Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πιστεύω πως όλοι αντιλαμβανόμαστε την ανωτερότητα του πολυκάναλου αλλά αυτό δε σημαίνει πως ενδιαφερόμαστε να το υλοποιήσουμε κιόλας, είτε για οικονομικούς είτε για χωροταξικούς λόγους, γι αυτό και συνεχίζουμε να προσπαθούμε να εξελίξουμε το δικάναλο μας και όλα καλά...
Σημασία έχει επίσης πόσο ψηλά στη λίστα των προτεραιοτήτων έχει κανείς την καλύτερη αναπαράσταση του χώρου.
Για παράδειγμα πολλές φορές ακούω μουσική τελείως εκτός sweet spot... σε ένα κρεβάτι που έχω και ξαπλώνω συχνά-πυκνά δίπλα στο γραφείο. Αυτό δε σημαίνει πως δεν ευχαριστιέμαι τις μουσικές μου. Ε, εκεί μ ενδιαφέρει μόνο να παίζει δυνατά και ασυμπίεστα... και φυσικά μια καλή απόκριση συχνοτήτων... το stereo είναι αδιάφορο... Το ίδιο αδιάφορο θα ήταν και το πολυκάναλο αφού θα ήμουν εκτός του "κλουβιού" των ηχείων...
Καλό, χρυσό το πολυκάναλο αλλά αφού πρέπει να αγοράσεις τα ηχεία σου x6 και να φτιάξεις ..."κλουβί", έχει μέλλον ακόμα... θα παίζει στους enthusiasts και οι υπόλοιποι μια χαρά θα συνεχίσουμε να περνάμε με ζεύγος ηχείων/subs.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν μπορώ ωστόσο να μην το παρατηρήσω. Βλέπω το κεντρικό στο ταβάνι, είναι μάλιστα πολύ μικρότερο από τα "κυρίως".
Δεν διάβασες την περιγραφή του συστήματος στο τέλος του άρθρου:

Left & Right Speakers: Revel Salon2 inverted, Center Speaker: Voice2, powered by 3 Mark Levinson 536s



Six surrounds: Revel Gem2s



Front and rear elevation: Revel M106s



Front center elevation: Revel C205
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Τι να κάμω?? ΔΕΝ μού "το δίνει" ...
"Δεν βρίσκεστε σε ιδιωτική σύνδεση
Ο διακομιστής δεν μπόρεσε να αποδείξει ότι είναι revelspeakers.com. Το πιστοποιητικό ασφαλείας του είναι από το www.harmanaudio.com. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε λανθασμένη ρύθμιση ή σε κάποιον τρίτο που επιτίθεται στη σύνδεσή σας."

NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID
[DOUBLEPOST=1563199537][/DOUBLEPOST]
Τι να κάμω?? ΔΕΝ μού "το δίνει" ...
"Δεν βρίσκεστε σε ιδιωτική σύνδεση
Ο διακομιστής δεν μπόρεσε να αποδείξει ότι είναι revelspeakers.com. Το πιστοποιητικό ασφαλείας του είναι από το www.harmanaudio.com. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε λανθασμένη ρύθμιση ή σε κάποιον τρίτο που επιτίθεται στη σύνδεσή σας."

NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID
Βρήκα αυτά:
three 8" (210mm) aluminum-cone woofers
vs
Dual 5.25" (13.3 cm) Aluminum Cone, Cast-frame Woofers
:idk:
[DOUBLEPOST=1563199987][/DOUBLEPOST]
Τι να κάμω?? ΔΕΝ μού "το δίνει" ...
"Δεν βρίσκεστε σε ιδιωτική σύνδεση
Ο διακομιστής δεν μπόρεσε να αποδείξει ότι είναι revelspeakers.com. Το πιστοποιητικό ασφαλείας του είναι από το www.harmanaudio.com. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε λανθασμένη ρύθμιση ή σε κάποιον τρίτο που επιτίθεται στη σύνδεσή σας."

NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID
[DOUBLEPOST=1563199537][/DOUBLEPOST]
Βρήκα αυτά:
three 8" (210mm) aluminum-cone woofers
vs
Dual 5.25" (13.3 cm) Aluminum Cone, Cast-frame Woofers
:idk:
EDIT το βρήκα!
https://nintronics.co.uk/revel-voice-2-centre-speaker.html
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ειχα γραψει παλαιοτερα για το soundstage
σαν δεικτη ποιοτητας της δικαναλης αναπαραγωγης.Περασε ντουκου.
Αυτο δεν εμποδισε καποια δικαναλα συστηματα να εικονιζουν απιστευτα.
Κατα τα αλλα ο,τι νομιζετε και ο,τι εχετε αναγκη.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
δεν ξέρω που διέκρινες το βόλεμα.. όπως και να 'χει εδώ είμαστε να το συζητήσουμε και να το αναλύσουμε..
Βόλεμα είναι και ό,τι μας...συμφέρει ή μας εξυπηρετεί.
Κι εσύ διαθέτεις στη φαρέτρα σου κάτι επιδαπέδια KEF με ομοαξονικές μονάδες μεσαίων-υψηλών...
Κατά τα άλλα,αυτό είναι...ανάλυση:
Πιστεύω πως όλοι αντιλαμβανόμαστε την ανωτερότητα του πολυκάναλου αλλά αυτό δε σημαίνει πως ενδιαφερόμαστε να το υλοποιήσουμε κιόλας, είτε για οικονομικούς είτε για χωροταξικούς λόγους, γι αυτό και συνεχίζουμε να προσπαθούμε να εξελίξουμε το δικάναλο μας και όλα καλά...
Σημασία έχει επίσης πόσο ψηλά στη λίστα των προτεραιοτήτων έχει κανείς την καλύτερη αναπαράσταση του χώρου.
Για παράδειγμα πολλές φορές ακούω μουσική τελείως εκτός sweet spot... σε ένα κρεβάτι που έχω και ξαπλώνω συχνά-πυκνά δίπλα στο γραφείο. Αυτό δε σημαίνει πως δεν ευχαριστιέμαι τις μουσικές μου. Ε, εκεί μ ενδιαφέρει μόνο να παίζει δυνατά και ασυμπίεστα... και φυσικά μια καλή απόκριση συχνοτήτων... το stereo είναι αδιάφορο... Το ίδιο αδιάφορο θα ήταν και το πολυκάναλο αφού θα ήμουν εκτός του "κλουβιού" των ηχείων...
Καλό, χρυσό το πολυκάναλο αλλά αφού πρέπει να αγοράσεις τα ηχεία σου x6 και να φτιάξεις ..."κλουβί", έχει μέλλον ακόμα... θα παίζει στους enthusiasts και οι υπόλοιποι μια χαρά θα συνεχίσουμε να περνάμε με ζεύγος ηχείων/subs.
...
Ειχα γραψει παλαιοτερα για το soundstage
σαν δεικτη ποιοτητας της δικαναλης αναπαραγωγης.Περασε ντουκου.
Αυτο δεν εμποδισε καποια δικαναλα συστηματα να εικονιζουν απιστευτα.
Κατα τα αλλα ο,τι νομιζετε και ο,τι εχετε αναγκη.
Σημειώνεται ξανά ότι η στερεοφωνική απεικόνιση δεν περιλαμβάνει μονάχα τα όργανα αλλά και την περιεχόμενη χωρική πληροφορία για το γεγονός ως ολότητα.
Έχει ήδη τεκμηριωθεί ότι η δεύτερη δεν γίνεται ν'αποδοθεί με πληρότητα από δικαναλικά setup.

