Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τες πα, όποιος δεν συμφωνεί πραγματικά έχει χιλιάδες επιλογές στο αγαπημένο μας φόρουμ.
Ρώτησα και άλλον και απάντηση δεν πήρα.
Από εσένα ξέρω όμως ότι θα πάρω!

Τι προτείνεις λοιπόν; να μη γράφουν καθόλου;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σε αυτή τη περίπτωση, τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα. Δεν είναι σίγουρο ότι οι σύμβουλοι έχουν τα ίδια γούστα ή τις ίδιες απαιτήσεις με τον νηματοθέτη... Ευτυχώς έχει δανειστεί καλώδια απο τον αντιπρόσωπο και δεν αγοράζει στα τυφλά ( ή τουλάχιστον, πάει στα λιγότερο τυφλά ).
Αυτός που ισοσταθμίζει πάντως, ισοσταθμίζει σε κάτι δεδομένο και όχι στη τύχη. Και μέσω των target curves μπορεί να βγάλει τον ήχο του γούστου του, έχοντας όμως δεδομένες τις παραμέτρους. Εκεί τσίμπημα, εκεί ταπείνωση. Κάτι που το καλώδιο δεν προσφέρει σαν δυνατότητα. Το μόνο που με προβληματίζει με τα καλώδια έναντι της ισοστάθμισης, είναι το κατά πόσο ένα "απλό" καλώδιο μπορεί να έχει τη ταχύτητα απόκρισης ενός (θεωρητικά) καλύτερου καλωδίου. Πόσο καλά δηλαδή ανταποκρίνεται στα μεταβατικά. Απο την άλλη όμως, αν αναλογιστούμε τις αρνητικές επιδράσεις του χώρου, δεν νομίζω ότι ένα full ισοσταθμισμένο σύστημα ακόμα και με "απλά" καλώδια θα υστερούσε έναντι ενός μη ισοσταθμισμένου με τα "τζιτζάτα" καλώδια.


Ποιος είπε το αντίθετο;
Ξανά μανα...
Τι είχες Γιάννη??
Τι είχα πάντα!!
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Έτσι είναι, εάν έτσι νομίζεις ότι είναι Γιάννη.
Οχι Νίκο , δεν τίθεται θέμα του τι νομίζω εγώ. Ετσι συνδέονται στην έξοδο οι μετ/στές εξόδου σε όσους ενισχυτές φέρουν τέτοιους, είτε έχουν λάμπες πριν είτε τρανζίστορς. Απλά νόμοι του ηλεκτρισμού. Οσο και να θέλει κάποιος δεν μπορεί να το κάνει διαφορετικά.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Κώστα μπορείς να εκτονώσεις τα άγρια ενστικτά σου κάπου αλλού και όχι εδώ;
Επιτέλους, το Αv Site δεν είναι υαλοπωλείο, και εσύ βέβαια δεν είσαι ταύρος.

Θα με υποχρεώσεις...
Εγώ πάλι θέλω εδώ σε αυτο ειδικά το νήμα τον χρήστη costasear και όχι εσας

θα με υποχρεώνατε

ευχαριστώ
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Εγώ πάλι θέλω εδώ σε αυτο ειδικά το νήμα τον χρήστη costasear και όχι εσας

θα με υποχρεώνατε

ευχαριστώ
Αναφαίρετο δικαίωμα σας να επιθυμείτε οτιδήποτε.

