Άσχετος με φροντίδα χώρου αναζητά βοήθεια

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Απ ό,τι διαβάζω ασχολείστε πολύ με τα του χώρου (και πολύ καλά κάνετε), όμως απ αυτά που διαβάζω πολύ λίγα καταλαβαίνω για τις εφαρμογές που χρησιμοποιείτε για ανάλυση του χώρου και επίλυση προβλημάτων. Θα θελα να μπω σ αυτό το ταξίδι και σιγά σιγά να το κατανοήσω όσο αυτό είναι δυνατόν και να το εκμεταλλευτώ κυρίως για τις δικάναλες ακροάσεις, πρώτα απ όλα όμως με μια πρώτη ματιά στο χώρο μου θα θελα να ακούσω τις γνώμες σας τι φαντάζεστε ότι γίνεται, που χάνω, που κερδίζω, τι μπορώ να κάνω, τι θα μου στοιχίσει κ.λ.π. Παραθέτω 3D κάτοψη και φωτό με ακριβείς διαστάσεις. Αν χρειάζεται να γράψω και τον εξοπλισμό μου ενημερώστε με, ευχαριστώ.


 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Καλά μην το βλέπεις έτσι, απλά δεν μπορούσα να το περιστρέψω στην εφαρμογή, η τηλεόραση κοιτάει διαγώνια προς τον καναπέ εννοείται.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Θα τοποθετούσα σε γωνία το σαμπ, είτε πίσω από το FR, είτε πίσω από το SL. Αν είχες 2 σαμπ, αυτές θα ήταν μάλλον οι 2 καλύτερες θέσεις να τα βάλεις.

Κατά τα υπόλοιπα, νομίζω ότι τα βόλεψες στο χώρο όπως μπορούν να βολευτούν, δύσκολα να βρεις άλλες θέσεις.

Για αρχή, ώστε να αρχίσεις εμπλοκή με το χώρο, χρειάζεται μια μέτρηση των χρόνων αντήχησης.
Διάβασε λίγο τι έχει γραφτεί στο φόρουμ για αυτό το θέμα, και ξεκίνα, εδώ θα βρεις μπόλικη βοήθεια στην πορεία.
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Εννοείται. Αλλά πάλι περίεργη είναι
Έχει προβολέα βρε. Η τηλεοραση είναι για να είναι.
[DOUBLEPOST=1516477971][/DOUBLEPOST]Κώστα στο ενοίκιο δεν είσαι; Παιζει να κανεις μόνιμες κατασκευές;
 

Μηνύματα
497
Reaction score
120
Θα τα γυρνούσα όλα ανάποδα καθώς το καλοριφέρ δεν είναι ότι καλύτερο για τα ηχεία. Ο καναπές να έρθει μετά περασιά με τον τοίχο του καλοριφέρ όπου θα μπορούν μελλοντικά να μπουν side ηχεία και πίσω από τον καναπέ τα δύο ηχεία κεντρικά του τοίχου σε διάταξη THX. Αυτά
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Θα τα γυρνούσα όλα ανάποδα καθώς το καλοριφέρ δεν είναι ότι καλύτερο για τα ηχεία. Ο καναπές να έρθει μετά περασιά με τον τοίχο του καλοριφέρ όπου θα μπορούν μελλοντικά να μπουν side ηχεία και πίσω από τον καναπέ τα δύο ηχεία κεντρικά του τοίχου σε διάταξη THX. Αυτά
Δυστυχώς αυτό δε γίνεται, δεν χωράει μετά η τηλεόραση για να είναι μπροστά, επίσης δε χωράει το σύνθετο πίσω, όπως είπαν και πιο πάνω μπήκαν γιατί μόνο έτσι μπορούσαν να μπουν. Για το υπογούφερ που μου λέτε για γωνία ώστε να πολλαπλασιάζεται η έκτασή του; Επίσης ναι είμαι με ενοίκιο οπότε δεν μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα, όμως δεν θα με πείραζε να έφτιαχνα πάνελ ηχητικής διόρθωσης του χώρου που θα έπαιζαν και διακοσμητικό ρόλο με την κατάλληλη φροντίδα.


Για την τηλεόραση που λέτε περίεργη παραθέτω φωτό να δείτε ότι είναι μία χαρά. και μία φωτό της πίσω πλευράς.


 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Έχω κολλήσει τώρα με την τηλεόραση.
Μηπως να την έβγαλες απο εκεί τελείως, και το έπιπλο της μαζί; Θα άνοιγαν τα ηχεία, και θα ανέπνεαν και λίγο.
Η οθόνη προβολής ειναι ηλεκτρική;

Όσον αφορά το room treatment, καλο θα ηταν να βλέπαμε ενα RT60-spectrogram πρώτα.
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Έχω κολλήσει τώρα με την τηλεόραση.
Μηπως να την έβγαλες απο εκεί τελείως, και το έπιπλο της μαζί; Θα άνοιγαν τα ηχεία, και θα ανέπνεαν και λίγο.
Η οθόνη προβολής ειναι ηλεκτρική;

Όσον αφορά το room treatment, καλο θα ηταν να βλέπαμε ενα RT60-spectrogram πρώτα.

Και που να πάει βρε παιδιά; Είναι η μόνη θέση γι αυτήν, το μόνο που σκέφτομαι αν είναι να φύγει το έπιπλο να πάρω μία βάση με βραχίονα, αλλά απ την άλλη αν μετακινήσω πιο αριστερά τα ηχεία θα πρέπει να γίνει το ίδιο και με τα πίσω γιατί μετά θα είμαι παράκεντρα.

