Χρονική ευθυγράμμιση sub

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Έπαιζα λίγο με διαφορετικές τοποθετήσεις των subs και παρατήρησα πως όταν τα ευθυγράμμιζα ακριβώς σε σχέση με τις αποστάσεις στην θέση ακρόασης κατά 99% είχα χειρότερη απόκριση στο φάσμα σε σχέση με όταν είχα σχετικά "λάθος" delays. Δεν ξέρω αν αυτό είναι γενικός κανόνας ή απλώς έτυχε στον χώρο μου και τις θέσεις που δοκίμασα. Ωστόσο, επειδή δεν είχα χρόνο να κάνω και ακουστικά τεστ, μου δημιουργείται ένα ερώτημα: μέχρι πόσο "λάθος" μας παίρνει να είμαστε στην χρονική ευθυγράμμιση χωρίς να γίνεται αντιληπτή;

Μιλάω για ευθυγράμμιση των subs όχι subs- δορυφόροι.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
έχω. Αυτό λέω. Ελαφρώς μη συγχρονισμενα πετυχαίνω καλύτερη απόκριση. Το ερώτημα είναι ποσό πειράζει...
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Προφανώς η 'συμμετρία' που αναφέρεις προκαλεί ακυρώσεις, συνηθισμένο φαινόμενο. Οι τυχαίες αναστροφές φάσης και τοποθετήσεις θα φέρουν τυχαίο αποτέλεσμα, οπότε βάλε εδώ, αν θες, μια μέτρηση με τα 2 subs μετρημένα ξεχωριστά αλλά και μαζί. Το rew έχει και room simulator, τσέκαρε κι εκεί τις τοποθετήσεις, είναι μια αρχή.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
O Rew simulator δείχνει ότι αν πολλά σαμπ ευθυγραμμιστούν μεταξύ τους, χαλάει η απόκριση. Αυτό μου φαίνεται λογικό μια και η ομαλή απόκριση που επιτυγχάνεται με πολλά σαμπ οφείλεται σε τυχαίες αλληλοακυρώσεις, όπως λέει ο φιλόσοφος. Αν τα ευθυγραμμίσεις και αναλόγως θέσεων τοποθέτησης πάντα, οι αλληλοακυρώσεις μπορεί, και συνήθως είναι μικρότερες.

Επίσης, μοντέλα όπως το single kai double bass array χαλάνε αν τα σαμπς ευθυγραμμιστούν.

Βέβαια στην εποχή του dirac bass management για τους πτωχούς και του τρίνοφ για τους φραγκάτους :spiteful:, η κουβέντα είναι κάπως φιλολογική. Καλύτερα μάλλον θα κάνουν την ευθυγράμμιση αυτά από ότι εμείς.
 
Last edited:

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Επίσης μερικές ερωτήσεις ακόμα:
Ποια είναι τα subs; Είναι ίδια; Έχουν μικρορύθμιση φάσης ή μόνο 0/180 μοίρες;
Έχεις κάποιο επεξεργαστή σήματος που να τα διαχειρίζεται ξεχωριστά, σα 2 subs, και όχι 1;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δυστυχώς η ρύθμιση σε αυτή την περιοχή συχνοτήτων απαιτεί κάτι παραπάνω από το να συμπέσουν οι φάσεις. Θα πρέπει να προσεχθεί και ο χρόνος άφιξης, αφού εύκολα οι 360 μοίρες απόκλισης λαμβάνονται ως συμφασική απόκριση.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
A, τί ωραίο καλούδι είναι αυτό! Δεν το ήξερα.

