Περι "σπασμένων" καρτών (όχι όπως νομίζετε)!!!

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Επειδή έχω ένα ξύπνιο στη δουλειά, από αυτούς που τα ξέρουν όλα, και μου κοκορεύεται ότι είναι ο ξύπνιος, που έχει σπασμένη Nova και εγώ είμαι ο ηλίθιος, που πληρώνω και δεν υπάρχει, με τον τρόπο που το κάνει, καμία περίπτωση να τον τσιμπήσουν, θα ήθελα να μάθω αν, επειδή είναι ψηφιακό το σήμα, μπορεί η Nova να εντοπίσει, ποιοι είναι παράνομοι και ποιοί όχι. Έχω την υποψία ότι, όταν ανοίγει ο αποκωδικοποιητής, γίνεται κάποιο registration συνδρομητή. Αλλά επειδή δεν ξέρω πολλά, θα ήθελα να μου πείτε, έτσι για να του το τρίψω στη μούρη, γιατί πολλούς έξυπνους έχει γεμίσει το Δημόσιο:109::109:
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Περι "σπασμένων" καρών (όχι όπως νομίζετε)!!!

Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το τεχνικό κομμάτι που ρωτάς, αλλά θεωρώ ότι η τελευταία σου φράση δεν είναι κατανοητή.
Δηλαδή εννοείς ότι γνωρίζεις και άλλους στο Δημόσιο που κοκορεύονται ή μόνο από αυτό τον εργασιακό χώρο υπάρχουν άτομα που "κοκορεύονται";
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Απάντηση: Περι "σπασμένων" καρών (όχι όπως νομίζετε)!!!

Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το τεχνικό κομμάτι που ρωτάς, αλλά θεωρώ ότι η τελευταία σου φράση δεν είναι κατανοητή.
Δηλαδή εννοείς ότι γνωρίζεις και άλλους στο Δημόσιο που κοκορεύονται ή μόνο από αυτό τον εργασιακό χώρο υπάρχουν άτομα που "κοκορεύονται";
Ξέρουν αυτοί. Δεν αναφέρομαι σε όλους...
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Περι "σπασμένων" καρών (όχι όπως νομίζετε)!!!

ετσι απλά Δημήτρη, σπάσιμο για NOVA δεν υπάρχει μεσω κάποιας κάρτας καθότι είναι πολύ δυνατή η κωδικοποίηση και "δεμένη" με τον δέκτη της NOVA τωρα τελευταία.
Κάποιες αλφα, βητα, "γαμμα" κάρτες δεν παίζουν...

Υπάρχει όμως Card sharing μέσω internet, με αποτέλεσμα όμως κάποιοι επιτήδειοι να οδηγούνται υπό τη "σκέπη" των φυλακών, "στενή" το λέγανε παλαιότερα... :109:

Εαν διαβάσεις αυτο το thread, λέει πολλά...

"Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό. "

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=61968
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Re: Περι "σπασμένων" καρών (όχι όπως νομίζετε)!!!

Επειδή έχω ένα ξύπνιο στη δουλειά, από αυτούς που τα ξέρουν όλα, και μου κοκορεύεται ότι είναι ο ξύπνιος, που έχει σπασμένη Nova και εγώ είμαι ο ηλίθιος, που πληρώνω και δεν υπάρχει, με τον τρόπο που το κάνει, καμία περίπτωση να τον τσιμπήσουν, θα ήθελα να μάθω αν, επειδή είναι ψηφιακό το σήμα, μπορεί η Nova να εντοπίσει, ποιοι είναι παράνομοι και ποιοί όχι. Έχω την υποψία ότι, όταν ανοίγει ο αποκωδικοποιητής, γίνεται κάποιο registration συνδρομητή. Αλλά επειδή δεν ξέρω πολλά, θα ήθελα να μου πείτε, έτσι για να του το τρίψω στη μούρη, γιατί πολλούς έξυπνους έχει γεμίσει το Δημόσιο:109::109:
Μάλλον θα μιλάει για sharing μέσω Internet. Αν ναί, απλά πες του ότι στον server που συνδέεται για να πάρει κλειδιά είναι κατεγραμμένος. Είναι θέμα χρόνου να τσιμπίσουν τους τύπους που προσφέρουν αυτή την υπηρεσία, όπως έγινε στην Αίγινα και στη Κύπρο πρόσφατα.
 

Μηνύματα
1.588
Reaction score
334
Απάντηση: Περι "σπασμένων" καρών (όχι όπως νομίζετε)!!!

