Άμεση Βοήθεια: Δυο ηχεία οροφής σε πόση απόσταση;

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γεια χαρά. Από Δευτέρα έρχονται οι ματτορες για την τοποθέτηση της γυψοσανίδες οροφής και θέλω να ξέρω που πρπεει να μπυν τα 2 ηχεία ατμός οροφής.

Η απόσταση του μπροστά τοίχου που βρίσκεται η τηλεόραση μέχρι τον πίσω από τον καναπέ τοις είναι 4 μέτρα.

Η απόσταση του τέρμα αριστερά τοίχου (από το κρεβάτι και την τηλεόραση)με τον τέρμα δεξιά, είναι 4.15 μέτρα.

Η απόσταση του κεφαλιού από τον πίσω τοίχο θα είναι 1.5 μέτρο..

Μπορείτε να μου πείτε που ακριβώς θα μπουν τα 2 ηχεία ατμός οροφής?

Πόση απόσταση πρέπει να έχουν αυτά τα 2 ηχεία μεταξύ τους?
Σε ποιο ύψος πρέπει να βρίσκονται? Ποσό κ μακριά από το κεφάλι?
Θα πρέπει να έχουν κλίση προς το κεφάλι μου η όχι?
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ψάχνοντας για το θέμα αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι η κλίση. Πρέπει να έχουν κλίση τα πάνω ηχεία προς το κεφάλι η όχι;

Απλά θα τοποθετηθούν πάνω από το κεφάλι χωρίς κλίση στην ίδια ευθεία που θα βρίσκονται και τα στο μπροστινά ηχεία;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Μπορείτε να μου πείτε που ακριβώς θα μπουν τα 2 ηχεία ατμός οροφής?

Πόση απόσταση πρέπει να έχουν αυτά τα 2 ηχεία μεταξύ τους?
Τα έχουμε ξαναπεί....

Επανάληψη: πρέπει να βρίσκονται στην ίδια ευθεία με τα left-right. Άρα θα απέχουν μεταξύ τους όσο τα left-right.
Σε ποιο ύψος πρέπει να βρίσκονται? Ποσό κ μακριά από το κεφάλι?
Θα πρέπει να έχουν κλίση προς το κεφάλι μου η όχι?
Εσύ θα μας πεις το ύψος, όχι εμείς. Μόλις μας πεις το ύψος, θα σου πούμε την απόσταση που θα πρέπει να μπουν μπροστά από το κεφάλι.

Από τον Ιούνιο έχεις την απάντηση, αλλά προφανώς θέλεις να αγνοείς όσα σου λέμε.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Τα έχουμε ξαναπεί....

Επανάληψη: πρέπει να βρίσκονται στην ίδια ευθεία με τα left-right. Άρα θα απέχουν μεταξύ τους όσο τα left-right.

Εσύ θα μας πεις το ύψος, όχι εμείς. Μόλις μας πεις το ύψος, θα σου πούμε την απόσταση που θα πρέπει να μπουν μπροστά από το κεφάλι.

Από τον Ιούνιο έχεις την απάντηση, αλλά προφανώς θέλεις να αγνοείς όσα σου λέμε.
Σε ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια (για πολλοστη φορα) Γιαννη.
Νομιζα πως ειναι στανταρ το υψος και πως θα πρεπει να βαλω την γυψοσανιδα στο υψος που μου πειτε, γι' αυτο και ρωτησα.

Να περιμενω πρωτα να μπει η γυψοσανιδα ετσι ωστε να δω το υψος και μετα να σας το αναφερω και οταν μου πειτε, μετα να κοψω τη γυψοσανιδα ετσι ωστε να μπουν μεσα τα ηχεια? Αυτη ειναι η σωστη σειρα?

Ποια προτεινεις για επανω ηχεια απο τα παρακατω του λινκ ?
https://www.skroutz.gr/c/3063/Ixeia-Egkatastaseon.html?from=catspan&keyphrase=dali+phantom

Οσο πιο φθηνα, τοσο πιο καλα. Αρκει να κανουν δουλεια, οχι φθηνα και να μην με ικανοποιησουν
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Ποια προτεινεις για επανω ηχεια απο τα παρακατω του λινκ ?
https://www.skroutz.gr/c/3063/Ixeia-Egkatastaseon.html?from=catspan&keyphrase=dali+phantom

Οσο πιο φθηνα, τοσο πιο καλα. Αρκει να κανουν δουλεια, οχι φθηνα και να μην με ικανοποιησουν
Τα Ε-60 με το 6άρι mid φαίνονται μια χαρά. Αν μπορείς να πας στα Ε-80, ακόμα καλύτερα.

