Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


Μηνύματα
1.418
Reaction score
2.540
Μωρέ άμα δουλέψει με το ακατάσχετο πέρδεμα σε κερνάω προβατίνα με Ρεβίθια ως συνοδευτικό :D:D
:roflmao::lol::lol:
Πέρα από την πλάκα, δοκίμασέ το και πέτα και το πρώτο νερό από το βράσιμο, λογικά τα φαινόμενα θα πρέπει να ελαττωθούν.
Πάντως, οποιαδήποτε τροφή σου δημιουργεί οποιοδήποτε προφανές και εμφανές πρόβλημα (πχ φούσκωμα, πόνο, δυσπεψία, καούρες, αέρια κλπ), θα πρέπει να την καταργήσεις εντελώς από τη διατροφή σου σε πρώτη φάση.
Αν το πεπτικό σου σύστημα είναι εντάξει (κυρίως το έντερο όπου συνήθως υπάρχει πρόβλημα σε μεγάλο μέρος του πληθυσμού) καλώς, αν όχι πρώτα το φτιάχνεις και μετά δοκιμάζεις να επανεντάξεις σταδιακά τα τρόφιμα που σε είχαν ενοχλήσει αρχικά και βλέπεις.
Γενικά μιλώντας, οποιοδήποτε τρόφιμο σε ενοχλεί, στην ουσία σου δημιουργεί πρόβλημα (φλεγμονή) στο πεπτικό σύστημα το οποίο δημιουργεί περαιτέρω προβλήματα στον οργανισμό, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό σε πολλούς τομείς (ανοσοποιητικό, καρδιαγγειακό, οργανικό, νευρολογικό κλπ)...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.359
Κάνα κόλπο να κάνουμε τον Ντάχ να λατρέψει τις μπάμιες έχουμε?
Θέλω να του στείλω μια τούρτα με γλάσο μπάμιας στη γιορτή του...
Τη πετυχαίνω αυτή τη συνταγή αλλά υπό αυτές τις συνθήκες δεν θα εκτιμήσει τη χειρονομία:D:p
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
οποιοδήποτε προφανές και εμφανές πρόβλημα (πχ φούσκωμα, πόνο, δυσπεψία, καούρες, αέρια κλπ), θα πρέπει να την καταργήσεις εντελώς από τη διατροφή σου σε πρώτη φάση.
Τα αέρια ειναι προβλημα?
 



Μηνύματα
1.418
Reaction score
2.540
Τα αέρια ειναι προβλημα?
Απ' όσο γνωρίζω, όταν μιλάμε για πέρα από το "φυσιολογικό" όριο, συνήθως είναι απόρροια υπερκατανάλωσης ενός συγκεκριμένου φαγητού, εντερικής δυσλειτουργίας, ελλιπούς πέψης κλπ.
Αν εξαιρέσουμε την πρώτη περίπτωση, δηλαδή όταν το παρακάνουμε με μια τροφή, οι υπόλοιπες υποδηλώνουν συνήθως κάποιο πρόβλημα, το οποίο μπορεί να είναι πιθανόν και αρκετά σοβαρό.
Καλό και φρόνιμο θα είναι λοιπόν όταν μετά την κατανάλωση κάποιας συγκεκριμένης τροφής ή ομάδας τροφών (συνήθως όσπρια, γαλακτοκομικά, χόρτα κλπ) έχουμε μεγάλη παραγωγή αερίων να καταργήσουμε αυτήν την τροφή από το διαιτολόγιό μας.
Το αν αυτό θα είναι μόνιμο ή προσωρινό εξαρτάται...δηλαδή εάν έχουμε δυσανεξία σε κάποια τροφή (πχ γλουτένη, λακτόζη κλπ) την αποφεύγουμε οριστικά και αμετάκλητα, εάν όμως έχουμε για παράδειγμα σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου το οποίο δημιουργήθηκε από πολλούς παράγοντες (στρες, κακή διατροφή, κλπ), τότε αφού διορθώσουμε το πρόβλημα (δηλαδή επαναφέρουμε την καλή λειτουργία του εντέρου) μπορούμε να επανεντάξουμε διάφορες τροφές σιγά σιγά και βλέποντας και κάνοντας...
 

D

Deleted member 23222

Guest
Κοτόπουλο με μπάμιες στο φούρνο.
Μπάμιες ντόπιες, αποτέλεσμα εξαιρετικό, αν δεν φοβηθείς και τις ψήσεις χωρίς νερό αλλά με μπόλικη ντομάτα...

Φωτό σε λίγο, που θα βγουν.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Κάνα κόλπο να κάνουμε τον Ντάχ να λατρέψει τις μπάμιες έχουμε?
Θέλω να του στείλω μια τούρτα με γλάσο μπάμιας στη γιορτή του...
Τη πετυχαίνω αυτή τη συνταγή αλλά υπό αυτές τις συνθήκες δεν θα εκτιμήσει τη χειρονομία:D:p
Κάνε το μεγάλο το κουτί και γράψε απ'εξω απο την εςβιες!:lolsign:
 



Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Μαζεύουν λίγο ψημένες...

Τυπική άποψη μπάμιας!!!