Άρα υπάρχουν εργαλεία και για τους φραγκάτους, και για τους πτωχούς και για τους ...άνεργους!
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ρε παιδιά αυτό που ρωτάω είναι το εξής:

Έστω ότι σε 2 δεδομένες θέσεις στον χώρο, το ένα sub απέχει 4 μέτρα και το άλλο 2 μέτρα από την θέση ακρόασης. Με βάση τις αποστάσεις θα έπρεπε ας πούμε να έχω ένα delay 5.83 ms στο πιο κοντινό sub ώστε να είναι χρονικά ευθυγραμμισμένο στην θέση ακρόασης με το άλλο. Ας υποθέσουμε επίσης ότι με μια τιμή 4 ms αντί για 5.83 πετυχαίνουμε συνολικά πολύ καλύτερη απόκριση στα sub.
Πειράζει πολύ;
Ποια είναι η διαφορά χρονισμού που γίνεται ακουστή;
Υπάρχει κάτι by the book ή είναι θέμα αίσθησης και ακρόασης;

Sub είναι τα Dynaudio 18s (κλειστά). Επεξεργαστής minidsp shd που δεν έχει Dirac bass management προς στιγμή άρα η ρύθμιση του delay γίνεται από το plugin της Minidsp και επιτρέπει μικρορύθμιση delay ανά sub.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ρε παιδιά αυτό που ρωτάω είναι το εξής:
Ρε παιδιά, απαντήθηκε:

Είναι εξαιρετικά πολύπλοκο, ακόμα και η Dirac δεν έχει έτοιμη την εύκολη απάντηση. Περιμένουμε εντός του έτους υποτίθεται.
Προς το παρόν, το λινκ που σου έδωσα περιέχει έναν απο τους πιο αποτελεσματικούς τρόπους ενσωμάτωσης πολλαπλών σαμπ. Και παίζει και με τους παράγοντες που ρωτάς.
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Υπάρχει κάτι by the book ή είναι θέμα αίσθησης και ακρόασης;
Υπάρχει. Αν θυμάμαι καλά, είναι 6 ms.
Post automatically merged:

Αυτό αναφερόταν βέβαια σε διαφορά άμεσης από ανακλώμενη ακτινοβολία, αλλά και στην περίπτωση 2 πηγών ήχου, δε νομίζω να ισχύει κάτι άλλο.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ρε παιδιά, απαντήθηκε:

Είναι εξαιρετικά πολύπλοκο, ακόμα και η Dirac δεν έχει έτοιμη την εύκολη απάντηση. Περιμένουμε εντός του έτους υποτίθεται.
Προς το παρόν, το λινκ που σου έδωσα περιέχει έναν απο τους πιο αποτελεσματικούς τρόπους ενσωμάτωσης πολλαπλών σαμπ. Και παίζει και με τους παράγοντες που ρωτάς.
ΟΚ θα το ψάξω το ΣΚ αν προλάβω. Ευχαριστώ.

Υπάρχει. Αν θυμάμαι καλά, είναι 6 ms.
Post automatically merged:

Αυτό αναφερόταν βέβαια σε διαφορά άμεσης από ανακλώμενη ακτινοβολία, αλλά και στην περίπτωση 2 πηγών ήχου, δε νομίζω να ισχύει κάτι άλλο.
Αυτό φανταζόμουν και εγώ. Αν είναι 6 ολόκληρα ms τότε μάλλον "έγινα" :).
Post automatically merged:

Προφανώς η 'συμμετρία' που αναφέρεις προκαλεί ακυρώσεις, συνηθισμένο φαινόμενο. Οι τυχαίες αναστροφές φάσης και τοποθετήσεις θα φέρουν τυχαίο αποτέλεσμα, οπότε βάλε εδώ, αν θες, μια μέτρηση με τα 2 subs μετρημένα ξεχωριστά αλλά και μαζί. Το rew έχει και room simulator, τσέκαρε κι εκεί τις τοποθετήσεις, είναι μια αρχή.
Θα βάλω μετρήσεις οργανωμένα γιατί τώρα έκανα απλώς μια πρόχειρη μέτρηση (στα κρυφά :) )σε μια εναλλακτική θέση που έχει μια πιθανότητα να περάσει από την παντόφλα αναίμακτα.

Στα γρήγορα το spectro στις κανονικές θέσεις είναι αυτό.

