Άλυτο πρόβλημα σε gaming laptop

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλησπέρα,

Έχω έναν Dell alienware M17 R4. Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν η μπαταρία έκανε drain παρότι το είχα στο ρεύμα. Η dell μου συνέστησε να βγάλω τη μπαταρία, καθώς αυτό συμβαίνει με τα gaming laptops καθώς χρειάζονται περισσότερη ενέργεια (το παιχνίδι που παίζω είναι του 2007 και είναι το τρίτο gaming laptop που έχω και το πρώτο που το παθαίνει αυτό).

Έβγαλα λοιπόν τη μπαταρία και τότε το laptop άρχισε να laggάρει παντού. Πχ άνοιγε σε 5 δευτερόλεπτα και τώρα θέλει περίπου 40. Long story short, η dell, αφού μου είχε προτείνει να βγάλω τη μπαταρία, μου είπε πως "ναι αυτό συμβαίνει γιατί το συγκεκριμένο laptop χρειάζεται τη μπαταρία για να αποδώσει σωστά. -Η μπαταρία είναι ενσωματωμένη, αρκετά έξυπνη επιλογή.

Οι επόμενες προτάσεις της dell (αν και θα έπρεπε να σταματήσω να τους συμβουλεύομαι) ήταν να αλλάξω φορτιστή και αν πάλι το πρόβλημα δεν επιλυθεί, να αλλάξω και μπαταρία. Τα έκανα και τα 2. Τίποτα δεν άλλαξε προς το καλύτερο.

Το έχω πάει σε 4 τεχνικούς και κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τι φταίει. Προσπαθώ να αποφύγω να το στείλω στην εταιρεία γιατί είμαι εκτός εγγύησης και θα με γδάρουν. Κι άλλο.

Έχω κάνει φορμάτ, έχω τρέξει όλα τα διαγνωστικά, έχω τρέξει antivirus, έχω κάνει check ή update σε όλους τους drivers και το bios, οπότε να φανταστώ ότι μένει μόνο να έχει πρόβλημα η μητρική;;;

Αν έχει κανείς κάποια ιδέα, ή του έχει τύχει κάτι παρόμοιο, ας με βοηθήσει παρακαλώ γιατί δεν αντέχω άλλο. 2,5Κ gaming laptop στο οποίο δεν μπορείς να παίξεις παιχνίδια γιατί σου τρώει τη μπαταρία και σβήνει (ενώ φορτίζεται) και με άγνωστης αιτίας lag.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Καλησπέρα,

Έχω έναν Dell alienware M17 R4. Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν η μπαταρία έκανε drain παρότι το είχα στο ρεύμα. Η dell μου συνέστησε να βγάλω τη μπαταρία, καθώς αυτό συμβαίνει με τα gaming laptops καθώς χρειάζονται περισσότερη ενέργεια (το παιχνίδι που παίζω είναι του 2007 και είναι το τρίτο gaming laptop που έχω και το πρώτο που το παθαίνει αυτό).

Έβγαλα λοιπόν τη μπαταρία και τότε το laptop άρχισε να laggάρει παντού. Πχ άνοιγε σε 5 δευτερόλεπτα και τώρα θέλει περίπου 40. Long story short, η dell, αφού μου είχε προτείνει να βγάλω τη μπαταρία, μου είπε πως "ναι αυτό συμβαίνει γιατί το συγκεκριμένο laptop χρειάζεται τη μπαταρία για να αποδώσει σωστά. -Η μπαταρία είναι ενσωματωμένη, αρκετά έξυπνη επιλογή.

Οι επόμενες προτάσεις της dell (αν και θα έπρεπε να σταματήσω να τους συμβουλεύομαι) ήταν να αλλάξω φορτιστή και αν πάλι το πρόβλημα δεν επιλυθεί, να αλλάξω και μπαταρία. Τα έκανα και τα 2. Τίποτα δεν άλλαξε προς το καλύτερο.

Το έχω πάει σε 4 τεχνικούς και κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τι φταίει. Προσπαθώ να αποφύγω να το στείλω στην εταιρεία γιατί είμαι εκτός εγγύησης και θα με γδάρουν. Κι άλλο.

