Τι ενισχυτή να επιλέξει κάποιος???

Μηνύματα
68
Reaction score
0
Επειδή με όσα έχω διαβάσει κουρκούτιασα κυριολεκτικα..... και τα εχω δει όλα... (πριστήκανε μάτια, τα ακούω απο την γυναίκα κτλ κτλ κτλ), δώστε μου τα φώτα σας/

Εχω ποστάρει και σε άλλα τόπικ για συγκεκριμένα θέματα, οπότε εδώ να μιλήσουμε για τον ενισχυτή.
Οπως έχω γράψει ήδη, το σύνολο για το κουστουμάκι του σαλονιού, αναμένεται να αγγίξει τα 4000-5000Ε (χωρίς TV).

Οπότε, βγάζοντας το ένα χιλιάρικο+ για το HTPC μας μένουνε περίπου 3000-4000Ε για να επιλέξουμε ηχεία και ενισχυτή.

Θεωρώ ότι με ένα ποσό κοντά στα 1000Ε μπορώ να επιλέξω έναν καλό ενισχυτή που να υποστηρίζει multiroom και ethernet.

Οπότε με βάση αυτά θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας!
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Δύο καλά ενισχυτικά τα οποία έχω σταμπάρει εδώ και καιρό και σκέφτομαι να χτυπήσω (το ένα από τα 2 φυσικά) είναι οι Harman Kardon AVR255 και AVR355.

Τα ηχεία καλό είναι πριν τα επιλέξεις να τα ακούσεις σε κάποιο κατάστημα να παίζουν.

Όταν λες ethernet τι ακριβώς εννοείς?
 

Μηνύματα
68
Reaction score
0
Απάντηση: Τι ενισχυτή να επιλέξει κάποιος???

Προσπαθώ αυτήν την στιγμή να συνδυάσω το καλύτερο πακέτο για ένα καινούργιο σπίτι (που σημαίνει ότι θέλω να προβλέψω ότι καλωδιώσεις θα χρειαστεί να περάσω). Με την υποστήριξη ethernet στον ενισχυτή, δεν έχεις υποστήριξη Internet radio, καθώς και streaming απο άλλο pc? (προσπαθώ κι εγώ να μάθω, για να δώ τι ακριβώς παίζει!) Εάν ναι, κάτι τέτοιο δεν είναι θεμιτό (και εάν ναι, για μένα προυποθέτει να περάσω στην εγκατάσταση μια μπρίζα δικτύου για τον ενισχυτή)?
 

Μηνύματα
68
Reaction score
0
Απάντηση: Τι ενισχυτή να επιλέξει κάποιος???

Αλήθεια..... τα 7χ50 του Haman δεν είναι λίγα?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
To streaming αυτή την στιγμή,σε όποιους ενισχυτές υπάρχει,υποστηρίζει ΜΟΝΟ αρχεία ήχου και φωτογραφίες.

Τα 7x50 του Ηarman είναι όντως τόσα(και όχι 7xδεν-ξέρω-και-εγώ πόσα,αλλά στην πραγματικότητα τα μισά απ τα-δεν-ξέρω-και-εγώ πόσα)και νομίζω ότι αρκούν για ηχεία ευαισθησίας από 88db και επάνω.
 


Μηνύματα
768
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Τι ενισχυτή να επιλέξει κάποιος???

στην κατηγορια αυτη, οι υπολοιποι μαλλον δινουν λιγοτερα
Και σε ποιο ψηλές κατηγορίες κάποιοι δίνουν λιγότερα.

ΠΧ. Ο υφιστάμενος δικός μου 7ετίας Sony 1080DB με 6χ100 βάρος 12.5 Kg. Έπρεπε να ψάξω αρκετά για να δω ότι είναι 6χ90 αλλά στα 1Khz και με 0.7ΤΗD. Δηλαδή είναι ζήτημα με χαμηλή παραμόρφωση ας πούμε THD 0.05 να βγάζει 6χ50.

