B&W club

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
πριν δω την παραπάνω φωτογραφία ήμουν με την εντύπωσις ότι οι φαλακροί ήταν αναφανδόν κατά των παθητικών, των μπιεντάπλεγιου και των λυχνιών, και όχι απαραίτητα με την παραπάνω σειρά.


Ωχ, τώρα πρόσεξα και το πικάπ.

για το πυρ το εξώτερον λεμε
Δεν είναι δικος μας ο φαλακρός ρε, οι δικοί μας είναι άσχετοι και ταραχοποιά στοιχεία. Ο φαλακρός της φωτογραφίας, ξέρει να ακούει τα λίγα, λαμπάτα, μουσικά, μαγικά watts, μην σου πω ότι αντιλαμβάνεται και το γρέζι το μικροσκοπικό...
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δεν είναι δικος μας ο φαλακρός ρε, οι δικοί μας είναι άσχετοι και ταραχοποιά στοιχεία. Ο φαλακρός της φωτογραφίας, ξέρει να ακούει τα λίγα, λαμπάτα, μουσικά, μαγικά watts, μην σου πω ότι αντιλαμβάνεται και το γρέζι το μικροσκοπικό...
Βρε συ με δυο 211 ανά κανάλι πόσο λίγα watt νομίζεις ότι έχουν τα ενισχυτικά?
Σίγουρα με 2ΚW θα φτάσουν σε άλλες στάθμες αλλά οκ 91Db δε τα λες και αναίσθητα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αν το ακούσεις να παίζει, θα ψάχνεις zippo για να κάψεις τα νιουμπερτ, έλεος πια!
Σωστά.
Αλλά κι εσύ γιατί το συγκρίνεις με τα νιουμπερτ του ΝΚ;
Δηλαδή αυτό είναι το επίπεδο που "νικάνε", στο επίπεδο τιμής των νιουμπερτ;
Νομίζω πως εσύ τα υποτιμάς περισσότερο από ότι ο ΝΚ. Αυτός δε τα συγκρίνει με τα ηχεία του. ;)

Προσωπικά τα υποτιμάω βασιλικά, με τη βούλα, καθωσπρέπει. Δηλαδή, λέω πως στα ίδια λεφτά που κοστίζουν αυτά τα ηχεία και τα ενισχυτικά τους, αν πάρεις ένα ενεργό (από τη σαλονάτη γκάμα) pmc, atc, κλπ) και τα βάλεις δίπλα δίπλα, θα πέσει πολύ γέλιο. Επίσης λέω πως αν πάρεις και πιο φτηνά ηχεία, όπως τα Μ2 του τερματογκαζι, και τα βάλεις δίπλα, πάλι θα πέσει γέλιο.

Στα λεφτά τους, έχει και ρεβελ. Έχει πολλά, που όχι μόνον θα σου "αρέσουν", αλλά ταυτόχρονα μετράνε και καλύτερα από αυτά.

Βεβαίως, οι οπαδοί της μάρκας, θα πληρώνουν για τη μάρκα στην ούγια, και για όνομα, μια χαρά θα παίζει μουσική, δε λέμε ότι δε παίζουν, λέμε πως υπάρχουν καλύτερα στα ίδια λεφτά, αυτό λέμε.

Δεν έχουν σκαμπανεβάσματα των 10 ντεσιμπέλ στο φάσμα, έχουν των 5 ντεσιμπέλ, ε, το μοιράζεις στα 2 και λες είναι στα +-2,5 ντεσιμπέλ, μια χαρά παίζει, Χάι φάι είναι μέχρι το +-3 ντεσιμπέλ, δε κόβεται, περνάει στις εξετάσεις.

Τα πιο καλά ηχεία, τα δίνουν με +-1 ντεσιμπέλ, τι να κάνουμε, έχει και τέτοια, πιο καλά.

Μια κοιλίτσα 5 ντεσιμπέλ στους 2,2κ που είναι ευαίσθητο το αυτί να μη μας ενοχλεί είναι πανευκολη με ένα απλό φιλτρακι, όπως και λίγο τσίμπημα τα πρίμα στους 3,5 και αέρας στους 12, ένα ρημαδακι μπαϊπάς είναι όλο κι όλο, σιγά την επιστήμη του βοισινγκ στο κρος, λες και τζιτζίκια πεταλώνουμε, ρε φίλε δεν είμαστε όλοι άχρηστοι, κάποιοι από μας τα έχουν κάνει όλα αυτά, τες πα, τεςπα. Έριξαν λοιπόν το επιστημονικό μολότοφ στο κρος κι έγινε το εκουαλαιζερ όπως νομίζουν πως θες, και στις αθώες ψυχές έχουν δίκιο, έτσι το θες, σ'αρέσει.

