Ποδήλατο

Μηνύματα
18.929
Reaction score
13.306
Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει... αν θες να δεις όμως συγκριτικά στοιχεία για τέτοια λάστιχα, αντίσταση κύλισης, αντοχές σε τρύπημα κλπ, εδώ έχει αρκετά (μάλλον το ξέρεις), για όλα τα είδη (road, mtb, gravel, κλπ)...

 

Μηνύματα
73
Reaction score
27
Συνδυάζω το αντίστοιχο ραντάρ-φωτάκι "varia" της garmin με το "ride with gps" και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η πραγματική του αξία βέβαια φαίνεται σε πιο "επαρχιακούς" και "ολιγοσύχναστους" δρόμους. Εκεί που έχει πολύ κίνηση η ακουστική ενημέρωση-αλάρμ είναι κουραστική.
Δυστυχώς επειδή έχει μεγάλη γωνία σκαναρίσματος ακόμη κι όταν ποδηλατείς σε παράδρομο αυτό χτυπάει "βλέποντας" οπισθιοπλάγια τα οχήματα στον κύριο δρόμο, αυτό είναι ένα πρόβλημα...
Η μεταβαλλόμενη συχνότητα φλας από το φωτάκι [ανάλογα με το αν πλησιάζει όχημα] είναι σημαντική αξία.
 

Μηνύματα
18.929
Reaction score
13.306
Ναι, αυτό με τους παράδρομους μπορεί να σε μπερδέψει. Πηγαίνω πολύ συχνά στον παράδρομο της Εθνικής στα Χανιά, και δείχνει σχεδόν πάντα και τα αυτοκίνητα που κινούνται στην Εθνική, έτσι δεν ξέρεις αν είναι αυτοκίνητο που κινείται πίσω σου, ή παραδίπλα (ξέρεις πάντως ότι κάτι έρχεται, οπότε έτσι κι αλλιώς το προσέχεις). Αλλά αυτό είναι δύσκολο να αλλάξει, αφού πιο στενή δέσμη θα επηρεάζε και την αποτελεσματικότητα του γενικά.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει... αν θες να δεις όμως συγκριτικά στοιχεία για τέτοια λάστιχα, αντίσταση κύλισης, αντοχές σε τρύπημα κλπ, εδώ έχει αρκετά (μάλλον το ξέρεις), για όλα τα είδη (road, mtb, gravel, κλπ)...

Ναι το ξέρω και από μια γρήγορη ματιά είχα καταλήξει στο continental race king protection, είναι όμως 2.20"
Εχω χρόνο να το ψάξω, αν και το ξέρω πως δεν θα πρέπει να περιμένω θαύματα σε αυτού του τύπου ελαστικά
 

Μηνύματα
18.929
Reaction score
13.306
Ναι, κι αν προσέξεις κι αυτά που ειναι στην κορυφή, δεν θα τα έλεγες και τόσο MTB, αφού είναι σχεδόν slick, απλά με μεγάλη διάμετρο!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057

Απορώ τι στην ευχή είχαν κατά νου οι εμπνευστές του έργου.
Πώς το λέει ο ποντιαρας αντιδήμαρχος; 'park & ride'?
Δηλαδή κάποιος θα αφήνει επί μόνιμου βάσεως εκεί το ποδήλατό του εκεί, σε αφυλακτο δημοσιο χώρο, θα παρκάρει το αυτοκίνητο στο διπλανό πάρκινγκ (επι πληρωμη και με ουτε το 1/4 των θέσεων), και θα συνεχίζει με ποδηλατο στο 'δίκτυο' ποδηλατοδρομων;

Μπουτάρης - Ζερβας - πιο χαμηλά πιο χαμηλά πιο χαμηλά
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
τί άλλο θα ανακαλύψω σήμερα

λαιμός για 1-1/4 !!!!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Το απόγευμα στον ποδηλατόδρομο της Νίκης, συνάντησα μονο αλλά δύο ποδήλατα κανονικα. 4-5 ηλεκτρικα, καμια 20ρια πατινια, 3-4... δρομείς (!!), ενα μηχανακι που εκοψε δρομο στην κίνηση, και 1 ή 2 ηλεκτρικά σκούτερ του χειριστου ειδους, διχως πινακιδες φυσικα. Προχθες και ενα κλειστο ηλεκτρικό τρικυκλο, ουτε και αυτο πινακίδες (ολα αυτα παρανομα εννοείται). Ολα αυτα σε 1 χιλιόμετρο.

