Ερώτηση για crossover

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Αγαπημένοι ειδήμονες του diy θα ήθελα τα φώτα σας!.
Πρόσφατα απέκτησα ένα ζεύγος ηχεία diy και ενώ παίζουν πολύ ωραία θέλω να ανεβάσω την στάθμη των Tweeter, απ όσο γνωρίζω στην κατασκευή crossover χρησιμοποιούν αντιστάσεις για να κατεβάσουν την στάθμη των Tweeter, απλά επειδή δεν γνωρίζω πολλά, κοιτώντας το crossover και από τα ελάχιστα που γνωρίζω κατάλαβα ότι η αντίσταση που πρέπει να αλλαχτεί είναι αυτή της φωτογραφίας με μια 5watt και φαντάζομαι 10Ω.
Βασικά η ερώτηση μου είναι αν μπορεί κάποιος εμπειρικά να επιβεβαιώσει ότι αυτή είναι η σωστή αντίσταση?
Post automatically merged:

 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Όταν η ευαισθησία των μεγαφώνων ταιριάζει, δεν είναι απαραίτητη η χρήση αντίστασης για να μειωθεί η στάθμη στις υψηλές συχνότητες.
Στην περίπτωση σου τώρα, η αντίσταση βρίσκεται μεταξύ ενός πυκνωτή και ενός πηνίου, σχηματίζοντας ένα φίλτρο Notch προφανώς, οπότε δεν είναι αυτή που ψάχνεις.

Δώσε περισσότερα στοιχεία για τα μεγάφωνα και ένα σχηματικό του crossover. Αν και σαν υλικά είναι καλού επιπέδου, η συναρμολόγηση και το στήσιμο του crossover σου δεν είναι αυτό που θα έπρεπε.
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Η μελέτη του crossover σύμφωνα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη έχει γίνει από τον Μανώλη τζωρτζακη από diyaudio.gr, τα μεγάφωνα είναι peerless hds 850490 και Tweeter seas 25tac/d
Σχηματικο θα φτιάξω όταν βρω χρόνο και το ξανανοίξω!.
Post automatically merged:

Παρατηρώ ότι τα μεγάφωνα έχουν την ίδια ευαισθησία (91db) οπότε υπάρχει καλή περίπτωση να μην υπάρχει αντίσταση μείωσης για τα Tweeter
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Γενικά το <<δέσιμο>> μονάδας 8 ιντσών με tweeter έχει τα θεματάκια του.
Η ευαισθησία του woofer μπορεί να αναφέρεται στα 90-91 db, αλλά όταν τοποθετηθεί σε καμπίνα πρέπει να <<κουρευτεί>> από το κροσόβερ, προκειμένου να έχει ομοιόμορφη στάθμη και κάτω από το <<σκαλοπάτι>> της μπάφλας.
Γύρω στα 87-88 db θα είναι πλέον, αν είναι καλά υπολογισμένο.
Από εκεί και πέρα αυτό που εσύ ονομάζεις <<στάθμη tweeter>> μπορεί κάλλιστα να αφορά συχνότητες 3-6 KHz, εκεί δηλαδή που εμπλέκεται το ανέβασμα από το υψιπερατό κροσόβερ και να έρθει με μια απλή αλλαγή του πυκνωτή ή του πηνίου του κλάδου του.
Αρκεί βέβαια να υπάρχει και ανάλογη αντοχή του μεγαφώνου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Μια "αίσθηση" περισσότερων πριμων θα πάρεις με φρέσκους καλύτερους πυκνωτές σε σχέση με αυτούς που βλέπω.

Όπως και με μικρά by pass, που δεν είναι πολύ υπέρ, αλλά έχουν σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα στα αυτιά.

Τζωρτζακης εγγύηση, το κρος είναι σωστό.

Δες τα υλικά. Υπάρχουν πολύ καλύτεροι πυκνωτές σε λογικά κοστολογια, οικονομικοί, δε χρειάζεται να ξεπαραδιαστεις.
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Η αλήθεια είναι ότι πίστευα ότι θα κάνω δουλειά αλλάζοντας την αντίσταση που νόμιζα ότι κάνει την ζημιά, από την στιγμή που δεν είναι αυτή μια βόλτα από τον τζωρτζακη και θα βρεθεί η λύση!. Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για την βοήθεια!
Post automatically merged:

Δες τα υλικά. Υπάρχουν πολύ καλύτεροι πυκνωτές σε λογικά κοστολογια, οικονομικοί, δε χρειάζεται να ξεπαραδιαστεις.
Μονό αν είναι εύκολο πείτε μου καμιά μάρκα/μοντέλο σε λογικές τιμές για να ψάξω!
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ημίμετρα η αλλαγή υλικών. Ελάχιστες οι διαφορές και συνεχώς το χέρι στην τσέπη.
Μόνο αν ξέρεις με βεβαιότητα την απόκριση του ηχείου σου μπορείς να προχωρήσεις. Σε πρώτη φάση σχηματικό του κυκλώματος διαχωρισμού οπωσδήποτε.

