Καλώδια και θύματα

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν υπήρξε ποτέ απουσία αυτόνομου ή αυτόνομων υποβαθύφωνων
Η έννοια του αυτόνομου επεκτείνεται και για μονάδες εγκατεστημένες σε διαφορετικούς τόπους από εκείνους όπου θα βρίσκονταν τα main ηχεία...
Πάντως, όσο εσείς μετράτε τα γαφ-γούφερ σας, άλλοι εκστασιαζόμαστε και με 2ιντσα μονόδρομα πλήρους φάσματος! 😁

Προσοχή μην είναι κάποιες αποκρίσεις αυτό που θα λέγαμε...πλήρους χάσματος. :roflmao:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πάντως, όσο εσείς μετράτε τα γαφ-γούφερ σας, άλλοι εκστασιαζόμαστε και με 2ιντσα μονόδρομα πλήρους φάσματος!
Προσοχή μην είναι κάποιες αποκρίσεις αυτό που θα λέγαμε...πλήρους χάσματος.
Μάλιστα όλα τα είχε η μαργιορή ο φερετζές της έλειπε. Έχουμε και το HiEnd των ακουστικών, τώρα. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μάλιστα όλα τα είχε η μαργιορή ο φερετζές της έλειπε. Έχουμε και το HiEnd των ακουστικών, τώρα. :D
Ξέρεις,τα ακουστικά - κυρίως τα μαγνητοστατικά με τα ομαλά χαρακτηριστικά στην εμπέδησή τους ως φορτίων - μπορούν να οδηγηθούν πολύ καλύτερα και με περίσσεια σε δυναμικό εύρος από μονοτελικές τρίοδες σε σύγκριση με τα περισσότερα κανονικά ηχεία - εννοείται με την κατάλληλη προσαρμογή αντιστάσεων στην έξοδο ηχείων από τους τελικούς για περιορισμό βόμβων και φυσικά την προστασία του σταδίου ισχύος.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ξέρεις,τα ακουστικά - κυρίως τα μαγνητοστατικά με τα ομαλά χαρακτηριστικά στην εμπέδησή τους ως φορτίων - μπορούν να οδηγηθούν πολύ καλύτερα και με περίσσεια σε δυναμικό εύρος από μονοτελικές τρίοδες σε σύγκριση με τα περισσότερα κανονικά ηχεία - εννοείται με την κατάλληλη προσαρμογή αντιστάσεων στην έξοδο ηχείων από τους τελικούς για περιορισμό βόμβων και φυσικά την προστασία του σταδίου ισχύος.
Πριτς! Να πληρώσω δηλ. για τη μειωμένη παραμόρφωση των μαγνητοστατικών και να την ξαναμπάσω στο σπίτι μου με τις λάμπες! Ποτές!*** :laugh:

***Σχεδόν δηλ. γιατί ο X-Can V3 υβριδικός είναι! Κι έχω και απόθεμα 6922!
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ξέρεις,τα ακουστικά - κυρίως τα μαγνητοστατικά με τα ομαλά χαρακτηριστικά στην εμπέδησή τους ως φορτίων - μπορούν να οδηγηθούν πολύ καλύτερα και με περίσσεια σε δυναμικό εύρος από μονοτελικές τρίοδες σε σύγκριση με τα περισσότερα κανονικά ηχεία - εννοείται με την κατάλληλη προσαρμογή αντιστάσεων στην έξοδο ηχείων από τους τελικούς για περιορισμό βόμβων και φυσικά την προστασία του σταδίου ισχύος.
Ειρωνευόμαστε πάλι ; :D Τώρα θα σου πω εγω χα χα.

Ξέρε και εσυ ότι η ειρωνεία, εαν και έχει χρησιμοποιηθεί σε ατομικό και μόνο επίπεδο και σαν άμυνα, απο τους αγαπημένους σου μεταμοντέρνους συγγραφείς πεζογράφους fiction χαρακτήρων και κόσμων θεωρείται "ανάθεμα" στους κύκλους τους και κατάντια της Αμερικάνικης κουλτούρας και καυτηριάζεται η χρήση της.