Τώρα για να έχουν αυτό το λάθος σχήμα, που όμως έχει γίνει σήμα κατατεθέν της φίρμας και απωθημένο των απανταχού πιστών της φίρμας, δεν τα πάει καθόλου καλά στον κατακόρυφο άξονα. Δηλαδή, τα πάει σαλάτα. Ε, κάτσε κάτω ρε καραγκιόζη κι άκου.

Χέσε με τώρα με την οφ αξις, τενεκέ.

Τιδεκαταλαβαίνεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Λευκό ε!!!
Ομορφο είναι.Απλά σκέφτομαι μην κάνει κίνηση ο ΝΚ και τους στείλει τις μετρήσεις του.Θα τους φύγει το κουλούρι.Θα βλέπουμε ασπρα ηχεία και μακιντος να φεύγουν απ το παράθυρο.Βασίζομαι στην μεγαλοψυχία του.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα B&W αλλά έχω βαρεθεί να βλέπω το επιχείρημα των "abbey road". Υπάρχει οικονομική-εταιρική-εμπορική σχέση ανάμεσα στους δύο. Είναι σαν να λες πως ο messi φοράει παπούτσια της Χ εταιρίας διότι είναι καλύτερα από τα άλλα. Σκεφτείτε πως χρησιμοποιούν και ακουστικά b&w που είναι εντελώς ακατάλληλα για τέτοια χρήση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα B&W αλλά έχω βαρεθεί να βλέπω το επιχείρημα των "abbey road". Υπάρχει οικονομική-εταιρική-εμπορική σχέση ανάμεσα στους δύο. Είναι σαν να λες πως ο messi φοράει παπούτσια της Χ εταιρίας διότι είναι καλύτερα από τα άλλα. Σκεφτείτε πως χρησιμοποιούν και ακουστικά b&w που είναι εντελώς ακατάλληλα για τέτοια χρήση.
Μπορεί να είναι μάρκετινγκ, αλλά είναι αγαπημένο επιχείρημα για κάποιους, άρα είναι επιτυχημένη κίνηση μάρκετινγκ, με πλούσια φωτογράφηση και διαφήμιση του γεγονότος.

Οι ίδιοι αυτοί που χρησιμοποιούν τούτο το επιχείρημα της στουντιακης χρήσης, βγάζουν σπυργιά αν παραθέσεις τα εκατοντάδες επιτυχημένα μεγάλα στούντιο με ATC, μιλάμε για ατελείωτες λίστες.
Βεβαίως η πιο ατέλειωτη λίστα σε στούντιο, είναι αυτή της τζενελεκ.
Αλλά αυτό, δεν έχει σημασία. Καλό, ε;


ΥΓ.
Εδώ θα βρείτε μια λίστα πελατών της ATC:


Οπότε, αν δίνετε αξία στο γεγονός πως βρίσκονται τα ηχεία αυτά σε στούντιο κι άρα θα μοιραστείτε μέρος αυτής της αίγλης, τα μπιενταμπλεγιου δεν είναι άξια σύγκρισης.

Φυσικά δεν είναι άξια σύγκρισης με την τεράστια επιτυχία των PMC σε στούντιο, όπως και των Νιούμαν, των me Geithain, της JBL, και τόσων άλλων μεγάλων εταιρειών με παράδοση και συνέπεια στην στουντιακή χρήση.

Υπ'οψιν πως η λίστα της ATC είναι μια κουτσουλιά στο χάρτη της λίστας της τεράστιας τζενελεκ. ;)

Κανείς δε ξέρει σα την τζενελεκ το σπορ.
Εντελώς κανείς.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα B&W αλλά έχω βαρεθεί να βλέπω το επιχείρημα των "abbey road". Υπάρχει οικονομική-εταιρική-εμπορική σχέση ανάμεσα στους δύο. Είναι σαν να λες πως ο messi φοράει παπούτσια της Χ εταιρίας διότι είναι καλύτερα από τα άλλα. Σκεφτείτε πως χρησιμοποιούν και ακουστικά b&w που είναι εντελώς ακατάλληλα για τέτοια χρήση.
Κοίτα και παραδίπλα καημένε, απλά βάζουμε το ευκολακι..