Η θέαση συνδρομητικών υπηρεσιών με σπασμένες κάρτες και μοίρασμα είναι πράξη παράνομη και διώκεται απ΄το Νόμο.
Όσο για τον γνωστό σου να του πεις να μην κοκορεύεται και πολύ γιατί και οι τοίχοι έχουν αυτιά και είναι εύκολο να βρεθεί μπλεγμένος.
Όσο αφορά την ταυτοποίηση της κάρτας δεν νομίζω να μπορεί να γίνει αφού το σήμα δεν είναι αμφίδρομο και η αποκωδικοποίηση του σήματος γίνεται ανάμεσα σε κάρτα-δέκτη.
Περί ίντερνετ και μοιράσματος να ξέρει πως τίποτα δεν είναι κρυφό ,άπαξ και μπει στο στόχαστρο.
Όλες οι εταιρίες κάτα καιρούς παίρνουνε τα μέτρα τους ,και η χρήση κάθε είδους καρτών έχει την ημερομηνία λήξης της.
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Περι "σπασμένων" καρτών (όχι όπως νομίζετε)!!!

Ο μόνος τρόπος να έχει τσάμπα (κυριολεκτό τσάμπα) είναι να κάνει διαμοιρασμό (σερινγκ ντε) με δημόσιους/ανοιχτούς servers = Δεν θα βλέπει και πολύ ακόμα και 0α βρεθεί σίγουρα μπλεγμένος. Συνήθως υπάρχουν οι "έξυπνοι" που πουλάνε δέκτες κατευθείαν ρυθμισμένους με τέτοιες υπηρεσίες... = σε πάνε ΣΙΓΟΥΡΑ μέσα...
Αλλος τρόπος τσάμπα ΔΕΝ υπάρχει.

Για τις όποιες κάρτες κυκλοφορούν κατα καιρούς, κατ αρχήν δεν είναι τσάμπα, πρέπει να την αγοράσεις και τα αποτελέσματα είναι αμφίβολα. Μπορεί να σταματήσει να παίζει σε 1 μήνα, μπορεί σε 4 μπορεί και ποιό πολύ. Αλλά πάντως θα σταματήσει.


Μπορεί να διαμοιράζετε την κάρτα με φίλους ή μέσα στο σπίτι. Αυτό πάλι δεν είναι τσάμπα αλλά συνήθως ποιο ασφαλές. Αρκεί να μην το διαλαλείς... και ο φίλος σου μάλλον δεν είναι καλός στο να κρύβει λόγια....
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Περι "σπασμένων" καρτών (όχι όπως νομίζετε)!!!

Η απορια μου ΠΩΣ θα σε εντοπισει οταν εισαι δεμενος με σερβερ του εξωτερικου (πολυ του εξωτερικου) και τα στοιχεια σου δεν φαινονται πουθενα; (η πληρωμη γινεται με paypal, ανωνυμα ουσιαστικα αν και φαινεται εκει η καρτα σου- μεχρι τωρα ομως κανεις δεν αποτανθηκε στην paypal για τετοιες "αγορες" - ουτε και για καμια αλλη). Συμφωνω ομως οτι το να πληρωνεις σε σερβερ αντι στον νομιμο δικαιουχο δεν ειναι και το πιο ...πολιτικως ορθο, αλλα, σε τετοιες περιπτωσεις περισσοτερο γινεται για να γινεται παρα για την θεαση (οσοι εχουν το ...μικροβιο καταλαβαινουν!)
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Περι "σπασμένων" καρτών (όχι όπως νομίζετε)!!!

Η απορια μου ΠΩΣ θα σε εντοπισει οταν εισαι δεμενος με σερβερ του εξωτερικου (πολυ του εξωτερικου) και τα στοιχεια σου δεν φαινονται πουθενα; (η πληρωμη γινεται με paypal, ανωνυμα ουσιαστικα αν και φαινεται εκει η καρτα σου- μεχρι τωρα ομως κανεις δεν αποτανθηκε στην paypal για τετοιες "αγορες" - ουτε και για καμια αλλη). Συμφωνω ομως οτι το να πληρωνεις σε σερβερ αντι στον νομιμο δικαιουχο δεν ειναι και το πιο ...πολιτικως ορθο, αλλα, σε τετοιες περιπτωσεις περισσοτερο γινεται για να γινεται παρα για την θεαση (οσοι εχουν το ...μικροβιο καταλαβαινουν!)

Δεν ξέρω το νομικό θέμα της υπόθεσης και τις διαδικασίες, αλλά το ΠΩΣ είναι πανεύκολο. Αν πιάσουν τον σέρβερ, βρίσκουν usernames και IP's. Απο τις IP's είναι πανεύκολο να βρουν ποιος είσαι. Ολοι οι ISP κάνουν καταγραφή και υποχρεούνται να παρέχουν αυτή την πληροφορία στις αρχές..
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Περι "σπασμένων" καρτών (όχι όπως νομίζετε)!!!