Επίσης στους ίδιους κύκλους, η έννοια της αλήθειας αλλά και η συνεχής κήρυξή της ως τέτοια, αποτελεί εξουσιαστική παρέμβαση πάνω στο άτομο, πέρα απο το ότι δεν αποτελεί έννοια ενταγμένη στην "αντικειμενικότητα" όπως αυτή νοείται και εννοείται απο τον πολυ κόσμο. Ο δικός σου, όπως και εγω, πιο κοντά είναι στην έννοια της όπως αυτή σωστά περιγράφεται στο " 'Ετσι είναι εαν έτσι νομίζετε¨ του Πιραντέλλο.

Επίσης κάτι φαινόμενα σολιψισμού που έχω παρτηρήσει να επικροτούνται κατά καιρούς. Τι να το κάνεις όμως όταν ο άλλος δεν θέλει να αποκαλυφθεί ο ίδιος, στους ανθρώπους γύρω του.

Εν ολιγοίς , εγω που κριτικάρω τον μεταμοντερνισμό πιο κοντά είμαι σε αυτόν σε όλα τα παραπάνω ή κάποιοι έχουν παρεξηγήσει και τα καλά που προσέφερε αυτός. ;):D
Πριτς! Να πληρώσω δηλ. για τη μειωμένη παραμόρφωση των μαγνητοστατικών και να την ξαναμπάσω στο σπίτι μου με τις λάμπες! Ποτές!* :laugh:

*Σχεδόν δηλ. γιατί ο X-Can V3 υβριδικός είναι! Κι έχω και απόθεμα 6922!
Σωστός μέσα στα λάθη σου χα χα Με ειρωνεύεται βρε συ ο Bhutia ο φίλος μου χα χα, μην δίνεις σημασία. εκτός εαν σιγοντάρεις , πράγμα που δεν το χρειάζεται (αλλά ούτε και εγω που ξέρω πολυ καλά τι μου γίνεται ;), οπότε δεν κλονιζομαι.).

Συμπερασματικά μην κουράζεσαι τζάμπα. :D Take a break from being you, for a change. A new whole world will probably reveal itself in front of you. :D Unlikely in your case but nevertheless give it a go, you never know. :D
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ειρωνευόμαστε πάλι ; :D Τώρα θα σου πω εγω χα χα.

Ξέρε και εσυ ότι η ειρωνεία, εαν και έχει χρησιμοποιηθεί σε ατομικό και μόνο επίπεδο και σαν άμυνα, απο τους αγαπημένους σου μεταμοντέρνους συγγραφείς πεζογράφους fiction χαρακτήρων και κόσμων θεωρείται "ανάθεμα" στους κύκλους τους και κατάντια της Αμερικάνικης κουλτούρας και καυτηριάζεται η χρήση της.

Επίσης στους ίδιους κύκλους, η έννοια της αλήθειας αλλά και η συνεχής κήρυξή της ως τέτοια, αποτελεί εξουσιαστική παρέμβαση πάνω στο άτομο, πέρα απο το ότι δεν αποτελεί έννοια ενταγμένη στην "αντικειμενικότητα" όπως αυτή νοείται και εννοείται απο τον πολυ κόσμο. Ο δικός σου, όπως και εγω, πιο κοντά είναι στην έννοια της όπως αυτή σωστά περιγράφεται στο " 'Ετσι είναι εαν έτσι νομίζετε¨ του Πιραντέλλο.

Επίσης κάτι φαινόμενα σολιψισμού που έχω παρτηρήσει να επικροτούνται κατά καιρούς. Τι να το κάνεις όμως όταν ο άλλος δεν θέλει να αποκαλυφθεί ο ίδιος, στους ανθρώπους γύρω του.