Έχω κάνει φορμάτ, έχω τρέξει όλα τα διαγνωστικά, έχω τρέξει antivirus, έχω κάνει check ή update σε όλους τους drivers και το bios, οπότε να φανταστώ ότι μένει μόνο να έχει πρόβλημα η μητρική;;;

Αν έχει κανείς κάποια ιδέα, ή του έχει τύχει κάτι παρόμοιο, ας με βοηθήσει παρακαλώ γιατί δεν αντέχω άλλο. 2,5Κ gaming laptop στο οποίο δεν μπορείς να παίξεις παιχνίδια γιατί σου τρώει τη μπαταρία και σβήνει (ενώ φορτίζεται) και με άγνωστης αιτίας lag.
καλησπέρα
για αρχή...ο φορτιστής που άλλαξες σε καλύπτει από αμπέρ?
έχεις τον παλιό φορτιστή να δεις πόσα γράφει?
σίγουρα θα είναι πάνω 8-9 αμπέρ

πες μας και ποια μπαταρία έβαλες..γιατί αν και γράφουν συμβατές (δεν μου λέει κάτι) δέχονται με συγκεκριμένες βατώρες κάποια μοντέλα
 
Last edited:


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πιο παλιά δεν γινόταν αυτό; Ξεκίνησε ξαφνικά; Ξεκίνησε σιγά σιγά και μετά έγινε πιο έντονο; Το lag διορθώθηκε όταν ξαναεβαλες την μπαταρία;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Πιο παλιά δεν γινόταν αυτό; Ξεκίνησε ξαφνικά; Ξεκίνησε σιγά σιγά και μετά έγινε πιο έντονο; Το lag διορθώθηκε όταν ξαναεβαλες την μπαταρία;
αν έχει πέσει η μπαταρία...έχει θέμα...

αυτά τα άλιενγουερ χρησιμοποιούν μια υβριδική τεχνολογία ρεύμα-μπαταρία
ανάλογα με τις επιδόσεις που απαιτεί ένα γκέιμ....μπορεί να δεις την μπαταρία.... ενώ είναι στο ρεύμα το λαπτοπ...να τελειώνει:confused::headbang:

λογικά το ότι έβγαλε την μπαταρία και το είχε σκέτο με το ρεύμα θα έπρεπε αυτό το ''energy'' πρόγραμμα της dell να το εντοπίσει και να απενεργοποιήσει την υβριδική αυτή λειτουργία

το ότι έκανε φορμάτ (και όχι επαναφορά με όλα τα μαμά προγράμματα της dell να τρέχουν στο προσκήνιο) και αν και εφόσον δεν εγκατέστησε αυτό το πρόγραμμα (δεν θυμάμαι πως λέγεται) θα έπρεπε να λειτουργεί σε νορμάλ mode αλλά τουλάχιστον όχι με λαγκ

δεν ξέρω αν και το bios έχει κάποια ρύθμιση ως προς την υβριδική αυτή λειτουργία

ας μας πει βήμα βήμα και βλέπουμε

εγώ ποντάρω για αρχή στην μπαταρία....να δούμε ότι υποστηρίζεται..ασχέτως αν είναι συμβατή με αυτό το μοντέλο(που πάντα λένε)..
και να εύχεται να είναι αυτή8-)
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις και χαίρομαι γιατί φαίνεται ότι υπάρχει οικειότητα με τις ιδιαιτερότητες της εταιρείας.

@daharis666 : Ο νέος φορτιστής, είναι αυθεντικός της dell και σύμφωνα με τα specs του συστήματος. Είναι 12.3Α και 240 watt και 19.5V. Η μπαταρία δεν είναι της alienware, αλλά επίσης έχει τα σωστά specs. Αυθεντική μπαταρία δε βρήκα πουθενά στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη. Επίσης στο bios, λέει πως η μπαταρία λειτουργεί κανονικά.

@tigergreg : τα διαγνωστικά είναι όλα τέλεια δε θα φαίνονταν κάτι εκεί;

@Alexandros1986 : Το lag ξεκίνησε πρώτη φορά μόλις έβγαλα τη μπαταρία και δεν παρατήρησα να γίνεται πιο έντονο. Όταν την ξαναέβαλα, πράγματι σταμάτησε, αλλά δε φόρτιζε, άρα δεν μπορούσα να παίξω. Μέσα στην απελπισία μου και αφού είχα κάνει τα πάντα, έτρεξα και ένα benchmark, το οποίο την ξεφόρτισε εντελώς και έκλεισε το λάπτοπ, ενώ φυσικά ήταν στο ρεύμα.