Να περιμενω πρωτα να μπει η γυψοσανιδα ετσι ωστε να δω το υψος και μετα να σας το αναφερω και οταν μου πειτε, μετα να κοψω τη γυψοσανιδα ετσι ωστε να μπουν μεσα τα ηχεια? Αυτη ειναι η σωστη σειρα?
Πάρε τα ηχεία. Κανόνισε με τον μάστορα να χωράνε σε βάθος. Βάζεις τη γυψοσανίδα.

Μετράς απόσταση από πάτωμα έως γυψοσανίδα και μας το λες. Βρίσκουμε την απόσταση που θα τα βάλεις.

Κόβεις τη γυψοσανίδα ανάλογα με τη διάμετρο των ηχείων που έχεις επιλέξει, στα σημεία που είναι σωστό να μπουν.

Edit: ποιο είναι τώρα το ακριβές ύψος της οροφής;
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Τα Ε-60 με το 6άρι mid φαίνονται μια χαρά. Αν μπορείς να πας στα Ε-80, ακόμα καλύτερα.



Πάρε τα ηχεία. Κανόνισε με τον μάστορα να χωράνε σε βάθος. Βάζεις τη γυψοσανίδα.

Μετράς απόσταση από πάτωμα έως γυψοσανίδα και μας το λες. Βρίσκουμε την απόσταση που θα τα βάλεις.

Κόβεις τη γυψοσανίδα ανάλογα με τη διάμετρο των ηχείων που έχεις επιλέξει, στα σημεία που είναι σωστό να μπουν.

Edit: ποιο είναι τώρα το ακριβές ύψος της οροφής;
Θα σου πω στις 12 που θα παω σπιτι για το υψος της οροφης τωρα.
Δεν ξερεις ποσο με βοηθας! Δεν υπολογισα πως τα ηχεια οροφης θα εχουν καποιο υψος.. Πρεπει και αυτο να το αναφερω στον γυψοσανιδά γιατι στο τελος δεν θα χωρανε.
[DOUBLEPOST=1542908687][/DOUBLEPOST]Και κατι αλλο. Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 πρωτα sub.

https://www.skroutz.gr/c/3062/subwoofers/m/6446/Dali.html?o=dali

Το e9f θα κανει δουλεια ή να παω στο ε12f? Πιο πολυ μεπροβλματιζει ο ογκος (παντρεμενος γαρ).

Τελος, για πισω μια λογικη ιδεα θα ηταν τα dali zensor 1. Αν επελεγα αντι για αυτα τα dali pico θα ηταν μεγιστο σφαλμα?
[DOUBLEPOST=1542908863][/DOUBLEPOST]
Θα σου πω στις 12 που θα παω σπιτι για το υψος της οροφης τωρα.
Δεν ξερεις ποσο με βοηθας! Δεν υπολογισα πως τα ηχεια οροφης θα εχουν καποιο υψος.. Πρεπει και αυτο να το αναφερω στον γυψοσανιδά γιατι στο τελος δεν θα χωρανε.
[DOUBLEPOST=1542908687][/DOUBLEPOST]Και κατι αλλο. Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 πρωτα sub.

https://www.skroutz.gr/c/3062/subwoofers/m/6446/Dali.html?o=dali

Το e9f θα κανει δουλεια ή να παω στο ε12f? Πιο πολυ μεπροβλματιζει ο ογκος (παντρεμενος γαρ).

Τελος, για πισω μια λογικη ιδεα θα ηταν τα dali zensor 1. Αν επελεγα αντι για αυτα τα dali pico θα ηταν μεγιστο σφαλμα?
Ή μηπως να παρω και για πανω και για πισω τα e-60 και για πανω και για πισω?
 
Last edited:

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Αν γινει τωρα η γυψοσανίδα, θα μπορουμε μετα απο 1 μηνα πχ να αλουμε το πανω ηχειο ετσι ωστε να κοιταζει το κεφαλι στις απαραιτητες μοιρες?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Δεν χρειάζεται να έχει κλίση. Είναι μικρή η γωνία και όλα τα ηχεία έχουν την απαραίτητη διασπορά. Απλώς άφησε το απαραίτητο κενό ανάμεσα σε γυψοσανίδα και οροφή (πχ 15 εκατοστά) ώστε να χωρέσουν τα ηχεία.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Δεν χρειάζεται να έχει κλίση. Είναι μικρή η γωνία και όλα τα ηχεία έχουν την απαραίτητη διασπορά. Απλώς άφησε το απαραίτητο κενό ανάμεσα σε γυψοσανίδα και οροφή (πχ 15 εκατοστά) ώστε να χωρέσουν τα ηχεία.
2.83 είναι το ύψος της οροφής τώρα, πριν μπει η γυψοσανιδα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Τα atmos λογικά πρέπει να τοποθετηθούν στις 80°

5.1.2-overhead-speaker-setup-side.png


Αν από τα 283 εκ. αφαιρέσεις 15 της ψευδοροφής και τα 90 εκ. μέχρι το ύψος του αυτιού μένουν 178 εκατοστά.

