Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Χεχε, δεν παρεξηγήθηκα. Εξηγήθηκα :p:rofl:
Παρομοίως...;)
Μονο λιγο καιρο ξαποσταινουν.................
.......Και ξανά προς...τον Τάφο τραβούν.:lolsign:
Τα υπόλοιπα είναι μόνο για ταινίες. Στην μουσική και σε απαιτητικά αυτιά, θα είναι (δικαιολογημένα) υποδεέστερα του.. καλοστημένου δικαναλου! :p

Σόρρυ γκαϊζ, έτσι ξέρω.
Δεν υποθέτω, το ξέρω.
Λάιφ σακς..
Baiting...Sucks.:sneaky:
Veritable παλιοχαρακτήρας με καβατζωμένη θέση στο Καλό Μέρος. ;)
https://www.avsite.gr/forum/threads/the-kings-man-2020.173037/#post-2456715
 
Last edited:

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Τί είναι αυτό το ΑΡΑ ρε παιδιά?
Ίσως είναι προτιμότερο να μη μάθεις ποτέ διεξοδικά για εκείνο το ΄΄θάλαμο μαρτυρίου΄΄ με την υποδειγματική ακουστική συμπεριφορά,την ολοκληρωτική περιέλιξη και...το μακρόστενο ηχομονωμένο παραθυράκι στον ακάλυπτο από την πάλαι ποτέ εγκατάσταση στην Ασκληπιού.
Ζωοδόχου Πηγής και όχι Ασκληπιού όπως επίσης Athens Mastering Studio μια και η Athens Pro Audio έχει μετακομισει στην Ασκληπιού
Σας μπερδεψα;:o
Ακριβώς.
Άλλες εταιρείες με άλλη ιδιοκτησία.
 






PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απο την αλλη το πικαπ/βινυλιο παραμενει ενα ειδος πολυτελειας, για τις μερες που διανυουμε, και θεορω καπως ανηθικο να τασομαι υπερ του φορματ.
Οταν σε μια συζητηση για πικαπ οι "αντιφρονουντες" ενορχηστρωμενα μιλανε για δεκαδες χιλιαδες ευρω για πικαπ ωστε να ενισχυσουν την θεση τους, ναι ειναι "ανηθικο" ακομη και να μιλαμε για τετοια πικαπ και ΟΛΟΙ συμφωνουμε.Οταν ομως "ψαρεψεις" ενα systemdek λεμε τωρα, εναν rega/linn κλπ βραχιονα και μια κεφαλη της προκοπης εστω και σχετικα ακριβη τοτε το πραμα αλλαζει και η ανηθικοτητα αλλαζει χρωμα ......... τι λες ? Να πουμε πχ για φορματς που μας θελουν με 20 ηχεια και μια ντουζινα subs ? "Ηθικον" διδαγμα ?????
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απλό: το καλό το πικάπ, θέλει όρο θρι Ντι.
8-)
Οχι.Ηθικον διδαγμα : Η "ανηθικοτητα" δεν εχει "φορματ" ουτε στον ηχο,ουτε στην εικονα,ουτε ατα αυτοκινητα και παει λεγοντας......... για να'χουμε να λεμε.
 


TGD

Μηνύματα
6.987
Reaction score
7.079
Το έχω ξαναγράψει:
Ακούστε αυτό για να δείτε πώς ένα όργανο ακούγεται στο πολυκάναλο. Αυτό για μένα ήταν η απόδειξη του θανάτου του δικάναλου.