Το ίδιο συμβαίνει και τώρα με την καινούρια μπαταρία. είναι στο 74% από τότε που την έβαλα (actually πριν λίγο έπεσε στο 73%) και γράφει 73% διαθέσιμο, σύνδεση στο ρεύμα.

@daharis666 : O ένας εκ των τεχνικών τσέκαρε αν λείπει κάτι όταν του είπα πως έκανα φορμάτ και μου είπε πως όλα ήταν σωστά. Αν ήταν θέμα μπαταρίας, θα έλεγε κάτι διαφορετικό από τo "λειτουργεί κανονικά" στο bios, έτσι δεν είναι;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Κακώς δεν το έστειλες στην Dell.
[DOUBLEPOST=1563916641][/DOUBLEPOST]Ποτέ δεν είναι αργά όμως. ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις και χαίρομαι γιατί φαίνεται ότι υπάρχει οικειότητα με τις ιδιαιτερότητες της εταιρείας.

@daharis666 : Ο νέος φορτιστής, είναι αυθεντικός της dell και σύμφωνα με τα specs του συστήματος. Είναι 12.3Α και 240 watt και 19.5V. Η μπαταρία δεν είναι της alienware, αλλά επίσης έχει τα σωστά specs. Αυθεντική μπαταρία δε βρήκα πουθενά στην Ελλάδα ή στην Ευρώπη. Επίσης στο bios, λέει πως η μπαταρία λειτουργεί κανονικά.

@tigergreg : τα διαγνωστικά είναι όλα τέλεια δε θα φαίνονταν κάτι εκεί;

@Alexandros1986 : Το lag ξεκίνησε πρώτη φορά μόλις έβγαλα τη μπαταρία και δεν παρατήρησα να γίνεται πιο έντονο. Όταν την ξαναέβαλα, πράγματι σταμάτησε, αλλά δε φόρτιζε, άρα δεν μπορούσα να παίξω. Μέσα στην απελπισία μου και αφού είχα κάνει τα πάντα, έτρεξα και ένα benchmark, το οποίο την ξεφόρτισε εντελώς και έκλεισε το λάπτοπ, ενώ φυσικά ήταν στο ρεύμα.

Το ίδιο συμβαίνει και τώρα με την καινούρια μπαταρία. είναι στο 74% από τότε που την έβαλα (actually πριν λίγο έπεσε στο 73%) και γράφει 73% διαθέσιμο, σύνδεση στο ρεύμα.

@daharis666 : O ένας εκ των τεχνικών τσέκαρε αν λείπει κάτι όταν του είπα πως έκανα φορμάτ και μου είπε πως όλα ήταν σωστά. Αν ήταν θέμα μπαταρίας, θα έλεγε κάτι διαφορετικό από τo "λειτουργεί κανονικά" στο bios, έτσι δεν είναι;
και να θελες αυθεντική μπαταρία δεν υπάρχει...
εφόσον έχεις σωστό φορτιστή...είμαστε οκ από ρεύμα

1.την μπαταρία την έβγαλες εσύ ο ίδιος...με τα γυμνά χεράκια σου ή το πήγες σε τεχνικό?

2.υπάρχει διαδικασία vram reset...μπορεί να σου φανεί γελοίο...αλλά μου έχει τύχει (ειδικά σε apple)

βγάζεις φορτιστή,βγάζεις μπαταρία λαπτοπ,βγάζεις μπαταρία bios,πατάς 15-20 δευτερόλεπτα το power(κρατημένο)
βάζεις μπαταρία bios,μπαταρία λαπτοπ,κλείνεις καπάκι,βάζεις ρεύμα, πατάς να ανοίξει

κάντο να μας φύγει η περιέργεια και από αυτό
 
Last edited:

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Αν το έστελνα στη dell και μου άλλαζαν φορτιστή και μπαταρία, συν ότι άλλο χρειαστεί συν το σέρβις θα μου έβγαινε πάνω από 500ρικο στην καλύτερη. Αν είναι και θέμα μητρικής που πλέον είναι πιθανό καλύτερα να το πετάξω να πάρω άλλο. Είχα και πριν alienware μοντέλο 2013 και ήταν άψογο. 1000 φορές να κρατούσα εκείνο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Κακώς δεν το έστειλες στην Dell.
[DOUBLEPOST=1563916641][/DOUBLEPOST]Ποτέ δεν είναι αργά όμως. ;)
εφόσον είναι εκτός εγγύησης ντοκ...θα του ζητήσουν (για τέτοιο λαπτοπ) μισό νεφρό...
δεν ασχολούνται και πολύ με τέτοια εκτός εγγύησης...
πετάνε ένα αλλαγή μητρικής...1500 ευρώ (γιατί τα έχει όλα κουμπωμένα πάνω της cpu,gpu) και αν θέλεις
[DOUBLEPOST=1563917442][/DOUBLEPOST]
Αν το έστελνα στη dell και μου άλλαζαν φορτιστή και μπαταρία, συν ότι άλλο χρειαστεί συν το σέρβις θα μου έβγαινε πάνω από 500ρικο στην καλύτερη. Αν είναι και θέμα μητρικής που πλέον είναι πιθανό καλύτερα να το πετάξω να πάρω άλλο. Είχα και πριν alienware μοντέλο 2013 και ήταν άψογο. 1000 φορές να κρατούσα εκείνο.
μη συγκρίνεις του 13 τις σειρές...ήταν αλλού η κατασκευή...αποσπώμενες κάρτες...sli κλπ
τανκ τα έκαναν τότε8-)
[DOUBLEPOST=1563917524][/DOUBLEPOST]
Αν είναι και θέμα μητρικής που πλέον είναι πιθανό καλύτερα να το πετάξω .
να σου στείλω Pm την διεύθυνση μου να το πετάξεις εκεί?:D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
εφόσον είναι εκτός εγγύησης ντοκ...θα του ζητήσουν (για τέτοιο λαπτοπ) μισό νεφρό...
δεν ασχολούνται και πολύ με τέτοια εκτός εγγύησης...
πετάνε ένα αλλαγή μητρικής...1500 ευρώ (γιατί τα έχει όλα κουμπωμένα πάνω της cpu,gpu) και αν θέλεις
Ας το στείλει και ας πάρει εκτίμηση κόστους.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
@daharis666

1.Μόνος μου την έβγαλα, μόνος μου την έβαλα. Δεν ήταν πρώτη φορά βέβαια, έχω ανοίξει αρκετές φορές λαπτοπ για να αλλάξω σκληρό, να βάλω rams κτλ. Λες να έκανα κάποιο ολέθριο σφάλμα;;; Αυτοκτονία.

2. Αυτό το διάβασα και νομίζω το δοκίμασα, αλλά ίσως έκανα κάποιο λάθος στη διαδικασία. Αν βγάλω μπαταρία και φορτιστή, το λαπτοπ δεν έχει καθόλου ρεύμα έτσι; Οπότε αν πατήσω το power 15-20 δεύτερα, κάνει κάτι από μόνο του φαντάζομαι. Μετά μου γράφεις, "βάζεις μπαταρία bios, μπαταρία λαπτοπ" τι εννοείς με το μπαταρία bios ?
[DOUBLEPOST=1563917897][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1563917524][/DOUBLEPOST]
να σου στείλω Pm την διεύθυνση μου να το πετάξεις εκεί?:D[/QUOTE]

Είμαι 2.5 μήνες με αυτή την ιστορία οπότε θα το σπάσω σε 1000 κομμάτια να το ευχαριστηθώ. όντως καμία σχέση με τα παλιά. Έτσι την πάτησα κι εγώ, ήμουν υπέρ ευχαριστημένος και είπα να το δώσω όσο πιάνει καλή τιμή για να αναβαθμιστώ. Και πήρα 2.5Κ λάπτοπ που δεν μπορεί να παίξει medieval II χωρίς να στεγνώσει η μπαταρία του
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
@daharis666

1.Μόνος μου την έβγαλα, μόνος μου την έβαλα. Δεν ήταν πρώτη φορά βέβαια, έχω ανοίξει αρκετές φορές λαπτοπ για να αλλάξω σκληρό, να βάλω rams κτλ. Λες να έκανα κάποιο ολέθριο σφάλμα;;; Αυτοκτονία.

2. Αυτό το διάβασα και νομίζω το δοκίμασα, αλλά ίσως έκανα κάποιο λάθος στη διαδικασία. Αν βγάλω μπαταρία και φορτιστή, το λαπτοπ δεν έχει καθόλου ρεύμα έτσι; Οπότε αν πατήσω το power 15-20 δεύτερα, κάνει κάτι από μόνο του φαντάζομαι. Μετά μου γράφεις, "βάζεις μπαταρία bios, μπαταρία λαπτοπ" τι εννοείς με το μπαταρία bios ?
1. κακώς...σόρρυ αλλά δεν λυπάστε τα λεφτά σας

2. κάπου μέσα στη μητρική έχει μια μικρή μπαταρία...αυτή πρέπει να αφαιρεθεί για να γίνει το reset...διαφορετικά δεν κάνεις τίποτα

[DOUBLEPOST=1563918229][/DOUBLEPOST]
Ας το στείλει και ας πάρει εκτίμηση κόστους.
θα έπρεπε να το είχε κάνει από την πρώτη στιγμή...
ποτέ δεν είναι αργά φυσικά...