Παραταύτα στο χώρο μου (4χ6) δεν μπορώ να πω ότι είναι "λιγος".

Ο HK AVR255 με τα τον τρόπο που ορίζει τα 7χ50 είναι πολύ συντηριτικός. Στο Home Cinema Choice τον μετρήσανε στα 7χ90 στα 20-20ΚHz με 0.5 ΤΗD (8 Ω). Στα 4Ω παίζει ακόμα πιο δυνατά.

Μια καλή ένδειξη είναι και το βάρος του..... 13.6 Kg.
 

Μηνύματα
68
Reaction score
0
Απάντηση: Τι ενισχυτή να επιλέξει κάποιος???

Η αλήθεια είναι ότι βλέπω πάρα πολλούς απο εδώ μέσα να έχουνε επιλέξει τον ΗΚ AVR255. Σίγουρα και αυτό δείχνει κάτι.

Απλά αναρωτιόμουνα το εξής. Εάν πρόσεξα στα διάφορα πόστ που διάβασα, ο 255 κοστολογείται κοντά στα 550Ε. Απο ότι καταλαβαίνω, προφανώς ο 255 προσφέρει έναν πολύ καλό λόγο τιμής/απόδοσης και για αυτό κυρίως προτιμάτε.

Εάν ανέβεις λίγο σε κοστολόγιο, τι επιλογές μπορείς να έχεις? Η μάλλον να το θέσω καλύτερα, αυτό το κάτι καλύτερο που θα βρείς, θα είναι αρκετό ώστε να επενδύσεις σε κάτι πιο ακριβό, ή όχι?
Πάντα με γνώμονα ότι δεν είμαι τόσο της έντασης, όσο της ποιότητας. Δεν είμαι ο τυπάς που θέλει να τον ακούνε 10 τετράγωνα πιο κάτω! Μου αρκεί σε μια Α ένταση να ακούω ποιοτικά (και μουσική και κυρίως, ταινίες!)

Η τιμή του 355 που κυμαίνεται?

Υ.Γ. Να υποθέσω ότι κάτι σε YAMAHA δεν ενδύκνεται (Το λές απλά επειδή είχα, και δεν είχα ιδιαίτερο παράπονο.)?
 

Μηνύματα
104
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Τι ενισχυτή να επιλέξει κάποιος???

Εάν ανέβεις λίγο σε κοστολόγιο, τι επιλογές μπορείς να έχεις? Η μάλλον να το θέσω καλύτερα, αυτό το κάτι καλύτερο που θα βρείς, θα είναι αρκετό ώστε να επενδύσεις σε κάτι πιο ακριβό, ή όχι?

Η τιμή του 355 που κυμαίνεται?

Πιστεύω θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος απ τον 255... δεν είναι ανάγκη να δώσεις +300€ για τα 15W επιπλέον και την υποδοχή iPod που έχει ο 355.
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Τι ενισχυτή να επιλέξει κάποιος???

Αν επιμείνεις πάντως στην Ethernet πας αναγκαστικά αλλού...
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Δεν καταλαβαίνω γιατί να έχεις ενισχυτή με τέτοιες λειτουργίες ethernet αφού θα έχεις και ένα HTPC με το οποίο θα μπορείς να κάνεις κυριολεκτικά τα πάντα!
 

Μηνύματα
68
Reaction score
0
Απάντηση: Τι ενισχυτή να επιλέξει κάποιος???

Α να μπράβο....... ο Ενισχυτής με ethernet θα μου δώσει κάτι παραπάνω ή όχι?
Εάν όχι... σαφώς και δεν το χρειάζομαι. Θέλω να πώ δλδ, πώς "δουλεύει" ο ενισχυτής την θύρα ethernet?

(Επίσης, επειδή όπως σας είπα, την αγάπη για την YAMAHA δεν την αποβάλω εύκολα.... ποιά η γνώμη σας για τον RX-V1900? Και εάν είναι καλός, τι ηχεία θα του ταιριάζανε?)
 

