Η προσπάθεια μου στο χώρο του home cinema

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
και φανταστείτε οτι ξεχασα να ρωτησω αν θα πρεπει να αντιστρεψω το phase στα πισω...:headbang:
γενικοι κανονες μηπως υπαρχουν, μεχρι να βρεθει ειδικος;
αντε ρε παιδια, εσεις με τα 16 sub κατι παραπανω θα ξερετε...;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Βάλε ένα τόνο 80 κύκλων να παίζει από το κεντρικό ηχείο.

Τον ίδιο τόνο να παίζει ταυτόχρονα ένα ένα τα σαμπ.

Βάζεις το κινητό (ή μικρόφωνο) στη θέση ακρόασης να μετράει στάθμη.

Στάθμη βάζεις χονδρικά 70-80 ντεσιμπέλ να παίζει ο δορυφόρος και το ίδιο να παίζει το σαμπ

Μετακινείς τη φάση του σαμπ μέχρι να βρεις τη χαμηλότερη ένδειξη στάθμης στη θέση ακρόασης. Μόλις βρεις τη χαμηλότερη, σταματάς και αντιστρέφεις τη φάση του σαμπ.

Έτοιμο το ένα. Πας στο επόμενο.
 




Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Μερικές αλλαγές που αμελησα να αναφέρω:
Το άβολο καναπεδακι έφυγε και τη θέση του πήρε μια ανακλινομενη πολυθρόνα ριλαξ.
Στο σύστημα Υπάρχει πλέον και ένας rotel rmb 1575 (προς το παρόν, γιατί αν βρεθεί αγοραστής θα φυγει)
Σε μια από τις φώτο φαίνεται και ένας diy absorber/diffuser που έφτιαξα δοκιμαστικά. Θα ακολουθήσουν και άλλοι.
20191019_183005.jpg 20191019_182926.jpg
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Καλησπέρα
Έως το τέλος της επόμενης εβδομάδας πιστεύω ότι θα έχουν αναρτηθεί τα panels που φτιάχνω (αριθερμ, mdf, diffuser), ένα από τα οποία φαίνεται στο προηγούμενο ποστ, στη φώτο με την πολυθρόνα. Τα πάνελ θα μπουν πάνω από τα υπάρχοντα acoustic foam που όπως είπατε μάλλον κακό κάνουν.
Στο μεταξύ θα ήθελα να σας ρωτήσω τι αντίστοιχο με αυτό ή και καλύτερο, υπάρχει στον Λαζαρακη, για κατασκευή πάνελ απορρόφησης μεσοχαμηλων συχνοτήτων.
Βλέπω ότι το χρησιμοποιούν πολύ στην Αμερική αλλά δεν είμαι σίγουρος τι υπάρχει εδώ με αντίστοιχα χαρακτηριστικά.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Μια ερωτησουλα που είχα κάνει και παλιότερα:
Επειδή ο χώρος είναι μακρόστενος, τα πλαϊνά surround είναι ποιο κοντά από τα υπόλοιπα.
Για τα πίσω surround υπάρχει χώρος για ίδια απόσταση όσο η μπροστά τριάδα, αλλά οπως μου είπατε, είναι καλύτερα τα πλαϊνά και πίσω ηχεία να είναι στην ίδια απόσταση από τη θέση ακρόασης.
Το πρόβλημα είναι ότι αν τραβήξω μπροστά τα surround back ώστε να είναι στην ίδια απόσταση με τα πλαϊνά surround θα έρθουν ποιο μπροστά από τα πίσω atmos.
Τα atmos είναι πάνω κάτω σωστά τοποθετημένα με τη θέση ακρόασης στο κέντρο του νοητου τετραγώνου με σωστές γωνίες.
Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση; αφήνω τα back surround ποιο πίσω και σε μεγαλύτερη απόσταση από ότι τα side surround; ή τα τραβάω μπροστά και έρχονται ποιο μπροστά από τα πίσω atmos;
Αν δεν καταλάβατε τι ακριβώς εννοώ κάντε ένα κόπο να δείτε το σχέδιο στο πρώτο ποστ
και θα καταλάβετε.
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
βαλε Bipole για surround και αστα τα υπολοιπα οπως ειναι...

τι αποσταση εχουν τα sur και τι αποσταση τα sur back ?
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
τι αποσταση εχουν τα sur και τι αποσταση τα sur back ?
1,40 τα surround, 2μ. Τα sur back.
Το ύψος από το κεφάλι μου ως το ύψος των atmos είναι 1,74. Οπότε για τις ιδανικές 45 μοιρες
θα πρέπει να είναι σε οριζόντια απόσταση 1,74 από το σημείο ακρόασης.
Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Αν φέρω τα πίσω στο 1,40 θα είναι ποιο μπροστά από τα ατμός που είναι στα 1,74 περίπου... o_O
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν εχουν μεγαλη διαφορα....αστα οπως ειναι ολα.....
.....αν μπορεις ομως να βαλεις bipole στα πλαινα θαναι καλυτερα..
 





Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Μακριές βίδες (χαλαρά όχι σφιχτά) στο mdf και στη συνέχεια κόλλησα από πάνω τους διαχυτες.
 



Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Περισσότερα αύριο. Τώρα με έχει πεθάνει η μέση μου. Είμαι με norgesic και Voltaren. >:(
Ορίστε μια μικρή λεπτομέρεια :

IMG_20200407_220744.jpg
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.309
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top