Η οθόνη δεν είναι οθόνη, έχω βάψει τον τοίχο, είμαι ψείρας με την επιπεδότητα και κάθε πανί ποτέ δεν ήταν τέλεια επίπεδο οπότε τα κατήργησα εντελώς, άσε που φτιάχνω εγώ ό,τι ίντζες θέλω ανάλογα το χώρο και την απόσταση του προτζέκτορα, το βάψιμο γενικά δεν σε περιορίζει στις επιλογές σου όπως το πανί κι άμα είναι και πολύ φωτεινό το μηχανάκι το γκριζάρεις και λίγο με το χρώμα, γενικά το βάψιμο μου προσφέρει άπειρες ευκολίες που τα πανιά δεν.
Επίσης επειδή άρχισαν τα μηνύματα για τις βάσεις, τις έφτιαξα μόνος μου μην ψάχνετε τι μάρκα είναι.

Το RT60 τι είναι, πως το κάνω; Υπάρχει άνθρωπος εδώ που μπορεί να έρθει και να το κάνουμε;
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ωραια πραματα, υγεια να 'χεις να τα χαιρεσε (-στε),
εγω δε μπορω να βοηθησω καθοτι ασχετος - να πω ομως για το rack της standesign που πρεπει να 'ναι οτι καλυτερο φτιαχθηκε ποτε γι' αυτη τη δουλεια
και επισης να ρωτησω ' πισω εχεις κι αλλο "κεντρικο" (πως τα λετε εσεις οι χοουμσινεμαδες) ?
επισης τα ηχεια διπλα στο καλοριφερ δε ξεροψηνωντε τωρα το χειμωνα ?
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Ωραια πραματα, υγεια να 'χεις να τα χαιρεσε (-στε),
εγω δε μπορω να βοηθησω καθοτι ασχετος - να πω ομως για το rack της standesign που πρεπει να 'ναι οτι καλυτερο φτιαχθηκε ποτε γι' αυτη τη δουλεια
και επισης να ρωτησω ' πισω εχεις κι αλλο "κεντρικο" (πως τα λετε εσεις οι χοουμσινεμαδες) ?
επισης τα ηχεια διπλα στο καλοριφερ δε ξεροψηνωντε τωρα το χειμωνα ?
Σ ευχαριστώ να σαι καλά εύχομαι επίσης υγεία, αν σου πω ότι το standesign είναι δώρο απ τον Συκάρη όταν είχα πάρει τον πρώτο προτζέκτορα τότε μαζί με πανί, ηχεία κι ενισχυτή κι είδε που το λιγουρευόμουν και μου το κανε δώρο ο διευθυντής τι θα λεγες;
Το πίσω κεντρικό είναι ίδιο με το μπροστά, το στήσιμό μου είναι 6.1, απ αυτό προήλθε το μετέπειτα 7.1 καθώς το πίσω κεντρικό "έσπασε" στα δύο.
Τα καλοριφέρ δεν τα λειτουργώ, σαν ψυκτικός που είμαι με την ορθολογική χρήση το κλιματιστικό μου στοιχίζει σε ρεύμα 3 φορές πιο κάτω απ το καλοριφέρ.
 



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
να δωσεις αυτη την οθονη και να παρεις μια γκρι ...θα παθεις σοκ με το αποτελεσμα.
Tην είχα βάψει γκρι αλλά ενώ έφτιαξε το κοντράστ έπεσε αισθητά η φωτεινότητα κι επειδή είναι οριακή του συγκεκριμένου μηχανήματος το γύρισα πάλι στο λευκό.
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
την ειχες βαψει !!!
...με τι ;

ποιος ειναι ο προβολεας και ποσες ιντσες εχεις ;
Βρε συνονόματε, δεν είναι πανί, ο τοίχος είναι μην τρομάζεις χχαχααχχαχαχααχ. Ο προτζέκτορας είναι ο INFOCUS IN80 και το κάδρο είναι στις 90", φαίνεται στην υπογραφή μου ο εξοπλισμός μου.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Παιδιά μάλλον δεν έγινα κατανοητός, εγώ προσωπικά προβλήματα σοβαρά δε νομίζω ότι έχω, για τον πολυκάναλο με την ισοστάθμιση τα πράγματα είναι πάρα πολύ καλά, αναβάθμιση ξέρω ότι θέλω στο υπογούφερ όπου 10ιντζο κλειστού τύπου δεν αποδίδει όπως θα έκανε ένα 12ιντζο ανοιχτού αλλά αυτό είναι κάτι που θα το δω στο μέλλον. Αυτό που θέτω εγώ σαν επόμενο στόχο είναι πρώτα απ όλα πως μπορώ να επέμβω στον χώρο ώστε η ισοστάθμιση να εμπλέκεται όσο το δυνατόν πιο λίγο, αλλά ταυτόχρονα να βελτιώσω όσο γίνεται την δικάναλη ακρόαση σε pure direct. Ξεχωριστό δικάναλο σύστημα δεν γίνεται να στηθεί και για οικονομικούς λόγους αλλά και γιατί δεν υπάρχει χώρος, οπότε θέλω κυρίως με τη φροντίδα του χώρου και δευτερευόντως με διάφορα καλούδια αν κάνουν πραγματική διαφορά όπως καλώδια και φίλτρα ρεύματος, κάποιο dac αν γίνεται κι αν αξίζει τον κόπο να αναβαθμιστεί το μουσικό κομμάτι της υπόθεσης, προτεραιότητα όμως τι μπορεί να γίνει με το χώρο.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top