Γνώμη για τα Edifier R2730 DB?

Μηνύματα
28
Reaction score
33
Για να συνοδεύσουν ενα Audio Technica AT LP120 σε χώρο περίπου 10 τετραγωνικών?
Πόσο value for money είναι στα 200 ευρώ?
Το έξτρα μπασο δε θα ενοχλήσει,ακροατής techno γαρ
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.779
Τα συγκεκριμένα ηχειάκια τα πήρε ένας φίλος για τον υπολογιστή του.
Τα άκουσα και παίζουν ανέλπιστα καλά, αλλά μην περιμένεις και βαθιά μπάσα.
Για τον χώρο που γράφεις νομίζω θα τον γεμίσουν επαρκώς με ήχο.
Θεωρώ ότι τα 200 € είναι πολλά γι΄αυτό που δίνουν, αλλά αυτή είναι απλώς η γνώμη μου.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
33
Τα συγκεκριμένα ηχειάκια τα πήρε ένας φίλος για τον υπολογιστή του.
Τα άκουσα και παίζουν ανέλπιστα καλά, αλλά μην περιμένεις και βαθιά μπάσα.
Για τον χώρο που γράφεις νομίζω θα τον γεμίσουν επαρκώς με ήχο.
Θεωρώ ότι τα 200 € είναι πολλά γι΄αυτό που δίνουν, αλλά αυτή είναι απλώς η γνώμη μου.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Κάποια εναλλακτική (πάλι ενεργά) εκεί γύρω στα 200 με 300 ευρω?
 


Μηνύματα
28
Reaction score
33
Εχω ακούσει τα 306 και μου άρεσαν αρκετα αλλα ξεφευγουν λιγο απο το μπατζετ μου,τί άποψη έχεις για τα 305 που τα βρίσκω περίπου 220(ζεύγος) στο Thomann?
 


petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.141
Reaction score
153
γινεται η με κοντρολερ-volume control η κατευθειαν απο το pc αν εχεις καρτα ηχου η καλη μητρικη
 

Μηνύματα
28
Reaction score
33
Πως σκοπεύεις να ρυθμίζεις την ένταση σε ένα τέτοιο setup?
Eίχα controller στο μυαλό μου όπως λέει κι ο petepappas,αλλά είμαι ψιλοάσχετος,η αλήθεια να λέγεται :p
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.141
Reaction score
153
με καλημητρικη δε χρειαζεται ισως χρειαστει βαρελακι αν υπαρχει στατικο οποτε ενας φτηνος κοντρολερ τα κανει ολα.αμα εισε αθηνα εχω 2030 ελα να τα ακουσεις
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Eίχα controller στο μυαλό μου όπως λέει κι ο petepappas,αλλά είμαι ψιλοάσχετος,η αλήθεια να λέγεται :p
Αυτό που ήθελα να πω είναι πως, αν και προσωπικά δε θα αγόραζα ποτέ τα edifier, στην τιμή τους και για τη χρήση που θες δεν είναι κακή επιλογή λόγω τηλεχειρισμού. Από τη στιγμή που η πηγή σου είναι ένα πικάπ χρειάζεσαι ένα ζεύγος ηχείων με τις ευκολίες των edifier αλλιώς οι ακροάσεις θα είναι βασανιστικές. Για controller που λες πας +100€ και δε νομίζω να έχεις τηλεχειρισμό σε αυτά τα χρήματα.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
33
Αυτό που ήθελα να πω είναι πως, αν και προσωπικά δε θα αγόραζα ποτέ τα edifier, στην τιμή τους και για τη χρήση που θες δεν είναι κακή επιλογή λόγω τηλεχειρισμού. Από τη στιγμή που η πηγή σου είναι ένα πικάπ χρειάζεσαι ένα ζεύγος ηχείων με τις ευκολίες των edifier αλλιώς οι ακροάσεις θα είναι βασανιστικές. Για controller που λες πας +100€ και δε νομίζω να έχεις τηλεχειρισμό σε αυτά τα χρήματα.
Χμμμ...Να φανταστείς τόσα χρόνια ακούω μουσική από ένα παλιό 2.1 logitech σύστημα και youtube,οπότε ακόμα και μέτρια(για ενα εκπαιδευμένο αυτί) θα μου φανούν τρομερή αναβάθμιση.Έχουμε εικόνα για τα JBL 305 MKII ή τα Yamaha HS5?Διαθέτουν και αυτά τηλεχειρισμό?
(συγγνώμη για τις ίσως ανούσιες ερωτήσεις)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το πρόβλημά σου δεν είναι τα ηχεία αλλά η πηγή. Αν για παράδειγμα η πηγή σου ήταν ένας υπολογιστής τότε σύνδεες επάνω τα jbl 305 mk2 και ο χειρισμός θα γινόταν από ένα smartphone ή ένα tablet. Με την αναλογική πηγή δεν έχεις τέτοιες δυνατότητες, θα χρειαστείς μία έξτρα συσκευή ή θα σηκώνεσαι και θα αλλάζεις την ένταση από την πλάτη κάθε ηχείου.

Ενεργά ηχεία με τηλεχειρισμό σε τόσο χαμηλή κατηγορία δε γνωρίζω. Τα jbl και τα Yamaha όσο χιούμορ κι αν έχει κάποιος δε μπορεί να τα συγκρίνει με τα edifier, μέρα με νύκτα.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
33
Το πρόβλημά σου δεν είναι τα ηχεία αλλά η πηγή. Αν για παράδειγμα η πηγή σου ήταν ένας υπολογιστής τότε σύνδεες επάνω τα jbl 305 mk2 και ο χειρισμός θα γινόταν από ένα smartphone ή ένα tablet. Με την αναλογική πηγή δεν έχεις τέτοιες δυνατότητες, θα χρειαστείς μία έξτρα συσκευή ή θα σηκώνεσαι και θα αλλάζεις την ένταση από την πλάτη κάθε ηχείου.

Ενεργά ηχεία με τηλεχειρισμό σε τόσο χαμηλή κατηγορία δε γνωρίζω. Τα jbl και τα Yamaha όσο χιούμορ κι αν έχει κάποιος δε μπορεί να τα συγκρίνει με τα edifier, μέρα με νύκτα.
Tέλεια,σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου,πραγματικα με βοήθησες!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.567
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top