Αγορά ενεργών ηχείων, προτάσεις

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Δεν ξέρω πως έχουν κάνει τις μετρήσεις στην JBL, ούτε αν υπάρχει και ποια είναι η ανοχή σε τέτοιες μετρήσεις. Πάντως αν κάποιος περιμένει να πάρει πάνω από 100db στο 1 μέτρο με ζεύγος ηχείων lsr θα απογοητευτεί. Δεν θα παραμορφώσουν, θα παραμορφωθούν :).
Κάνεις λάθος, τα έχω τερματίσει και δεν έχω παραμόρφωση.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
O Pioneer διαθέτει μονάχα RCA εξόδους γραμμής και όχι XLR.Ιδανικό θα ήταν ένας επεξεργαστής με τον δεύτερο τύπο εξόδων,ούτως ώστε ν'αποφεύγονταν επιπλέον θορυβικές συνιστώσες για μεγάλα μήκη interconnects..
Αργότερα ίσως παω σε pre/pro εννοείται με XLR, προς το παρόν όμως RCA...

Προσωπικώς απορρίπτω ειδικά τα FPX7.Άμα προσέξεις σε αντιπαραβολή προς τα ομοαξονικά μεγάφωνα με ενσωματωμένο συμβατικό tweeter,η μονάδα AMT είναι -κατ'ανάγκη- κροσαρισμένη με το mid-woofer σε κεντρική συχνότητα 3,5 KHz,δηλαδή τουλάχιστον 1KHz ανώτερη σε σχέση με τα tweeter θόλου.Αυτό σημαίνει και υπολογίσιμη απόκριση για το mid-woofer στις εκατέρωθεν ζώνες.

Οπότε ενδέχεται να προκύπτουν παρεμβολές λόγω περίθλασης από το φυσικό μέγεθος του κυματοδηγού που έχει το ribbon όντας εγκατεστημένο μπροστά από το mid-woofer,αφού τα μήκη κύματος σε αυτά τα ύψη λαμβάνουν αρκετά μικρές διαστάσεις σε σχέση μ'εκείνες του κυματοδηγού.
Good to know, ευχαριστώ πολύ.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Ερώτηση-Απορία:
Το ένα ομοκεντρικό mid-tweeter από τα Tannoy που ακούω νομίζω αποδήμησε εις Κύριον και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Γενικά είμαι κατά της επισκευής και καινούριο έχει 380Ε+ αν καταφέρω και το βρω πουθενά.
Διαβάζοντας εδώ, κάποιους μήνες που παρακολουθώ το φόρουμ, σκέφτομαι να δοκιμάσω ενεργά (δε ξέρω τι θα κάνω ακόμα με τα Tannoy). Προκύπτει γενικώς ένα περίεργο versus:
Ο Θωμαν έχει τα Presonus Eris E8 σε προσφορά 370Ε το σετ. Όμως έχει βγει το καινούριο E8 XT στα 250Ε το ένα.
Ο χώρος είναι αφρόντιστος εντελώς και με την ιδιαιτερότητα ότι ακόμα δε μπορώ να ακούσω σε ισόπλευρο τρίγωνο, υπάρχει ένα DIY Sub + DIY ενισχυτής και ένας entry level Marantz AVR 60ΧΧ αν δε με απατά η μνήμη μου.
Τι λέτε να κάνω λίγο υπομονή και να πάρω τα XT ? Να κάνω πολυυυυυύ υπομονή (δε παίζουν 1400Ε+) και να πάρω τα S8 που είναι το όνειρο ? Να πάρω τα Ε8, ούτως ή άλλως όλα μέτρια θα παίξουν σε αφρόντιστο χώρο ή να φτιάξω τα Tannoy ?
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Πάρε την πρόσφορα τα eris 8 .
Σε κάποιες στάθμες και μετά ούτως η άλλως ο αφρόντιστος χώρος δεν συγχωρεί τίποτα όσο ακριβό και καλό να είναι το σύστημα . Αν θέλεις να τα ακούσεις είμαι Θεσσαλονίκη τα έχω και ευτυχώς πήρα αυτά και όχι κάτι πιο ακριβό αφού δεν προβλέπεται παρέμβαση σε χώρο κτλ σύντομα.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Πάρε την πρόσφορα τα eris 8 .
Σε κάποιες στάθμες και μετά ούτως η άλλως ο αφρόντιστος χώρος δεν συγχωρεί τίποτα όσο ακριβό και καλό να είναι το σύστημα . Αν θέλεις να τα ακούσεις είμαι Θεσσαλονίκη τα έχω και ευτυχώς πήρα αυτά και όχι κάτι πιο ακριβό αφού δεν προβλέπεται παρέμβαση σε χώρο κτλ σύντομα.
Μια ψήφο για τα απλά λοιπόν.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη προσφορά αλλά είμαι Αθήνα.
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top