Για να λεει ο γελοίος δημαρχος πως κατι κάνει.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
τί άλλο θα ανακαλύψω σήμερα

λαιμός για 1-1/4 !!!!
Θα το πάρεις κομπλέ?
22118250886902_940.jpg
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
ωραίο είναι κομπλέ , μαζί με τη βάση για το κομπουτόρι και το φωτακιμ
βέβαια δεν μπορώ να κάνω εσωτερικό καβλωδιοπέρασμα για να φαίνεται καθαρό και όμορφο και δεν είμαι σίγουρος ότι οι δύο τάπες επιτρέπουν να βγουν τα καβλωδια έξω.

επίσης είχα ανακαλύψει πρόσφατα το εξής

έτοιμο σετάκι για αλλαγή του εντατήρα σε κλασσικό σφίξιμο από πάνω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
βέβαια δεν μπορώ να κάνω εσωτερικό καβλωδιοπέρασμα για να φαίνεται καθαρό και όμορφο και δεν είμαι σίγουρος ότι οι δύο τάπες επιτρέπουν να βγουν τα καβλωδια έξω.
Μία αναζήτηση που έκαμα είδα σε πολλούς με εξωτερικό καβλωδιοπέρασμα, άρα μπορείς.
Το άλλο θέμα είναι ο λαιμός, είναι - 17° θα πααίντς πολύ σακάτ...
 


indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Το απόγευμα στον ποδηλατόδρομο της Νίκης, συνάντησα μονο αλλά δύο ποδήλατα κανονικα. 4-5 ηλεκτρικα, καμια 20ρια πατινια, 3-4... δρομείς (!!), ενα μηχανακι που εκοψε δρομο στην κίνηση, και 1 ή 2 ηλεκτρικά σκούτερ του χειριστου ειδους, διχως πινακιδες φυσικα. Προχθες και ενα κλειστο ηλεκτρικό τρικυκλο, ουτε και αυτο πινακίδες (ολα αυτα παρανομα εννοείται). Ολα αυτα σε 1 χιλιόμετρο.

Για να λεει ο γελοίος δημαρχος πως κατι κάνει.
Εγω πηγα σημερα 8-)
 


Μηνύματα
18.929
Reaction score
13.306
Α καλά... Σε λίγο το θεατρικό έργο "Περιμένοντας τον Γκοντό" θα γίνει "Περιμένοντας τους Κινέζους", μπας και δούμε και καμιά... φτηνή μέρα! :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Αυτό συμβαίνει όταν παντού, όλοι και όλα εκθειάζουν τη sram για το απόλυτο ηλεκτρονικό σύστημα μετατόπισης, και εγώ να ήμουν η sram θα το εκμεταλευόμουν και θα ανέβαζα τις τιμές στο Θεό.
Ωστόσο κανένας δεν μιλάει ότι το hyperglide+ της αναλογικής μετατόπισης της shimano ότι δλέυει πολύ καλύτερα με φορτία από αυτό της sram... Μας έφαγε η τεχνολογία...
Το hyperglide της shimano σε όλες τις σειρές που είχα λειτουργούσε άψογα, όχι όμως με όλο το φορτίο. Έπρεπε κανείς να αφήνει ελάχιστα τη δύναμη στα πεντάλ ώστε να υπάρχει άμεση και ακαριαία μετατόπιση, είτε σαπάν, είτε σακάτ σε μια κασέτα. Όταν πήρα το mtb με hyperglide+ έπαθα ένα τεχνολογικό σοκ, μπορείς με όσα βάτ έχεις να ανεβάζεις και να κατεβάζεις ταχύτητες με απίστευτη ακρίβεια χωρίς θόρυβο και χωρίς παρατράγουδα, έτσι και αποφασίσει η shimano να σιάξει ηλεκτρονική μετατόπιση με το hyperglide+ θα σε πω εγώ μετά μαρή sram πόσα απίδια πιάνει ο σάκος... Ούρτ!!
 
Last edited:

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Τι να πρωτοχωρεσει στην κακομοιρη τη Νεα Παραλία.
Μόνο σήμερα με τα 8 μποφορια ηταν έρημη. Στην επιστροφή είχαμε και ουριο άνεμο, βεβαια ειχε φέρει τη θάλασσα εξω και είχε ξηλώσει τα ξύλα της προβλήτας που εδενε την περιφραξη το Ναυτικό γύρω από το Βέλος.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top