Δεν ξέρω το νομικό θέμα της υπόθεσης και τις διαδικασίες, αλλά το ΠΩΣ είναι πανεύκολο. Αν πιάσουν τον σέρβερ, βρίσκουν usernames και IP's. Απο τις IP's είναι πανεύκολο να βρουν ποιος είσαι. Ολοι οι ISP κάνουν καταγραφή και υποχρεούνται να παρέχουν αυτή την πληροφορία στις αρχές..
Έχω μια επιφύλαξη για αυτό εφόσον η IP θεωρείται προσωπικό δεδομένο. Δεν ξέρω αλλά αυτήν την εντύπωση έχω σχηματίσει.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Περι "σπασμένων" καρτών (όχι όπως νομίζετε)!!!

Αυτο με τις ΙΡ ειναι σωστο, και νομιζω οτι καπου εγινε (Κυπρο;). Αλλα ποσο ειναι νομικα ορθο εφ΄οσον καποιος θιγεται μαλλον εχει ολο το δικαιωμα να προβει στις καταλληλε ενεργειες
 

Μηνύματα
56
Reaction score
0
Δεν νομίζω ότι θα πρέπει να μπερδεύουμε τους server με τους clients. Αν πιάσουν θα πιάσουν τους πρώτους γιατί οι δεύτεροι δεν έχει και νόημα να πιαστούν. Ας κοιτάξουν αν θέλουν να απαγορεύσουν την χρήση δεκτών με δυνατότητες ανάλογες. Αλλά που τώρα τι συζητάμε!
 

Μηνύματα
149
Reaction score
14
Με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να μας μαζέψουν ΟΛΟΥΣ μα ΟΛΟΥΣ.Και μη μου πει ούτε ΕΝΑΣ οτι δεν έχει κατεβάσει μια ταινία , ένα τραγούδι , ένα πρόγραμμα παράνομα από server τύπου rapidshare.Όλοι ένοχοι και συνένοχοι είμαστε και αν το θελήσουν μπορούν πανεύκολα να βρουν ποιοι και πόσοι κατεβάζουν παράνομα.Όσον αφορά τους δέκτες με τη συγκεκριμένη δυνατότητα θα ήθελα να ρωτήσω για τί άλλη χρήση εκτός από αυτή του ξεκλειδώματος κωδικοποιημένων προγραμμάτων μπορεί κανείς να χρησιμοποιήσει τη θύρα ethernet.Και μην ακούσω χαζομαρούλες του στύλ να κάνει κανείς αναβάθμηση του firmware γιατί θα βάλουμε τα γέλια.
Το γελοίο στην όλη υπόθεση είναι η νομική προστασία κάτω από την οποία δικιολογούνται εταιρίες που παρέχουν servers ανα τον κόσμο.Σου λέει η rapidshare πχ οτι είναι παράνομη η διακίνηση προγραμμάτων,τραγουδιών,ταινιών κλπ που προστατεύονται από το νόμο περι πνευματικών δικαιωμάτων.Εμείς δεν φέρουμε ευθύνη για το υλικό το οποίο οι χρήστες μας διακινούν μεταξύ τους΄...
Είναι σαν να ανοίξω εγώ ένα κεντρικό μαγαζί και να νοικιάζω το χώρο σε όποιον νάναι χωρίς να ελέγχω τί πουλάει και τι κάνει μέσα στο μαγαζί.Έτσι μπορεί ο καθένας να μπαίνει στο μαγαζί μου,να νοικιάζει το χώρο και να εμπορεύεται ναρκωτικά,πορνογραφικό υλικό,όπλα κλπ κλπ.Εγώ σαν μαγαζάτορας,βάζω μια ανακοίνωση του στυλ "δεν φέρω καμία ευθύνη για το περιεχόμενο του καταστήματός μου,εγώ απλά νοικιάζω χώρο" και έτσι πολύ απλά είμαι νόμιμος και τυπικός με το κράτος.
Αφού οι ίδιοι προάγουν την παρανομία και σε κάνουν και συνεργό τους,έρχονται μετά να σου πουν οτι παρανομείς?Πολύ οξύμωρο δεν ακούγετε?
Για να συνέλθουν μερικοί μερικοί
 

Agg

Μηνύματα
444
Reaction score
0
Απάντηση: Περι "σπασμένων" καρτών (όχι όπως νομίζετε)!!!

Aυτο με τις καρτες το εχω ακουσει και εγω.Μαλιστα εκαναν λογο για καρτα "κλωνο" δηλαδη υπαρχει μια κανονικη με συνδρομη και την αντιγραφουν.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
1
Απάντηση: Περι "σπασμένων" καρτών (όχι όπως νομίζετε)!!!

