Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
6000€ για να πάρει κάποιος κάτι σαν Pc:p:p?
Μετά σας φαίνονται ακριβά τα καλώδια...:D:D:D
Καιρός να αποσυσχετίσουμε την ποιότητα ενός ψηφιακού μηχανήματος ήχου από το κόστος των υλικών του. Και ο πιο απλός σύγχρονος υπολογιστής είναι υπερ-αρκετός για τις ανάγκες επεξεργασίας audio σήματος. Δε χρειάζεται πανάκριβα υλικά για να φτιαχτεί state of the art ψηφιακό μηχάνημα. Χρειάζεται αρκετός ανθρωποχρόνος για τη σχεδίαση, τις μετρήσεις, κλπ. Και επειδή η βιομηχανία audio, στο high end της, είναι στην πραγματικότητα βιοτεχνία, το κόστος εργασίας είναι αυτό που καθορίζει το κόστος του προιόντος, όχι το κόστος των υλικών.
[DOUBLEPOST=1562916014][/DOUBLEPOST]Να, στα ακριβά καλώδια π..χ. Πληρώνεις κάτι ελάχιστο για υλικά (που συνήθως είναι βιομηχανικό καλώδιο) και πολλαααααααά γιούρος για το χρόνο του ιδιοκτήτη της φίρμας που πειραματίζεται με τις ώωωωωρες, με άγνωστη μεθοδολογία, άγνωστο τρόπο μετρήσεων και τυχαίο εξοπλισμό και χώρο ώστε να φτιάξει μία συνταγή για καλώδια που του έκαστε καλά στο αυτί του.
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καιρός να αποσυσχετίσουμε την ποιότητα ενός ψηφιακού μηχανήματος ήχου από το κόστος των υλικών του. Και ο πιο απλός σύγχρονος υπολογιστής είναι υπερ-αρκετός για τις ανάγκες επεξεργασίας audio σήματος. Δε χρειάζεται πανάκριβα υλικά για να φτιαχτεί state of the art ψηφιακό μηχάνημα. Χρειάζεται αρκετός ανθρωποχρόνος για τη σχεδίαση, τις μετρήσεις, κλπ. Και επειδή η βιομηχανία audio, στο high end της, είναι στην πραγματικότητα βιοτεχνία, το κόστος εργασίας είναι αυτό που καθορίζει το κόστος του προιόντος, όχι το κόστος των υλικών.
[DOUBLEPOST=1562916014][/DOUBLEPOST]Να, στα ακριβά καλώδια π..χ. Πληρώνεις κάτι ελάχιστο για υλικά (που συνήθως είναι βιομηχανικό καλώδιο) και πολλαααααααά γιούρος για το χρόνο του ιδιοκτήτη της φίρμας που πειραματίζεται με τις ώωωωωρες, με άγνωστη μεθοδολογία, άγνωστο τρόπο μετρήσεων και τυχαίο εξοπλισμό και χώρο ώστε να φτιάξει μία συνταγή για καλώδια που του έκαστε καλά στο αυτί του.
Ολα ομως ΠΡΕΠΕΙ να εχουν και ενα οριο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ολα ομως ΠΡΕΠΕΙ να εχουν και ενα οριο.
Τα όρια έχουν διακορευτεί μέχρι τελικής πτώσης στο πικαπ κυρίως, όπου και η τεκνικς ξεπέρασε το 20-αχιλιαρο, ενώ άλλες φίρμες ξέρεις που κυμαίνονται...
Στο πικαπ! Ένα στρογγυλό πράμα να γυρνάει ρε φουστη μου, δηλαδή για όνομα...

Όλα τα υπόλοιπα είναι τσιχλοφουσκες μπροστά στο φαγοπότι του πικαπ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
................