Σας ευχαριστώ!
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Ενα (χ καλό) καλώδιο δεν μπορει να δώσει στο συστημά σας το μπάσο που πιθανόν σας λείπει απο ανεπαρκεια των ηχειων σας να γεμίσουν το χωρο.
Δεν μπορεί επισης να διορθώσει τον ηχο απο τα λάθος τοποθετημενα ηχεία σας στον χώρο.
Δεν μπορεί να μεταβάλει ενα αδύναμο ενισχυτή που δεν μπορεί να οδηγησει τα ηχεία σας σε Power monster.
Δεν ,δεν ,δεν πάρα πολλα δεν.
Μπορεί ομως σε ενα σωστα υπολογισμένο για το χωρο ηχοσυστημα ,σωστα στημένο και τηρόντας ολους τους στάνταρ κανόνες του ηχου ,τριγωνα, αποστασεις κτλπ.... να το βοηθησει να ξεδιπλωσει ολες τις αρετές του.Τελεία.
Εάν νομιζετε οτι πληρείτε ολα τα παραπάνω αλλαξτε και κάνα καλώδιο να γουσταρετε, εαν οχι μην ασχολειστε διοτι πετατε τα χρήματα΄σας.
Only a spoiler dont make a race car. :hi:
+1000 ....................και επιπλεον (επειδη τα εχω περασει ολα αυτα, χρονια τωρα) η διαφορα που κανει το room correction, δεν μπορει να την κανει ουτε 5000 ευρω καλωδιο. Οταν πατας το κουμπι απο το bypass στο room correction, την ακουει και ο γειτονας.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Βλέπω όμως ότι η πλευρά που είναι εναντίον των καλωδίων, επεμβαίνει στο θέμα με "άσχημο" τρόπο, προσπαθώντας να επιβάλλει την γνώμη της ως Θέσφατο.
Είμαστε σε ένα ελεύθερο φορουμ, το avsite.
Ανοίχτηκε ένα θέμα όπου θέλουν να συζητήσουν για καλώδια.
Γιατί δεν τους το επιτρέπετε και "χαλατε" το θέμα;
Εμφανίζεστε μάλιστα και σαν "Σωτήρες των αδαων".
ναι, συνήθως οι αντικαλωδιάδες είναι πιο απόλυτοι... βέβαια λάβε υπόψιν σου πως οι περισσότεροι πριν ήταν καλωδιάδες, τα δοκίμασαν όλα αυτά...

θα μπορούσαν βέβαια απλά να πουν τη γνώμη τους μια φορά και όποιος θέλει να "καταστραφεί" ας "καταστραφεί" (οικονομικά τουλάχιστον...) ...
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ρώτησα και άλλον και απάντηση δεν πήρα.
Από εσένα ξέρω όμως ότι θα πάρω!

Τι προτείνεις λοιπόν; να μη γράφουν καθόλου;
Χάρη αν και έχεις καταλάβει πολύ καλά τι εννοώ γιατί είσαι πολύ έξυπνος άνθρωπος ας το γράψω πιο ξεκάθαρα, μιλάω καθαρά για την απόλυτη γελοιοποίηση κάποιων συγκεκριμένων θεμάτων που έχει σαν αποτέλεσμα πάρα πολλοί και ειδικά νέοι χρήστες στο φόρουμ να μην τολμούν να γράψουν το παραμικρό για αυτό και μόνο λόγο.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ξανά μανα...
Τι είχες Γιάννη??
Τι είχα πάντα!!
Παρομοίως! Μόνο που εγώ δεν το είχα πάντα! Είπα να διευρύνω λίγο τους ορίζοντές μου και να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Τι να κάνουμε, δείχνει πως λειτουργεί το πράγμα! Τι να κάνω που αυτό που άκουσα, χτυπάει την επιλογή που έκανα στα καλώδια; Ειλικρινά όμως, δεν μπορώ να καταλάβω προς τί όλη αυτή η επίθεση που δέχομαι. Ούτε εγώ πουλάω μηχανήματα, ούτε εσείς καλώδια. Εγώ μάλιστα προτείνω λύσεις που δοκίμασα και έδειξαν να λειτουργούν, οι οποίες δεν κοστίζουν τίποτα! Αντιθέτως εσείς κατά το "είδε ο γύφτος τη γενιά του και αγάλιασ'η καρδιά του", σπεύδετε άνευ όρων να πλέξετε τα εγκώμια στα καλώδια. Ε, πως να το κάνουμε, υπάρχουν κι άλλες λύσεις ρε παιδιά. Θέλετε να μένουμε προσκολλημένοι σε τακτικές που όλοι γνωρίζουμε ή να μάθουμε και τίποτα καινούργιο; Προσωπικά, προτιμώ τη δεύτερη επιλογή. Αν τώρα προϋπόθεση να κάνουμε παρέα είναι η σύμπλευση με τις απόψεις σας περί audio, να μου το πείτε να ζητάω πιστοποιητικό ισοστάθμισης κατά την έναρξη οποιασδήποτε προσωπικής συζήτησης.
Δεν είμαι άβουλο ον, προσπαθώ πλέον να επεξεργάζομαι τις πληροφορίες που λαμβάνω και όσο μπορώ να τις δοκιμάζω. Έτσι και έπραξα. Διαπίστωσα ότι έσφαλα στο παρελθόν, έσπευσα να διορθώσω αυτά που υποστήριζα κάποιο καιρό πριν.
Και τα λέω όλα αυτά ως πρώην "καλωδιάς". Διαπίστωσα ότι υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα με τα οποία πρέπει να ασχοληθεί κάποιος πριν πιάσει τα καλώδια. Και ακόμη και τότε, εγώ ακολουθώ άλλη οδό, δικαίωμά μου. Δεν υποχρέωσα κανένα να ασχοληθεί με την ισοστάθμιση σε τελική ανάλυση.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
μπορουν ελευθερα να καταστρεφουν αυτο που λενε μουσικη.... δεν εχει κανενας προβλημα ..
το θεμα ειναι οταν συμπεριλαμβανουν -οπως το συμπεριλαμβανουν .. στη διατυπωση το θεμα των καλωδιων..
:smoke:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Χάρη αν και έχεις καταλάβει πολύ καλά τι εννοώ γιατί είσαι πολύ έξυπνος άνθρωπος ας το γράψω πιο ξεκάθαρα, μιλάω καθαρά για την απόλυτη γελοιοποίηση κάποιων συγκεκριμένων θεμάτων που έχει σαν αποτέλεσμα πάρα πολλοί και ειδικά νέοι χρήστες στο φόρουμ να μην τολμούν να γράψουν το παραμικρό για αυτό και μόνο λόγο.
Εξαρτάται. Τί περιμένει να πάρει σαν απάντηση ο νέος χρήστης; Την αλήθεια ή αυτό που θέλει να διαβάσει; Την αλήθεια ή το χάιδεμα των αυτιών ( ματιών ) του;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
ναι, συνήθως οι αντικαλωδιάδες είναι πιο απόλυτοι... βέβαια λάβε υπόψιν σου πως οι περισσότεροι πριν ήταν καλωδιάδες, τα δοκίμασαν όλα αυτά...

