Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Αυτά που έδειξες Μιχάλη ήταν από πρασά πάντως. Θυμάμαι κάτι βουνά από γύρους o_O 3 ή 4 που γυρνάγαν γύρω γύρω όλοι, πιο παλιά
Το ένα ναι, είναι του Πρασσά.
Οι περισσότεροι όμως έτσι τα κάνουν.
Βαρβάτα.
Με τέτοιο φτηνό γύρο που βάζουν!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Το ένα ναι, είναι του Πρασσά.
Οι περισσότεροι όμως έτσι τα κάνουν.
Βαρβάτα.
Με τέτοιο φτηνό γύρο που βάζουν!
Εμένα δεν μου αρέσουν τα πιτόγυρα που δεν κλείνουν από την ποσότητα. Θέλω ισορροπία μεταξύ πίτας και υλικών. Αλλιώς θα έπαιρνα μερίδα γύρο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Σουβλάκια είναι καλέ.
[DOUBLEPOST=1562533347][/DOUBLEPOST]Ωχ, τι είπα;
Αυτά τότε τι είναι;

View attachment 131901

Εμπερδεύθην.
Σε ξεμπερδέψω εγώ, αυτά είναι καλαμάκια χοιρινό, υπάρχουν και τα καλαμάκια κοτόπουλο, υπάρχουν βέβαια και τα καλαμάκια του φραπέ...Αυτά όμως δεν τρώγονται :D:p
 




Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Σήμερα φτιάξαμε κοτόπουλο στον φούρνο ψητό με ταλιατέλες..!

DSC03640_2048x1365.JPG


Βγήκε φοβερό το κοτόπουλο, ξεροψημένο κ με απίστευτη σάλτσα..!

DSC03645_2048x1365.JPG


Οι ταλιατέλες συνοδεύτηκαν με special mix τυρί (πεκορίνο αμφιλοχίας & κεφαλοτύρι σκληρό καλαβρύτων):p

DSC03647_2048x1365.JPG


Μιλάμε τρελλή γεύση παιδιά..!:geek:

DSC03646_2048x1365.JPG


:drinks:
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.037
Reaction score
41.307
Οι μπάμιες δεν προκαλούν αέρια βρε κύριε Σποκ, εκεί που πάω 3 φορές τη μέρα wc...με τις μπάμιες μπορεί να γίνουν και 4 και όταν έρθουν δεν μπορούν να περιμένουν ούτε δεύτερο...
Φαντάσου πως τρέχω σαν 100άρι μετ' εμποδίων :D
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.368
Οι μπάμιες δεν προκαλούν αέρια βρε κύριε Σποκ, εκεί που πάω 3 φορές τη μέρα wc...με τις μπάμιες μπορεί να γίνουν και 4 και όταν έρθουν δεν μπορούν να περιμένουν ούτε δεύτερο...
Φαντάσου πως τρέχω σαν 100άρι μετ' εμποδίων :D
- το ξέρω, αστειεύομαι οι μπαμιες είναι το αγαπημένο μου φαγητό,,,, σε συνδυασμό με κάτι πάντα
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Οι μπάμιες δεν προκαλούν αέρια βρε κύριε Σποκ, εκεί που πάω 3 φορές τη μέρα wc...με τις μπάμιες μπορεί να γίνουν και 4 και όταν έρθουν δεν μπορούν να περιμένουν ούτε δεύτερο...
Φαντάσου πως τρέχω σαν 100άρι μετ' εμποδίων :D

Το θέσατε το νήμα!:cool:
 


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
- το ξέρω, αστειεύομαι οι μπαμιες είναι το αγαπημένο μου φαγητό,,,, σε συνδυασμό με κάτι πάντα

Κι εμένα μου αρέσουν πολύ κι επειδή τις βρίσκω σπάνια,μου αρέσουν ακόμη περισσότερο!




«...οι γυναίκες από τη Ζιμπάμπουε χρησιμοποιούν μπάμιες για να φτιάξουν μια ιδιαίτερα ωφέλιμη μάσκα προσώπου ενάντια στις λεπτές ρυτίδες.

Επίσης, το συγκεκριμένο λαχανικό έχει σημαντική θέση στη διατροφή τους, καθώς βοηθάει στη διατήρηση μιας λεπτής σιλουέτας.

Όλα αυτά ασφαλώς δεν είναι τυχαία, αφού η μάσκα προσώπου από μπάμιες περιέχει βιταμίνες Α και Ε, οι οποίες έχουν την ιδιότητα να «παχαίνουν» το δέρμα και επομένως να αποφεύγονται οι ρυτίδες.

Φτιάξτε και εσείς τη δική σας μάσκα από μπάμιες ενάντια στις λεπτές ρυτίδες...

Θα χρειαστείτε

- 4 φρέσκες μπάμιες

https://www.newsbeast.gr/woman/arthro/482312/maska-enadia-stis-leptes-rutides


Έχω καιρό να μαγειρέψω ζυμαρικά.Θα κανω καρμπονάρα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
«...οι γυναίκες από τη Ζιμπάμπουε χρησιμοποιούν μπάμιες για να φτιάξουν μια ιδιαίτερα ωφέλιμη μάσκα προσώπου ενάντια στις λεπτές ρυτίδες.
Γι' αυτό είναι τόσο μουν@ρες!!! :p:D:D
 



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Μακαρονια μετα απο 5 μηνες :dance2:
Κοκκινη σαλτσα με βιολογικα ντοματινια χωρις λαδι .
Οι ταλιατελες πολυ al dente, μπηκανε για δυο λεπτα στην σαλτσα για να αποκτησουν την απολυτως κρεμωδη υφη . Παντα στα μακαρονια κραταω μιση κουπα απο το νερο βρασιματος για την περιπτωση που στεγνωσουν τα μακαρονια με την σαλτσα
Για τυρι parmigiano και pecorino romano . Μπολικο πιπερι δυο ειδων που εχω παραλαβει προσφατα απο συγκεκριμενο μαγαζι της Λωζανης :)
Ειδικα το pepe in valle maggia ειναι χαρμανι απο πιπερι ασπρο κρασι και αλλα μυρωδικα που παραγεται απο μικρη βιοτεχνια , και ειναι το απολυτο πιπερι !!

IMG_8410.jpg


IMG_8473.jpg
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top