logitech z-5500 vs sony ht-ddwg800

Μηνύματα
104
Reaction score
5
Καλησπερα παιδια κ χρονια πολλα σε ολους!θα ηθελα τη βοηθεια σας προκειμενου να διαλεξω ενα σετ ηχεια για να τα συνδυασω με τη 40αρα τηλεοραση μου κ το ps3 μου..ειμαι αναμεσα στα logitech z-5500 κ στα sony ht-ddwg800..θα ηθελα οποια παιδια ασχολουνται σοβαρα κ κατεχουν το θεμα του ηχου να προβουν σε μια συγκριση μεταξυ των 2 σετ ηχειων...αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι ποιοτικος ηχος σε ταινιες και παιχνιδια στο ps3..σας ευχαριστω πολυ ολους εκ των προτερων...καλη συνεχεια στις διακοπες σας...
 


Μηνύματα
509
Reaction score
2
Απάντηση: logitech z-5500 vs sony ht-ddwg800

Τα z-5500 τα είχα για 2μιση χρόνια στο pc και δεν είχα κανένα απολύτως παράπονο. (ο γείτονας από την άλλη μεριά είχε). Από το Σεπτέμβρη που έστησα ένα φθηνό home cinema και τα χρησιμοποιώ εκεί, έχω ένα μικρό παράπονο ως προς την απόδοση στη μουσική, καθώς οι δορυφόροι πλέον είναι αρκετά μακριά από τη θέση ακρόασης και δεν "γεμίζουν" καλά το χώρο (4x5 για το hc). Αλλά σε ταινίες και παιχνίδια, δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω.

Το sony δεν το έχω ακούσει και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, αλλά φαίνεται να υπερέχει σε εισόδους (τα 5500 έχουν 1 οπτική, 1 ομοαξονική και 1 6κάναλη αναλογική ή 3 στερεοφωνικές) και το ενσωματομένο ραδιόφωνο... αλλά δεν νομίζω να υπερτερούν ως προς την απόδοση.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Aπό τη μία μιλάμε για ένα κανονικό Home Cinema που δέχεται και LPCM από το HDMI και είναι 5x90 watt όπως το sony και από την άλλη βλέπουμε ηχειάκια για PC... :121:

Το σύστημα της Sony δεν έχει καμία σχέση με τα logitech.
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Το συγκεκριμένο Sony ίσως να λέει κάτι αλλά με 400-450e ενισχυτής + 5.1 ηχεία πιο πολύ σε τενεκεδένιο ήχο παραπέμπτει.

Παλιότερα τουλάχιστον, όταν πήρα τα δικά μου Z5500 είχα πάει και είχα ακούσει αντίστοιχης τιμής (~350e) έτοιμο σύστημα (sony 5.1) και χαίρομαι που επέλεξα τα logitech! Τι πάει να πει "ηχεία για pc"? Εφόσον έχουν τις απαραίτητες εισόδους είναι ηχεία για παντού.

Κι εγώ ικανοποιημένος από τα logitech εδώ και 3 χρόνια, για ταινίες και gaming με ντάπα ντούπα είναι να μην έχεις γείτονες! Σε μουσική τώρα καλύτερα να υπάρχει κάποιο άλλο σύστημα γιατί τους λείπουν υψηλές. Είναι λίγο μουντά αν τα ακούσεις A-B με κάτι άλλο, όχι ότι ενοχλεί αλλά αν το συγκρίνεις το ακούς.
 


Μηνύματα
104
Reaction score
5
παιδια ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας αλλα θα ηθελα αν γινεται καποιο παιδι να στηριξει τα επιχειρηματα του με στοιχεια...αυτο που εχω δει εγω ειναι οτι τα sony υπερτερουν σε ισχυ αφου ειναι 5καναλια απο 135 watt το καθενα ενω τα logitech ειναι 5 απο 69 αν δεν κανω λαθος...επισης αν υπαρχει καποιο παιδι που να εχει ακουσει και τα 2 σετ ηχειων θα με βοηθουσε πολυ ν ακουσω αναλυτικα την αποψη του συγκρινοντας αμεσα τα 2 σετ ηχειων...ευχαριστω πολυ κ παλι για τη βοηθεια σας...
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Το συγκεκριμένο Sony ίσως να λέει κάτι αλλά με 400-450e ενισχυτής + 5.1 ηχεία πιο πολύ σε τενεκεδένιο ήχο παραπέμπτει.

