Υπόγα

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Έχω κάτι τρελές σκέψεις να μετακομίσω στην υπογα (μπορεί και μόνιμα). Καλώς η κακώς στο χώρο που μένω δεν έχω τη δυνατότητα να ακούσω στις εντάσεις που θέλω λόγω της μικρής που αν ξυπνήσει την κάτσαμε την βαρκα.. Επομένως μου έχουν ξαναμπεί κάτι τρελές σκέψεις να πάω στο υπόγειο.
Έχουμε και λέμε λοιπον:
Οι διαστάσεις είναι 4.30*2.92*1.91 (μ,π,υ)
Το ταβάνι είναι από πλαστικό ραμποτε και από πάνω δεν υπάρχει σκληρό δομικό υλικό αλλά πλωτό ξύλινο πάτωμα. Δηλαδή το δωμάτιο έχει 5 διαστάσεις ουσιαστικά και όχι 6. Το θέμα είναι ότι αν έλειπε η πίσω διάσταση θα ειμασταν κομπλέ αλλά η πάνω είναι λίγο πιο μυστήρια. Υπόψη εκεί μέσα λέω να βάλω τα dynaudio για 5.1 στήσιμο και δεν πρόκειται να γίνει immersive έτσι κι αλλιώς πριν αλλάξω χώρο.
Τι γνώμη έχετε για το χώρο, ο οποίος ναι μεν θα είναι dedicated αλλά δεν μπορώ να δαπανησω κάποιο σοβαρό πόσο για μελέτες και treatment μιας και δεν είναι μόνιμος;
 

Μηνύματα
1.704
Reaction score
982
Ειμαι σε περιπου ιδιο χωρο ,ταβανι 2,10 cm . Σε εμενα το χαμηλο υψος με βολεψε αλλα σε εντασεις θα εχεις προβλημα . Για treatment αγορασα 6-7 aritherm μαυρα 8€ το ενα .
Κανει εξαιρετικη δουλεια και ειναι τσαμπα !
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εχει ευκολη προσβαση ο χωρος?
Ναι μωρέ μια χαρά είναι
Post automatically merged:

Ειμαι σε περιπου ιδιο χωρο ,ταβανι 2,10 cm . Σε εμενα το χαμηλο υψος με βολεψε αλλα σε εντασεις θα εχεις προβλημα . Για treatment αγορασα 6-7 aritherm μαυρα 8€ το ενα .
Κανει εξαιρετικη δουλεια και ειναι τσαμπα !
Από τέτοια έχω άπειρα. Σίγουρα θα το τιγαρω στην απορρόφηση αλλιώς δεν πρόκειται να παίξει αλλά και πάλι το ότι λείπει το ταβάνι δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Έχω κάτι τρελές σκέψεις να μετακομίσω στην υπογα (μπορεί και μόνιμα). Καλώς η κακώς στο χώρο που μένω δεν έχω τη δυνατότητα να ακούσω στις εντάσεις που θέλω λόγω της μικρής που αν ξυπνήσει την κάτσαμε την βαρκα..
Στείλε την μικρή στην υπόγα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Ακουστικά πολυκαναλα. Δοκίμασε τα sony, είναι κι ασύρματα.

12 τμ είναι πολύ λίγα για να στήσεις αξιόλογο ήχο, και το κοντό ταβάνι είναι πρόβλημα, θα πρέπει να κόψεις την δυνατή αντανάκλαση από πάνω.

Βεβαίως όλα γίνονται, και βεβαίως αν χώσεις λεφτά μπορεί να γίνει ένα μπατ κεϊβ με εύκολα υψηλές στάθμες, αλλά δε νομίζω ότι θες να ασχοληθείς τόσο.
 
Last edited:

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Μην το κανεις. Θα είναι τραγικη ηχητικη υποβαθμιση και μετα από λιγο θα το μετανιώσεις. Γιατι δεν μονώνεις ηχητικα το δωματιο του παιδιου?
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ακουστικά πολυκαναλα. Δοκίμασε τα sony, είναι κι ασύρματα.

