Ένας χημικός μηχανικός από την Πάτρα αποφάσισε να «εκδικηθεί» τα μπαρ που τον «χάλασαν»

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
Καλή ιδέα αλλά το τελευταίο διάστημα η νοθεία πέρασε σε άλλα στάδια...Αραιωμένα ποτά λέγεται. Πίνεις και δε σε πιάνει το ποτό.
- έχω πετύχει παρτίδα johnnie red πειραγμένη και σφραγισμένη . . . είχε μία μικρή απόκλιση στην γεύση και το πίσω label αντί να αναγράφει πλήρως την διεύθυνση , ανέφερε μόνο την περιοχή
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.481
Reaction score
30.681
εγω εχω ζητησει μιλκο στην παρο (παλια , πριν τις λασπες) αλλα το κοριτσι δεν το επιασε οτι την εμπαιζαμε
δε βαριεσαι...
κατσικίσιο γάλα, όπως ο Αστερίξ!

 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν έχω καταλάβει σωστά από το άρθρο (γιατί ως γνωστόν τα άρθρα στα ελληνικά μέσα είναι κατά κύριο λόγο παραπλανητικά) το τεστ λειτουργεί ως εξής: ρίχνουμε μερικές σταγόνες από το ποτό μας μέσα στο ποτηράκι-μπουκαλάκι ή όπου τέλος πάντων βρίσκεται το αντιδραστήριο και ο δείκτης κι αν αυτό (το υγρό όχι το ποτό) αποχρωματιστεί τότε είναι "βρώμικο".

Τα θέματα που προκύπτουν είναι δύο: 1ον δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο κάτι τέτοιο είναι ακριβές, δηλαδή τι ποσότητες υποπροϊόντων μπορεί να ανιχνεύσει και 2ον ανιχνεύει όχι γενικά νοθευμένα ποτά αλλά τα επικίνδυνα. Το πρώτο πρόβλημα είναι κάτι που δε μας απασχολεί ιδιαίτερα αφού το τεστ αποτελεί έναν βασικό έλεγχο (κάτι σα φθηνό τεστ εγκυμοσύνης) που απλά σου λέει "αυτό καλό είναι να μην το πιείς". Το δεύτερο πρόβλημα αφορά τους "πότες" καθώς δε μπορεί το τεστ να σου δείξει αν το haig που αναφέρθηκε είναι original κι όχι από το αποστακτήριο του μπαρμπα μήτσου στα Λιόσια.

Όποιος λέει πως μπορεί σε ένα μπαρ να αναγνωρίσει τη μάρκα του, είναι σαν αυτόν που λέει πως ακούει διαφορές σε καλώδια ρεύματος. Διάφοροι ψυχολογικοί παράγοντες όπως επίσης και το τι έχεις φάει ή πιεί πριν καθιστούν δύσκολο το να συγκρίνεις γεύσεις. Βέβαια υπάρχουν γευσιγνώστες, είναι όμως κάτι σπάνιο, ιδιαίτερο και θέλει εκπαίδευση.
 

gid

Μηνύματα
7.405
Reaction score
8.641
Τα θέματα που προκύπτουν είναι δύο:

Σύμφωνα με το βίντεο, το τεστ ανιχνεύει τη μεθανόλη που κατά κύριο λόγο χρησιμοποιείται για νόθευση και που έστειλε την αγγλίδα στο σκοτάδι.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Nα πίνετε κρασί...
Τι τα θέλετε τα σκληρά?

Μαλαματίνα που είναι και φθηνή και ωραία...:p

Άσε που πολλοί πλέον έχουν ατομική συκευασία...
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Σύμφωνα με το βίντεο, το τεστ ανιχνεύει τη μεθανόλη που κατά κύριο λόγο χρησιμοποιείται για νόθευση και που έστειλε την αγγλίδα στο σκοτάδι.
Δεν είμαι σίγουρος αν η μεθανόλη σε αλκοολούχα ποτά οφείλεται σε νοθεία. Η μεθανόλη είναι προϊόν κακής απόσταξης ενός ποτού. Υπάρχει σε όλα τα αλκοολούχα αλλά σε μικρές ποσότητες, άλλωστε αλκοόλη είναι κι αυτή η κακομοίρα.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Δεν είμαι σίγουρος αν η μεθανόλη σε αλκοολούχα ποτά οφείλεται σε νοθεία. Η μεθανόλη είναι προϊόν κακής απόσταξης ενός ποτού. Υπάρχει σε όλα τα αλκοολούχα αλλά σε μικρές ποσότητες, άλλωστε αλκοόλη είναι κι αυτή η κακομοίρα.
Για την ακρίβεια,όχι κακής απόσταξης αλλά "κακής" ζύμωσης. Από τη στιγμή που το ζουμί που αποστάζεις έχει μεθανόλη, κάποια ποσότητα θα την παραλάβεις, δεν το γλυτώνεις.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Για την ακρίβεια,όχι κακής απόσταξης αλλά "κακής" ζύμωσης. Από τη στιγμή που το ζουμί που αποστάζεις έχει μεθανόλη, κάποια ποσότητα θα την παραλάβεις, δεν το γλυτώνεις.
Έτσι είναι, θα πρέπει να αποστάξεις σε μικρά όρια θερμοκρασιών-πιέσεων. Σε τέτοια περίπτωση θα πάρεις καθαρό προϊόν (όχι εντελώς καθαρό πάντα θα υπάρχουν υποπροϊόντα όπως η μεθανόλη) αλλά θα μειώσεις την παραγωγή, θα είναι λιγότερα τα λίτρα του αποστάγματος. Καταλαβαίνουμε πως έτσι ανεβαίνει το κόστος και η διαδικασία είναι πιο απαιτητική.
 