θα μπορούσαν βέβαια απλά να πουν τη γνώμη τους μια φορά και όποιος θέλει να "καταστραφεί" ας "καταστραφεί" (οικονομικά τουλάχιστον...) ...
Έχεις... περίπου δίκιο!!
Κάποιοι απ' αυτούς όντως έχουν περάσει κι από τη δοκιμή καλωδίων.. ( φτηνων καλωδίων) απλά όταν το έκαναν αυτό, ήταν από την εποχή του χαλκού για όσους θυμούνται κάτι από ιστορία!!!
Αρκετά χρόνια πριν!!
Από τότε έχουν αλλάξει πολλά !!!
Κάποιοι όμως εμμένουν στις προ Χριστού εντυπώσεις..
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Οχι Νίκο , δεν τίθεται θέμα του τι νομίζω εγώ. Ετσι συνδέονται στην έξοδο οι μετ/στές εξόδου σε όσους ενισχυτές φέρουν τέτοιους, είτε έχουν λάμπες πριν είτε τρανζίστορς. Απλά νόμοι του ηλεκτρισμού. Οσο και να θέλει κάποιος δεν μπορεί να το κάνει διαφορετικά.
Γιάννη, δεν είναι το παρόντος βέβαια, αλλά πιστεύεις ότι παίρνοντας έναν οιονδήποτε ενισχυτή, και αφού του βάλεις δύο Μ/Τ εξόδου θα έχεις ένα Mcintosh; Αυτό ακριβώς λέει.
Το πιστευεύεις;

Σαφώς η η εταιρία αυτή χρησιμοποιεί Μ/Τ εξόδου, αλλά πίσω από αυτό κρύβεται μια ολόκληρη τεχνογνωσία. Δε μπορεί κάποιος βρε Γιάννη να λέει: πάρε δύο μ/τ, βάλτους σ' ένα ενισχυτή, και ξαφνικά αποκτάς McIntosh! Μα για το θεό, πιστεύεις ότι είναι έτσι;

Βέβαια δε λέει μόνο αυτό, κατά καιρούς έχει πει διάφορα, τι για τους υπέροχους crown, τι για dac των 100€ , τα οποία σε συνδυασμό με spotify παίζουν καλύτερα από οιοδήποτε πικάπ, ανεξαρτήτου αξίας, και πολλά άλλα μυθικά.

