.
View attachment 131895
Πιο πενιχρό και ισχνό δεν γίνεται.



Ελάτε εδώ να φάτε πιτόγυρο, που η πίτα ποτέ δεν μπορεί να κλείσει.
View attachment 131896
View attachment 131897
Αυτό εμείς το λέμε σουβλάκι, άμα το πεις πιτόγυρο...έμπλεξες!!:D
Ως τόσο άνοιξε στη γειτονιά τελευταία το μαγαζί που πήρα σήμερα τα σουβλάκια-πιτογυρα, το ότι έχει κανονικές πατάτες και όχι μεταλλαγμένες το τιμά.
Σε γενικές γραμμές όμως δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.
Εκεί σαπάν όντως έχω φάει πολύ καλά και αρκετά πιο φθηνά, στα γυραδικα δεν μπορεί να συγκριθεί η Αθήνα με τη Σαλονίκη, μακράν καλύτερα σε ποιότητα η πόλη του βορά :drinks:
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.505
Reaction score
30.880




Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
[DOUBLEPOST=1562533110][/DOUBLEPOST]ωρε μαγκα μου, τι πιτογυρα ειναι αυτα ρε Μιχαλιο !!!!!!
Σουβλάκια είναι καλέ.
[DOUBLEPOST=1562533347][/DOUBLEPOST]Ωχ, τι είπα;
Αυτά τότε τι είναι;

souvlaki.jpg


Εμπερδεύθην.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Μια που μιλάμε για πιτόγυρα και γύρο, να σας πω ότι προσωπικά μ΄αρέσει πολύ ο γύρος, αλλά όχι από τα συνηθισμένα ψητοπωλεία, που έχουν ξεφυτρώσει παντού και είναι γεμάτη η Ελλάδα απ΄αυτά.
Σε λίγο θα είναι σαν τα καφέ.
Νομίζω ότι συνολικά υπάρχουν στην χώρα 27.000 γυράδικα, μεγάλα ή μικρά.
Τα περισσότερα έχουν γύρο κακής ποιότητας έως απαράδεκτης.
Με γύρο κατεψυγμένο που προέρχεται από βιομηχανίες κατεργασίας κρέατος.
Με κρέας που προέρχεται π.χ. από το Βέλγιο από μια τεράστια φάρμα εκτροφής με γουρούνια που μεγαλώνουν σε κλουβιά και απλώς παχαίνουν.
Και μετά τα σφάζουν και τα στέλνουν σε όλη την Ευρώπη κατεψυγμένα σε χαρτοκούτια.
Τα έχω δει από κοντά, είναι σκέτο λίπος.
Αυτό το κακής ποιότητας κρέας να το εμπλουτίζουν με φωσφορικά άλατα για να κρατάει πιο πολλή υγρασία, άρα περισσότερο βάρος.
Με τα φωσφωρικά άλατα που λένε ότι ευθύνονται για πρόωρη γήρανση, κάνουν ζημιά στα νεφρά μας και μειώνουν την οστεϊκή μάζα.
Και μετά μπαίνει αυτό το κατεψυγμένο κρέας κατευθείαν επάνω στην φωτιά και υφίσταται έναν βιασμό με την εξαναγκασμένη ταχεία απόψυξη και το κατευθείαν ψήσιμο σε μεγάλη θερμοκρασία.


Εγώ αν θέλω γύρο πάω σε ένα μαγαζί στην Τούμπα που ο τύπος φτιάχνει τον γύρο μόνος του, με φρέσκο κρέας και τον μαρινάρει με μπαχαρικά, καρυκεύματα και μυρωδικά.
Τον ξεροψήνει και τον ψιλοκόβει και είναι πάντα ο ίδιος άριστος γύρος.

Σπανίως τρώω γύρο από τα κοινά γυράδικα, αλλά αν χρειαστεί πρέπει να δω ότι ο γύρος είναι ξεροψημένος, αλλιώς απομακρύνομαι, δεν μπορώ ούτε να τον βλέπω άψητο.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Εμένα πάλι δεν μου αρέσει ο ξεροψημένος γύρος. Θεωρώ ότι στεγνώνει .
Μου αρέσει στο ενδιάμεσο, μεταξύ ξεροψημένου και λίγότερο ψημένου, να έχει λίγο ζουμί ρε Μιχάλη.
Οχι να χρειάζεται σως για να κατέβει .
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Εμένα πάλι δεν μου αρέσει ο ξεροψημένος γύρος. Θεωρώ ότι στεγνώνει .
Μου αρέσει στο ενδιάμεσο, μεταξύ ξεροψημένου και λίγότερο ψημένου, να έχει λίγο ζουμί ρε Μιχάλη.
Οχι να χρειάζεται σως για να κατέβει .
Όταν ξαναέρθεις από δω, θα σε πάω εκεί να φας ξεροψημένο και ζουμερό γύρο.
Ναι.
Και ξεροψημένο και ζουμερό.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Αυτά που έδειξες Μιχάλη ήταν από πρασά πάντως. Θυμάμαι κάτι βουνά από γύρους o_O 3 ή 4 που γυρνάγαν γύρω γύρω όλοι, πιο παλιά
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.048
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top