PHILIPS 42" LCD TV 42PFL7662



Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Την είδα και εγώ τις προάλλες (στο internet), δείχνει καλή
16:9, 42" (107cm), Full-HD (1920x1080), 5000:1, 500 cd/m², 5ms, DVB-T, 2x HDMI, HD ready



Λέει ότι δέχεται 1080p από το HDMI, έχει και 1 component, 2 scart, το Pixelplus HD , και πολύ ωραίο design.... (με τιμή από 1450 ευρώ στο internet!!!)
Την έχει δει κανείς να παίζει και που??

http://www.consumer.philips.com/con...?proxybuster=Z4UPBW4RH440NJ0RMRCSHP3HKFSESI5P
 


Μηνύματα
38
Reaction score
0
Ααααα...τώρα μάλιστα! Ως κάτοχος Phlilips CRT Pixel plus δηλώνω φανατικός της συγκεκριμμένης τεχνολογίας. Ακόμα και τώρα έρχονται φίλοι σπίτι μου που εχουν lcd τηλεοράσεις και χαζεύουν με την εικόνα της. Εξωπραγματική πραγματικά και έιμαι πολύ περήφανος που έιχα κάνει τέτοια επιλογή πριν μια 4ετία περίπου. Το Pixel Plus εχει μπεί πλέον και στις LCD αλλά δυστυχώς οτι τιμές τους έιναι πολυ υψηλές...όχι πλέον όμως απ'ότι βλέπω! 42'' με Full HD display,Pixel Plus HD και ενσωματωμένο ψηφ.δέκτη στα 1.599€ νομίζω ότι έιναι κελεπούρι! Εκεί που παώ να αποφασίσω για τηλεόραση ρε γαμωτο...χεχε!

Γιατί όμως υπάρχει μόνο στο e-shop? Ειδικά αν είναι καινούργιο μοντέλο δεν θα πρέπει να κυκλοφορέι και αλλού? Που μπορουμε να την δουμε να παιζει??
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Re: PHILIPS 42" LCD TV 42PFL7662

Ααααα...τώρα μάλιστα! Ως κάτοχος Phlilips CRT Pixel plus δηλώνω φανατικός της συγκεκριμμένης τεχνολογίας. Ακόμα και τώρα έρχονται φίλοι σπίτι μου που εχουν lcd τηλεοράσεις και χαζεύουν με την εικόνα της. Εξωπραγματική πραγματικά και έιμαι πολύ περήφανος που έιχα κάνει τέτοια επιλογή πριν μια 4ετία περίπου. Το Pixel Plus εχει μπεί πλέον και στις LCD αλλά δυστυχώς οτι τιμές τους έιναι πολυ υψηλές...όχι πλέον όμως απ'ότι βλέπω! 42'' με Full HD display,Pixel Plus HD και ενσωματωμένο ψηφ.δέκτη στα 1.599€ νομίζω ότι έιναι κελεπούρι! Εκεί που παώ να αποφασίσω για τηλεόραση ρε γαμωτο...χεχε!

Γιατί όμως υπάρχει μόνο στο e-shop? Ειδικά αν είναι καινούργιο μοντέλο δεν θα πρέπει να κυκλοφορέι και αλλού? Που μπορουμε να την δουμε να παιζει??
Πραγματικα η crt της Philips ειναι φοβερη με το pixel plus (εχω την 9518 32'') και ενας λογος που ακομα δεν αγορασα lcd. Αλλα ΔΕΝ εχω δει lcd Philips με pixel plus! Λετε να αρθουν οι επιφυλαξεις μου και να κανω το βημα...προοδου;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: PHILIPS 42" LCD TV 42PFL7662

Απο το "φυλλαδιο' της :
"Το HD ready είναι μια προστατευμένη προδιαγραφή που προσφέρει καλύτερη ποιότητα εικόνας σε σύγκριση με την προοδευτική σάρωση."
Τι θελει να πει ο ποητης; Οτι το p (αντι του i) δεν μετραει; και τι σημαινει "hd ready"; καλυτερο απο το "hd true";
Λετε να μπερδευτηκα εγω;
 

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Όχι , δεν μπερδεύτηκες....απλά ο ποιητής σκέφτηκε: "που να εξηγώ τώρα τι είναι το FUll HD, ας τους πω για το HD ready που το ξέρουν...."

Η τηλεόραση πάντως καλύπτει τις προδιαγραφές "HD Ready" (γιατί περί προδιαγραφών πρόκειται) και είναι και Full HD (αυτό δεν είναι προδιαγραφή!) , δηλαδή έχει ανάλυση 1920χ1080 !
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Την αγορασα χθες απο τοπικο πολυκαταστημα Ηρακλειου Κρητης στα 1315 ευρω και την ιδια τιμη ειχε και η Ηλεκτρονικη Αθηνων . Σαν πρωτη εντυπωση πολυ καλη και βλεπουμε .
 


Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Από τα χαρακτηριστικά της οθόνης:

Υποστηριζόμενη ανάλυση οθόνης
Φορμά Η/Υ : 640 x 480, 60, 72, 75, 85Hz, 800 x 600, 60, 72, 75, 85Hz, 1024 x 768, 60, 70, 75, 85Hz
Φορμά βίντεο : 640 x 480i - 1Fh, 640 x 480p - 2Fh, 720 x 576i - 1Fh, 720 x 576p - 2Fh, 1280 x 720 p - 3Fh, 1920 x 1080i - 2Fh, 1920 x 1080p -

Σε καλύπτει????


Αυτό που δεν ξέρω είναι αν κάνει 1:1 Pixel mapping (δηλαδή αν ΔΕΝ έχει overscan...)

Στο manual της πάντως αναφέρει τα εξής:

Display (native 1080) in Features menu

Note

This Display (native 1080) feature is only
applicable to 1080p models only.

When you connect HD (High Definition)
equipment (HDMI or Y, Pb, Pr) supporting
resolution of 1080i, the Display (native
1080
) feature will be available in the
Features menu. This feature allows you to
watch the original HD format (1080i only).
This is a true HD resolution from your input
signals.
 

Μηνύματα
1.901
Reaction score
6
Την αγορασα χθες απο τοπικο πολυκαταστημα Ηρακλειου Κρητης στα 1315 ευρω και την ιδια τιμη ειχε και η Ηλεκτρονικη Αθηνων . Σαν πρωτη εντυπωση πολυ καλη και βλεπουμε .

Περιμένουμε περισσότερες λεπτομέρειες.... Την σύνδεσες με pc?? Αν ναι, σου δείχνει σε όλη την οθόνη (χωρίς να σου κόβει εικόνα γύρω-γύρω) στα 1920x1080p ???
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Aντε ρε παιδια!Δωστε ενα update να μαθουμε ποσο καλο ειναι το νεο φρουτο!
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Την αγορασα χθες απο τοπικο πολυκαταστημα Ηρακλειου Κρητης στα 1315 ευρω και την ιδια τιμη ειχε και η Ηλεκτρονικη Αθηνων . Σαν πρωτη εντυπωση πολυ καλη και βλεπουμε .
Παντου πωλειται 1900 και ανω στην χωρα μας.Σιγουρα μιλαμε για την ιδια?
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Θα το ξανακοιταξω γιατι δεν ειμαι σιγουρος για τον τελευταιο αριθμο στον κωδικο .
 


Μηνύματα
23
Reaction score
0
Χαιρετώ την παρέα του forum.Μόλις σήμερα μου ήρθε η 7662 σπίτι.Καλή η πρώτη εντύπωση αλλά τα παράπονα μου για την Phillips είναι δικαιολογημένα πιστεύω.Ανοιγω το πακέτο (απο το eshop η αγορά) βγάζω το manual και το τηλεκοντρόλ και αρχίζω την μελέτη.Συνειδητοποιώ στην πορεία ότι οι οδηγίες ανέφεραν πλήκτρα στο τηλεκοντρόλ που το δικό μου δεν έχει!!!!.Μπαίνω στο site της εταιρείας και ψάχνοντας όλα τα μοντέλα της Phillips βλέπω ότι η τηλεόραση μου έχει ΛΑΘΟΣ τηλεκοντρόλ!!!!Εχει του μοντέλου 37PFL7562D.Στην κούτα της τηλεόρασης εντωμεταξύ ΔΕΝ γράφει πουθενά το μοντέλο.Ψάχνω γύρω απο την τηλεόραση και ΔΕΝ έχει τυπωμένο πουθενά το μοντέλο της παραμόνο ένα μικρό χαρτάκι (αυτοκόλλητο για την ακρίβεια) πίσω απο την τηλεόραση που λέει το serial και ανάμεσα γράφει PFL7662.Αν και ήμουν χρόνια κολλημένος με τις Sony πιστεύω ότι η Sony είναι πολύ πιο προσεκτική σε τέτοια θέματα που ενώ για άλλους είναι λεπτομέρειες , εμένα με ενοχλούν.Σε γενικές γραμμές καλή η νέα Phillips μου αλλά εαν είχα 2η ευκαιρία θα έπαιρνα μια Bravia FullHD η οποία είναι κυριολεκτικά 'οπτική εμπειρία'.Θέλω να ρωτήσω το εξής , αν γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να μάθω αν η τηλεόραση μου είναι το σωστό μοντέλο (εκτός απο τα αυτοκόλλητα) στις περιπτώσεις των Phillips τηλεοράσεων
 


Μηνύματα
23
Reaction score
0
Μπορείς να βγάλεις κάποιες φωτογραφίες?
Μπορώ αλλά η πρόσοψη της είναι ίδια με πολλά μοντέλα της Phillips.H πίσω όψη της προφανώς θα διαφέρει.Να βγάλω και να ποστάρω?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.090
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top