Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Την ώρα που τις καθάριζα έγινε ο κύριος σεισμός, την ώρα που τις μαγείρευα έπαιζε η μετασεισμικη ακολουθία, εντέλει κατάφερα και τις έφαγα φίλε μου...:drinks:
Οι κατάρες έπιασαν εν μέρει :D:p

20190719_161850.jpg
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Την ώρα που τις καθάριζα έγινε ο κύριος σεισμός, την ώρα που τις μαγείρευα έπαιζε η μετασεισμικη ακολουθία, εντέλει κατάφερα και τις έφαγα φίλε μου...:drinks:
Οι κατάρες έπιασαν εν μέρει :D:p

View attachment 132900
Λαδι δε θωρω ... :idk:
[DOUBLEPOST=1563551663][/DOUBLEPOST]Αρνισια σκωταρια με κετσαπ και πατζαρια
IMG_20190719_121847.jpg

φυσικα οι υπολοιποι τη κοπανησαν για μπανακι (;)) και κλαμπ σαντουιτσσ
:drinks:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Λαδι δε θωρω ... :idk:
Έχει αλλά λίγο, γύρω στις 4 κουταλιές της σούπας.
Έτρεχα σαν τη θείτσα πρωί πρωί στη λαϊκή για φρέσκες μπάμιες, σήμερα πέτυχα φλέβα κυριολεκτικά!!
Εβρασαν σε 20 λεπτά και έγιναν πεντανόστιμες :D
 

D

Deleted member 23222

Guest
Έχει αλλά λίγο, γύρω στις 4 κουταλιές της σούπας.
Έτρεχα σαν τη θείτσα πρωί πρωί στη λαϊκή για φρέσκες μπάμιες, σήμερα πέτυχα φλέβα κυριολεκτικά!!
Εβρασαν σε 20 λεπτά και έγιναν πεντανόστιμες :D
Όντως δεν αγαπάς πολύ το λάδι.
Εγώ ως εργένης, θέλω δυο λίτρα το μίνιμουμ μηνιαίως...:p
Και είμαι και σε δίαιτα!!!;)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Όντως δεν αγαπάς πολύ το λάδι.
Εγώ ως εργένης, θέλω δυο λίτρα το μίνιμουμ μηνιαίως...:p
Και είμαι και σε δίαιτα!!!;)
Το πολύ λάδι στα φαγητά και ειδικά στη σαλάτα,όχι δεν το γουστάρω.
Ως τόσο 2-3 λίτρα το μήνα καταναλώνω μαναχός και εγώ, αλλά μιλάνε για πολύ φαί...
Τώρα που σου γράφω βράζει το τσουκάλι στη φωτιά :D
Καλημέρα!!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το ελαιόλαδο είναι εξαιρετικό υλικό με την προϋπόθεση να είσαι large με αυτό όταν το χρησιμοποιείς ώμο, πχ σε σαλάτες και χόρτα, αλλά να είσαι τσιγγουνης όταν μαγειρεύεις με αυτό. Μαγειρευτά φαγητά που είναι πολύ λαδερά, μου είναι δυσάρεστα και μου προκαλούν καούρες. Αντίθετα οι σαλάτες και τα χορταρικά μου αρέσει να κολυμπάνε σε ωμό έξτρα παρθένο ελαιόλαδο. Στα φαγητά που ανήκουν στην κατηγορία των "λαδερων" που γίνονται στην κατσαρόλα, αλλά και στα όσπρια, μου αρέσει να τα φτιάχνω με λίγο λάδι και να προσθέτω ωμό στο πιάτο στο σερβίρισμα.
 









D

Deleted member 23222

Guest
Το ελαιόλαδο είναι εξαιρετικό υλικό με την προϋπόθεση να είσαι large με αυτό όταν το χρησιμοποιείς ώμο, πχ σε σαλάτες και χόρτα, αλλά να είσαι τσιγγουνης όταν μαγειρεύεις με αυτό. Μαγειρευτά φαγητά που είναι πολύ λαδερά, μου είναι δυσάρεστα και μου προκαλούν καούρες. Αντίθετα οι σαλάτες και τα χορταρικά μου αρέσει να κολυμπάνε σε ωμό έξτρα παρθένο ελαιόλαδο. Στα φαγητά που ανήκουν στην κατηγορία των "λαδερων" που γίνονται στην κατσαρόλα, αλλά και στα όσπρια, μου αρέσει να τα φτιάχνω με λίγο λάδι και να προσθέτω ωμό στο πιάτο στο σερβίρισμα.
Εγώ είμαι ανάποδα.
Μου αρέσει λίγο στη σαλάτα ( που πάντα την προτιμώ και χωρίς αλάτι) και στα λαδερά, τόσο όσο να υπάρχει λαδερό ζουμί χωρίς νερό...που είναι και πολύ δύσκολο να το πετύχεις!!!
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Εγώ είμαι ανάποδα.
Μου αρέσει λίγο στη σαλάτα ( που πάντα την προτιμώ και χωρίς αλάτι) και στα λαδερά, τόσο όσο να υπάρχει λαδερό ζουμί χωρίς νερό...που είναι και πολύ δύσκολο να το πετύχεις!!!
Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και στη δική μου κουζίνα-γουστα.
Το πολύ ωμό λάδι σε σαλάτες κλπ. με αναγουλιάζουν.
Στα λαδερά επίσης δεν θέλω πολύ λάδι και αλάτι.
Γούστα είναι όμως αυτά!
Το φλέγον θέμα είναι ότι πεινάω, έχω καθηλωθεί σε ένα καναπέ και βαριέμαι να ανοίξω τα βλέφαρα...:D
[DOUBLEPOST=1563626493][/DOUBLEPOST]
Κι εγώ αλλά κρατιέμαι.
Μη κοιτάς συνταγές.
Κάνε πούς άπς και πιες νεράκι.
Εγώ τρώω σε έξι ώρες από τώρα.
Καλές οι συμβουλές αλλά δεν κάνω προσπάθειες να αδυνατίσω, κάνω προσπάθεια να κρατηθώ στα κιλά μου...
Το σώμα τρώει συνέχεια και ζητάει συνέχεια.
Σηκώθηκα προχθές 03:00 για τσισα και στη επιστροφή την έπεσα στο ψυγείο και στα ντουλάπια, πρώτη φορά έγινε αυτό μετά από 4 καλά γεύματα μέσα στη προηγούμενη μέρα...:D
Σήμερα έφαγα ένα πιάτο τραχανά τα ξημερώματα με ψωμί και αυγά, ένα μπολ γάλα με δημητριακά λίγο αργότερα.
Στο δρόμο έκανα ντου σε ένα φούρνο και σε ένα μανάβικο λίγο αργότερα.
Γύρισα σπίτι λίγο πριν το μεσημέρι και τη έπεσα σε ένα τσουρέκι και ακόμα πειναωωωωω!!:D
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top