Για να σε καθησυχάσω λίγο, θα σου πω πως έναν παρόμοιο συνδυασμό μεγαφώνων φοράει το Genelec 8050. Το ίδιο woofer, με μεταλλικό Seas για tweeter αλλά νεότερο. Η συχνότητα διαχωρισμού εδώ είναι στους 1000 Hz, αλλά μιλάμε για ενεργό κρος με μεγάλη κλίση και ανάλογης ισχύος ενισχυτές για να ακούγεται όπως πρέπει σε κοντινή απόσταση.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Παίζει και ένα άλλο σενάριο, ιδίως αν το ηχείο είχε να χρησιμοποιηθεί καιρό...
Το πηνίο των tweeters είναι βουτηγμένο μέσα σε υγρό. Αυτό έχει την τάση να πείζει μετά από καιρό απραξίας και να φρενάρει την διαδρομή του μεγαφώνου.
Σε αυτή την περίπτωση δεν μιλάμε απλά για μειωμένη στάθμη αλλά για έλλειψη υψηλών συχνοτήτων, σε σημείο να πλησιάζεις το αυτί σου στην μονάδα και να ακούς έναν ψίθυρο μόνο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εάν δε μετρηθεί άκρη δε θα βγει....
Αλλά τρία σενάρια....κάποιες δεν είναι βατικες και παίζει να τσουτσουριστικαν... ανάποδη πολικότητα τουιτερ... αρέσει να ακούει ο ιδιοκτήτης με eq "joker"μια που είναι και στην επικαιρότητα και απλά δεν έχει τίποτε το ηχειο...
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Ναι, θα περάσω κάποια στιγμή από τον κατασκευαστή να το δούμε παρέα και να το φέρουμε στα γούστα μου. Παίζει φοβερά δεν το συζητάω, αλλά σε σχέση με τα as Athena που έκανα σύγκριση ενώ έχει άπειρα περισσότερο και πιο στακατο μπάσο, πιο όμορφες μεσαίες, τα πρίμα του ήταν υποτονικα, αλλά όχι αδιάφορα, απλά ήθελα ένα κλικ πάνω σε ένταση. Έλεγα μήπως το έκανα μόνος, μιας και μένω επαρχία είναι λίγο μανούρα να μεταφέρω τα ηχεία Αθήνα μιας και όταν κατεβαίνω Αθήνα κατεβαίνω με την οικογένεια!
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Παίζει και ένα άλλο σενάριο, ιδίως αν το ηχείο είχε να χρησιμοποιηθεί καιρό...
Το πηνίο των tweeters είναι βουτηγμένο μέσα σε υγρό. Αυτό έχει την τάση να πείζει μετά από καιρό απραξίας και να φρενάρει την διαδρομή του μεγαφώνου.
Σε αυτή την περίπτωση δεν μιλάμε απλά για μειωμένη στάθμη αλλά για έλλειψη υψηλών συχνοτήτων, σε σημείο να πλησιάζεις το αυτί σου στην μονάδα και να ακούς έναν ψίθυρο μόνο.
Αν θυμάμαι καλά, το seas 25tac/d δεν χρησιμοποιεί υγρό
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Αν θυμάμαι καλά, το seas 25tac/d δεν χρησιμοποιεί υγρό
Σωστά, απ όσο γνωρίζω και εγώ είναι άνευ ferrofluid.
Στηριζόμενος πάντως σε ότι διαβάζω στο site του ανθρώπου, πάντα βάζει μια αντίσταση με κυμενομενη επιτρεπτή τιμή για να μπορεί να ταιριάξει στον χώρο και στα αυτιά του καθενός. Όταν ευκαιρήσω θα επισκεφτώ τον mtz για να μου λύσει τις απορίες, θα ενημερώσω και το νήμα.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
αν το εχει φτιαξει ο τζωρτζακης το μονο που θα πετυχεις πειραζοντας το θα ειναι να το χαλασεις.
μονο ο ιδιος μπορει να σου πει πως θα σηκωσεις λιγο το tweeter , γενικα ναι αφηνει μια μικρη καβατζα +/-1dB στο tweeter με μια αντιστασουλα που την βραχυκυκλωνει για δωσει αυτο το 1 dB.
 


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλησπέρα σε όλους!!! Θα ήθελα οποίος νομίζει και μπορεί να με βοήθεισει σχετικά με αυτά τα μεγάφωνα . Χωρίς να φτιαχτούν κρός ,θα ήθελα να κάνω τα γουφερ να ανταποκρίνονται σαν μιντρεϊντζ, δεν με ενδιαφέρει το μπάσο δεν κατεβαίνει και πολύ χαμηλα,έχω το σαμπ, αλλά επιδει είχουν εβαισθησια και είναι και 4 ομ . Στο σύνολό τον ήχων που ακούω είναι πολύ πρημάτος από αυτό το ηχείο μόνο εναν πικνωτη έχει στο Τουίτερ 3.3 .
Post automatically merged:

Καλησπέρα σε όλους!!! Θα ήθελα οποίος νομίζει και μπορεί να με βοήθεισει σχετικά με αυτά τα μεγάφωνα . Χωρίς να φτιαχτούν κρός ,θα ήθελα να κάνω τα γουφερ να ανταποκρίνονται σαν μιντρεϊντζ, δεν με ενδιαφέρει το μπάσο δεν κατεβαίνει και πολύ χαμηλα,έχω το σαμπ, αλλά επιδει είχουν εβαισθησια και είναι και 4 ομ . Στο σύνολό τον ήχων που ακούω είναι πολύ πρημάτος από αυτό το ηχείο μόνο εναν πικνωτη έχει στο Τουίτερ 3.3 .
Την ποιο καλούλα διάφορα την είδα όταν τα έβαλα σε σειρά και τα σηνδεσα με τον Ενησχητη στο center είναι 7χ95 δεν ξέρω αν ομος είναι και το σοστοτερο έρχεται εκει περίπου που θέλω ακουστικά ,αλλά είναι είναι σωστό ως προς την σύνδεση στον Ενησχητη,οπότε σκέφτηκα αν βάλω μια αντησταση 4ομ στο κάθε γουφερ ?? Και κάποιον πυκνωτή εεε? Βοηθήστε βρε παιδιά!!✌
 

Attachments

Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλησπέρα σε όλους!!! Θα ήθελα οποίος νομίζει και μπορεί να με βοήθεισει σχετικά με αυτά τα μεγάφωνα . Χωρίς να φτιαχτούν κρός ,θα ήθελα να κάνω τα γουφερ να ανταποκρίνονται σαν μιντρεϊντζ, δεν με ενδιαφέρει το μπάσο δεν κατεβαίνει και πολύ χαμηλα,έχω το σαμπ, αλλά επιδει είχουν εβαισθησια και είναι και 4 ομ . Στο σύνολό τον ήχων που ακούω είναι πολύ πρημάτος από αυτό το ηχείο μόνο εναν πικνωτη έχει στο Τουίτερ 3.3 .
Post automatically merged:


Την ποιο καλούλα διάφορα την είδα όταν τα έβαλα σε σειρά και τα σηνδεσα με τον Ενησχητη στο center είναι 7χ95 δεν ξέρω αν ομος είναι και το σοστοτερο έρχεται εκει περίπου που θέλω ακουστικά ,αλλά είναι είναι σωστό ως προς την σύνδεση στον Ενησχητη,οπότε σκέφτηκα αν βάλω μια αντησταση 4ομ στο κάθε γουφερ ?? Και κάποιον πυκνωτή εεε? Βοηθήστε βρε παιδιά!!✌
Πρώτων δεν υπάρχουν στοιχεία για τα μεγάφωνα αυτά και δεύτερον είναι αδύνατον να μαντέψει κάποιος πως μπορεί να συμπεριφερθεί κάτι άγνωστο.
Ρωτάς τι κροσόβερ να χρησιμοποιήσεις αλλά χωρίς κροσόβερ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με δυο λόγια δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτάς.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Πρώτων δεν υπάρχουν στοιχεία για τα μεγάφωνα αυτά και δεύτερον είναι αδύνατον να μαντέψει κάποιος πως μπορεί να συμπεριφερθεί κάτι άγνωστο.
Ρωτάς τι κροσόβερ να χρησιμοποιήσεις αλλά χωρίς κροσόβερ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Με δυο λόγια δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό που ρωτάς.
Κατάλαβα δεν υπάρχουν ημίμετρα.
 

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Έπειτα από επικοινωνία με τζωρτζακη το ηχείο με τις συμβουλές του ήρθε ακριβώς στα μέτρα μου, όντως υπήρχε μια αντίσταση μεταβλητής τιμής για το καλιμπραρισμα του Tweeter στα γούστα του κατόχου, οπότε δοκιμάστηκαν εκεί διάφορες τιμές και βρέθηκε ακριβώς αυτό που ήθελα
Ευχαριστώ όποιον είχε την διάθεση και τον χρόνο να απαντήσει
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλησπέρα σε όλους!!! Έχω φτιάξει κάποια ηχεία δύο δρόμων ,οκταωμα είναι μια χαρά με τα κρος τους και ή μονάδες τους τεριαζουν σε 98 db .Και είμαι ευχαριστημένος από αυτό που ακούω.
Έχω φτιάξει και κάποια άλλα που είναι τετράωμα αλλά έχουν υψηλή ευαισθησία 96db χωρίς κρος ,μόνο πυκνωτή στο σούπερ Τουίτερ. Είναι τα 8ωμα 200watt και τα 4ωμα 240watt.
Θέλω να τα τοποθετισω στης τέσσερις γωνίες του σαλονιού που είναι 74τετραγωνικα. Και θα ήθελα να μου πείτε τη μπορώ να κάνω για να φέρω τα τετράωμα σε μια ησοροπια με τα 8ωμα γιατί τα τετράωμα είναι πολύ δηνατα σε φωνές,από μπάσα μια χαρά είμαι με το σαμπ που έφτιαξα οποίος νομίζει μια βοήθεια ή και δύο βοήθειες.....
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top