Τoroidal η EI μετασχηματιστες;





Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Απάντηση: torioidal η EI μετασχηματιστες;

Χρηστο και εγω πιστευω οτι οι r-core σε ολες τις εφαρμογες ειναι καλυτεροι!
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Κι αν υποθέσουμε πως έχουμε 3 σωστά υλοποιημένους μετ/τες, έναν της κάθε κατηγορίας...είναι ακουστές οι όποιες διαφορές?
Εγώ πάντως έχω custom ΕΙ, ο οποίος συνδεδεμένος στο δίκτυο της ΔΕΗ και με το αυτί κολλημένο πάνω του δεν ακούγεται κιχ...
 

Μηνύματα
27.217
Reaction score
25.191
Απάντηση: Τoroidal η EI μετασχηματιστες;

To θέμα με τους μετ/στες και τον θόρυβο που ενδεχομένως να κάνουν , εχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με τον πυρήνα.
Στους EI συχνά οι πυρήνες είναι της πλάκας , πολλά φύλλα μαλακού σιδήρου πρεσαρισμένα μεταξύ τους , και αφού τυλιχτεί το σύρμα απο δω πάνω τα περνάνε με ενα βερνίκι και απο πάν κι άλλοι. Δεν είναι ετσι.Υπάρχουν και σοβαροί EI, μέσα σε κουτί για λόγους θωράκισης που δεν ακούγεται απολύτως τίποτα. Υπάρχουν και τοροειδείς που ακούγονται λόγω κακού πυρήνα. Και τέτοιοι που είναι μέσα σε κατσαρόλα και δεν ακούγεται πάλι τίποτα. Rcore με θωράκιση δεν εχω δει ποτέ.
Οπως και να εχει πάντως το θέμα , οι τοροειδείς είναι πάντα αποδοτικώτεροι απο τους EI.οι rcore , χρησιμοποιούνται κυρίως σε συσκευές μικρής κατανάλωσης , που δεν απαιτούνται μεγάλα πάχη σύρματος η περίεργοι πυρήνες.
Σε γενικές γραμμές ενας καλός τοροειδής είναι εως και 50% πιο αποδοτικός απο εναν αντίστοιχο EI.
Οι rcore πάνε αλλού απο εφαρμογές.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Απάντηση: Τoroidal η EI μετασχηματιστες;

Λοιπόν, πείτε ό,τι θέλετε! Εγώ πάντως Sansui χωρίς τετράγωνο μετασχηματιστή δεν παίρνω! :135:
 


Μηνύματα
27.217
Reaction score
25.191
Απάντηση: Τoroidal η EI μετασχηματιστες;

Πάντως ο δικός μου αν και παλιός φοράει δυο τοροειδείς μέσα σε κατσαρόλες ο τελικός, και EI o pro.
 




Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Τoroidal η EI μετασχηματιστες;

Δια του λόγου το αληθές.:114:
Aγαπητέ Γιάννη άκου πως έχει, κατά την άποψή μου, το θέμα:

Περίπτωση Α
1)O κατασκευαστής του δικού μου ενισχυτή, έβγαζε μηχάνημα με...κατσαρολάτους, διπλούς και ξεχωριστούς τοροειδείς, κατά τις επιταγές της επιστήμης.

Ιδού:



2)Στην πορεία, το μοντέλο αυτό τελείωσε και η τεχνολογία εξελίχτηκε, οπότε περάσαμε σε αυτό το...Rcorato:




Περίπτωση Β
1)O κατασκευαστής του δικού ΣΟΥ ενισχυτή, έβγαζε μηχάνημα με...κατσαρολάτους, διπλούς και ξεχωριστούς τοροειδείς, κατά τις επιταγές της επιστήμης.




2)Στην πορεία, το μοντέλο αυτό τελείωσε, η τεχνολογία εξελίχτηκε, η SANSUI τελείωσε και έτσι ΔΕΝ περάσαμε σε αυτό το...Rcorato:

Τhis space is kept intentionally blanc, for an imaginary, iconic SANSUI model!
 



Μηνύματα
27.217
Reaction score
25.191
Απάντηση: Τoroidal η EI μετασχηματιστες;

Aγαπητέ Γιάννη άκου πως έχει, κατά την άποψή μου, το θέμα:

Περίπτωση Α
1)O κατασκευαστής του δικού μου ενισχυτή, έβγαζε μηχάνημα με...κατσαρολάτους, διπλούς και ξεχωριστούς τοροειδείς, κατά τις επιταγές της επιστήμης.

Ιδού:



2)Στην πορεία, το μοντέλο αυτό τελείωσε και η τεχνολογία εξελίχτηκε, οπότε περάσαμε σε αυτό το...Rcorato:




Περίπτωση Β
1)O κατασκευαστής του δικού ΣΟΥ ενισχυτή, έβγαζε μηχάνημα με...κατσαρολάτους, διπλούς και ξεχωριστούς τοροειδείς, κατά τις επιταγές της επιστήμης.




2)Στην πορεία, το μοντέλο αυτό τελείωσε, η τεχνολογία εξελίχτηκε, η SANSUI τελείωσε και έτσι ΔΕΝ περάσαμε σε αυτό το...Rcorato:

Τhis space is kept intentionally blanc, for an imaginary, iconic SANSUI model!
:114:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Γενικός κανόνας δεν υπάρχει στους μετασχηματιστές.
Είναι γεγονός πως γενικά οι τοροειδής είναι ποιο ευαίσθητοι στο DC του δικτύου από τους ΕΙ λόγο κορεσμού του πυρήνα και βγάζουν θόρυβο.
Παρόλα αυτά υπάρχει διαφορετική σχέση πρωτεύοντος-δευτερεύοντος που περιορίζει πολύ αυτό το φαινόμενο.
Την καλύτερη απόδοση ισχύος λόγο ζεύξης τυλιγμάτων έχουν οι R-core.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Τoroidal η EI μετασχηματιστες;

Γενικός κανόνας δεν υπάρχει στους μετασχηματιστές.
Είναι γεγονός πως γενικά οι τοροειδής είναι ποιο ευαίσθητοι στο DC του δικτύου από τους ΕΙ λόγο κορεσμού του πυρήνα και βγάζουν θόρυβο.
Παρόλα αυτά υπάρχει διαφορετική σχέση πρωτεύοντος-δευτερεύοντος που περιορίζει πολύ αυτό το φαινόμενο.
Την καλύτερη απόδοση ισχύος λόγο ζεύξης τυλιγμάτων έχουν οι R-core.

Nαι, εντάξει, και με τους SANSUI;


:142:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.397
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top