Spectro LR Front Wall (mono).jpg


Και απ' ότι φαίνεται από την γρήγορη μέτρηση, στην εναλλακτική θέση και λίγο εκτός ευθυγράμμισης γίνεται κάπως έτσι.

Spectro LR Alternative(mono).jpg


Και τα 2 χωρίς Dirac. Όπως παίζουν τα sub και χωρίς να έχω χρόνο να πειραματιστώ με volume και χρόνους. Το δεύτερο μου φαίνεται πολύ καλύτερο ξεκίνημα γιατί και το mode στους 42 είναι σε σχετικά καλύτερη κατάσταση και οι ακυρώσεις μεταξύ 50-70 είναι πολύ πιο flat, αλλά πριν αρχίσω να το μετράω πιο σοβαρά ήθελα να μου λυθεί λίγο η απορία που εξέφρασα γιατί δεν έβγαζα άκρη από το net. Μάλλον όπως είπαν και οι προλαλήσαντες είναι περίεργο το θέμα άρα θα το δοκιμάσω λίγο παίζοντας με τους χρόνους και θα δω και αυτό που έστειλε ο dimi και βλέπουμε.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δυστυχώς η ρύθμιση σε αυτή την περιοχή συχνοτήτων απαιτεί κάτι παραπάνω από το να συμπέσουν οι φάσεις. Θα πρέπει να προσεχθεί και ο χρόνος άφιξης, αφού εύκολα οι 360 μοίρες απόκλισης λαμβάνονται ως συμφασική απόκριση.
Ως φασική ευθυγράμμιση από άποψη ισχυρότερης στάθμης,αλλά υποβαθμισμένη χρονική,συνεπαγόμενη μεταβατική απόκριση με επιπτώσεις που γίνονται αισθητές πρώτα απ'όλα στη ρυθμική αγωγή του συστήματος.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
ΟΚ θα το ψάξω το ΣΚ αν προλάβω. Ευχαριστώ.


Αυτό φανταζόμουν και εγώ. Αν είναι 6 ολόκληρα ms τότε μάλλον "έγινα" :).
Post automatically merged:



Θα βάλω μετρήσεις οργανωμένα γιατί τώρα έκανα απλώς μια πρόχειρη μέτρηση (στα κρυφά :) )σε μια εναλλακτική θέση που έχει μια πιθανότητα να περάσει από την παντόφλα αναίμακτα.

Στα γρήγορα το spectro στις κανονικές θέσεις είναι αυτό.

View attachment 140589

Και απ' ότι φαίνεται από την γρήγορη μέτρηση, στην εναλλακτική θέση και λίγο εκτός ευθυγράμμισης γίνεται κάπως έτσι.

View attachment 140588

Και τα 2 χωρίς Dirac. Όπως παίζουν τα sub και χωρίς να έχω χρόνο να πειραματιστώ με volume και χρόνους. Το δεύτερο μου φαίνεται πολύ καλύτερο ξεκίνημα γιατί και το mode στους 42 είναι σε σχετικά καλύτερη κατάσταση και οι ακυρώσεις μεταξύ 50-70 είναι πολύ πιο flat, αλλά πριν αρχίσω να το μετράω πιο σοβαρά ήθελα να μου λυθεί λίγο η απορία που εξέφρασα γιατί δεν έβγαζα άκρη από το net. Μάλλον όπως είπαν και οι προλαλήσαντες είναι περίεργο το θέμα άρα θα το δοκιμάσω λίγο παίζοντας με τους χρόνους και θα δω και αυτό που έστειλε ο dimi και βλέπουμε.
Λαθος ειναι οτι σκεφτεσαι, και ειναι απολυτα φυσιολογικα ολα.
3.11.3.12.3.15+11+7+8+18+5+6+0,5+1+2+1,5=?
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
@SOCO : δεν μπορώ να ακολουθήσω τι εννοείς. Προφανώς είναι φυσιολογικά όλα αφού.... συμβαίνουν.