οι εκλογές άφησαν το σημάδι τους πάνω σου.. μπας ήσουν και υποψήφιος?? 8-):p
Μην ανησυχείς,δεν είμαι και δεν...θα είμαι ο πρωθυπουργός.
Είναι περιττό στην άμμο να χαράζεις σημάδια.Το κύμα και ο αγέρας τα εξαφανίζουν μονομιάς.
Η πρώτη φορά που επισκέφθηκα την ΑΡΑ ήταν ¨ψαρωτική¨ και καθοριστική για την μετέπειτα πορεία μου στο χόμπι.Ηταν το 2012 μάλλον, σε μια οργανωμένη επίδειξη της εταιρείας με Λιπινσκι δορυφόρους -φοκαλ σαμπ-μετρικ-αμαρα.Εμπορικη αξια όλου του συστήματος τότε,max 10-12 k€ όσο έκανε περίπου εκείνη την εποχή ο προενισχυτης μου:D
Μπαίνοντας στο χώρο,σε μικρά γκρουπ των 4-5 ατόμων,αρχικά έκατσα σε μια πολυθρόνα πίσω αριστερά και άκουγα το προγραμμα μάλλον βαρετά χωρίς να υποψιαστώ στο ελάχιστο τι θα ακολουθήσει.
Όταν λοιπόν ήρθε η σειρά μου και έκατσα στην πολυθρόνα της κονσόλας αυτό που εισέπραξα δεν περιγραφόταν.Είχα τους μουσικούς μπροστά μου,άπλωνα το χέρι μου και τους ακουμπούσα,απίστευτη τονική ισορροπία,βάθος σκηνής με διαφορετικά επίπεδα,πλήρες συχνοτικο εύρος και γενικά όπως ονειρευόμουν το τέλειο σύστημα αναπαραγωγής.Δεν ήθελα να παραχωρήσω τη θέση μου στον επόμενο γιατί ήμουν καθηλωμένος.Η στάθμη δεν ήταν υψηλή,ο Χατζηστάμου προστατεύει τα αυτιά του,αλλά υπέρ αρκετή για να προσφέρει ατελείωτη ευχαρίστηση.Υπηρξαν μερικες ακόμη ακροάσεις όλα αυτά τα χρόνια στο χώρο αυτό και πάντα όταν έφευγα από εκεί το σύστημά μου εκανε κάποιες μέρες να λειτουργήσει.:(
Μοναδική εμπειρία,δεν γνωρίζω αυτή τη στιγμή σε τι κατάσταση είναι το στούντιο και αν διοργανώνονται ακροάσεις αλλά αν υπάρχει η δυνατότητα το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Έχοντας σαν αναφορά τις ακροάσεις αυτές και κάποιες άλλες σε σύστημα-χώρο φίλου χομπίστα είμαι πεπεισμένος ότι το κλασικό δικαναλο σύστημα έχει παρων και λαμπρό μέλλον και υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι για να στηθεί ένα εξαιρετικό σύστημα (ο ένας είναι ο εύκολος, APA,οι άλλοι είναι παραδοσιακοί hi-end;)).

Για το φίλο Δημήτρη ,λίγο οφθαλμόλουτρο από μηχανήματα που απογειώνουν το μαύρο δίσκο , βγάζουν την επιπλέον πληροφορία ,σε χώρο μελετημενο και μετρημένο
Κάποιοι βεβαίως είχαν το θράσος και την ευχέρεια να κάνουν καταλήψεις...διαρκείας στο συγκεκριμένο χώρο επισκόπησης μόνο για...δικό τους λογαριασμό.Και ν'ανακαλύπτουν πόσο αναβιβαζόταν η χωρική πληροφορία ακόμα και με τα soffit mounted ATC όταν ενεργοποιείτο και το ομώνυμο sub...Χωρίς να εμπλέκονταν βινυλιοσυστήματα...:sneaky:

Βέβαιον είναι ότι ο gonis πρέπει να έχει άγνοια...κινδύνου ποστάροντας φωτογραφίες όπως εκείνη που έμεινε στο quote,ενώ κυκλοφορούν χαρακτήρες επίφοβοι για...ασεβή σχόλια του τύπου ότι η κεφαλή λ.χ. στο Kronos είναι τυλιγμένη με...μπουρνούζι προφανώς για να μην πουντιάσει και δεν μπορούσε να μεταδώσει λεπτεπίλεπτα την καλά κρυμμένη πληροφορία.:roflmao:
Τα όρια έχουν διακορευτεί μέχρι τελικής πτώσης στο πικαπ κυρίως, όπου και η τεκνικς ξεπέρασε το 20-αχιλιαρο, ενώ άλλες φίρμες ξέρεις που κυμαίνονται...
Στο πικαπ! Ένα στρογγυλό πράμα να γυρνάει ρε φουστη μου, δηλαδή για όνομα...

Όλα τα υπόλοιπα είναι τσιχλοφουσκες μπροστά στο φαγοπότι του πικαπ.
Μπουρνούζι και...τσούζει.Μπουρνουτσούζει.:lolsign:
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τα όρια έχουν διακορευτεί μέχρι τελικής πτώσης στο πικαπ κυρίως, όπου και η τεκνικς ξεπέρασε το 20-αχιλιαρο, ενώ άλλες φίρμες ξέρεις που κυμαίνονται...
Στο πικαπ! Ένα στρογγυλό πράμα να γυρνάει ρε φουστη μου, δηλαδή για όνομα...