Παλιότερα τουλάχιστον, όταν πήρα τα δικά μου Z5500 είχα πάει και είχα ακούσει αντίστοιχης τιμής (~350e) έτοιμο σύστημα (sony 5.1) και χαίρομαι που επέλεξα τα logitech! Τι πάει να πει "ηχεία για pc"? Εφόσον έχουν τις απαραίτητες εισόδους είναι ηχεία για παντού.

Κι εγώ ικανοποιημένος από τα logitech εδώ και 3 χρόνια, για ταινίες και gaming με ντάπα ντούπα είναι να μην έχεις γείτονες! Σε μουσική τώρα καλύτερα να υπάρχει κάποιο άλλο σύστημα γιατί τους λείπουν υψηλές. Είναι λίγο μουντά αν τα ακούσεις A-B με κάτι άλλο, όχι ότι ενοχλεί αλλά αν το συγκρίνεις το ακούς.
Όταν λες έτοιμο σύστημα να υποθέσω όλα σε ένα, δηλαδή DVD receiver και ηχεία;

Κατ' αρχήν το σύστημα της Sony έχει LPCM που είναι αυτό που θα του δώσει τα νέα format ήχου από το PS3. Με τα logitech μόνο DD και DTS.
Μετά μιλάμε για πραγματικό A/V ραδιοενισχυτή των 90Watt.

Νομίζω ότι δεν έχει καμία σχέση το ένα σύστημα με το άλλο.
 


Μηνύματα
161
Reaction score
0
Καλησπερα παιδια κ χρονια πολλα σε ολους!θα ηθελα τη βοηθεια σας προκειμενου να διαλεξω ενα σετ ηχεια για να τα συνδυασω με τη 40αρα τηλεοραση μου κ το ps3 μου..ειμαι αναμεσα στα logitech z-5500 κ στα sony ht-ddwg800..θα ηθελα οποια παιδια ασχολουνται σοβαρα κ κατεχουν το θεμα του ηχου να προβουν σε μια συγκριση μεταξυ των 2 σετ ηχειων...αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι ποιοτικος ηχος σε ταινιες και παιχνιδια στο ps3..σας ευχαριστω πολυ ολους εκ των προτερων...καλη συνεχεια στις διακοπες σας...
Ήδη έκανες την αγορά, οπότε καλή απόλαυσή της.

Συμπτωματικά, έχω τα ίδια ηχεία Z5500 digital και προχτές αγόρασα και κάποιο σύστημα ηχείων 5.1 wharadfadale+ραδιοενισχυτή sony 5.1

Χωρίς να είμαι ειδικός... τα ηχεία Z5500 δεν είναι ηχεία pc , όπως τα ξέραμε. Είναι ΣΟΥΠΕΡ ηχεία, συνδεμένα στο δκό τους τύπου ενισχυτή (που δέχεται 4 ως 6 συσκευές/πηγες ήχου, 2 optical , 1 coaxial και 5.1 ή 3 στέρεο). ΌΣΟΙ ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΜΑθΕΙ τη μουσικη ΣΤΑ ΣΥΒΑΤΙΚΆ ΗΧΕΊΑ , ΘΑ ΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΟΥΝ.

Όταν τα έστηνα πριν δυο χρόνια, ένας επαγγελματίας dj (σε ποlύ γνωστό piano bar της πόλης) που ήταν παρέα ρχισε να χλωμιάζει!

Φτάνουν περί τα 550 ή 600 watt συνολικά και τα 6 ηχεία. 200 περίπυ το subwoofer. Αν πας στο σιτέ της logitech θα δεις αναλυτικά τα στοιχεία τους. Είναι προϊόν που βγήκε πριν δυο χρόνια - δυόμισι χρόνια και τόχει στον αφρό ακόμα η logitech.

