Έκανα την αρχή

Μηνύματα
182
Reaction score
399
Επιτέλους σήμερα πέρασα τα πρώτα ηχοαπορροφητικά στο καθιστικό.
Είναι έξι τεμάχια της EQ acoustics, διαστάσεων 60εκ Χ 60εκ και πάχους 5εκ.
Λίγο καιρό πριν είχα βάλει και ένα χαλί στο πάτωμα, οπότε τώρα στο σύνολο είναι αισθητή η διαφορά, έστω και μικρή. Κάτι πρέπει να κάνω και στο ταβάνι, και έχω κατα νου και για κανέναν diffuser στον τοίχο πίσω μου. Γενικά γνωρίζω πως δεν έχω τελειώσει. Έστω έκανα την αρχή.

πακεταρισμένα τα ηχοαπορροφητικά
φρέσκα απτό κουτί τους
τα τοποθέτησα με τα command της 3Μ
τελικό αποτέλεσμα
 





Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Επιτέλους σήμερα πέρασα τα πρώτα ηχοαπορροφητικά στο καθιστικό.
Είναι έξι τεμάχια της EQ acoustics, διαστάσεων 60εκ Χ 60εκ και πάχους 5εκ.
Λίγο καιρό πριν είχα βάλει και ένα χαλί στο πάτωμα, οπότε τώρα στο σύνολο είναι αισθητή η διαφορά, έστω και μικρή. Κάτι πρέπει να κάνω και στο ταβάνι, και έχω κατα νου και για κανέναν diffuser στον τοίχο πίσω μου. Γενικά γνωρίζω πως δεν έχω τελειώσει. Έστω έκανα την αρχή.

View attachment 178723 View attachment 178724 View attachment 178725 View attachment 178726
Καλη αρχη!

Βεβαια τα εβαλες στην τυχη και δεν βοηθανε πολυ...
 


Μηνύματα
182
Reaction score
399
Είδα πως τα είχαν τοποθετημένα εκεί μια συστάδα στο site της eq, λέω στο περιπου θα τα βάλω έτσι.

@diskohead πως να στο περιγραψω. Οταν μιλάω στο δωμάτιο κοιτώντας τον τοίχο ακουγεται πιο μονωμενος ο χώρος. Τώρα όταν βάλω μουσική δυνατά, εχω την εντυπωση ότι δε μου τρυπάει τ'αυτιά όπως πριν.

Θα τ αλλάξω όπως προτεινε ο @Kostas Kefalas
 



Μηνύματα
182
Reaction score
399
Δέλεαρ τα προϊόντα της αλφα ακουστικής, μα κρατάω χαμηλά τη μπάλα προς το παρόν.

Πήρα τα Diffuser Curve του Λαζαράκη:
2.JPG


Σκέφτομαι να τα ξηλώσω όλα και να τα βάλω κάπως έτσι:

321.JPG


Νεότερα, με την παραλαβή των diffusers..
και μετρησεις να βλεπουμε. καλη συνεχεια να εχει η αρχη.
δεν ξέρω να κάνω μετρήσεις! 😓
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επιτέλους σήμερα πέρασα τα πρώτα ηχοαπορροφητικά στο καθιστικό.
Είναι έξι τεμάχια της EQ acoustics, διαστάσεων 60εκ Χ 60εκ και πάχους 5εκ.
Λίγο καιρό πριν είχα βάλει και ένα χαλί στο πάτωμα, οπότε τώρα στο σύνολο είναι αισθητή η διαφορά, έστω και μικρή. Κάτι πρέπει να κάνω και στο ταβάνι, και έχω κατα νου και για κανέναν diffuser στον τοίχο πίσω μου. Γενικά γνωρίζω πως δεν έχω τελειώσει. Έστω έκανα την αρχή.

