Άποψη για bizzar

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Είχα κάνει κ ένα προηγούμενο ποστ σκεπτόμενος πριν ένα μήνα να βάλω πηγή της εν λόγω εταιρείας. Τελικά την έβαλα κ θα γράψω την εμπειρία μου.... Έβαλα λοιπόν μια πηγή απλή εργοστασιακής εφαρμογής για το αυτοκίνητο μου,focus mk2, στα 250 ευρώ. Με το που πήρα το αυτοκίνητο από τον τεχνικό κατάλαβα ότι η πηγή έχει πολύ έντονα χαμηλά με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα βουητό κ τρίξιμο των ηχείων στο μπάσο,να σημειωθεί ότι η πηγή δεν έχει καν equalizer, έχει μόνο low κ treble.την επόμενη μέρα γυρίζω στον τεχνικό ο οποίος αποφάνθηκε ότι έφταιγαν τα ηχεία.... Ok λεω αλλάζω ηχεία.Τα ίδια η πηγή.Του λέω δεν γίνεται η πηγή έχει πρόβλημα στείλε την να την δουν. Στέλνουμε την πηγή κ μετά από 10 μέρες την στέλνουν πίσω λέγοντας ότι έκαναν μια αναβάθμιση κ όλα καλά. Τη βάζουμε πάνω, παίρνω το αυτοκίνητο,μία απ' τα ίδια.....Πάω πάλι στον τεχνικό κ με τα πολλά μου λέει ότι η αντιπροσωπεία λόγω της γνωριμίας τους θα κάνει αντικατάσταση ή μπορώ να αγοράσω κάτι άλλο με το ποσό.επιστροφη ποσού δεν έκανε... Τότε σκέφτηκα να τη δώσω κ να πάρω έναν ενισχυτή από εκεί κ να κλείσω το ποσό. Τότε ο τεχνικός μου είπε ότι το καλύτερο θα ήταν να βάλω στην ίδια πηγή έναν ενισχυτή κ ότι το αποτέλεσμα θα ήταν εγγυημένα πάρα πολύ καλό. Έβαλα λοιπόν ενισχυτή κ όντως το τρίξιμο σταμάτησε κ το βουητό σχεδόν εξαφανίστηκε.αλλα.... η ποιότητα στον ήχο είναι για να μην πω χειρότερη τουλάχιστον ίδια με την εργοστασιακή. Οπότε έδωσα 620 ευρώ για το τίποτα.250 η πηγή,200 ο ενισχυτής, 150 τα ηχεία κ 20 για ενισχυτή σήματος κεραίας, γιατί ξέχασα να πω ότι το σήμα του ραδιοφώνου είναι κάκιστο όπως κ ότι στο Bluetooth σου κάνουν συνεχώς παράπονα ότι δεν ακούγεσαι. Σήμερα παίζοντας μουσική από Spotify η οθόνη έκανε 3 φορές επανεκκίνηση σε 1 ώρα. Θα μιλήσω πάλι αύριο κ θα ζητήσω τα χρήματα μου.(θα ενημερώσω κατάληξη). Η πηγή είναι απλά σκουπίδι.η προηγούμενη no name κινεζια των 60 ευρώ ήταν καλύτερη χωρίς καμία υπερβολή. Sorry για το σεντόνι αλλά ήθελα να γράψω κάτι για να μην πετάξουν κ άλλοι τα λεφτά τους σαν εμένα
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Εγώ έβαλα ένα JVC KW R520 2 DIN με 200 ευρώ και βρήκα την υγειά μου (από άποψη μουσικής απόδοσης, που είναι και το μόνο που με ενδιέφερε).
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Κάπου αν θυμάμαι καλά σ έγραψα δώσε κάτι παραπάνω και πάρε μια επώνυμη δηλ alpine, Pioneer, jvc/kenwwod ούτε ενισχυτή δεν θα χρειαστείς εσύ έχεις κολλήσει με τον κινέζο φασον που δεν έχει ούτε ρυθμίσεις, βγάζει 0,5βολτ στην προενισχυση και 5watt στην έξοδο
 