Όλα τα υπόλοιπα είναι τσιχλοφουσκες μπροστά στο φαγοπότι του πικαπ.
Και το πικαπ.Ομως αν μη τι αλλο,εκει υπαρχει δουλεια πολλες φορες.Δεν πανε να αγορασουν απο το ραφι πλατω , αξονες,πηγαδια και βραχιονες οπως μπορεις να παρεις ενα τσιπακι και ενα κουτι να το βαλεις μεσα .Ειτε πικαπ ειναι βεβαια ειτε οτι αλλο, πολλοι κατασκευαστες θα λενε........ "αυτος εχει αυτη την τιμη,εγω γιατι οχι ?" .Λιγο αυτο , λιγο ολοι εμεις που υποστηριζουμε αυτες τες τακτικες και να που εφτασε το χαλι-end. Βεβαια το ξαναειπα καπου, οσο το πικαπ "πεθαινει" οι φιλοι του πικαπ βρισκουν διαμαντια στην αγορα μεταχειρισμενων , απο ιστορικους κατασκευαστες, τους "highendαδες" της τοτε εποχης , σε τιμες που σημερα οι νυν hiendαδες κατασκευαστες θα σου επαιρναν και τους δυο νεφρους και λιγο τον κ--ο για επιδορπιο. Φαινεται οτι σημερα, κτιστηκε ηδη το οικοδομημα του ψηφιακου χαλιενδ και απλα εθελοτυφλουμε πολλοι.
The king is dead, long live the king ..................
Χωρις αστεια, παω τωρα ταχυδρομειο να παραλαβω (ακομη ενα) audiocraft ac-300c , κλειστο στο κουτι του για σχεδον 40 χρονια, που κοστισε 271 ευρω..........μιση τιμη δηλαδη ενος rb300 !!!!!!!!!!!
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Συμφωνώ.
Και επαυξάνω.

Ένα Ντακ ρε φίλε, δικάναλο απλό, γιατί να κοστίζει πάνω από 1000€;

Ξέρεις ένα σωρό δικάναλα Ντακ με τιμή πάνω από 2000€, έως πολύ πάνω από 10.000€, τρέλα σκέτη...

Νομίζω πως το όριο της λογικής βρίσκεται στα 500€ το κανάλι. Ένα χιλιάρικο το δικάναλο, 4.000 € το 8-καναλο, 8.000 € το 16-καναλο, 16.000 € το 32-καναλο.

Λογικές, χαμηλές τιμές μετατροπέων.

Φυσικά, για κορυφαία Ντακ μιλάω.

Προφανώς πέφτει πολύ κοροιδιλικι στο σπορ.

Η μετρικ, στα 3 χιλιάρικα πες, ακόμα και σα σκετο Ντακ να τη δεις με 8 κανάλια, είναι πολύ φτηνή στο κόστος ανά κανάλι.. Φυσικά, δεν είναι ένα σκέτο Ντακ, είναι τραγικά πολύ περισσότερα.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Τα Πικαπ είναι πάμφθηνα.
Αν ήταν ακριβά θα έφτιαχνε φτηνα το ΙΚΕΑ να πάρει την αγορά.:D
Βέβαιον είναι ότι ο gonis πρέπει να έχει άγνοια...κινδύνου ποστάροντας φωτογραφίες όπως εκείνη που έμεινε στο quote,ενώ κυκλοφορούν χαρακτήρες επίφοβοι για...ασεβή σχόλια του τύπου ότι η κεφαλή λ.χ. στο Kronos είναι τυλιγμένη με...μπουρνούζι προφανώς για να μην πουντιάσει και δεν μπορούσε να μεταδώσει λεπτεπίλεπτα την καλά κρυμμένη πληροφορία.:roflmao:

Μπουρνούζι και...τσούζει.Μπουρνουτσούζει.:lolsign:
Το Kronos εκείνο το βράδυ λούφαρε.
Παρεμπιπτόντως το συγκεκριμένο έχει s/n 0001:)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τα Πικαπ είναι πάμφθηνα.
Αν ήταν ακριβά θα έφτιαχνε φτηνα το ΙΚΕΑ να πάρει την αγορά.:D

Το Kronos εκείνο το βράδυ λούφαρε.
Παρεμπιπτόντως το συγκεκριμένο έχει s/n 0001:)
Και του εύχομαι να κάνει το ίδιο...κάθε βράδυ για να μην...κουράζεται το καημένο από το πολύ το...σκάψιμο της πληροφορίας.;)

Ο πραγματικός σηματοθορυβικός λόγος ολόκληρης της αλυσίδας καθορίζεται από τον εκάστοτε πιο θορυβώδη κρίκο.

