Αναζητηση νεου αυτοκινητου

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Υπαρχει ως στοχος να αποκτηθει νεο αυτοκινητο καπου προς το καλοκαιρι. Τι θα προτεινατε με μπατζετ περιξ των 15000;
Καινουριο η ελαφρως μεταχειρισμενο.
Προφανως απο κατηγορια κοιταμε προς μικρα η μικρομεσαια. Ωραια και τα μικρομεσαια suv αλλα πιο ακριβα δυατυχως. Εξαιρουμενης τογιοτα οτιδηποτε αλλο ευπροσδεκτο!
 

Μηνύματα
184
Reaction score
127
θα βοηθούσε να μας λέγατε και για τον "χαρακτήρα" του μελλοντικού αυτοκινήτου και τις ανάγκες που καλείται να καλύψει. Υπάρχει Ford fiesta με βενζίνη, με πετρέλαιο αλλά και με αέριο (απο το εργοστάσιο). Υπάρχει Fiesta με βενζινοκινητήρα 1.6 από 120 έως σχεδόν 200 άλογα (από το εργοστάσιο πάντα), στα παραπάνω χρήματα. Οι επιλογες στην μικρομεσαία κατηγορία διαφοροποιούνται αρκετά με βάση τον κινητήρα του αυτοκινήτου κατα την γνωμη μου. Δεν ειναι οπως τα cabrio roadster

Είναι βασικό να δηλώσετε εσείς το επιθυμητό καύσιμο για να έχουν μια βάση οι προτάσεις. Επίσης τις ανάγκες που καλείται να καλύψει (μεταφορά παιδιών άρα χρειάζονται και πίσω πόρτες).
 

D

Deleted member 23222

Guest
Αφού σου αρέσουν τα SUV σε αυτή την κατηγορία, πας μονόδρομο σε Duster.
Εγώ αυτό θα έπαιρνα.

Το γνωρίζω αρκετά καλά εδώ και δυο χρόνια ως εταιρικό.
Είναι πολύ αξιόπιστο (απίστευτο αλλά είναι!!), έχει πολύ καλή ανάρτηση αλλά ταξιδεύει στις νόμιμες ταχύτητες με αρκετό θόρυβο
Έχει καλό πορτμπαγκάζ και ταξιδεύουν άνετα τέσσερις.
Πιθανότατα με το 1,3 μοτέρ να είναι πιο αθόρυβο, γιατί εδώ χρησιμοποιείται ως βασικό ένα 1.6 με 110 ίππους που είναι οριακό ως προς τις επιδόσεις.

Είναι το καλύτερο στα λεφτά αυτά, ίσως και αρκετά πιο πάνω.

Σε κάθε περίπτωση, σίγουρα αξίζει να το δεις ή να το οδηγήσεις.
Αν μπορέσεις και ανέβεις λίγο και το πάρεις τετρακίνητο, ακόμα καλύτερα.

Η ποιότητα στην καμπίνα είναι χαμηλή και σπαρτιάτικη, αλλά δεν χαλάει κάτι, και κυρίως δεν τρίζει απολύτως τίποτα, ενώ περνάει αρχοντικά από ανωμαλίες στο δρόμο σαν μεγαλύτερο και ακριβότερο αυτοκίνητο!!
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Ότι θες να μάθεις για τα μικρομεσαία SUV (εκτός γκρουπ vw) είναι γραμμένο σε ένα νήμα που άνοιξα πέρσυ.
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τα suv αν και μ αρέσουν, ξεφεύγουν οικονομικά οπότε τσάμπα κόπος νομίζω το ν ασχοληθώ... Αν κατά τύχη βρεθεί κάτι καλό σε τιμή ευκαιρίας ίσως το ψάξουμε.

Υποχρεωτικα βενζινη, 4-5 πορτες. Απο θεμα γκαζιων με νοιαζει να μπορει να κανει μια προσπεραση (σε κανεναν παππου, οχι στην πιστα!!!) και οι νομιμες ταχυτητες ταξιδιου να ειναι ευκολος στοχος για τον κινητηρα. Μη ζοριζεται δηλαδη. Και να μην ειναι το οικονομικοτερο του κοσμου, δε χαλασε και ο κοσμος, μιας και τα χιλιομετρα που θα γραφει δε θα ειναι πολλα.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Από τώρα μεχρι του χρόνου το καλοκαίρι θα μπουν νέα μοντέλα, οπότε από άνοιξη ξαναψαξε. Εννοειται οτι θα πας για crossoverακι τυπου vw t-cross ή και νεο kia x-ceed, που με τούρμπο πλέον όλα είναι ...σφήκες στο δρόμο. Βέβαια εγώ θα πήγαινα σημερα για ford focus active 180hp, μα δεν με αφήνει η "αφεντρα":)


Α, και που'σαι: να τους προσέχεις τους παππούδες στην προσπεραση: δεν είναι όλοι ιδιοι:):):)
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Μωρέ αν είχαμε τα λεφτά του focus, θα είχαμε και τα λεφτά του honda civic με τα 184 άλογα και τότε δε θα ψάχνουν καθόλου.... Είπαμε παιδιά, γύρω στα 15Κ ε;;;; Μην το παραξεχειλωσουμε!!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Συγγνωμην ξεχασα το "οριο"
Μέχρι το καλοκαίρι μάζεψε κάνα 2000€ ακόμη και οι επιλογές αυξανονται


Και τα τούρμπο δεν είναι για "κυνηγισ" μα για ασφάλεια...
 