http://www.danazemtsov.com/enigma

Που θα πάει, θα τον φωνάξω τον Καραμπατζάκη μια μέρα. Αλλά πάνω που μεγάλωσαν τα μικρά, τώρα μου έκλεψαν το αυτοκίνητο, οπότε ο ήχος θα μπει ξανά στο ράφι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μοιραια καποτε θα μεινουν εκει.Το θεμα ειναι ποτε και ποσους "perfect music forever" ακομη θα θαψουν προηγουμενως :roflmao:
Όσο βρίσκονται μέσα που θα πλασάρονται με την ιδιότητα του ΄΄perfect΄΄ ως προς τη Μουσική,είναι καταδικασμένα να κλείνονται αργά ή γρήγορα σε κάποιο από τα χρονοντούλαπα της Ιστορίας.
Και αυτό διότι ΄΄τέλεια΄΄ είναι μόνο η ίδια η Μουσική.
Προσωπικώς θεωρώ ότι το μέλλον στην ηχητική αναπαραγωγή θα έχει πράγματι χαρακτήρα immersive,αλλά όχι με τα τρέχοντα μέσα σύστασής του.
Ακριβώς.
Άλλες εταιρείες με άλλη ιδιοκτησία.
Αυτό ήταν λάθος εκ παραδρομής από μέρους μου.
Ακόμα και ο Bhuthia κάνει λάθη .:D
Αυτό όμως που θίγεται με το quote δεν ήταν ΄΄λάθος΄΄,αλλά...ασύμμετρη απειλή.Χτυπά πάντα σε αναπάντεχο τόπο και χρόνο.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Για να το φτιάξει ο παππούς τι λες ;)

https://www.thescreeningroomav.com/...te-Real-World-Home-Theater-and-Listening-Room

Και έχει δώσει έμφαση στο auro3D σε στήσιμο.

Ξεχάσαμε να πούμε ότι μπορεί να παίζει και dts x και το νέο dts x pro ;)
διάβασα το παραπάνω άρθρο του 'παππού' και πουθενά δεν αναφέρει το Dolby Atmos.. και επειδή τώρα τελευταία έχω διαβάσει αρκετά για το immersive παντού αναφέρεται ρητά ότι το Auro3D ΔΕΝ είναι συμβατό με το Dolby Atmos.. δηλώνεις τα πάνω ηχεία σαν ένα και κάνει το σύστημα προσομοίωση..

-----------------------------------------------------------------

Can I support Auro-3D with DTS:X and Dolby Atmos?
If you configure your AVR to use Auro-3D, you can also playback native DTS:X material. Auro-3D actually sits on top of a DTS audio layer. DTS:X will support Auro-3D’s speaker layout so that you can run both concurrently. You cannot, however, use Dolby Atmos in that case. Auro-3D and Dolby Atmos layouts are incompatible. That's a huge pain in the neck, but it doesn't mean you're stuck.

------------------------------------------------

Are the Auro-3D and Dolby Atmos speaker configurations compatible?
Besides the ability to playback Auro-3D content the Auro-3D speaker configurations allows playback of Dolby Atmos content with at least 7.1ch (Floor 5.1ch + Front Height) speakers. Surround Height speakers won't work for Dolby Atmos as they aren't defined in Atmos specification.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί.
Κολοκύθια θάνατος .
Όλα τα club με σοβαρό ήχο , παίζουν mono κι εσείς πεθάνατε τον δικάναλο?
Όποιος έχει το μαγικό κουμπί mono στο σύστημά του , ας το πατήσει και τα λέμε μετά.:angel::imtheking:
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Κολοκύθια θάνατος .
Όλα τα club με σοβαρό ήχο , παίζουν mono κι εσείς πεθάνατε τον δικάναλο?
Όποιος έχει το μαγικό κουμπί mono στο σύστημά του , ας το πατήσει και τα λέμε μετά.:angel::imtheking:
:D πέρα από την πλάκα... στο home studio που παίζω τακτικά, όταν έχω να μιξάρω πολλά όργανα και βαβούρα... το μαγικό κουμπί είναι όντως το ...mono! Αν μια μίξη ακούγεται ισορροπημένα στο mono, γυρίζοντας την στο stereo ακούγεται 99,9% υπέροχα !
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
πέρα από την πλάκα... στο home immersive σύστημα που παίζω τακτικά, όταν έχω να ακούσω... δικάναλο, το μαγικό κουμπί είναι όντως το ...auro 3D! Αν μια ηχογράφηση ακούγεται ισορροπημένα στο δικάναλο, γυρίζοντας την στο auro3D ακούγεται μαγικά !

8-)
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.546
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top