View attachment 178723 View attachment 178724 View attachment 178725 View attachment 178726
Καταρχάς,τα απορροφητικά πάνελ δεν είναι για να παίζαμε...τρίλιζα με την κατανομή τους.Θέλουμε ενιαία επιφάνεια με σεβαστή έκταση...
Δέλεαρ τα προϊόντα της αλφα ακουστικής, μα κρατάω χαμηλά τη μπάλα προς το παρόν.

Πήρα τα Diffuser Curve του Λαζαράκη:
View attachment 178770

Σκέφτομαι να τα ξηλώσω όλα και να τα βάλω κάπως έτσι:

View attachment 178772

Νεότερα, με την παραλαβή των diffusers..


δεν ξέρω να κάνω μετρήσεις! 😓
Δεύτερον,καλά σου είπαν για την ελάχιστη απαιτούμενη απόσταση των διαχυτικών διατάξεων από τη θέση ακροατή...

Τρίτον,ούτε εδώ θέλουμε ρομβάκια,αλλά ψευδοτυχαία αλληλουχία των επιμέρους πάνελ πάνω σε ενιαία διατεταγμένη σειρά.Κάτι τέτοιο σημαίνει λ.χ. ότι σε μια διάταξη οχτώ πάνελ όπως η ανωτέρω εικονιζόμενη όχι μόνο εναλλαγή ανάμεσα σε οριζόντιο και κατακόρυφο προσανατολισμό φρεατίων,αλλά και σειρές φρεατίων ανάποδα ανάμεσα σε οριζόντια και κατακόρυφα προσανατολισμένα πάνελ.
Δες εδώ ενδεικτικά όπου η ψευδοτυχαία διάταξη ενισχύεται με διαφορετικούς τύπους πάνελ διατεταγμένους και σε διαφορετικά επίπεδα ως προς το βάθος :
1599557009968.png
Τέταρτον,μετρήσεις μαθαίνονται εύκολα με εξοπλισμό PC,UMIK-1 μετρητικό μικρόφωνο και REW ως δωρεάν λογισμικό.
Το ουσιαστικό ζήτημα είναι η μετέπειτα αξιολόγηση και διαχείρισή τους.
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.374
Reaction score
125.453
Δοκιμασμένα:

Στον πίσω τοίχο, πίσω από τη θέση ακρόασης, μια διάτρητη γυψοσανιδούλα (ηχοαπορροφητική) είναι η πιο οικονομική λύση, και αρκετά εμφανίσιμη και εύκολη στο πέρασμα.
Μια πολύ λεπτή στρώση απορρόφησης πίσω από τη γυψοσανίδα, κι είσαι άρχοντας.
Αν θες απόλυτη οικονομία, ούτε καν αλουμινένια προφίλ.
Μεγάλες πλάκες γυψοσανίδας, με λίγες βίδες για στερέωση κατευθείαν στον τοίχο, και τέλος. Θα κάνουν και συνηχηση στα μπάσα.

Διάχυση στο ταβάνι, μεγάλη επιφάνεια, και στις πλαϊνές επιφάνειες πρώτης ανάκλασης.


ΥΓ. 8-)
Επί της ευκαιρίας, τείνω να αποδεχτώ πως η λύση της διατρητης γυψοσανίδας ολόβερ, είναι τέλεια.

Ούτε ίχνος άλλου υλικού πουθενά.:o:o:o

Απλώς θέλει τρόπο στη στερέωση, με λάστιχα, να διατηρήσει κάποια κίνηση και να μη τρίζει, γιατί άμα βάλεις 4 σαμπ εκεί μέσα,τρίζει και η τελευταία βίδα οπουδήποτε..

Με ένα κοποπρεν ακουστικς πάχους 1cm από πίσω, είναι λουκουμάκι.