View attachment 132199
Τι θηρία είναι τούτα βρε βαγγέλη..?:eek:
Τι τις ταϊζετε εκεί πέρα?
Σαν βλήματα από 50άρι φαίνονται!:D
Φαντάζομαι γεύση..!
Πάντως η σάλτσα σου δείχνει, κ θα πρέπει να είναι όλα τα λεφτά..!;)
Καλοφάγωτο!!:drinks:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Τι θηρία είναι τούτα βρε βαγγέλη..?:eek:
Τι τις ταϊζετε εκεί πέρα?
Σαν βλήματα από 50άρι φαίνονται!:D
Φαντάζομαι γεύση..!
Πάντως η σάλτσα σου δείχνει, κ θα πρέπει να είναι όλα τα λεφτά..!;)
Καλοφάγωτο!!:drinks:
Έτσι βγαίνουν εδώ.
Για αυτό και αν αποκαλέσεις κάποιον...μπάμια, δεν νοιώθει θιγμένος!!:D

Για τη σάλτσα ακολουθώ τη συνταγή του Άκη με τη διαφορά ότι δεν προσθέτω καθόλου νερό, και λόγω μεγέθους, τις χαράζω στο πλάι...

Άλλωστε το απλό μυστικό στη μπάμια είναι να μην τις κουνάς καθόλου στο μαγείρεμα...
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Για αυτό και αν από καλέσεις κάποιον...μπάμια, δεν νοιώθει θιγμένος!!
Xα Χα Χα..!
Φοβερό..! Δεν παίζεσαι my friend!
Για τη σάλτσα ακολουθώ τη συνταγή του Άκη με τη διαφορά ότι δεν προσθέτω καθόλου νερό, και λόγω μεγέθους, τις χαράζω στο πλάι...
Δεν ξέρω ποιανού είναι αλλά βγάζει μάτια!:geek:
Άλλωστε το απλό μυστικό στη μπάμια είναι να μην τις κουνάς καθόλου στο μαγείρεμα...
Να κάτι που δεν ήξερα..
Θα το δοκιμάσω κ εγώ με την πρώτη ευκαιρία κ θα σου πώ ποσοστό επιτυχίας!:D
 

D

Deleted member 23222

Guest
Xα Χα Χα..!
Φοβερό..! Δεν παίζεσαι my friend!

Δεν ξέρω ποιανού είναι αλλά βγάζει μάτια!:geek:

Να κάτι που δεν ήξερα..
Θα το δοκιμάσω κ εγώ με την πρώτη ευκαιρία κ θα σου πώ ποσοστό επιτυχίας!:D
https://akispetretzikis.com/el/categories/kotopoylo-galopoyla/mpamies-me-kotopoylo

Καλή επιτυχία!!!

ΥΓ. Κόλιανδρο και κύμινο, προτίμησε τριμμένους, για να μην τους « βρίσκεις»
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
https://akispetretzikis.com/el/categories/kotopoylo-galopoyla/mpamies-me-kotopoylo

Καλή επιτυχία!!!

ΥΓ. Κόλιανδρο και κύμινο, προτίμησε τριμμένους, για να μην τους « βρίσκεις»
Τελευταίως κ εμείς (η γυναίκα μου βασικά:D μιάς κ εγώ επιτελώ επικουρικό ρόλο:D) βάζουμε πολλά έξτρα σε σκόνη γι αυτόν ακριβώς το λόγο που περιγράφεις!:)

Τον άκη τον γνωρίζω είναι φοβερός..

Επίσης πολύ καλές συνταγές έχει κ αυτός εδώ..

https://www.youtube.com/channel/UCdlE5xd8HTFrgcbodSNCCqQ

Είναι πολύ καλός κ φτιάχνει υπέροχα πράγματα..
Αν δεν τον ξέρεις ρίξε μιά ματιά όταν έχεις χρόνο.. Αξίζει πίστεψε με!:)
Εχουμε φτιάξει "εύκολα" αρκετές συνταγές του!;)
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.359
Κοτόπουλο με μπάμιες στο φούρνο.
Μπάμιες ντόπιες, αποτέλεσμα εξαιρετικό, αν δεν φοβηθείς και τις ψήσεις χωρίς νερό αλλά με μπόλικη ντομάτα...

Φωτό σε λίγο, που θα βγουν.
επιτέλους και ενας φυσιολογικός άνθρωπος:D
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Άλλωστε το απλό μυστικό στη μπάμια είναι να μην τις κουνάς καθόλου στο μαγείρεμα...
Οι καημένες ζαλίζονται και κάνουν εμετό.
Αυτός είναι ο λόγος που δεν αρέσουν .
Μπράβο ρε Βαγγέλη, έδωσες απάντηση σ ένα ερώτημα δεκαετιών!


:lolsign:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Οι καημένες ζαλίζονται και κάνουν εμετό.
Αυτός είναι ο λόγος που δεν αρέσουν .
Μπράβο ρε Βαγγέλη, έδωσες απάντηση σ ένα ερώτημα δεκαετιών!


:lolsign:
Μου θυμίζετε έναν μπάρμπα μου που δήλωνε ότι σιχαίνεται τα κολοκύθια γιατί δεν του αρέσουν.
Όταν έφαγε κολοκυθοκεφτέδες από τη μάνα μου, του άρεσαν παρά πολύ, ενώ αμέσως ξέρασε όταν του είπαν ότι τελικά έφαγε κολοκύθι...:D
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top