Εν ολιγοίς , εγω που κριτικάρω τον μεταμοντερνισμό πιο κοντά είμαι σε αυτόν σε όλα τα παραπάνω ή κάποιοι έχουν παρεξηγήσει και τα καλά που προσέφερε αυτός. ;):D

Σωστός μέσα στα λάθη σου χα χα Με ειρωνεύεται βρε συ ο Bhutia ο φίλος μου χα χα, μην δίνεις σημασία. εκτός εαν σιγοντάρεις , πράγμα που δεν το χρειάζεται (αλλά ούτε και εγω που ξέρω πολυ καλά τι μου γίνεται ;), οπότε δεν κλονιζομαι.).

Συμπερασματικά μην κουράζεσαι τζάμπα. :D Take a break from being you, for a change. A new whole world will probably reveal itself in front of you. :D
Εγώ δεν κατάλαβα ειρωνεία από τον @Buthia. Μπορεί βέβαια και να διάβασα βιαστικά.
Ουδόλως σιγοντάρησα (εδώ 😁 )
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εγώ δεν κατάλαβα ειρωνεία από τον @Buthia. Μπορεί βέβαια και να διάβασα βιαστικά.
Ουδόλως σιγοντάρησα (εδώ 😁 )
Εαν δεν ειρωνεύτηκε , τότε κάνει λάθος. Και λάθη ο Bhutia δεν κάνει σε τέτοια θέματα (αλλού ίσως ναι χα χα).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ειρωνευόμαστε πάλι ; :D Τώρα θα σου πω εγω χα χα.

Ξέρε και εσυ ότι η ειρωνεία, εαν και έχει χρησιμοποιηθεί σε ατομικό και μόνο επίπεδο και σαν άμυνα, απο τους αγαπημένους σου μεταμοντέρνους συγγραφείς πεζογράφους fiction χαρακτήρων και κόσμων θεωρείται "ανάθεμα" στους κύκλους τους και κατάντια της Αμερικάνικης κουλτούρας και καυτηριάζεται η χρήση της.

Επίσης στους ίδιους κύκλους, η έννοια της αλήθειας αλλά και η συνεχής κήρυξή της ως τέτοια, αποτελεί εξουσιαστική παρέμβαση πάνω στο άτομο, πέρα απο το ότι δεν αποτελεί έννοια ενταγμένη στην "αντικειμενικότητα" όπως αυτή νοείται και εννοείται απο τον πολυ κόσμο. Ο δικός σου, όπως και εγω, πιο κοντά είναι στην έννοια της όπως αυτή σωστά περιγράφεται στο " 'Ετσι είναι εαν έτσι νομίζετε¨ του Πιραντέλλο.

Επίσης κάτι φαινόμενα σολιψισμού που έχω παρτηρήσει να επικροτούνται κατά καιρούς. Τι να το κάνεις όμως όταν ο άλλος δεν θέλει να αποκαλυφθεί ο ίδιος, στους ανθρώπους γύρω του.

Εν ολιγοίς , εγω που κριτικάρω τον μεταμοντερνισμό πιο κοντά είμαι σε αυτόν σε όλα τα παραπάνω ή κάποιοι έχουν παρεξηγήσει και τα καλά που προσέφερε αυτός. ;):D

Σωστός μέσα στα λάθη σου χα χα Με ειρωνεύεται βρε συ ο Bhutia ο φίλος μου χα χα, μην δίνεις σημασία. εκτός εαν σιγοντάρεις , πράγμα που δεν το χρειάζεται (αλλά ούτε και εγω που ξέρω πολυ καλά τι μου γίνεται ;), οπότε δεν κλονιζομαι.).

Συμπερασματικά μην κουράζεσαι τζάμπα. :D Take a break from being you, for a change. A new whole world will probably reveal itself in front of you. :D

Γνωρίζω ότι η υπέρμετρη χρήση σαρκασμού - και όχι ειρωνείας στην οποία σπανίως θα κατέφευγα - δεν συμβάλλει στην πνευματική εξέλιξη του ατόμου.Το να μη χρησιμοποιούσα καθόλου όμως θα ήταν ανειλικρινής ενέργεια ως προς το δικό μου χαρακτήρα.
Πριτς! Να πληρώσω δηλ. για τη μειωμένη παραμόρφωση των μαγνητοστατικών και να την ξαναμπάσω στο σπίτι μου με τις λάμπες! Ποτές!*** :laugh:

***Σχεδόν δηλ. γιατί ο X-Can V3 υβριδικός είναι! Κι έχω και απόθεμα 6922!
Υπό την προϋπόθεση να έχει γίνει ορθά η προσαρμογή αντιστάσεων μεταξύ εξόδου τελικού και μαγνητοστατικής μεμβράνης ,στα επίπεδα ισχύος τάξης εκατοντάδων milliWatt που θ'απαιτούνται υπό τυπικές συνθήκες οδήγησης,τα ποσοστά αρμονικής παραμόρφωσης θα είναι αρκετά χαμηλά...Για τη δε ενδοδιαμόρφωση μας έχει ήδη εξηγηθεί πόσο χαμηλή θα την είχαν οι τριοδικές μονοτελικές τοπολογίες. :sneaky:

Εντάξει,δεν θα πας να οδηγήσεις τίποτα αναίσθητα HIFIMAN...
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Γνωρίζω ότι η υπέρμετρη χρήση σαρκασμού - και όχι ειρωνείας - δεν συμβάλλει στην πνευαματική εξέλιξη του ατόμου.
Ναι αρκεί να το γνωρίζεις, αυτό ήθελα να επιστήσω την προσοχή σου. Επίσης είπα σαν άμυνα σε ανάλογες συμπεριφορές άλλων επίσης αποδεκτό. Αρκεί να γνωρίζουμε τι κάνουμε. Η επικρότηση βέβαια όταν το κάνουν άλλοι δεν είναι τόσο αποδεκτή (καθώς εκείνη την στιγμή δεν δικαιολογείται θέμα ατομικής άμυνας και πάει πλέον σε συλλογικό επίπεδο, φλετράροντας με άλλες πρακτικές και φιλοσοφίες ;) που νομίζω λογικά αντιτίθεσαι, όπως κάθε πραγματικά λογικός άνθρωπος, τουλάχιστον επι της αρχής ).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ναι αρκεί να το γνωρίζεις, αυτό ήθελα να επιστήσω την προσοχή σου. Επίσης είπα σαν άμυνα σε ανάλογες συμπεριφορές άλλων επίσης αποδεκτό. Αρκεί να γνωρίζουμε τι κάνουμε. Η επικρότηση βέβαια όταν το κάνουν άλλοι δεν είναι τόσο αποδεκτή (καθώς εκείνη την στιγμή δεν δικαιολογείται θέμα ατομικής άμυνας και πάει πλέον σε συλλογικό επίπεδο, φλετράροντας με άλλες πρακτικές και φιλοσοφίες ;) που νομίζω λογικά αντιτίθεσαι, όπως κάθε πραγματικά λογικός άνθρωπος, τουλάχιστον επι της αρχής ).
Η ειρωνική στάση απέναντι σε άλλα άτομα είναι ακριβώς το αντίθετο - και πλέον ακατάλληλο - από τη στάση ενσυναίσθησης που αξίζει να έχουμε...Για συγκεκριμένες καταστάσεις μπορεί ν'αποτελεί και τη μόνη αμυντική τακτική.
Αρκεί να μη γινόταν σύγχυση ανάμεσα σε άτομα κι ευρύτερες καταστάσεις.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Η έννοια του αυτόνομου επεκτείνεται και για μονάδες εγκατεστημένες σε διαφορετικούς τόπους από εκείνους όπου θα βρίσκονταν τα main ηχεία..
Τι να τα κάνω σε άλλους χώρους τα αυτόνομα υποβαθύφωνα ?
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Η ειρωνική στάση απέναντι σε άλλα άτομα είναι ακριβώς το αντίθετο - και πλέον ακατάλληλο - από τη στάση ενσυναίσθησης που αξίζει να έχουμε...Για συγκεκριμένες καταστάσεις μπορεί ν'αποτελεί και τη μόνη αμυντική τακτική.
Αρκεί να μη γινόταν σύγχυση ανάμεσα σε άτομα κι ευρύτερες καταστάσεις.
Ε, ναι αυτό σου λέω και εγω (όχι ακριβώς) αλλά φιλοσοφικά λίγο χα χα. Το θέμα είναι ότι η ενσυναίσθηση δεν διασφαλίζει την ύπαρξη γεγονότων πέρα απο το μυαλό μας και πως τα αντιλαμβανόμαστε .... αλλο μόνο η αποκάλυψη του άλλου ανθρώπου πρός εμάς ... και μετά αυτή (η ενσυναίσθηση) ή/και η εγκεφαλικότητα και λογική (που δεν πρεπει να εγκαταλειφοθούν ή απο- συσχτετιστούν με αυτήν) ..... αναλάμβάνει δράση ... και για αυτό σου μίλησα για σολιψισμό.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Να μπορείς να τα μετακινείς, φαντάζομαι.
Για μετάδοση υποηχητικών συχνοτήτων θα μας έκαναν και σε γειτονικούς χώρους σε σχέση με τον κύριο όπου θα διεξαγόταν η ακρόαση. :wink:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
ενσυναίσθηση
Οφείλουμε να παραδεχτούμε πάντως πως ασχέτως διαφωνιών που ''είναι μέσα στη ζωή'' όπως λέει κι ο λαός 8-) ο μεσσιέ Β έχει δείξει και δείχνει plenty από δαύτη.. :thumbsup:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Για μετάδοση υποηχητικών συχνοτήτων θα μας έκαναν και σε γειτονικούς χώρους σε σχέση με τον κύριο όπου θα διεξαγόταν η ακρόαση. :wink:
Δεν μου επιτρέπεται να κάνω πλάκα στο συγκεκριμένο σημειο ;) , αλλιώς θα είχαμε πεθάνει στο γέλιο. Μου στερήσαν το οξυγόνο μου Bhutia , καταλαβαίνεις ; χα χα.