12 τμ είναι πολύ λίγα για να στήσεις αξιόλογο ήχο, και το κοντό ταβάνι είναι πρόβλημα, θα πρέπει να κόψεις την δυνατή αντανάκλαση από πάνω.

Βεβαίως όλα γίνονται, και βεβαίως αν χώσεις λεφτά μπορεί να γίνει ένα μπατ κεϊβ με εύκολα υψηλές στάθμες, αλλά δε νομίζω ότι θες να ασχοληθείς τόσο.
Εγώ έλεγα να πάω διάχυση μόνο μπροστά και μπροστά από απορρόφηση. Ολο το ταβάνι να το γεμίσω τρύπες με το τρυπάνι και να χωσω από πισω πετροβάμβακα και γενικά παρα πολύ απορρόφηση ειδικά στις πρώτες ανακλάσεις σε όλες τις διαστάσεις ακόμα και στο δάπεδο.
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πολύ αμφιβάλλω για το αποτέλεσμα με αυτά που λες...
Η άλλη λύση είναι να μείνω στο σαλόνι και να τα ανάβω όλα μια φορά το μήνα...
Πάντως σε τόσο μικρό χώρο για να παίξει πιστεύω πρέπει να ρίξω το rt60 στα τάρταρα, κάτω και από 0.1 αν γίνεται μιας και τα ηχεία είναι ήδη τεράστια για το χώρο. Το ταβάνι είναι το μόνο που με ανησυχεί και δεν έχω αντίστοιχα παραδειγματα να δω πως θα το αντιμετωπίσω. Από τη μια οι χαμηλές θα το περνάνε σα τσιγαροχαρτο ενώ οι υψηλές θα κάνουν πανυγήρι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Όχι, 0,1 θα είναι δυσάρεστο, ιδίως με εμφανή απορρόφηση, θα σου θυμίζει κλειστό θάλαμο με πίεση στα αυτιά.

Θέλει μεγάλη κάλυψη τοίχων και ταβανιού (3/4 της επιφάνειας όλων) με ήπια απορροφητικούς διαχυτές - scattering, δηλαδή φελιζολ με ότι σχήμα θες, κι από πίσω απορρόφηση.

Και μια λεπτή μοκέτα στο δάπεδο.

Και γωνιακές μπασοπαγιδες στις 4 γωνίες. Και θα δουλεύει.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Το ταβάνι μόνο διάχυση;
Άμα βάλεις απορρόφηση εμφανή, θα σου ρουφήξει όλα τα πρίμα. Θα γίνει δυσάρεστο, μουντό.
Θέλει εμφανή διάχυση, κι από πίσω, βάλε ότι μπορείς.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Kaταρχιν θελεις ηχομονωση, γενικως(μιας και αυτος ειναι συνηθως ο λογος που φευγεις για υπογειο, το ιδιο και οι περισσοτεροι); τι βρισκεται πανω απο το ταβανι; ποιο δωματιο ποιος μενει με το ξυλινο πατωμα;
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πολύ σωστά. Ακριβώς από πάνω είναι ένα δωμάτιο που χρησιμοποιείται ως ξενώνας. Ανάμεσα στα δύο δωμάτια λέω να το γεμίσω πετροβάμβακα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
1)Hχομονωση θες γενικως;
2)Ποσο παχος σε περνει; στο ταβανι; θες και εκει ηχομονωση;οι χαμηλες δεν σταματιουνται παντως...
Πανω απο τα 200hz κατι μπορει να γινει αλλα ..θα στενεψει ο χωρος.
Το χαμηλο ταβανι που δεν ειναι ταβανι για τον ηχο στις χαμηλες εχει και τα καλα του εαν δεν σκοπευεις για ηχομονωση ...γενικα τι ζητας...
Ειναι ενδιαφερον παντως το ταβανι ετσι...για πες .
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top