Zappiti Pro 4K HDR (Direct Mode, Low Noise Power Supply)

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Νέο player απο την Zappiti (εταιρεία με παράδοση στον χώρο, ειδικά σε οτι έχει να κάνει με διαχείριση ταινιών και τηλεοπτικών σειρών).

Το Zappiti Pro 4K HDR υπόσχεται χαρακτηριστικα που δεν υπάρχουν σε υφιστάμενα μηχανάκια, οπως low noise τροφοδοτικό και κυρίως, επιλογή για Direct Output mode, κατι που είδαμε για τελευταία φόρα στο πλέον μη διαθέσιμο Oppo 203.

Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδω (αποκλειστικές φωτογραφίες σε παγκόσμιο επίπεδο :p )
Ελπίζω και σε παρουσίαση του σύντομα...
 





Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
8 κατόμπαλα?
Ναι καλα..
Είναι όντως πολλά.
Αλλά Wima και Nichicon πυκνωτές δεν θα βρεις σε άλλο media player.
Σε αυτά τα χρήματα έπρεπε να έδιναν και dac με xlr.
Είναι εξαιρετική υλοποίηση πάντως.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Είναι όντως πολλά.
Αλλά Wima και Nichicon πυκνωτές δεν θα βρεις σε άλλο media player.
Σε αυτά τα χρήματα έπρεπε να έδιναν και dac με xlr.
Είναι εξαιρετική υλοποίηση πάντως.
Ακριβώς, θα έπρεπε να τα έχει όλα.
Και δεν πολυφημιζονται για την γρήγορη υποστήριξη σε firm κτλ. (αυτο διαβάζω σε fora του εξωτερικού)
 


Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
τωρα θα το πω.... 4 καλωδια ρευματος για καθε περιοχη και δεν μπορουσαν να βαλουν ενα ζευγαρι μπαταριες?

το zero signal τι ρολο παιζει ?

ωραια κατασκευη αρκει να εχει και την υποστηριξη που αναλογει σε ενα τετοιας αξιας Player.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
τωρα θα το πω.... 4 καλωδια ρευματος για καθε περιοχη και δεν μπορουσαν να βαλουν ενα ζευγαρι μπαταριες?

το zero signal τι ρολο παιζει ?

ωραια κατασκευη αρκει να εχει και την υποστηριξη που αναλογει σε ενα τετοιας αξιας Player.
Καλά κάνεις και το λες.
Πιθανότατα εχει να κάνει σε απαγορεύσεις διακίνησης μπαταριών από την Κίνα (όπου κατασκευάζεται και αποστέλλεται).
Τα Dune πάντως δίνουν μπαταρίες :p

Το zero signal ειναι πρακτικά πρόσθετη γείωση (πιο καθαρό σήμα, μπλα μπλα μπλα)

Εχει πολύ καλή υποστήριξη, αν και βγάζει firmware updates λιγο πιο αργά απο τη Zidoo.
Το Zappiti software ειναι δικής της ανάπτυξης και είναι οτι καλύτερο υπάρχει σε poster wall...
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Καλά κάνεις και το λες.
Πιθανότατα εχει να κάνει σε απαγορεύσεις διακίνησης μπαταριών από την Κίνα (όπου κατασκευάζεται και αποστέλλεται).
Τα Dune πάντως δίνουν μπαταρίες :p

Το zero signal ειναι πρακτικά πρόσθετη γείωση (πιο καθαρό σήμα, μπλα μπλα μπλα)

Εχει πολύ καλή υποστήριξη, αν και βγάζει firmware updates λιγο πιο αργά απο τη Zidoo.
Το Zappiti software ειναι δικής της ανάπτυξης και είναι οτι καλύτερο υπάρχει σε poster wall...
Στα 20 λεπτά έχεις typo στο shows :p:p

Γραφεις shoes
Ορίστε έβαλα κι εγω το λιθαράκι μου :laugh:
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Στα 20 λεπτά έχεις typo στο shows :p:p

Γραφεις shoes
Ορίστε έβαλα κι εγω το λιθαράκι μου :laugh:
Έχω και άλλο ένα :p

Δυστυχώς δεν εκανα ούτε ενα πέρασμα για error correction.
Χρόνος μηδέν :(

Για πείτε βρε παιδιά, είναι αξιοπρεπή τα βιντεάκια?
Δεν πάω για pro youtuber, με νοιάζει απλα να βγάζει καλή άκρη αυτός που τα βλέπει.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Έχω και άλλο ένα :p

Δυστυχώς δεν εκανα ούτε ενα πέρασμα για error correction.
Χρόνος μηδέν :(

Για πείτε βρε παιδιά, είναι αξιοπρεπή τα βιντεάκια?
Δεν πάω για pro youtuber, με νοιάζει απλα να βγάζει καλή άκρη αυτός που τα βλέπει.
Για μένα είναι αυτό που πρέπει.
Οτι χρειάζεται να ξέρεις χωρίς φρου φρου και αρώματα.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Έχω και άλλο ένα :p

Δυστυχώς δεν εκανα ούτε ενα πέρασμα για error correction.
Χρόνος μηδέν :(

Για πείτε βρε παιδιά, είναι αξιοπρεπή τα βιντεάκια?
Δεν πάω για pro youtuber, με νοιάζει απλα να βγάζει καλή άκρη αυτός που τα βλέπει.
Το βιντεάκι είναι σούπερ. Δε νομίζω να έχω δει και καλύτερο στο Youtube. Ντελικάτο, χωρίς δείγμα ερασιτεχνισμού (ειδικά όταν ακούμε σπικάζ της κακιάς ώρας), περιεκτικό. Προσωπικά 2-3 απορίες μόνο μου άφησε. Τις κλασικές...