Γιάννη κοιταξε: δε μ' απασχολεί το τι λέει για διάφορα τεχνικά θέματα, και για το τι πιστεύει. Αυτό που εγώ καταδικάζω (και πολλοί, μα πάρα πολλοί άλλοι), και σ' αυτό ακριβώς συνίσταται η παρέμβασή μου, είναι ο οχετός που υπαρχει στο λόγο του. Και μη μου πεις και συ ότι υπάρχει η λύση της αγνόησης. Ναι, υπάρχει, αλλά αυτό είναι το εύκολο της υπόθεσης, και εγώ προσωπικά δεν επιλέγω τις εύκολες λύσεις στη ζωή μου.

Τελειώνοντας σου λέω οτι με κάποιο τρόπο πρέπει να το κατανοήσει αυτό και να το σταματήσει. Φαντάζομαι ότι το αυτό επιθυμείς και εσύ..
 
Last edited by a moderator:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Παρομοίως! Μόνο που εγώ δεν το είχα πάντα! Είπα να διευρύνω λίγο τους ορίζοντές μου και να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Τι να κάνουμε, δείχνει πως λειτουργεί το πράγμα! Τι να κάνω που αυτό που άκουσα, χτυπάει την επιλογή που έκανα στα καλώδια; Ειλικρινά όμως, δεν μπορώ να καταλάβω προς τί όλη αυτή η επίθεση που δέχομαι. Ούτε εγώ πουλάω μηχανήματα, ούτε εσείς καλώδια. Εγώ μάλιστα προτείνω λύσεις που δοκίμασα και έδειξαν να λειτουργούν, οι οποίες δεν κοστίζουν τίποτα! Αντιθέτως εσείς κατά το "είδε ο γύφτος τη γενιά του και αγάλιασ'η καρδιά του", σπεύδετε άνευ όρων να πλέξετε τα εγκώμια στα καλώδια. Ε, πως να το κάνουμε, υπάρχουν κι άλλες λύσεις ρε παιδιά. Θέλετε να μένουμε προσκολλημένοι σε τακτικές που όλοι γνωρίζουμε ή να μάθουμε και τίποτα καινούργιο; Προσωπικά, προτιμώ τη δεύτερη επιλογή. Αν τώρα προϋπόθεση να κάνουμε παρέα είναι η σύμπλευση με τις απόψεις σας περί audio, να μου το πείτε να ζητάω πιστοποιητικό ισοστάθμισης κατά την έναρξη οποιασδήποτε προσωπικής συζήτησης.
Δεν είμαι άβουλο ον, προσπαθώ πλέον να επεξεργάζομαι τις πληροφορίες που λαμβάνω και όσο μπορώ να τις δοκιμάζω. Έτσι και έπραξα. Διαπίστωσα ότι έσφαλα στο παρελθόν, έσπευσα να διορθώσω αυτά που υποστήριζα κάποιο καιρό πριν.
Και τα λέω όλα αυτά ως πρώην "καλωδιάς". Διαπίστωσα ότι υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα με τα οποία πρέπει να ασχοληθεί κάποιος πριν πιάσει τα καλώδια. Και ακόμη και τότε, εγώ ακολουθώ άλλη οδό, δικαίωμά μου. Δεν υποχρέωσα κανένα να ασχοληθεί με την ισοστάθμιση σε τελική ανάλυση.
Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως!!...
... ελπίζω δηλαδή!!
Το νήμα λέγεται : "από nordost σε κάτι άλλο"...
Σαφές??
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έχεις... περίπου δίκιο!!
Κάποιοι απ' αυτούς όντως έχουν περάσει κι από τη δοκιμή καλωδίων.. ( φτηνων καλωδίων) απλά όταν το έκαναν αυτό, ήταν από την εποχή του χαλκού για όσους θυμούνται κάτι από ιστορία!!!
Αρκετά χρόνια πριν!!
Από τότε έχουν αλλάξει πολλά !!!
Κάποιοι όμως εμμένουν στις προ Χριστού εντυπώσεις..
Και τώρα περνάμε στο στάδιο της απαξίωσης. Ενδιαφέρον. Μόνο που λίγες σελίδες πριν, ο @gdresios ζήτησε τη γνώμη κάποιου που να είχε δοκιμάσει το 1011 και το 1016 ( που έχω εγώ ). Για τόσο πολύ πίσω μιλάμε, για τέτοια εποχή.

Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως!!...
... ελπίζω δηλαδή!!
Το νήμα λέγεται : "από nordost σε κάτι άλλο"...
Σαφές??
Ναι, αλλά όχι επειδή δεν του αρέσει η Nordost σαν μάρκα, αλλά επειδή ψάχνει κάτι συγκεκριμένο. Τη βελτίωση. Την οποία βελτίωση θα μπορεί να αξιολογήσει ΜΟΝΟ όταν το σύστημα λειτουργεί σωστά μέσα στον χώρο.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εξαρτάται. Τί περιμένει να πάρει σαν απάντηση ο νέος χρήστης; Την αλήθεια ή αυτό που θέλει να διαβάσει; Την αλήθεια ή το χάιδεμα των αυτιών ( ματιών ) του;
Νικόλα δεν έχει καμία σχέση η απάντηση σου με αυτό που είπα φίλε :)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Και τώρα περνάμε στο στάδιο της απαξίωσης. Ενδιαφέρον. Μόνο που λίγες σελίδες πριν, ο @gdresios ζήτησε τη γνώμη κάποιου που να είχε δοκιμάσει το 1011 και το 1016 ( που έχω εγώ ). Για τόσο πολύ πίσω μιλάμε, για τέτοια εποχή.



Ναι, αλλά όχι επειδή δεν του αρέσει η Nordost σαν μάρκα, αλλά επειδή ψάχνει κάτι συγκεκριμένο. Τη βελτίωση. Την οποία βελτίωση θα μπορεί να αξιολογήσει ΜΟΝΟ όταν το σύστημα λειτουργεί σωστά μέσα στον χώρο.
Μα μόνο έτσι ρε συ Νίκο συνεννοούμαστε!!
Ρωτάει για ic μιλάς για χώρο..
Σε προηγούμενο θρεντ ρωταγε για πικάπ και πρότεινες dac!!!!!!!!!!!!!!
Πάντα μες το θέμα!..
Υ.Σ. το ποστ μου για τους πρώην καλωδιαδες δεν αφορούσε εσένα!
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μα μόνο έτσι ρε συ Νίκο συνεννοούμαστε!!
Ρωτάει για ic μιλάς για χώρο..
Σε προηγούμενο θρεντ ρωταγε για πικάπ και πρότεινες dac!!!!!!!!!!!!!!
Πάντα μες το θέμα!...
Φυσικά. Αφού κάποιος ζητάει να στήσει πικάπ ΤΩΡΑ έχοντας κατά νου τη παπάτζα της άνευ όρων ΔΗΘΕΝ υπεροχής του αναλογικού ήχου? Κάποιος που σέβεται τον εαυτό του, οφείλει να του τονίσει ότι με 300€ πικάπ, δεν πρόκειται να πάρει καλύτερο ήχο απο ένα dac. Αν μάλιστα πατήσει και ισοστάθμιση, άααααντε γεια!
Πίσω στο τρέχον θέμα, μιλάει για ic, μιλάω για χώρο με κοινή βάση αυτή της ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ της απόδοσης του συστήματος. Βελτίωση θα πάρει 100% απο την ορθή λειτουργία του συστήματος στον χώρο. Βελτίωση 100% δεν θα πάρει απο την άκριτη χρήση ic.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Φυσικά. Αφού κάποιος ζητάει να στήσει πικάπ ΤΩΡΑ έχοντας κατά νου τη παπάτζα της άνευ όρων ΔΗΘΕΝ υπεροχής του αναλογικού ήχου? Κάποιος που σέβεται τον εαυτό του, οφείλει να του τονίσει ότι με 300€ πικάπ, δεν πρόκειται να πάρει καλύτερο ήχο απο ένα dac. Αν μάλιστα πατήσει και ισοστάθμιση, άααααντε γεια!
Πίσω στο τρέχον θέμα, μιλάει για ic, μιλάω για χώρο με κοινή βάση αυτή της ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ της απόδοσης του συστήματος. Βελτίωση θα πάρει 100% απο την ορθή λειτουργία του συστήματος στον χώρο. Βελτίωση 100% δεν θα πάρει απο την άκριτη χρήση ic.
Δηλαδή αν κάποιος ρωτάει για βελτίωση χώρου θα του προτείνεις ic??
Ειλικρινά προσπαθώ να ακολουθήσω το τρόπο σκέψης σου..
Ειλικρινά όμως!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top