An den eixa synhthisei me ta klassika hxeia - epiplo , δεν θα τα άλλαζα

Ακόμα, δεν πιάνουν πολύ χώρο, είναι πολύ μικρά και μοντέρνα, καρφώνοναι οπουδ'ήποτε στον τοίχο.

Σε ταινιες mkv με 5.1 είναι πολύ πιο εντυπωσιακά από τα συμβατικά.

Ακόμα, όπως έγραψαν κι άλλοι , είναι ΓΕΙΤΟΝΟΦΟΝΙΑΔΕΣ.
Σε χρόνο dt θα σου φέρουν το 100 ή θα κάνουν Γ.Σ.
!!! Το woofer τους γκρεμίζει ορόφους!
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Όταν λες έτοιμο σύστημα να υποθέσω όλα σε ένα, δηλαδή DVD receiver και ηχεία;

Κατ' αρχήν το σύστημα της Sony έχει LPCM που είναι αυτό που θα του δώσει τα νέα format ήχου από το PS3. Με τα logitech μόνο DD και DTS.
Μετά μιλάμε για πραγματικό A/V ραδιοενισχυτή των 90Watt.

Νομίζω ότι δεν έχει καμία σχέση το ένα σύστημα με το άλλο.
Εννοώ πακετό ενισχυτή A/V με ραδιόφωνο και ηχεία (στα 300-350e) - ίσα για να λες ότι έχεις 5.1.

Και τα logitech ενισχυτή έχουν για να ακούγονται, μη φανταστείς :136:

Το πλεονεκτήματα του Sony σίγουρα είναι τα περισσότερα φορμάτ που υποστηρίζει, το πλήθος εισοδοεξόδων και το ότι είναι και Video.
Ελπίζω σε αυτή την κατηγορία να έχουν βελτιώσει και τον ήχο τους.
 

Μηνύματα
509
Reaction score
2
Απάντηση: Re: logitech z-5500 vs sony ht-ddwg800

παιδια ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας αλλα θα ηθελα αν γινεται καποιο παιδι να στηριξει τα επιχειρηματα του με στοιχεια...αυτο που εχω δει εγω ειναι οτι τα sony υπερτερουν σε ισχυ αφου ειναι 5καναλια απο 135 watt το καθενα ενω τα logitech ειναι 5 απο 69 αν δεν κανω λαθος...επισης αν υπαρχει καποιο παιδι που να εχει ακουσει και τα 2 σετ ηχειων θα με βοηθουσε πολυ ν ακουσω αναλυτικα την αποψη του συγκρινοντας αμεσα τα 2 σετ ηχειων...ευχαριστω πολυ κ παλι για τη βοηθεια σας...
Όσον αφορά στα Watt του sony με παραξενεύει λίγο αυτό:
Stereo mode (rated) (6 ohms, 1 kHz, THD 1%)
90 W + 90 W
Surround mode (reference) (6 ohms, 1 kHz, THD 10%)
RMS output
FRONT:135 W per channel
CENTER:135 W
SURROUND:135 W per channel

Δεν υποκρίνομαι ότι τα watt που δηλώνει η logitech είναι σωστά.

Πάντως μη περιμένεις να σου πει κάποιος άλλος ποιο πιστεύει ότι είναι καλύτερο. Τα z-5500 θα τα βρεις σε κάποιο mediamarkt, και τα sony σε κάποιο sony center (εδώ καλό είναι ένα τηλεφωνάκι να βρεις σε ποιο). Το κακό είναι ότι και τα δύο δεν θα τα βρεις πουθενά στημένα, αλλά με τους δορυφόρους μαζεμένους δίπλα στο sub..

Θα έπαιρνα το συστηματάκι της sony, αν επιτρέπει αργότερα την αναβάθμιση των ηχείων με κάποια καλύτερα πάντως.
 