Η πολυκαναλική αρχιτεκτονική επίσης συντελεί στην απόδοση πιο ρεαλιστικών δυναμικών αντιθέσεων,αφού θα εκπέμπει μεγαλύτερο πλήθος από πηγές άμεσου ήχου στο χώρο.
Και για να μην...αντιθέσω άλλο...:lolsign:

- Μνημόνια ή θάνατο τέκνα μου;
" Θάνατο! Θάνατο! " είπαν όλοι εν χορώ.
- Ωραία,μνημόνια μέχρι...θανάτου λοιπόν.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Και τι κατάλαβες τώρα; Χάρηκες;
Α πάνε πάρτο.
Καλό είναι.

:lolsign:
Χαχα, όχι. Θ πάρω 7 Κιι. Πού θα βρω όμως προσσέσορα (έτσι το λεν?) χωρίς ντακ? Γιατί να τα πληρώνω τα ντακς, αφού δεν θα τα χρησιμοποιώ?? :errwhat::acute::wink:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Χαχα, όχι. Θ πάρω 7 Κιι. Πού θα βρω όμως προσσέσορα (έτσι το λεν?) χωρίς ντακ? Γιατί να τα πληρώνω τα ντακς, αφού δεν θα τα χρησιμοποιώ?? :errwhat::acute::wink:
Αρβους.
3,5 χιλιάρικα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Χαχα, όχι. Θ πάρω 7 Κιι. Πού θα βρω όμως προσσέσορα (έτσι το λεν?) χωρίς ντακ? Γιατί να τα πληρώνω τα ντακς, αφού δεν θα τα χρησιμοποιώ?? :errwhat::acute::wink:
Λαγκαδιανέ θα σου πω ένα μυστικό και θα μείνει...μεταξύ μας.
Τίποτα δεν θα ΄΄πάρεις΄΄.Απλώς ασκήσεις επί χάρτου κάνεις.:sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Άνευ πλάκας πάντως, το τελευταίο αρβους που κάνει decoding σε 7.1 τα υπάρχοντα φορμά από hdmi, αποτελεί μια εξαιρετική λύση για AES EBU εξόδους, εφόσον τα ηχεία διαθέτουν ανάλογες εισόδους, άρα και κάποιο dsp που θα χρησιμοποιηθεί για ισοστάθμιση.

Ξέρω, δεν είναι immersive, αλλά για 7.1 είναι άριστη λύση.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Λαγκαδιανέ θα σου πω ένα μυστικό και θα μείνει...μεταξύ μας.
Τίποτα δεν θα ΄΄πάρεις΄΄.Απλώς ασκήσεις επί χάρτου κάνεις.:sneaky:
Προς το παρόν ναι. Και ΔΕΝ είναι μυστικό, το έχω ξαναγράψει 2 φορές στο φόρουμ. Και ΔΕΝ θα μείνουν επί χάρτου. :) Αργά ή γρήγορα, θα είμαι σε θέση να εφαρμόσω. Μέχρι τότε, παρακολουθώ, ενημερώνομαι, ασκώ το χόμπι, έστω και επί χάρτου και προσπαθώ να είμαι έτοιμος. Αν αυτό είναι κουραστικό, ζητώ συγνώμη. Αν γίνονται δεκτά σχόλια μόνο απ' όσους έχουν φράγκα ν' αγοράζουν, ας με ενημερώσουν οι "ιδιοκτήτες του φόρουμ" (έτσι το διάβασα κάπου), να σταματήσω να ρωτάω. Νο πρόμπλεμ. ;)
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Γιατί το έγραψες αυτό ?
Δεν ταιριάζει με το προφίλ σου ....τουλάχιστον όχι με αυτό που έχω καταλάβει εγώ για σένα ....
Είναι διασκεδαστική η ανίχνευση - στην κατάλληλη περίσταση και μόνο - χαρακτήρων που θα παρεξηγούνταν πραγματικά αντί του...Dimifooter που μπορεί μεν να το δήλωνε,αλλά χωρίς να το ένιωθε και τόσο.;)

Μια συμπληρωματική εξήγηση είναι ότι δεν είμαι ο ιδεώδης χαρακτήρας που ενδεχομένως να έχεις πλάσει στη συνείδησή σου.
 

