Ανανέωση άβαφων πλαστικών

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Τα αβαφα πλαστικα στο σκουτερ μου εχουν αρχισει να γκριζαρουν ασχημα.
Σχεδον 9 χρονια δεν τα ειχα περασει με κανενα προστατευτικο,οποτε ηρθε η ωρα για φρεσκαρισμα.

Διαβασα ουκο λιγες ιδεες για να επανελθει το χρωμα τους στην αρχικη τους μορφη.
Η λυση του θερμοπιστολου δεν την βρηκα καθολου καλη ιδεα,αν και κανει δουλεια,αλλα πολυμεριζει το πλαστικο και χανει την ελαστικοτητα του. Διαβασα για αλοιφη γυαλισματος φαρνατζηδων,για βαζελινη,για λιπος φαλαινας,μεχρι για λιπος απο κρεοπωλειο....:roflmao:

Εκει που εψαχνα λοιπον επεσα επανω σε αυτο http://special-products.gr/gr/biolic-plastic-protection.php

Kαι σε αυτο http://ydatinoskosmos.com/OWATROL-POLYTROL

Mιας και βρεθηκα σημερα στον Πειραια οπου πωλειται το προιον,πηγα και πηρα ενα μισοκιλο.
Πωλειται μονο σε ενα χρωματοπωλειο στον Πειραια,οπου εχει και ναυτιλιακα ειδη.

Ιδου λοιπον τα αποτελεσματα με μονο ενα περασμα,με ενα σφουγγαρι. Το αφησα 10 λεπτα,και το σκουπισα με βαμβακερο πανι. Δυστηχως δεν τραβηξα φωτο να δειτε πως ηταν πριν,εκτος της βαλιτσας.

kkk.jpg

IMG_20171025_182709.jpg


IMG_20171025_182537.jpg


IMG_20171025_182622.jpg

[DOUBLEPOST=1508949252][/DOUBLEPOST]
IMG_20171025_091744.jpg

http://www.xromata-peiraias.gr/linitop-owatrol
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δεν αφήνει λαδίλες ή κατάλοιπα σε ό,τι έρχεται σε επαφή μ' αυτό;
Γιατί και με WD40 ή κρέμα για δέρματα να τα περάσεις, για λίγο έτσι φαίνονται. :)
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Δεν αφήνει λαδίλες ή κατάλοιπα σε ό,τι έρχεται σε επαφή μ' αυτό;
Δημητρη το περασα γυρω στις 16.30 και πριν μια ωρα βγηκα εξω να δω τι παιζει,και εχει στεγνωσει τελειως. Επιασα την βαλιτσα και δεν ειδα να αφηνει δαχτυλιες η να ειναι λιπαρη.
Δεν κανει τιποτα αυτο Δημητρη. Ειχα προσπαθησει σε καποιο σημειο να δω αν κανει δουλεια .Συν οτι ειναι χημικο και δεν ξερω αν κανει ζημια στα πλαστικα.
κρέμα για δέρματα
Διαβασα και για αυτη,αλλα σκοπος ειναι να το απορροφησει το πλαστικο,οσο μπορει και να μην φευγει με το πρωτο πλυσιμο η βροχη.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
.............καπου διαβασα σημερα για ενα παραπλησιο προιον....
αλλα θελει 2 φορες το χρονο να το περνας....
δεν ειναι και τρομερο
 
  • Like
Reactions: PPG



Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Εγώ χρησιμοποιουσα spray σιλικόνης αλλά εκτός του ότι είναι λιπαρό και μαζεύει σκονη, φεύγει μετά από ένα πλύσιμο ή βροχή.
Έτσι τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ από το φαρμακειο παραφινέλαιο.
Έχει τα ίδια θέματα με την σιλικόνη, αλλά είναι πιο φθηνό και δεν βγαίνει τόσο εύκολα.
Με θερμοπιστολο που δοκίμασα στους καθρεφτες έγιναν χάλια. Ναι μεν αναζωογονηθηκε το πλαστικό, αλλά έκανε κάποια νερά σαν να έριξα λευκό χρώμα.
Τώρα με αυτήν την λύση που προτείνεις με σωζεις γιατί λύνει όλα τα παραπάνω προβλήματα
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Παραφινελαιο ρε φιλε, τι μου θυμισες, γυαλιζα το ταμπλο του αυτοκινητου την δεκαετια του 1980.
 




Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Για μαυρα πλαστικά , πιστόλι θερμού αέρα καλό χέρι και υπομονή

Eιμαι πληρως αντιθετος με αυτο τον τροπο. Ναι μεν κανει δουλεια,οχι ομως τοσο καλη,αλλα πολυμεριζει το πλαστικο,οποτε χανει την ελαστικοτητα του,και αν το κανεις και δευτερη φορα,αντε γεια μετα τα πλαστικα.Γινονται κοκαλο και σπανε με το παραμικρο.
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΘΕΡΜΟΠΙΣΤΟΛΟ!!

Η βαλιτσα ειχε περαστει περσυ μια φορα ευτυχως μονο με θερμοπιστολο,(δεν ηξερα οτι προκαλω ζημια)και μετα απο ελαχιστο χρονο εγινε ετσι.

kkk.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Τα πλαστικά του Corsa b που έχει στους θόλους και στο πλάι τα έκανα με θερμοπίστολο πριν χρόνια... Δεν είχα δει κάτι το άσχημο μετά αλλά χρειάζεται να τα ξαναπεράσεις απο όσο ξέρω κάθε ένα δύο χρόνια. Ο ήλιος είναι εχθρός του μαύρου πλαστικού.
Τώρα αν σε εσένα φίλε δεν δούλεψε και είχες θέμα δεν ξέρω τι να πώ, απλά καταθέτω την εμπειρία μου.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Ξεχασα να πω που το πηρα για οσους τους ενδιαφερει.
http://dimakos-xromata.gr/
H εδω οπου ειναι η αντιπροσωπεια και το στελνουν με κουριερ.
http://www.xromata-peiraias.gr/linitop-owatrol
[DOUBLEPOST=1508969440][/DOUBLEPOST]
Τα πλαστικά του Corsa b που έχει στους θόλους και στο πλάι τα έκανα με θερμοπίστολο πριν χρόνια... Δεν είχα δει κάτι το άσχημο μετά αλλά χρειάζεται να τα ξαναπεράσεις απο όσο ξέρω κάθε ένα δύο χρόνια. Ο ήλιος είναι εχθρός του μαύρου πλαστικού.
Τώρα αν σε εσένα φίλε δεν δούλεψε και είχες θέμα δεν ξέρω τι να πώ, απλά καταθέτω την εμπειρία μου.
Ναι ειναι ενας τροπος και αυτος,αλλα επιβαρυνει τα πλαστικα.Τα χτυπαει τα ξερενει ο ηλιος,βαλε και θερμοπιστολο,εδεσε το γλυκο!
Πχ στο πισω φτερο του σκουτερ,αν το κανω κανα δυο φορες με θερμοπιστολο,και ακουμπησω πουθενα θα σπασει με το παραμικρο,οπως και το πατωμα οπου παταω,δεχεται πιεση.

IMG_20171025_182510.jpg
 
Last edited:

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Μια καλη λυση ειναι σπρευ σιλικονης αλλα καλο σπρευ η rock oil η facom, οχι σε σπρευ σιλικονης απο τα litl η το jumbo 2 φορες το χρονο το μονο κακο μαζευει σκονη και λογικο ειναι τα 2 σπρευ που προανεφερα αντεχουν στο πλυσιμο και στη βροχη και εχουν και ενα φιλμ προστασιας απο τον ηλιο.
Αλλα και στη προταση του γιαννη δεν θα ελεγα οχι μενει να μας πει ο γιαννης ποση διαρκεια γυαλαδας και προστασιας θα εχει!
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Αλλα και στη προταση του γιαννη δεν θα ελεγα οχι μενει να μας πει ο γιαννης ποση διαρκεια γυαλαδας και προστασιας θα εχει!
To Σαββατο θα περασω και τα αλλα μερη οπου δεν εχω περασει ακομα,και καποια σημεια οπου δεν τα περασα σωστα,γιατι επικεντρωθηκα στην βαλιτσα εχθες.Θα αφησω το υλικο παραπανω ωρα και μετα θα το σκουπισω.Ο χρονος θα δειξει.
 



Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
https://www.plastidip-hellas.gr/ .
Υγρο καουτσουκ σε σπρευ.Δοκιμασμενο.
Ναι το γνωριζω το προιον και με ενδιαφερει καποια στιγμη να βαψω τα βαμμενα πλαστικα του σκουτερ,λογω οτι το χρωμα εχει ξεθωριασει.To μπορντω χρωμα εχει χρυσαφισει σε πολλα σημεια.
Δεν ξερω ομως ποσα σπρευ θα χρειαστω. Θελει μονο ενα χερι?
Συμφαιρει οικονομικα να το κανω? Μου ζητησαν 300€ να βαφτει απο την αρχη.

0.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top