Μηνύματα
7.212
Reaction score
1.204
http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1237403
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16161
http://www.euri.gr/online/index.php?target=products&product_id=29960
http://www.euri.gr/online/index.php?target=products&product_id=29961
http://www.spy-fi.gr/index.php?target=products&product_id=368

Καλημέρα και χρόνια πολλά! Δεν έχω ακούσει τα logitech ούτε το Sony αλλά είστε σίγουροι οτι αποδίδουν καλύτερα από ένα τέτοιο συνδυασμό; Δεν το λέω έχοντας την koda σε κάποια ιδιαίτερη εκτίμηση αλλά όσο να'ναι από τη μια έχουμε αληθινά ηχεία, ικανού όγκου και από την άλλη πλαστικά παιχνιδάκια. Ίσως να είμαι άσχετος που το λέω αυτό αλλά στο μυαλό μου δεν χωράει καν τέτοια σύγκριση. Και αν πει και κάποιος οτι βγαίνουν πολλά τα λεφτά μπορεί να πάρει και το sub λίγο αργότερα. Δεν νομίζω τα κύρια της koda να χανουν πολύ σε χαμηλό
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Εννοώ πακετό ενισχυτή A/V με ραδιόφωνο και ηχεία (στα 300-350e) - ίσα για να λες ότι έχεις 5.1.

Και τα logitech ενισχυτή έχουν για να ακούγονται, μη φανταστείς :136:

Το πλεονεκτήματα του Sony σίγουρα είναι τα περισσότερα φορμάτ που υποστηρίζει, το πλήθος εισοδοεξόδων και το ότι είναι και Video.
Ελπίζω σε αυτή την κατηγορία να έχουν βελτιώσει και τον ήχο τους.
Έλα; :116: Κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν τοστιέρα... :136:

Εκτός από το LPCM και τα άλλα πλεονεκτήματα (HDMI είμαστε στο 2009) το σύστημα της Sony αφήνει και χώρο για ενδεχόμενη αναβάθμιση μελλοντικά π.χ. στα ηχεία.
Μιλώντας για ηχεία, εγώ βλέπω ότι της Sony έχουν καμπίνα, δηλαδή είναι ηχεία και όχι κουτάκια.

Έχω ακούσει το σετ της logitech και όχι μόνο το βρήκα πολύ χαλαρό το sub αλλά ούτε και με ενθουσίασαν οι στάθμες που έφτανε.

Αυτή η χαλαρότητα του sub είναι που με κάνει να τα αποκαλώ ηχεία για pc. Δεν είναι για μουσικές ακροάσεις κατά την ταπεινή και καταφρονεμένη μου άποψη. :138:
 

Μηνύματα
509
Reaction score
2
Απάντηση: Re: logitech z-5500 vs sony ht-ddwg800

Έχω ακούσει το σετ της logitech και όχι μόνο το βρήκα πολύ χαλαρό το sub αλλά ούτε και με ενθουσίασαν οι στάθμες που έφτανε.

Αυτή η χαλαρότητα του sub είναι που με κάνει να τα αποκαλώ ηχεία για pc. Δεν είναι για μουσικές ακροάσεις κατά την ταπεινή και καταφρονεμένη μου άποψη. :138:
Το κακό είναι ότι η logi προσπάθησε να εντυπωσιάσει τους "μπασοκέφαλους" χρήστες. Με τυπικές ρυθμίσεις το μπάσο καλύπτει τα πάντα (σε μερικούς αρέσει μη παραξενεύεστε).

Θα συμφωνήσω με το χαρακτηρισμό "ηχεία για pc" ως προς το ότι, στα αυτιά μου τουλάχιστον, αποδίδουν καλύτερα σε near-field ακροάσεις (κι ας λέει το marketing ότι θέλει), δηλαδή για ένα τυπικό pc setup με τους δορυφόρους κοντά στα αυτιά του χρήστη. Θεωρώ ότι στα λεφτά που είχαν φτάσει με την κατρακύλα του δολλαρίου (200-235€) ήταν ό,τι καλύτερο υπήρχε, τώρα που επιστρέφουν σιγά σιγά στα ~300 δεν ξέρω.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top