αλλά....αλλά
[DOUBLEPOST=1563918284][/DOUBLEPOST]
Είμαι 2.5 μήνες με αυτή την ιστορία οπότε θα το σπάσω σε 1000 κομμάτια να το ευχαριστηθώ. όντως καμία σχέση με τα παλιά. Έτσι την πάτησα κι εγώ, ήμουν υπέρ ευχαριστημένος και είπα να το δώσω όσο πιάνει καλή τιμή για να αναβαθμιστώ. Και πήρα 2.5Κ λάπτοπ που δεν μπορεί να παίξει medieval II χωρίς να στεγνώσει η μπαταρία του
αν είναι σε 1000 κομμάτια δεν το θέλω:p:D
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
@daharis666 : Αν κακώς έκανα την τοποθέτηση, πως να πάω ένα βήμα παραπέρα και να αφαιρέσω τη μπαταρία της μητρικής; Βέβαια δεν έχει μείνει και κάτι άλλο να κάνω, αλλά μάλλον θα πάει για έλεγχο μητρικής και αν πάλι δε βρεθεί λύση μάλλον για ανταλλακτικά. :(
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
@daharis666 : Αν κακώς έκανα την τοποθέτηση, πως να πάω ένα βήμα παραπέρα και να αφαιρέσω τη μπαταρία της μητρικής; Βέβαια δεν έχει μείνει και κάτι άλλο να κάνω, αλλά μάλλον θα πάει για έλεγχο μητρικής και αν πάλι δε βρεθεί λύση μάλλον για ανταλλακτικά. :(
το κακώς το έγραψα για το ότι άνοιξες ένα τόσο ακριβό μηχάνημα για να κάνεις μια παρέμβαση που σου μοιάζει απλή...αλλά δεν είναι....χωρίς εξοπλισμό και γνώση κινδύνων...και δεν το πήγες σε τεχνικό που γνωρίζει και έχει την ευθύνη της επισκευής;)

σου είπα τα βήματα....να τα κάνεις έτσι ακριβώς

βγάζεις τροφοδοτικό
αφαιρείς εσωτερική μπαταρία
αφαιρείς μπαταρία bios
κρατάς πατημένο το Power για 20 sec (και ένα λεπτό αν θέλεις...το παραπάνω δεν πειράζει....το λιγότερο πειράζει) το αφήνεις

επανατοποθετείς
μπαταρία Bios
μπαταρία λαπτοπ
κλείνεις καπάκι
βάζεις ρεύμα πατάς Power


ΠΡΟΣΟΧΗ!

Δεν αγγίζεις πλακέτα!!!!!!
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
αφαιρείς μπαταρία bios
Εχω την εντύπωση ότι δεν έχει μπαταρία bios γιατί η κανονικη δεν είναι αφαιρούμενη. Αν δεν είναι κάτι πιο χοντρό (mobo) θα έλεγα και εγώ ότι είναι θέμα "συμβατής" μπαταρίας.

Δεν νομίζω να κάνει κάτι το reset. Στα apple ναι είναι το πρώτο που κάνεις όταν στο φέρουν και δεν "ανοίγει" κάτι σαν το power kai home button στα iphone
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Άσχετο με τα αποτελέσματα των test. Δοκίμασε άλλο ssd hdd m2 δε ξέρω τι έχει το συγκεκριμένο. Και μόνο με ένα αν έχει περισσότερους. Όπως και ram.
Μου έχει συμβεί αμέτρητες φορές ο δίσκος να φένεται άψογος performance και health 100% και τελικά να έχει θέμα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
@daharis666 Θα πατήσω το power ενώ το λαπτοπ δεν έχει πάνω ούτε μνήμες ούτε σκληρούς ούτε τίποτα ;
δεν ανέφερα κάτι για σκληρούς και μνήμες...

δεν αγγίζουμε τίποτα στην πλακέτα!

όπως σου τα έγραψα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.593
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top