Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
:rolleyes:

- ρε συ, πας χαμένος.
- σκέψου να σπαταλούσες όλη σου την ενέργεια σε νέους τρόπους δεσίματος sub, σε BDSM όργιο.
- χωρίς να την πονέσεις.
- θα είχανε να το λένε, πολλά χρόνια μετά.
Δεν είναι όμως κάτι για το οποίο θα έσπευδα να υπερηφανευθώ ο ίδιος έστω και αν το είχα ανεπισήμως...καταφέρει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Ρε χαμένε, τινταλ έχω παίξει αρκετά, για σχεδόν ένα εξάμηνο το δούλεψα μαζί με το σποτιφαι, κι έκανα αρκετά συγκριτικά σε όμοια κομμάτια. Το είχα ενεργό το τινταλ λογαριασμό μου για 2 έτη, αλλά πάνω από ένα εξάμηνο δε το χρησιμοποίησα...

Την ξέρω τη διαφορά. Ήταν τέτοια, που μπορούσα να αδιαφορήσω για πάρτη της, και να προτιμήσω το σποτιφαι για την ποικιλία και το εύχρηστο μενού του.

Για πχιότητα, έχω σκληρούς τίγκα. Όλες τις γνωστές οντιοφιλ ηχογραφήσεις, και τέτοια βάσανα. Να, τώρα που το θυμήθηκα, να βάλω Sheffield drum record να στανιαρω!
 



Y

Yiannis_B

Guest
Δεν είναι όμως κάτι για το οποίο θα έσπευδα να υπερηφανευθώ ο ίδιος έστω και αν το είχα ανεπισήμως...καταφέρει.
- δεν είναι απλά ενέργεια, είναι ευφυία, μια σημαντική διόρθωση στην μαλακία που έγραψα, και που στην αναγνωρίζω από παλιά. - Συγνώμη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Λόγω συνθηκών και τρεξίματος, και διακοπών βεβαίως, ισοστάθμιση και μετρήσεις, γενικώς, αναβάλλονται για μέσα στον Αύγουστο. :D

Πρακτικά, στην καθημερινή χρήση, μικρή σημασία έχουν, διότι επιβεβαίωσα σε άμεση σύγκριση σε πληθώρα μουσικών ειδών, πως η διαφορά που ακούω στη θέση ακρόασης με ακουστικά που έχουν πραγματικά τρομερό χαμηλό, είναι ουσιαστικά .. αμελητέα! :o8-)

Απίστευτο, κι όμως αληθινό, 5 σαμπ χωρίς καμία απολύτως ισοστάθμιση, απλώς λίγο με το αυτί τις φάσεις, παίζουν τραγικά όμοια με ακουστικά που στις χαμηλές συχνότητες δεν έχουν.. αντίπαλο! 8-)

Το όμοιο διαπίστωσε και ο τερματογκαζι, σε μια σύντομη σύγκριση zz top και moby μεταξύ ακουστικών και θέσης ακρόασης.:)

Στις μεσαιουψηλες συχνότητες, έχω την αίσθηση ότι δεν θα χρειαστεί καθόλου ισοστάθμιση. Τολμώ να πω ότι παίζει καρφί σωστά. Μένει να επαληθευτώ (ή να διαψευτώ) από τις μετρήσεις. :p

Πάντως σε πληθώρα διαφορετικών μουσικών, από τον αγαπάμε Μόμπι μέχρι κλασική μουσική, Νταλάρα και Σαββόπουλο, προσωπικά και με την δυνατότητα των αυτιών μου, δεν αντιλαμβάνομαι κάποια σημαντική τονική διαφοροποίηση μεταξύ ακουστικών και ηχοσύστηματος, σε κανένα σημείο του ακουστού φάσματος, από τις ανώτερες υψηλές έως τους υπόηχους... :drinks:


Νομίζω ότι είναι ελάχιστοι αυτοί που έχουν να επιδείξουν τέτοια τονική ισορροπία χωρίς ίχνος ισοστάθμισης, ιδίως στο πονεμένο και βασανισμένο θέμα των χαμηλών συχνοτήτων.8-)

Αν θέλετε να ακούσετε πως ακούω από το ηχοσύστημα τα μουσικά αρχεία, δεν έχετε παρά να βάλετε αυτά τα ακουστικά! Ε, έτσι τα ακούω. Τόσο απλά. ;)