Μηνύματα
61
Reaction score
0
καλησπερα, εγω θα σου προτεινα και τον 2809 της denon.τον εχω εδω και ενα μηνα περιπου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειναι 7χ115 και υποστηριζει ολα τα νεα formats.
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Τι ενισχυτή να επιλέξει κάποιος???

Φίλε Ayrton για τί χρήση προορίζεται περισσότερο ο ενισχυτής?.......αν τον θες για ταινίες τότε κοίτα προς Pioneer και Onkyo μεριά.....από την άλλη για μουσική οι Yamaha, Denon και Marantz είναι οτι πρέπει.....οι Harman είναι κάπου στη μέση.....όχι βέβαια ότι ο 1900 θα σε απογοητεύσει στις ταινίες.....:605:
 

Μηνύματα
68
Reaction score
0
Απάντηση: Τι ενισχυτή να επιλέξει κάποιος???

Η αλήθεια είναι οτι ΛΑΤΡΕΥΩ την καλή ποιότητα σε ταινίες! Κάτι που σημαίνει ότι θέλω καλή ποιότητα ήχου & εικόνας!!!! Δεν καίγομαι τόσο πολύ για την μουσική, γιατί μουσική μπορείς να απολαύσεις με έναν οποιονδήποτε ενισχυτή. Δεν χρειάζεσαι κάτι εξειδικευμένο (Για κάποιον που δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις, δλδ το να βάζω και να ακούω ένα cd ή mp3 μια στο τόσο!).

Απλά, σκεφτόμουνα ότι σε έναν ενισχυτή με ethernet θα μπορούσα να εκμεταλλευτώ τα κομμάτια που θα έχεις σε ένα QNAP (π.χ.). (Αυτό για να μην χρειαστεί να φορτώσω το HTPC (άρα περισσότερος παραγώμενος θόρυβος), και να τα βάλω όλα στο QNAP).
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Τι ενισχυτή να επιλέξει κάποιος???

Δεν καταλαβαίνω γιατί να έχεις ενισχυτή με τέτοιες λειτουργίες ethernet αφού θα έχεις και ένα HTPC με το οποίο θα μπορείς να κάνεις κυριολεκτικά τα πάντα!


+10000

γιατι σωνει και καλα να πληρωσεις περισσοτερα χρηματα για εναν ενισχυτη που να υποστηριζει τα νεα φοπμα ηχου, αφου ολες τις αποκωδικοποιησεις θα μπορει να τις κανει το htpc????
 

Μηνύματα
68
Reaction score
0
Απάντηση: Τι ενισχυτή να επιλέξει κάποιος???

xmmmmmmmm δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι είναι η αλήθεια! Ομως αυτό απαιτεί το HTPC να είναι μόνιμα ανοιχτό, έτσι δεν είναι???

Που σημαίνει ότι εάν θέλω να παίξω μουσική απο κάποιον NAS δεν θα μπορώ. Εκεί δεν είνει που βρίσκει εφαρμογή η ethernet του Ενισχυτή? (ή όχι?)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Τι ενισχυτή να επιλέξει κάποιος???

τα παντα?
κοφτε κατι
θα ελεγα καμποσο
 

Μηνύματα
61
Reaction score
0
να πω οτι ενω ο denon 2809 δεν εχει εισοδο ethernet αρχικα , αυτο μπορει ευκολα να ξεπεραστει αργοτερα αγοραζοντας το docking station της denon το οποιο διαθετει και wi-fi για να streimaρεις!!αν σε βοηθαει στην αποφαση σου....
 

Μηνύματα
68
Reaction score
0
Απάντηση: Τι ενισχυτή να επιλέξει κάποιος???

Μήπως τότε είναι προτιμότερο να πάς κατευθείαν στον 3808Α?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.232
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top