Φακός 18-55 vs 18-105 nikon

I

iason

Guest
Καλήσπέρα στους ειδικούς της φωτογραφίας.
Δυο λόγια να περιγράψω μετά από ψαξιμο και σερφάρισμα και διάβασμα εδώ στο φόρουμ αποφάσισα να αγοράσω μια κάμερα την Nikon d3400.
Eρασιτέχνης από ταλεντο και γνώσεις μεχρι τωρα πάντα ειχα μηχανες κομπακτ.
Δεν πειράζει καλές οι αλλαγες.
Κοιτάω ποιο πολύ η αγορά να είναι κιτ ,να εχει δηλαδή σε ενα κουτί και το σωμα το φακό τη μνημη και τη τσάντα μεταφοράς.
Συνολικά ολα αυτά από καποιες προσφορές απο καταστήματα στο ιντερνετ ( εξωτερικό εδώ ζω και όλας) ειναι περιπου 500 ευρώ.
Ομως καποια μαγαζιά προσφερουν την μηχανη με φακο 18-55 και καποια αλλα με 18-105. Τωρα εμενα προσωπικά αυτα τα δυο δεν μου λενε και πολλά πραγματα,Οκ καταλαβαίνω οτι η 18-105 ειναι ακριβότερη και ισως καλύτερη ,εγώ εχω λογω να την προτιμήσω η σαν ερασιτέχνης μου ειναι αδιάφορο?
Αυτά ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
Φιλικά Ιάσων.:)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Με τον 18-105 θα έχεις περισσότερο ζουμ ( το εύρος από 55 ως 105), χρήσιμο όταν θέλεις να έχεις ένα φακό πάνω στη μηχανή που να κάνει για πολλές χρήσεις.
Αν δεν είναι μεγάλη η διαφορά στην τιμή θα πρότεινα να πάρεις το πακέτο με τον 18-105.
 

Μηνύματα
194
Reaction score
99
Καλησπέρα. Αν και canonάκιας, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος αλλά από εμπειρία με τους αντίστοιχους κιτ Canon φακούς, πιστεύω πως οι δύο φακοί είναι το ίδιο ποιοτικά, οπότε σε συμφέρει ο 18-105 για να έχεις μεγαλύτερο ζουμ.
 


Μηνύματα
553
Reaction score
994
Σε περιπτωση που δεν το γνωριζεις, αυτα τα νουμερα δειχνουν το ευρος των ζουμ του φακου. Αν ειναι και οι δυο φακοι ιδιας κατηγοριας (π.χ. af-p) τοτε η ποιοτητα εικονας θα ειναι ολοιδια αλλα με τον 18-105 θα εχεις πολυ περισσοτερο ζουμ. Εχοντας υποψην οτι η 3400 ειναι dx επομενως λογω crop factor τα νουμερα αυτα πανε στο x1,5 αγοραζοντας τον 18-105 ουσιαστικα θα εχεις εναν φακο 27-150 που ειναι πολυ ικανοποιητικος για ερασιτεχνικη χρηση. Δυσκολο να σου λειψει κατι. Με τον 18-55 σιγουρα καποια στιγμη θα λειψει ενα μεγαλυτερο ζουμ. Ειμαι κατοχος 3400 με 18-55 οποτε μιλαω εκ πειρας
 

Μηνύματα
1
Reaction score
5
Καλησπέρα Ιάσωνα
Έχοντας υπάρξει κάτοχος και των δυο φακών θα σε συμβούλευα ξεκάθαρα να διαλέξεις τον 18-55. Ο 18-105 είναι ένας φακός με πολύ πιο λειτουργικό εστιακό εύρος αφού φτάνει σε καλύτερα close ups ωστόσο είναι ο μοναδικός φακός που δεν ανταποκρίνεται στα ποιοτικά standards των φακών της Nikon. Ο φακός αυτός είναι γεμάτος παραμορφώσεις σε όλο το φάσμα και πέρα από αυτό είναι αρκετά βαρύτερος και μεγαλύτερος από τον 18-55. Αυτό μπορεί να μην είναι κάτι που αναλογίζεσαι ή σε απασχολεί αυτή τη στιγμή, ίσως όμως να αποτελέσει ένα από τα μελλοντικά σου προβλήματα, ιδίως σε ένα ταξίδι που ιδανικά θα ήθελες τη μηχανή σου να είναι κάπως πιο ελαφριά. Όταν ασχοληθείς λίγο περισσότερο θα δεις ότι η αληθινή φωτογραφία κρύβεται στους σταθερούς φακούς όπου πλέον απελευθερωμένος από το zoom ασχολείσαι με το σωστό καδράρισμα. Επιπλέον οι σταθεροί είναι και αυτοί που έχουν και το ποιοτικότερο αποτέλεσμα (image quality).

Τα όσα έγραψα παραπάνω αποτελούν φυσικά την προσωπική μου άποψη και κάθε αντίθετη άποψη είναι σεβαστή

Φιλικά
Γιώργος
 

Μηνύματα
194
Reaction score
99
Πολύ σωστός για το crop factor o giorgos2187 αλλά νομίζω πως έτσι μπερδεύουμε τον φίλο παραπάνω :)
Χοντρικά ας πούμε πως οι φακοί έχουν 2 χαρακτηριστικά: Το εστιακό μήκος και την φωτεινότητα. Αν πάρουμε τους δύο φακούς και τους συγκρίνουμε, βλέπουμε ξεκάθαρα πως ο 18-105 υπερτερεί έναντι του 18-55 στο εστιακό μήκος. Η φωτεινότητα τους είναι ίδια. Το πιο σημαντικό θα έλεγα είναι εσύ Ιάσωνα, τι θες να κάνεις με την φωτογραφική μηχανή; Θες απλά να αποτυπώνεις οικογενειακές στιγμές ή θες να μάθεις φωτογραφία; Τι θέματα θες να τραβάς κυρίως; Τοπία, πορτραίτα, macro; Ο 18-55 και ο 18-105 είναι φακοί γενικής χρήσης και για αρχή θα σε καλύψουν σχεδόν στα πάντα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.537
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top