A

AKARL

Guest
Μια συμπληρωματική εξήγηση είναι ότι δεν είμαι ο ιδεώδης χαρακτήρας που ενδεχομένως να έχεις πλάσει στη συνείδησή σου.
Veritable παλιοχαρακτήρας με καβατζωμένη θέση στο Καλό Μέρος. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ξαναπες και για immersive ντε! Επανάληψις, μήτηρ πάσης μαθήσεως.
Στην παρούσα φάση, οι οικονομικές επιλογές για immersive με dirac, ώστε να έχεις μια αξιοπρεπή ισοστάθμιση κι όχι μ@λακίες που δεν ακούγονται, έρχονται μόνο από την nad, που πάει πακέτο με dirac.

Δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Η ισοστάθμιση, είναι ουσιαστικής και κριτικής σημασίας (crucial). Θεωρώ ως σοβαρή βάση, μόνο το dirac. Χωρίς ντιρακ, είσαι καμμένο χαρτί, δε θα παίξει αξιοπρεπώς μουσική, παρά μόνο νταμπαρντούμπαρ σε ταινίες, κοροϊδιλίκια. Λυπάμαι, έτσι είναι. Λυπάμαι ιδίως για τη γιαμαχα....

Πιο πάνω από τη nad, είτε δεν αξίζει τον κόπο (χωρίς αντιπροσωπεία στη χώρα, οπότε μπλέκεις τζάμπα κι άδικα) είτε πας σε τρινοβ, δεν υπάρχουν ενδιάμεσες επιλογές.

Είναι πολύ φτηνός ο τρίνοβ για αυτά που προσφέρει, αλλά δε παύει να είναι ακριβό μηχάνημα. Λαϊφ Σακς. Φακτς οφ λάιφ..

Ειλικρινά, δεν έχω άλλες προτάσεις.

Αρβους για ψηφιακές αλλά χωρίς immersive και χωρίς ισοστάθμιση, μετά Ναντ, μετά τρινοβ.
Τέλος.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τα υπόλοιπα είναι μόνο για ταινίες. Στην μουσική και σε απαιτητικά αυτιά, θα είναι (δικαιολογημένα) υποδεέστερα του.. καλοστημένου δικαναλου! :p

Σόρρυ γκαϊζ, έτσι ξέρω.
Δεν υποθέτω, το ξέρω.
Λάιφ σακς..
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Είναι διασκεδαστική η ανίχνευση - στην κατάλληλη περίσταση και μόνο - χαρακτήρων που θα παρεξηγούνταν πραγματικά αντί του...Dimifooter που μπορεί μεν να το δήλωνε,αλλά χωρίς να το ένιωθε και τόσο.;)

Μια συμπληρωματική εξήγηση είναι ότι δεν είμαι ο ιδεώδης χαρακτήρας που ενδεχομένως να έχεις πλάσει στη συνείδησή σου.
Χεχε, δεν παρεξηγήθηκα. Εξηγήθηκα :p:rofl:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν είναι μόνο η Nad. Είναι και η Arcam (όμιλος Harman πλέον), με παρόμοιο αλλά μη αναβαθμιζόμενο prepro, αλλά και η Lexicon, πάλι Harman group, όλοι με Dirac.

Επίσης, κάποτε, μέσα στο καλοκαίρι υποτίθεται, θα ενεργοποιηθεί το Dirac και στα νέα prepro της Emotiva, που θα είναι πολύ ανταγωνιστικά. Το RMC-1, ίσως, κάποτε, να διακριθεί.

Τα Storm/Bryston είναι το επόμενο σκαλοπάτι, αλλά εκεί πλέον φτάσαμε κοντά σε τιμή Trinnov, οπότε δεν έχει νόημα η συζήτηση.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top