Μου πρότειναν πριν λίγο διάστημα να βάλω δορυφορικό σύστημα με ''σπασμένη'' κάρτα της NOVA της οποίας το κόστος ήταν περίπου 200ευ με διάρκεια λειτουργίας να παίζει 2-8 μήνες και για κάθε αναβάθμηση της κάρτας άλλα 20 με 25 ευρώ. Αρα μάλλον υπάρχει σπασμένη κάρτα με κόστος που μπορει να είναι συμφέρων αλλά και να ερθει η μία η άλλη. Δεν το έκανα γιατί δεν ξέρω αν θα με έπιαναν...
Ο καθένας αποφασίζει και πράτει....
 

Μηνύματα
50
Reaction score
0
Λοιπον εαν εχεις εσυ την καρτα και την μοιραζεις επι πληρωμη τοτε ναι θα σε πιασουν και θα πας φυλακη.εαν εσυ παιρνεις απο καποιον αλλο τοτε δυσκολο να σου κανουν κατι.αλλα παντοτε δεν το φωναζουμε.



P.s Στην nova ομως ειναι και προκλητικοι την κυριακη ο Καραλης ελεγε μετα το ρεπορταζ για το κυκλωμα που πιαστικε οτι η συνδρομη της nova ειναι προσιτη για τον κοσμο.Ποσο μ@λ@κες ειναι?
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
163
Απάντηση: Re: Περι "σπασμένων" καρτών (όχι όπως νομίζετε)!!!

P.s Στην nova ομως ειναι και προκλητικοι την κυριακη ο Καραλης ελεγε μετα το ρεπορταζ για το κυκλωμα που πιαστικε οτι η συνδρομη της nova ειναι προσιτη για τον κοσμο.Ποσο μ@λ@κες ειναι?
Και σε εσένα αν έπαιρνες όσα παίρνει ο Καραλής, και σου δίνανε και Nova με 10€, τα 60€ που πληρώνουν οι άλλοι, φτηνά θα σου φαινόντουσαν! :142:
 

Μηνύματα
837
Reaction score
68
Απάντηση: Re: Περι "σπασμένων" καρτών (όχι όπως νομίζετε)!!!

Και σε εσένα αν έπαιρνες όσα παίρνει ο Καραλής, και σου δίνανε και Nova με 10€, τα 60€ που πληρώνουν οι άλλοι, φτηνά θα σου φαινόντουσαν! :142:
Σωστός!:126:
 

Μηνύματα
76
Reaction score
86
Re: Απάντηση: Περι "σπασμένων" καρτών (όχι όπως νομίζετε)!!!

Έχω μια επιφύλαξη για αυτό εφόσον η IP θεωρείται προσωπικό δεδομένο. Δεν ξέρω αλλά αυτήν την εντύπωση έχω σχηματίσει.
προχτές ήμουν σε ένα μεγάλο ISP. Kάποια στιγμή ο admin που ήμουνα μαζί έπεσε με τα μούτρα σε μια τεραστια λίστα με ακαταλαβίστικα νούμερα.
τον ρώτησα τι είναι αυτό και μου είπε ότι είναι η λίστα με τα logs τον IP. Μου είπε ότι ψάχνει μια IP για τον εισαγγελέα.
Επίσης μου είπε ότι τα request από την εισαγγελία για IPs είναι καθημερινά και πολλά.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Re: Απάντηση: Περι "σπασμένων" καρτών (όχι όπως νομίζετε)!!!

προχτές ήμουν σε ένα μεγάλο ISP. Kάποια στιγμή ο admin που ήμουνα μαζί έπεσε με τα μούτρα σε μια τεραστια λίστα με ακαταλαβίστικα νούμερα.
τον ρώτησα τι είναι αυτό και μου είπε ότι είναι η λίστα με τα logs τον IP. Μου είπε ότι ψάχνει μια IP για τον εισαγγελέα.
Επίσης μου είπε ότι τα request από την εισαγγελία για IPs είναι καθημερινά και πολλά.
Nομιζω οτι εφ΄οσον ξερουν την ip του σερβερ δεν πρεπει να πανε κατ΄ευθειαν σ΄αυτον αντι να ψαχνουν ποιοι συνδεονται επανω του; Εχω την εντυπωση πως απο τη στιγμη που δεν μπορουν να πιασουν τον κεντρικο (που συνηθως ειναι αλλου για αλλου -Ιραν, Κορεα κλπ), ουτε σε σενα τον ληπτη μπορουν να κανουν κατι. Με τι κατηγορια;
 

Status
Not open for further replies.

Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top