Ωστόσο, στο ταβάνι την διάχυση συνεχίζω να τη θέλω, πάνω από τη γυψοσανίδα. Είναι ...άλλη φάση. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
182
Reaction score
399
ωρε τι ήθελα και άνοιξα θρεντ; οι καρπαζιές έρχονται απανωτές!
Παιδιά καλοπροαίρετα δέχομαι όλα τα σχόλια - ευχαριστώ.
Τώρα το θέμα είναι πως δεν θέλω να πάνε χαράμι όσα πήρα.. 😓
Για αυτό που λέει ο @costas EAR νομίζω είχα δει μέσα στο φόρουμ κάτι πάνελς που είχαν μέσα διαχύτη από Ελληνική εταιρεία, αλλά δεν μπορώ να βρώ πάλι το θρεντ.

Αν είναι να γίνει σωστή δουλειά στο κάτω κάτω, θα δώσω κάτι παραπάνω και θα το κάνω. Γνωρίζω πως θέλω και τον λύκο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη, μα προσπαθώ να έχω και ένα αποτέλεσμα που είναι οπτικά αποδεκτό. Δεν επιθυμώ καταστάσεις 100% στούντιο φάση, αν και στο τέλος εκεί θα καταντήσω..

@Astronaut Jr. και @Bhutia Ελλάδα το πουλάει κανείς το μικρόφωνο; Μόνο εξωτερικό το βρήκα.
 



Μηνύματα
182
Reaction score
399
Δοκιμασμένα:

Στον πίσω τοίχο, πίσω από τη θέση ακρόασης, μια διάτρητη γυψοσανιδούλα (ηχοαπορροφητική) είναι η πιο οικονομική λύση, και αρκετά εμφανίσιμη και εύκολη στο πέρασμα.
Μια πολύ λεπτή στρώση απορρόφησης πίσω από τη γυψοσανίδα, κι είσαι άρχοντας.
Αν θες απόλυτη οικονομία, ούτε καν αλουμινένια προφίλ.
Μεγάλες πλάκες γυψοσανίδας, με λίγες βίδες για στερέωση κατευθείαν στον τοίχο, και τέλος. Θα κάνουν και συνηχηση στα μπάσα.

Διάχυση στο ταβάνι, μεγάλη επιφάνεια, και στις πλαϊνές επιφάνειες πρώτης ανάκλασης.


ΥΓ. 8-)
Επί της ευκαιρίας, τείνω να αποδεχτώ πως η λύση της διατρητης γυψοσανίδας ολόβερ, είναι τέλεια.

Ούτε ίχνος άλλου υλικού πουθενά.:o:o:o

Απλώς θέλει τρόπο στη στερέωση, με λάστιχα, να διατηρήσει κάποια κίνηση και να μη τρίζει, γιατί άμα βάλεις 4 σαμπ εκεί μέσα,τρίζει και η τελευταία βίδα οπουδήποτε..

Με ένα κοποπρεν ακουστικς πάχους 1cm από πίσω, είναι λουκουμάκι.

Ωστόσο, στο ταβάνι την διάχυση συνεχίζω να τη θέλω, πάνω από τη γυψοσανίδα. Είναι ...άλλη φάση. ;)
Διάβασα προσεκτικά πάλι τι έγραψες @costas EAR . Δυο ερωτήσεις:
1. Αν το copopren πίσω από την γυψοσανίδα είναι 40χιλιοστά πάχος, κερδίζω κάτι παραπάνω ή τζάμπα ο κόπος;

2. Πόσο μέρος του τοίχου να καλύψω με copopren+γυψοσανίδα; Τελικά να βάλω στο ψηλότερο μέρος μερικούς διαχύτες σε κάθετη και οριζόντια παράθεση οι οποίοι συναντούν μικρότερους διαχύτες στο ταβάνι; Κάτι τέτοιο συνιστά ο @Bhutia .


Δυστυχώς από τη μια πλευρά του καθιστικού έχω διαχωριστικό με τζάμι και εκεί όλα πάνε στράφι. Σε 1-2 μήνες έχω στο πρόγραμμα να κάνω μικρή ανακαίνιση σε ένα τμήμα του σπιτιού, οπότε το διαχωριστικό μπορεί να πάρει πόδι, μαζί του και οι τρελές ανακλάσεις.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.964
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top