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Κάπου αν θυμάμαι καλά σ έγραψα δώσε κάτι παραπάνω και πάρε μια επώνυμη δηλ alpine, Pioneer, jvc/kenwwod ούτε ενισχυτή δεν θα χρειαστείς εσύ έχεις κολλήσει με τον κινέζο φασον που δεν έχει ούτε ρυθμίσεις, βγάζει 0,5βολτ στην προενισχυση και 5watt στην έξοδο
Έχεις δίκιο.απλα ο τεχνικός με διαβεβαίωσε ότι οι συγκεκριμένες είναι εφάμιλλες των επωνύμων. Κ την πάτησα.φταιω κ εγώ
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Κακά τα ψέμματα, όπως ο γιατρός οφείλει να σου πει την αγωγή, όπως ο προπονητής οφείλει να γνωρίζει πως θα στηθεί η ομάδα κλπ κλπ, έτσι και το κάθε κατάστημα οφείλει να γνωρίζει κάποιες παραμέτρους ώστε να δώσει σωστές συμβουλές για το αποτέλεσμα που επιθυμεί ο αγοραστής.
Ωστόσο αν η επιλογή της οθόνης ήταν 200 και με την τοποθέτηση 250 οι απαιτήσεις είναι περιορισμένες ηχητικά. Σίγουρα μια επώνυμη στα ίδια χρήματα θα έπαιζε πολύ καλύτερα. Το θέμα είναι τι ζητάμε, ήχο η andoid? Υπάρχουν και καλές android με περισσότερα χρήματα αλλά ηχητικά είναι πίσω από τις γνωστές επώνυμες.
Πάντως η cadence που τα αντιπροσωπεύει είναι σοβαρή εταιρία.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Αυτό που είπα στον τεχνικό ήταν πώς το πρώτο μου μέλημα είναι ο ήχος. Ο ίδιος μου είπε ότι οι συγκεκριμένες πηγές είναι εφάμιλλες με τις επώνυμες. Τέλος πάντων σήμερα πήγα πάλι την έβγαλα κ περιμένω να δω πως θα ανταποκριθεί η αντιπροσωπεία. Έβαλα πάλι την κινέζικη των 60 ευρώ κ παίζει καλύτερα.οχι καλά για μένα αλλά καλύτερα από την προηγούμενη.Να πω επίσης ότι είναι το 6ο αυτοκίνητο που αλλάζω κ σε κανένα δεν είχα κάνει την παραμικρή αλλαγή. Στα δύο προηγούμενα golf4 είχαν κ τα δύο πάνω πηγές sony 1 din κ έπαιζαν αρκετά καλά

Η οθόνη είχε 250,δεν χρεώθηκα τοποθέτηση, προφανώς έχουν συνεργασία. Αυτή τη στιγμή έχει 300
 
Last edited:

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Γεια σας κ πάλι. Λοιπόν έχουμε κ λέμε. Η πηγή αντικαταστάθηκε από μία pioneer mvh a200vbt. H bizzar ανταποκρίθηκε αρκετά καλά σαν εταιρεία κ δέχθηκε την επιστροφή της πηγής. Προς τιμήν τους. Η διαφορά στον ήχο είναι μεγάλη κ πλέον ακούω μουσική,(Για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον). Τώρα αυτό που μένει να καταλήξω είναι οι ρυθμίσεις. Στην αρχική ρύθμιση του τεχνικού δεν μου άρεσε τόσο. Για να μην πειράζω συνέχεια τον ενισχυτή κ για ευκολία έδωσα full στον ενισχυτή κ έκανα ρυθμίσεις από το crossover της πηγής. Μου άρεσε στα 80 hz hpf αλλά ο τεχνικός μου είπε ότι έτσι θα κάνω ζημιά στα ηχεία κ πρέπει να ανέβω στα 150-160 hz. Οπότε πάω για sub?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Η ρύθμιση είναι το Α και το Ω.
Αν σου βγει ο δρόμος έλα να στο ρυθμίσω.
 

Μηνύματα
57
Reaction score
30
Η ρύθμιση είναι το Α και το Ω.
Αν σου βγει ο δρόμος έλα να στο ρυθμίσω.
Το έχω στο μυαλό μου.ειλικρινα. Αν κ δεν σε γνωρίζω, μόνο κ μόνο απ' τον τρόπο που γράφεις κ απαντάς φαίνεσαι καλός τεχνικός αλλά πάνω απ' όλα σωστός άνθρωπος. Αν ανέβω προς τα εκεί σίγουρα θα περάσω
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.135
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top