Άλλο ένα κοινό το χιούμορ που έχω με τους συγγραφείς σου αλλά και την ένθερμη υποστήριξη για χαρακτήρες της "υποκουλτούρας". Είναι στο DNA της γενιάς, με αυτά μεγαλώσαμε, αλλά έχω γεράσει κιόλας. Τα ξαναζώ βέβαια με την συμμετοχή μου στο σάιτ, και το ευχαριστιέμαι. ;):D Εγω κάνω ψυχοθεραπεία ως γνωστόν και παραδεχθέν με τη συμμετοχή μου. Εσυ γράψεις κανένα βιβλίο με τους χαρακτήρες μας ? χα χα Θα έπρεπε. χα χα.

Θα τα δαιβάσει ο Κανακιανι το βράδυ και θα πεί πάλι " Τι συζητάμε βρε παιδιά ;" :D 😍
 
Last edited:


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Μάλλον εμένα πειράζει πάλι, αλλά εαν το εννοεί .... θα γελάσουμε εαν μας κάνει τη χάρη να indulge τον κο Μάρκου με κάποιο απαντητικό του σχόλιο. :D
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Για να κάνουμε λίγο διάλειμμα μετά από ποστς σεμιναρίων.
Δοκιμάστε το με ψητό ψάρι στα κάρβουνα. Όχι πολύ παγωμένο σαν κανονικό λευκό και τουλάχιστον μετά από μισή ώρα από όταν ανοιχθεί. Βέβαια έχει ενδιαφέρον να δοκιμάσεις από την αρχή για να δεις την εξέλιξη που έχει στο μισάωρο..
Τιιι λέτε καλέ μου κύριε. Θα αλλάξει γεύση το κρασί; ( στρώνει ένα καλώδιο ; )
Τιιιιι ;;; Δεν είναι όλα τα κρασιά ίδια…
Μα τι λέτε. Έχουν διαφορά τα σταφύλια , τα κτήματα, τα κλίματα και φυσικά οι άνθρωποι που τα διαχειρίζονται;;;;
Όλα είναι δέντρα, όλα κρασιά, όλα μανιτάρια, όλα καλώδια!!
😎😎😎😎
 

Attachments



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top