Κάτι κουτάκια που έχουν άλλοι είναι για δουλειές του ποδαριού. :lolsign:
 


Μηνύματα
8.990
Reaction score
12.406
Σιγουρα η μέτρηση τους θα είναι χάλια. Είδαμε πολλές καμπύλες .....

Εσυ μετράς στο σπίτι σου με τα ενεργά σου πολύ καλύτερα!!! ΜΠΡΑΒΟ !!!!:drinks:

Ποιο ακούγεται πιο όμορφα και πιο θα ήθελες να είχες?

Μελιγα λόγια . Νομίζεις ότι πλησιάζεις έστω και λίγο την ευχαρίστηση που απολαμβάνει ο κάτοχος του παραπάνω σετ απ?

Θεωρείς ότι μια καμπύλη λέει ολη την αλήθεια ?

Μπορεί να έχεις εσυ τα ίδια σώματα και τις χροιές? ( η μήπως δεν υπάρχουν αυτά?)

θεωρείς ότι ακούς το ίδιο ? Καλύτερα?

Πιστεύεις ότι συγκρίνονται τα δυο σετ απ?

Έχεις ακούσει ποτέ στην ζωή σου τα 801 ? ( πες μου ότι παρατήρησες τον κακό τους ήχο ?)

Γιατί συνεχίζεις και προκαλείς ?

Οκ ....μια χαρά σύστημα έχεις φτιάξει αλλά τι νομίζεις οτι είναι αυτό που σου δίνει το δικαίωμα να ειρωνεύεσαι οτιδιποτε ακριβότερο ? Δεν έχεις ιδέα . Σε παρακαλώ σταματα να προκαλείς.
Σοβαρα τώρα νευριασες με τον Ν.Κ? Χελώνα με λουρί να του δώσεις να την βγάλει βόλτα στο πάρκο..
Θα του φύγει ρε φίλε..
Και κάθεσαι και νευριαζεις?έλεος 😁 😁
 


P

PMC

Guest
Σοβαρα τώρα νευριασες με τον Ν.Κ? Χελώνα με λουρί να του δώσεις να την βγάλει βόλτα στο πάρκο..
Θα του φύγει ρε φίλε..
Και κάθεσαι και νευριαζεις?έλεος 😁 😁
Σεβασμός μόνο σε αυτές τις μάρκες !!!

( οταν το 801. ηταν η μόνη επιλογή για σοβαρό ήχο σε στούντιο όλοι οι άλλοι έτρωγαν βελανίδια )

Σεβασμός σε όλους τους μεγάλους που χρονια τώρα μας δίνουν χαρές και συγκινήσεις !!!

Οποίος ειρωνεύεται και χλευάζει ειναι σε λάθος φόρουμ και σε λάθος χόμπι !
 






Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Eίναι εντελώς λάθος να κοιτάζετε τι μάρκα ηχείων χρησιμοποιούν τα διάφορα στούντιος και οι μηχανικοί ήχου.
Εκεί είναι χώροι εργασίας και οι περισσότεροι επαγγελματίες (δεν είναι όλοι ίδιοι...) ξέρουν πως να χρησιμοποιήσουν τα εργαλεία τους για να κάνουν τη δουλειά τους.
Δεν είναι καθόλου παράξενο ένας μηχανικός να χρησιμοποιεί ακόμη και χρέπια, αρκεί σε δεδομένους χρόνους να μπορεί να παράγει τον όγκο και την ποιότητα που επιθυμεί ο πελάτης.
Η οικιακή ακρόαση έχει άλλα ζητούμενα. ;)
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Eίναι εντελώς λάθος να κοιτάζετε τι μάρκα ηχείων χρησιμοποιούν τα διάφορα στούντιος και οι μηχανικοί ήχου.
Εκεί είναι χώροι εργασίας και οι περισσότεροι επαγγελματίες (δεν είναι όλοι ίδιοι...) ξέρουν πως να χρησιμοποιήσουν τα εργαλεία τους για να κάνουν τη δουλειά τους.
Δεν είναι καθόλου παράξενο ένας μηχανικός να χρησιμοποιεί ακόμη και χρέπια, αρκεί σε δεδομένους χρόνους να μπορεί να παράγει τον όγκο και την ποιότητα που επιθυμεί ο πελάτης.
Η οικιακή ακρόαση έχει άλλα ζητούμενα. ;)

Επειδή είναι χώρος εργασίας και θες το καλύτερο αποτέλεσμα θέλεις καλό πράμα..
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top