Λάθος είναι ότι σκέφτομαι; δηλαδή; να τα αφήσω όπως είναι; να τα δοκιμάσω στην εναλλακτική θέση; να τα κλείσω να ξεμπερδεύω; να τα χαρίσω σε κανένα φίλο να το χαρώ κιόλας; τι εννοείς; ποια είναι η πρότασή σου;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Παμε ξανα: Λογικο ειναι να εχεις καλύτερη αποκριση χωρις απολυτη ευθυγραμμιση. Μη τρελαίνεσαι, οι αποκλισεις στο delay που αναφερεις ειναι μικρες για χαμηλες συχνότητες. Ta 6ms δεν αφορουν χαμηλες συχνοτητες. Για βελτιστοποίηση του προτζεκτ, δοκιμασε το λογισμικο του ντιμι. Αλλιως, δοκιμη και σφαλμα. Ή τιποτα, βαλε κανενα συνηχητη καλυτερα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Και τα 2 χωρίς Dirac
Δεν έχουν νόημα αυτά τα σχεδιαγράμματα σκέτα.

Προφανώς θα έχεις καλύτερα τέτοια γραφήματα από αναρχοαυτόνομες θέσεις, κομμουνιστικές, αλλά δεν θα έχει άψογη χρονική συνοχή το χαμηλό.

Αν ακούσεις άψογη χρονική συνοχή, δεν υπάρχει επιστροφή.

Το περιέγραψε ικανοποιητικά ο μπουτχιας:

Ως φασική ευθυγράμμιση από άποψη ισχυρότερης στάθμης,αλλά υποβαθμισμένη χρονική,συνεπαγόμενη μεταβατική απόκριση με επιπτώσεις που γίνονται αισθητές πρώτα απ'όλα στη ρυθμική αγωγή του συστήματος.
Αλλά δεν είναι εύκολα κατανοητές τέτοιες έννοιες.

Και όσο πιο σωστά είναι τα μεταβατικά, το ιμπαλς και ο χρονισμός εν γένει, τόσο "λιγότερο" ακούγεται το μπάσο, καθαρίζει.

Ομοίως όσο χαμηλότερη είναι η ολική αρμονική παραμόρφωση.

Ταυτόχρονα όμως, τόσο μεγαλύτερη είναι η ανάλυση που ακούς στο χαμηλό, καταλαβαίνεις αβίαστα τον παλμό σε κάθε νότα, ακούς τη χορδή να πηγαινοέρχεται με διακυμάνσεις στάθμης απόλυτα διακριτές, κι όχι συνεχή "τόνο" συχνότητας, και τόσο πιο ακαριαία είναι τα μεταβατικά περάσματα και τόσο πιο έντονες οι δυναμικές αντιθέσεις (στιγμιαίο κλείσιμο των ματιών, σου θυμίζει κάτι; Μπα...)

Όσο πιο χάλια είναι όλα, τόσο χαμηλότερα χρειάζεται να είναι η στάθμη του/των σαμπ. Όσο πιο σωστά είναι όλα, τόσο πιο εύκολα τερματίζουν όλα τα σαμπ, στα οποία έχεις στάνταρ στο τέρμα το βολιουμ.

Είναι αισχρό.

Πρακτικά, προτείνω να μην κυνηγάτε την απόλυτη χρονική ευθυγράμμιση, αν δεν είστε απολύτως βέβαιοι ότι έχετε διαθέσιμο Μαξ εσπιελ εκεί κάτω περισσότερο από όσο πιθανώς να χρειαστείτε ποτέ κατά τουλάχιστον 10 ντεσιμπέλ...

Διότι είναι προτιμότερο τελικά να υπάρχει γεμάτο μπάσο στις δύο πρώτες οκτάβες, που είναι σχετικά εύκολο και άμα λείπει δεν ακούς ούτε Μόμπι ούτε τίποτα, κι ας μη διακρίνεις την ανάλυση που υπάρχει στις πολύ χαμηλές συχνότητες, παρά να έχεις πραγματικό έλλειμμα εκεί κάτω λόγω ανεπάρκειας εσπιελ.

Ειλικρινά...
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top