Minidsp+dac/streamer+Dirac σε μια συσκευή.

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Δεν ειναι διαθέσιμο στην Ελλάδα
Ναι, το ξέρω. Απάντησα στο ποιες συνδρομητικές υπηρεσίες υποστηρίζει το SHD.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το shd θα υποστηρίζει πάντα ό,τι υποστηρίζει το volumio αφού αυτό το λογισμικό έχει. Τη στιγμή που μιλάμε λοιπόν υποστηρίζει spotify, tidal αν έχεις συνδρομή στο volumio, roon αν έχεις roon, qobuz αν δεν ζεις στην Ελλάδα.
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Χαλάρωσε μωρέ και συ , σαν την χήρα στο κρεβάτι κάνεις.
Μιά χαρά είναι τα rca , αν δεν παιρνάνε τίποτα μυστήρια ρεύματα γύρω τους , και ειδικά αν δεν είναι παράλληλα .
Αν είναι παράλληλα τον ήπιατε κανονικά.
Ομως ! στο δικό μου σετ απ , λόγω αρχαιολογίας , το κροςς , δεν έχει balanced εισόδους ούτε εξόδους .
Ως εκ τούτου είμαι υποχρεωμένος να δουλεύω rca. Λοιπόν , από προ , προς κροςς , και μετά από κροςς προς τελικούς δουλεύω rca , μια χαρά είναι χωρίς θορύβους , βόμβους και τα λοιπά. Βέβαια αυτό πήρε κάποια ώρα να το φιάξω, αλλά οκ , δεν μαμείς. Μιά χαρά δουλεύει. Αλήθεια.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Οπου κροσσάρει Line level σήμα με 220 είναι πάντα κάθετο. 90 μοίρες.
Αφού να φανταστείς μετακόμισα και τους άλλους δύο ενισχυτές που παίζουν τον δορυφόρο στο ρακ , και το κροςς , και δεν έχω τον παραμικρό ακουστό θόρυβο ή βομβο.
Super wow μιλάμε.
 


Μηνύματα
347
Reaction score
105
Ωραία αν έχουμε την δυνατότητα πάμε για xlr.

Τώρα σε ποιά έκδοση ήμαστε στο shd;
Αν δεν κάνω λάθος στο 1.0a. Και έχει προχωρήσει στο 3;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Όταν λες "έκδοση στο SHD", τι εννοείς;:idk:
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Οι περισσότεροι παίζουν με 3.ΧΧ παρόλο που επίσημα δεν υποστηρίζεται. Στην πράξη φαίνεται να δουλεύει. Μικρή διαφορά έχει έτσι και αλλιώς με την 2.Χ.Χ που υποστήριζε επίσημα αφού τα BM modules της 3 δεν παίζουν με το SHD (τουλάχιστον προς στιγμήν).
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Οι περισσότεροι παίζουν με 3.ΧΧ
Οπότε για να το ξεμπερδέψουμε παίζουν με 3.χχ ,αλλά δεν δουλεύει το bass module;
Το σκεφτόμουνα για το firmware 3 μπας και έκανα το μπάσο μονοφωνικό χρησιμοποιώντας ένα σαμπ.
 


Μηνύματα
347
Reaction score
105
Ωχ ωχ συγγνώμη δύο θα πάρω. Απλά κάπου διάβασα για μια λειτουργία του dirac 3 που το σαμπ παίζει και τα δύο κανάλια. Ή το γουφερ των ηχείων μπορεί να παίξει και τα δύο κανάλια...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Ωχ ωχ συγγνώμη δύο θα πάρω. Απλά κάπου διάβασα για μια λειτουργία του dirac 3 που το σαμπ παίζει και τα δύο κανάλια. Ή το γουφερ των ηχείων μπορεί να παίξει και τα δύο κανάλια...
mono bass σε δυο σαμπ. Έτσι πρέπει.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
mono bass σε δυο σαμπ. Έτσι πρέπει.
Έγινε!
Ευχαριστώ. Ξέρω παρεκκλίνω καμιά φορά αλλά γυρνάω στον ίδιο δρόμο.

Για να μην χαλάμε το θρεντ , με το firmware ανησυχούμε που δεν παίρνει επίσημα το 3;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Λαμβάνοντας υπόψη τη συνεργασία που έχουν η miniDSP και η Dirac, θεωρώ ότι κάποια στιγμή θα το πάρει το SHD, προσαρμοσμένο στα "μέτρα" του.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Υπάρχει τρόπος να ενσωματώσουμε κεντρικό ηχείο; Για 3.2 . Προσθέτοντας κάποιο άλλο της minidsp;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Ναι, μπορείς - δεν το έχω ψάξει. Για παράδειγμα, εάν υποθέσουμε ότι κρατάς τις 3 από τις 4 εξόδους του SHD για τα κυρίως ηχεία (3.), θα χρειαστεί να "στείλεις" 1 έξοδο του SHD σε ένα άλλο μηχανάκι της SHD (π.χ. το 2Χ4), στις εξόδους του οποίου θα συνδέσεις τα subwoofers (.2).
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
mono bass σε δυο σαμπ. Έτσι πρέπει.
Αυτό είναι οριστικό και αμετάκλητο για κάθε περίπτωση? Δε θα μπορούσα να έχω δύο σαμπ ορισμένα ως δεξί-αριστερό?
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.570
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top