Μηνύματα
553
Reaction score
994
Τα 15.000 κάπως έτσι προκύπτουν!
Συμπεριλαμβανομένων αυτών που ΘΑ έχουν μαζευτεί μέχρι τότε...
 




Μηνύματα
553
Reaction score
994
Πήγα στην έκθεση σήμερα τελικά. Οδήγησα fiesta με τα 125 άλογα και μου άρεσε πολύ όπως και στη γυναικα.! Το 208 μας άρεσε επίσης εμφανισιακά, αλλά αυτό που μας έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση απ' όλα ήταν το καινούριο corsa. Που είναι και το φτηνότερο όλων. Το Kia Stonic μας άρεσε επίσης αν και άλλη κατηγορία αλλά εντός μπάτζετ.

Τι λέτε για αυτά τα μοντέλα;
 

D

Deleted member 23222

Guest
Πήγα στην έκθεση σήμερα τελικά. Οδήγησα fiesta με τα 125 άλογα και μου άρεσε πολύ όπως και στη γυναικα.! Το 208 μας άρεσε επίσης εμφανισιακά, αλλά αυτό που μας έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση απ' όλα ήταν το καινούριο corsa. Που είναι και το φτηνότερο όλων. Το Kia Stonic μας άρεσε επίσης αν και άλλη κατηγορία αλλά εντός μπάτζετ.

Τι λέτε για αυτά τα μοντέλα;
Εγώ θα αγόραζα μόνο diesel, ή μικρής απόδοσης βενζίνης.
Άρα Corsa ή Fiesta ( που δεν μου αρέσει το look)diesel
 

I

iason

Guest
Μωρέ αν είχαμε τα λεφτά του focus, θα είχαμε και τα λεφτά του honda civic με τα 184 άλογα και τότε δε θα ψάχνουν καθόλου.... Είπαμε παιδιά, γύρω στα 15Κ ε;;;; Μην το παραξεχειλωσουμε!!
Suzuki swift 1300 ,Ξεπατωνει κυριολεκτικα.
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Εγώ θα αγόραζα μόνο diesel, ή μικρής απόδοσης βενζίνης.
Άρα Corsa ή Fiesta ( που δεν μου αρέσει το look)diesel

Diesel ποτέ, με τίποτα. Δεν υπαρχει ο παραμικρός λόγος πλέον.

Suzuki swift 1300 ,Ξεπατωνει κυριολεκτικα.
Πολύ άσχημο μωρέ. Και δεν υπήρχε στην έκθεση οπότε δεν είχα την ευκαιρία να το ψειρισω.
 

I

iason

Guest
Diesel ποτέ, με τίποτα. Δεν υπαρχει ο παραμικρός λόγος πλέον.



Πολύ άσχημο μωρέ. Και δεν υπήρχε στην έκθεση οπότε δεν είχα την ευκαιρία να το ψειρισω.
Δεν πειράζει, εγώ το βρίσκω χαριτωμένο.
Είναι θέμα γούστου τελικά όπως όλα τα πράγματα.
Καλή συνέχεια.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Εγώ αγόρασα ντήζελ το καλοκαίρι, με μισή καρδιά, αλλά μεταχειρισμένο τριετίας που πήρα μόνο ντήζελ βρίσκεις. Αν όμως προορίζεται για αστικές μετακινήσεις μην πάρεις ντήζελ, μείνε σε βενζίνη ή αέριο.
Το Stonic το αγόρασε γνωστός προ τριμήνου και έχει μείνει πολύ ευχαρστημένος. Το χρησιμοποιεί συνεχώς στο Αθήνα-Βόλος, όχι μόνο μέσα στην πόλη.

Μετά την αγορά της Opel από την PSA υποθέτω ότι το Corsa έχει πολλά κοινά στοιχεία με το 208. Εδώ έχει μια ωραία σύγκριση:
Λέει ότι Yaris και Corsa είναι τα καλύτερα στην καθημερινότητα.
Post automatically merged:

Μια καλή πηγή είναι ένα test drive από τις εταιρίες, με λίγα χιλιόμετρα και κάποια έκπτωση. Ειδικά αν έχει γίνει facelift η έκπτωση μπορεί να είναι καλή. Ας πούμε εδώ είδα δύο Corsa με κάτω από 10000 χμλ:
 
Last edited:

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Προς το παρον, κοιταμε για καινουρια αυτοκινητα. Μονο βενζινη! Οταν αναφερομαι στο corsa, εννοω το καινουριο που αναμενεται στους δρομους απο αρζες δεκεμβριου. Το εχουν κανει πραγματικα πανεμπρφο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top