Καλό καλοκαίρι έβριμπόντι! :drinks:
 
Last edited:



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Κωστα τα ακουστικα οδηγουνται κατευθειαν απο κινητα η μικρα player?
η θελει ενισχυτες ακουστικων κλπ απο dac κλπ ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Εγώ από το κινητό τα δουλεύω.
Huawei P30pro, με ένα μετατροπέα usb type C σε θηλυκό βύσμα ακουστικών, πήρα το γνήσιο της Huawei με 6€.
Σταθερά, Spotify.
Παίζουν μια χαρά, αρκετά (έως εκεί που μου χρειάζεται) δυνατά, αλλά σίγουρα δεν οδηγούνται πλήρως από το κινητό, αν και ψείρες, προφανώς χρειάζονται έναν πιο δυνατό ενισχυτή ακουστικών για να τα δώσουν όλα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.... μα σαφεστατα, το BDSM οπως και τα περισσοτερα διακρινονται σε 2 κατηγοριες, το undergroung και το μη underground. Προσωπικα δεν θεορω οτι το BDSM οφειλει να βγαινει εκτως του οριου του χωρου οπου διαδραματιζεται (και σιγουρα οχι διαδικτιακα). Ασε που πλεων εχει γινει ο φερετζες του ανικανου.
simple Ι dont wanna saw you my audio room- 50 shades of diffusion
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Έγινε το πρώτο βήμα.
Οι θέσεις των ηχείων διορθώνονται σιγά σιγά μέχρι να συμπίπτουν επακριβώς με τις προτεινόμενες, και η πρώτη ισοστάθμιση είναι γεγονός.

IMG_20190819_014739.jpg
IMG_20190818_225143.jpg
IMG_20190818_211348.jpg


Συνεχίζεται...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Λίγα σχόλια:

0.24 το αρτισίξτι λέει ο τρινοβ.

Εξεπλάγην, το περίμενα πιο κοντά στο 0.3 sec.

Λίγο χαμηλό φαίνεται εκ πρώτης όψεως, αλλά δεν είναι, διότι καταρχήν προκύπτει από διάχυση (όχι απορροφητικές επιφάνειες) και αφετέρου διότι είναι "μικρός" ο χώρος, οπότε μια χαρά το βλέπω (εντός προδιαγραφών) και εξαιρετικά ευχάριστα ακούγεται η ομιλία φίλων μέσα στο χώρο, είναι πραγματικά πρωτόγνωρα ευχάριστος στην ηχητική του.

Τώρα όσον αφορά το αποτέλεσμα της ισοστάθμισης του τρίνοβ, έσφαλα.

Εκτιμούσα πως λόγω των εξαιρετικά ισορροπημένων ηχείων και λόγω του πολύ περιποιημένου ηχητικά χώρου, δεν είχε να προσφέρει τίποτα σημαντικό η οποιαδήποτε ισοστάθμιση, όσο ποιοτική κι αν είναι.

Κούνια που με κούναγε. Τόσο λάθος εκτίμηση, είχα χρόνια να κάνω. :lol:

Με το καλημέρα, με μια θέση μόνο μέτρησης (απλώς για να ξεκινήσω να διορθώνω τις θέσεις των ηχείων επακριβώς στις μοίρες που προβλέπονται), η ισοστάθμιση που έγινε αυτοματοποιημένα, έχει συγκλονιστικό αποτέλεσμα.

Ρισπεκτ στα μαστορια που έφτιαξαν τέτοιο πράγμα, τέτοια μηχανή, που βγάζει τόσο σωστό τελικό αποτέλεσμα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

Δεν ξέρω που θα οδηγήσει η ισοστάθμιση με 10 θέσεις μέτρησης, αλλά ομολογώ ότι ήδη αυτό που ακούω, δεν το περίμενα ποτέ. Από Spotify πάντα...:roflmao:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Η ισοστάθμιση 10 θέσεων μέτρησης, σε πρώτη φάση θα πραγματοποιηθεί με στόχο την καλύτερη δυνατή ισοστάθμιση κυρίως στην κεντρική περιοχή της θέσης ακρόασης, στο κέντρο του κύκλου, με λίγη πληροφορία και για τις περιξ θέσεις, δηλαδή ως εξής:

(Τα 5 τετράγωνα αντιστοιχούν στις 5 πολυθρόνες)

IMG_20190819_181441.jpg


30% στο απόλυτο κέντρο του κύκλου, στην κυρίως θέση ακρόασης, συν 50% σε 5 κοντινές μετρήσεις πέριξ αυτής της θέσης σε ένα κύκλο ~35cm, δηλαδή συνολικά 80% για την κυρίως θέση ακρόασης.