Στο calculator του ορθογώνιου τριγώνου βάζεις πλευρά "a" 178 και γωνία "β" 10°, οπότε η πλευρά "b" -η απόσταση δηλαδή που θα πρέπει να τοποθετηθεί το κέντρο των ηχείων atmos- θα είναι 31 εκατοστά μπροστά από την θέση ακρόασης και στην ίδια ευθεία με τα left/right.

5.1.2-overhead-speaker-setup.png


Αν το ύψος της ψευδοροφής είναι διαφορετικό, προσαρμόζεις ανάλογα.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Eγω τελικα προτιμησα τα Ε50, μου ειναι πολυ 'δυσκολο' να δικαιολογισω τα επιπλεον +80€ (το ζευγος) μονο και μονο για ηχεια 'εφε'.
Τα παραβαλμανω την αλλη βδομαδα και θα προβω σε τοποθετηση. Μαλιστα λογο του οτι δεν εχω γυψοσανιδα θα κανω κατασκευη με δυο ξυλινα 'καπελα' και θα τα καρφωσω στο ταβανι σωστα συμφωνα με τις προδιαγραφες της Dolby.
Για την διασπορα που ρωτας τα dali εχουν και ενα 'διακοπτη' Focus/Distribute γιαυτην την περιπτωση.
Δες σχετικα το manual τους.....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Eγω τελικα προτιμησα τα Ε50, μου ειναι πολυ 'δυσκολο' να δικαιολογισω τα επιπλεον +80€ (το ζευγος) μονο και μονο για ηχεια 'εφε'.
Τα παραβαλμανω την αλλη βδομαδα και θα προβω σε τοποθετηση. Μαλιστα λογο του οτι δεν εχω γυψοσανιδα θα κανω κατασκευη με δυο ξυλινα 'καπελα' και θα τα καρφωσω στο ταβανι σωστα συμφωνα με τις προδιαγραφες της Dolby.
Για την διασπορα που ρωτας τα dali εχουν και ενα 'διακοπτη' Focus/Distribute γιαυτην την περιπτωση.
Δες σχετικα το manual τους.....
Σεβαστό. Προφανώς τα 80€ μετράνε διαφορετικά στον καθένα. Αν όμως μπορεί κάποιος να διαθέσει την διαφορά, αξίζει ακόμα και για "ηχεία εφέ" όπως τα λες, ειδικά αν σκεφτείς ότι πιο δύσκολα θα αλλάξει κανείς χωνευτά ηχεία σε γυψοσανίδα.

Η διαφορά που είδα με τα μεγαλύτερα atmos ηχεία που έβαλα είναι μεγάλη. Γι' αυτό και προτείνω ηχεία atmos ίδια ή αντίστοιχα με τα surround.
 

Μηνύματα
865
Reaction score
2.992
Να κάνω μια ερώτηση μιας και είναι σχετικό με τα παραπάνω.
Η υποτεινουσα του τριγώνου,δηλ. η τελική απόσταση αυτιού-ηχείου atmos,πρέπει να είναι ίση με την απόσταση ακρόασης (lcr);
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Να κάνω μια ερώτηση μιας και είναι σχετικό με τα παραπάνω.
Η υποτεινουσα του τριγώνου,δηλ. η τελική απόσταση αυτιού-ηχείου atmos,πρέπει να είναι ίση με την απόσταση ακρόασης (lcr);
Ιδανικά, ναι.

Όλα τα ηχεία του πολυκάναλου ήχου, στο ιδανικό σενάριο ισαπέχουν από το κεφάλι σου.
 

Μηνύματα
865
Reaction score
2.992
Θεωρητικά δηλαδή σε ένα νοητό ημισφαίριο ίσα και πάνω από το επίπεδο του αυτιού μας.
Αυτό δεν θα κάνει τον χώρο μας όμως τετράγωνο;
Μιλαω για περίπτωση που θελουμε να φτιάξουμε το “ιδανικό”.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Θεωρητικά δηλαδή σε ένα νοητό ημισφαίριο ίσα και πάνω από το επίπεδο του αυτιού μας.
Αυτό δεν θα κάνει τον χώρο μας όμως τετράγωνο;
Μιλαω για περίπτωση που θελουμε να φτιάξουμε το “ιδανικό”.
Δεν κάνει τετράγωνο το χώρο.
Ένα ημισφαίριο στο επίπεδο του κεφαλιού, όπως το λες.

Ας είναι ο χώρος πολύ μεγαλύτερου μήκους, άσχετο. Όπως και στο τρίγωνο ακρόασης.