  1. Διαβάζει iso uhd, bdmv uhd;
  2. Τα metadata τα διαβάζει σωστά;
  3. Το hdr-->sdr το κάνει καλή μετατροπή;
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Το βιντεάκι είναι σούπερ. Δε νομίζω να έχω δει και καλύτερο στο Youtube. Ντελικάτο, χωρίς δείγμα ερασιτεχνισμού (ειδικά όταν ακούμε σπικάζ της κακιάς ώρας), περιεκτικό. Προσωπικά 2-3 απορίες μόνο μου άφησε. Τις κλασικές...

  1. Διαβάζει iso uhd, bdmv uhd;
  2. Τα metadata τα διαβάζει σωστά;
  3. Το hdr-->sdr το κάνει καλή μετατροπή;
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

1. Μάλιστα :) Και με μενού. Μικρές ασυμβατότητες αναμένονται. Το ιδιο ισχύει και σε Zidoo/Dune.
2. MaxCLL/MaxFALL μηδενισμένα σαν πληροφορία. Απο το να ήταν πχ σε μέγιστες τιμές και να προσπαθούσε το καθε display να προσαρμόσει απίθανες τιμές σίγουρα πολύ καλύτερα έτσι. Συγκριτικά με το 1296 που περνάει αυτη τη πληροφορία, σε SONY 9005 δεν υπήρχε καμία ορατή διαφορά δια οφθαλμού. Αν θα είχε διαφορά σε OLED ειλικρινά δεν ξέρω. Νόμιζα αρχικά οτι θα υπήρχε πρόβλημα, αλλα εγω και ενα ακόμα ζευγάρι μάτια δεν παρατηρήσαμε κάτι μεμπτό.
3. Καλή, αλλά οχι συγκρίσιμη με lumagen η MADVR.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Το 2ο είναι deal breaker.
Σε πιστεύω όταν λες ότι αυτό που είδες δεν έχει διαφορά και εικάζω πως υπάρχει λόγος γι' αυτό.
Όλα τα προβολικά διαβάζουν το maxcll και ανάλογα με την τιμή του υιοθετούν την κατάλληλη καμπύλη gamma (EOTF) για να κάνουν στατικό tone mapping.
Άλλη καμπύλη χρησιμοποιούν για ταινίες με maxcll στα 1000 nits κι άλλη στα 4000.
Επίσης υπάρχουν πολλοί hdr τίτλοι που δεν έχουν καθόλου metadata (maxcll, maxfall=0 )!!! Η disney είναι ένα studio που ακολουθεί αυτήν την πρακτική.
Οι περισσότεροι κατασκευαστές όταν δε λαμβάνουν metadata υιοθετούν την καμπύλη των 1000 nits, καθώς εκεί έχει γίνει master το 70-80% του hdr υλικού.
Υποθέτω ότι το υλικό που χρησιμοποίησες είχε σχετικά χαμηλό maxcll;
Θα έχει ενδιαφέρον να κάνεις μια δοκιμή με το mad max (9000+ maxcll) ή το Alita (10000 maxcll).
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Το 2ο είναι deal breaker.
Σε πιστεύω όταν λες ότι αυτό που είδες δεν έχει διαφορά και εικάζω πως υπάρχει λόγος γι' αυτό.
Όλα τα προβολικά διαβάζουν το maxcll και ανάλογα με την τιμή του υιοθετούν την κατάλληλη καμπύλη gamma (EOTF) για να κάνουν στατικό tone mapping.
Άλλη καμπύλη χρησιμοποιούν για ταινίες με maxcll στα 1000 nits κι άλλη στα 4000.
Επίσης υπάρχουν πολλοί hdr τίτλοι που δεν έχουν καθόλου metadata (maxcll, maxfall=0 )!!! Η disney είναι ένα studio που ακολουθεί αυτήν την πρακτική.
Οι περισσότεροι κατασκευαστές όταν δε λαμβάνουν metadata υιοθετούν την καμπύλη των 1000 nits, καθώς εκεί έχει γίνει master το 70-80% του hdr υλικού.
Υποθέτω ότι το υλικό που χρησιμοποίησες είχε σχετικά χαμηλό maxcll;
Θα έχει ενδιαφέρον να κάνεις μια δοκιμή με το mad max (9000+ maxcll) ή το Alita (10000 maxcll).
Αν ξαναποκτήσω πρόσβαση θα το δοκιμάσω και αυτό!
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top