Και ένα 20% μοιρασμένο στις 4 πέριξ θέσεις ακρόασης, που θα συμπεριλαμβάνει κάπως γενικότερες πληροφορίες για το χώρο ακρόασης.

Οπότε, σε πρώτη φάση δε θα πραγματοποιηθούν μετρήσεις στα όρια του κύκλου τοποθέτησης των ηχείων, αλλά και έξω από αυτόν. Αυτό θα είναι ένα άλλο σεταρισμα.

Λογικά, αν όλα πάνε νορμάλ, σήμερα το βράδυ θα τελειώσω με το θέμα ισοστάθμισης, προς το παρόν. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Τώρα όσον αφορά το αποτέλεσμα της ισοστάθμισης του τρίνοβ, έσφαλα.

Εκτιμούσα πως λόγω των εξαιρετικά ισορροπημένων ηχείων και λόγω του πολύ περιποιημένου ηχητικά χώρου, δεν είχε να προσφέρει τίποτα σημαντικό η οποιαδήποτε ισοστάθμιση, όσο ποιοτική κι αν είναι.

Κούνια που με κούναγε. Τόσο λάθος εκτίμηση, είχα χρόνια να κάνω. :lol:
Και τώρα κατάλαβες γιατι δεν ήθελα να ακούσω καν το σύστημα χωρίς ισοστάθμιση. :biggrin:

Τελείωνε, να κάνουμε το fine tuning το ΣΚ.
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
τελικα ομως η ισοσταθμιση τελειωνει-παγιωνεται καποια στιγμη αν δεν αλλαξεις χωρο και μηχανηματα για μεγαλο διαστημα;;
 


Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Εγώ θα γίνω σπαστικός πάλι και θα αναφέρω 100% ισοστάθμιση στη θέση ακρόασης, για όταν ακούς μόνος σου και ένα 2ο preset όσο θέλεις, για όταν ακούς με παρέα.
 
  • Like
Reactions: PMC

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Οι θέσεις των ηχείων τέλος, οι γωνίες είναι άψογες.
Εδώ συμπίπτουν τα 7 ηχεία εδάφους:

IMG_20190819_215334.jpg


Και δω τα 4 ηχεία ταβανιού:

IMG_20190819_215357.jpg


Οι γωνίες στον οριζόντιο άξονα είναι 100% σωστές, και φυσικά οι αποστάσεις ακρόασης είναι όμοιες σε όλα τα ηχεία, στο χιλιοστό..

Ήθελε λίγο ύψος ακόμα στα ηχεία ταβανιού, αλλά λόγω της γυψοσανίδας και της διάχυσης, το έφαγα:

IMG_20190819_215219.jpg


Οπότε έχω μια πολύ μικρή διαφορά στο ύψος που τώρα δεν θα ασχοληθώ να διορθωθεί. Το κεντρικό είναι λίγο χαμηλότερα (~10°) , και τα άτμος επίσης λίγο χαμηλότερα (~5°).

Πραγματοποιήθηκαν οι 10 μετρήσεις σε διαφορετικές θέσεις, όπως σχεδίασα:

IMG_20190820_004922.jpg


Και μπήκε και ένα ταργκετ κερβ νορμάλ:

IMG_20190820_005416.jpg


5 ντεσιμπέλ από τους 30 κύκλους μέχρι το 1κ, και άλλα 5 ντεσιμπέλ από το 1κ μέχρι τους 20. Συνολακι 10 ντεσιμπέλ πτώσης.

Δυστυχώς όμως, έχω κοιμηθεί το πολύ κάνα δίωρο μετά από αυτά... Δεν μπορούσα να το κλείσω. Κάνει κακό στην υγεία η ιστορία, θα ψοφησω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top