Έτσι είναι τοποθετημένα και τα άτμος στο μεγάλο στούντιο με τα 420 Νιούμαν. Πολύ ψηλά, σε ίδια απόσταση με τα 7 πέριξ.

Ιδανικά λοιπόν, σχηματίζεις ένα κύκλο μέσα στο δωμάτιο, κάθεσαι στο κέντρο του κύκλου, τοποθετείς τα 7 ηχεία πάνω στον κύκλο και βλέπεις τι απόσταση ακρόασης έχεις, κι αν είναι οκ αυτά τα ηχεία που έχεις για την εν λόγω απόσταση ακρόασης, οπότε, αναλόγως δεδομένων, μικραίνει η απόσταση ακρόασης (για να μεγαλώσει πρέπει να ρίξεις τοίχο).

Δε νομίζω ότι δεν έχεις τη δυνατότητα ίδιας απόστασης ακρόασης στα άτμος, εκτός κι αν έχεις πολύ μεγάλο χώρο.

Η μέγιστη απόσταση ακρόασης, δηλαδή η ακτίνα του εν λόγω κύκλου, ισούται με το μισό της μικρότερης διάστασης του δωματίου, μείον το βάθος του ηχείου.
 
Last edited:

Μηνύματα
865
Reaction score
2.992
Συγνώμη δεν το διατύπωσα σωστά!
Αν θες να εντοιχισεις ένα σύστημα surround πχ 7.2.4 σε ένα χώρο 6χ5χ3 (τυχαίες διαστάσεις) με ιδανικές αποστάσεις ηχείων κτλ, δεν θα βγει τετράγωνος ο χώρος;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Συγνώμη δεν το διατύπωσα σωστά!
Αν θες να εντοιχισεις ένα σύστημα surround πχ 7.2.4 σε ένα χώρο 6χ5χ3 (τυχαίες διαστάσεις) με ιδανικές αποστάσεις ηχείων κτλ, δεν θα βγει τετράγωνος ο χώρος;
Όχι ακριβώς.
Λόγω της ύπαρξης του κεντρικού, ο εμπρός τοίχος θα πρέπει να είναι στην ακμή του κύκλου υποχρεωτικά. Ο πίσω όχι, διότι δεν υπάρχει πίσω κεντρικό, είναι λίγο πιο μέσα.

Σχημάτισε τον κύκλο, βάλε τα ηχεία στις προβλεπόμενες γωνίες, και τετραγώνισέ τον το χώρο, να δεις τι διαστάσεις βγάζει.

Η μπροστά επιφάνεια, θα είναι ημικυκλική, ώστε να διατηρείται ίδια ακτίνα σε κεντρικό και κυρίως LR.
Έτσι εντοιχίζεις τα 3 εμπρός ηχεία, και όσα σαμπ θες.

Τα πίσω ηχεία, εφόσον ο χώρος δεν είναι "ακριβώς", θα πρέπει να είναι σε βάση, είτε στο δάπεδο είτε στο ταβάνι, εκτός κι αν φας περισσότερο χώρο μέσω του εντοιχισμού πίσω.

Σε ένα δωμάτιο 7*5*3, με ελάχιστη διάσταση το 5, η απολύτως μέγιστη απόσταση ακρόασης για ηχείο βάθους 40εκ (θες και λίγη μόνωση πίσω του) είναι 2μ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Δεν μου άρεσε ποτέ το πλαϊνό ηχείο να βρίσκεται στο 1,5 μέτρο και τα εμπρός στα 3μ, ακούγεται χάλια, κι έτσι προβλέπεται.
Δεν είναι μόνο η γωνία προβλεπόμενη στα ηχεια, είναι και οι ίσες αποστάσεις.
Αν θεωρείτε ότι αυτό δεν ισχύει, αφήστε το δεξί κύριο ηχείο στα 3 μέτρα και το αριστερό στο 1,5 μ, τηρώντας μόνο τις γωνίες, και "φέρτε τα" να ακούγονται το ίδιο, μόνο με τη στάθμη, χαχαχαχαχα

Απορώ ώρες ώρες γιατί "πρέπει" τα κυρίως ηχεία και το κεντρικό να βρίσκονται στο επίπεδο της οθόνης.

Η οθόνη, αναλόγως μεγέθους, έχει τους δικούς της κανόνες απόστασης.
Ομοιως και τα ηχεία, έχουν τους δικούς τους κανόνες απόστασης...

Ας είναι η οθόνη στα 3 μέτρα, και τα ηχεία στα 2.

Ειδάλλως, χρειάζεσαι πιο μικρή οθόνη, ώστε να τοποθετηθεί κι αυτή στα 2μ., σύμφωνα με τις προδιαγραφές θέασης.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.537
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top