Θα ήταν πάντως χρήσιμο εφόσον το αναφέρεις,να εκφραστεί αυτός ο λόγος σε μονάδες dB.Και κατόπιν ν'αντιπαρατεθεί με την τιμή για το θόρυβο υποβάθρου σ'έναν τυπικό οικιακό χώρο.

Και στο μεταξύ,όποιος ενδιαφέρεται ν'ανιχνεύσει το πραγματικό εύρος στη δυναμική ζώνη από τη δική του ενιαία οντότητα,μπορεί να το πραγματοποιήσει με τη βοήθεια του παρακάτω συνδέσμου:
https://www.audiocheck.net/testtones_dynamic.php
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
είναι στην πραγματικότητα βιοτεχνία, το κόστος εργασίας είναι αυτό που καθορίζει το κόστος του προιόντος, όχι το κόστος των υλικών.
Ειναι και η αγορα εξαρτηματων βεβαια που οι μικροι κατασκευαστες τα πληρωνουν πολυ ακριβοτερα απο οσο ενας μεγαλος κατασκευαστης λογω μικρων ποσοτητων.Το ιδιο συμβαινει σε ολη την αλυσιδα κατασκευης ενος προιοντος απο μικρο κατασκευαστη.Υπαρχουν δε περιπτωσεις που ενας μικρος κατασκευαστης δεν μπορει καν να αγορασει την μινιμουμ ποσοτητα καποιων εξαρτηματων που θελει,οποτε αναγκαζεται να τα αγορασει με ψηλο κοστος απο την λιανικη αγορα για να τελειωσει το προιον του οπως θελει.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν φανταζομαι να εννοεις Signal/Noise ratio ε ??? :laugh::laugh::laugh:
Μη γελάς.
Χωρίς διάθεση χλευασμού για τις συσκευές που δημοσιεύει ο gonis,σημειώνεται ότι είμαι κατά βάθος απλούστερος χαρακτήρας και από τον ίδιο τον...Ear - που θα έβλεπε βυζιά και θα έβαζε like.

Ο νους βλέποντας τον όρο s/n παραπέμπεται συνειρμικώς σε εντυπωσιακούς σηματοθορυβικούς λόγους παρά σε εντυπωσιακούς...αριθμούς σειράς παραγωγής - οι οποίοι θα τον παρέπεμπαν περισσότερο σε καταστάσεις...S/M.:laugh:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. εδω να συμπληροσω οτι ...μπορεις να πεις και "νεκροφιλους" τους οπαδους του 2καβαλου... (Θοῦ, Κύριε, φυλακὴν τῷ στόµατί µου!) δικαναλου! (δεν ειναι κακο!) :dance2::stinker::boast::focus:
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εγω παλι θα ελεγα,αν,λεμε αν παρετε χαμπαρι οτι πεθαινουν και οι λαμπες,please ....... πειτε μου το ,..........ισως χρειαστω μερικες ........ακομη :roflmao:
@Decembered ....... μαλλον το πικαπ νεκροθαφτης φαινεται να ειναι αν λαβουμε υπ'οψιν ποσα ψοφιακα...εεεεεε.........ψηφιακα περασαν και πανε ανεπιστρεπτι :)
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Χωρίς διάθεση χλευασμού για τις συσκευές που δημοσιεύει ο gonis,σημειώνεται ότι είμαι κατά βάθος απλούστερος χαρακτήρας και από τον ίδιο τον...Ear - που θα έβλεπε βυζιά και θα έβαζε like.

Ο νους βλέποντας τον όρο s/n παραπέμπεται συνειρμικώς σε εντυπωσιακούς σηματοθορυβικούς λόγους παρά σε εντυπωσιακούς...αριθμούς σειράς παραγωγής - οι οποίοι θα τον παρέπεμπαν περισσότερο σε καταστάσεις...S/M.:laugh:
Εμένα πάλι μου θυμίζει serial number . :fuckyou:
 

Μηνύματα
121
Reaction score
115
Το ερώτημα είναι, αν αυτή η ιστορία έχει κάποιο τέλος, γιατί πριν 20 χρόνια που ακούγαμε δικάναλο, νομίζαμε οτι ακούμε το απόλυτο. Μήπως σε 20 χρόνια τα πολυκάναλα συστήματα στα οποία αναφέρεστε, θα θεωρούνται entry level? Υπάρχουν όρια στην ακουστική τελειότητα? Κι αν ναι, ποιά είναι αυτά?
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.697
Πού μπορεί ένας άσχετος να ψάξει γι αυτά (με κάποια μίνιμουμ εμπιστοσύνη ότι δεν θα προσπαθήσουν να τον πιάσουν Κώτσο)?
οι φιλοι του πικαπ βρισκουν διαμαντια στην αγορα μεταχειρισμενων , απο ιστορικους κατασκευαστες
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top