gid

Μηνύματα
7.405
Reaction score
8.641
Δεν είμαι σίγουρος αν η μεθανόλη σε αλκοολούχα ποτά οφείλεται σε νοθεία. Η μεθανόλη είναι προϊόν κακής απόσταξης ενός ποτού. Υπάρχει σε όλα τα αλκοολούχα αλλά σε μικρές ποσότητες, άλλωστε αλκοόλη είναι κι αυτή η κακομοίρα.
https://www.diatrofi.gr/food/food-food/231-μολότοφ-στα-ποτήρια-μας/
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.695
Όποιος λέει πως μπορεί σε ένα μπαρ να αναγνωρίσει τη μάρκα του, είναι σαν αυτόν που λέει πως ακούει διαφορές σε καλώδια ρεύματος.
o_Oo_Oo_O
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Πριν χρόνια,
πάω στο μπαρ και ζητάω seagrams με cocacola, ο τύπος παίρνει το μπουκάλι από το ράφι και λίγο πριν γεμίσει το ποτήρι του λέω άκυρο, κάνε το σκέτο χωρίς και πάγο.
Ο τύπος έβαλε το μπουκάλι seagrams στη θέση του κι έπιασε άλλο για να μου σερβίρει.......!!!
 

ika

News
Μηνύματα
14.012
Reaction score
12.981
.,όχι κακής απόσταξης αλλά "κακής" ζύμωσης. ...
Έχει ζύμωση ή εκχύλιση στα ποτά πριν την απόσταξη τους?
 
Last edited:

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Κάτι άλλο θέλεις να πεις, ζύμωση στα αποσταγμένα υπάρχει?
Δεν εννοώ ζήμωση σε απόσταγμα, αλλά σε π.χ. σε κάποιο χυμό φρούτου (κρασί, τσίπουρο κτλ), ότι μπορεί να ζυμωθεί γενικά.
Μην έχεις στο μυαλό σου το ουίσκυ, βοτκα κτλ., εκεί δεν έχει ζύμωση. (που και εκεί παίζει ρόλο η ποιότητα του οινοπνεύματος που χρησιμοποιείται).

Quiz: Ποιο κρασί (λευκό ή κόκκινο) περιέχει περισσότερη μεθανόλη και γιατί;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.915
Reaction score
41.175
Η αλκοόλη είναι προϊόν ζύμωσης. Το αν θα ακολουθήσει πλασματική απόσταξη μετά είναι αλλη κουβέντα.
 
  • Like
Reactions: ika


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Σε όλα τα ποτά απόσταξης υπάρχει ζύμωση, υποθέτω τουλάχιστο καθώς μπορεί να είμαι χημικός αλλά δεν έχω καμία εμπειρία και γνώση από ποτοποιεία. Το προϊόν που θα έρθει προς απόσταξη είναι διαφορετικό ανάλογα με το ποτό, κυρίως όμως ανάλογα με τον πολιτισμό, τη γεωγραφική θέση, το κλίμα και τα προϊόντα που παράγει κάθε περιοχή. Για παράδειγμα εμείς στην Ελλάδα αποστάζουμε το αποτέλεσμα της ζύμωσης σταφυλιών φτιάχνοντας τσίπουρο, ρακή, ούζο κτλ, ενώ σε άλλες χώρες σαν πρώτη ύλη έχουμε το κριθάρι, το καλαμπόκι, διάφορα φρούτα, πατάτες κ.α.

Αυτό που ονομάζεται αιθανόλη ποτοποιίας (που η διαφορά του είναι οι αυξημένοι φόροι, κάτι σαν το πετρέλαιο θέρμανσης) υποθέτω πως κυρίως χρησιμοποιείται σε κάποια ιδιαίτερα ποτά όπως τα λικέρ (όχι όλα αυτά τα φθηνά πολύχρωμα). Ποτά δηλαδή που είναι μίγματα χρώματος, γεύσης κι αλκοόλ. Σε κανένα σοβαρό ποτό δεν προσθέτουμε αιθανόλη, αυτή προκύπτει από ζύμωση. Φυσικά μπορεί κάποιος να φτιάξει ουίσκι ανακατεύοντας νερό, αιθανόλη και κάποιο βιομηχανικό στοιχείο που θα προσθέσει το χρώμα και το άρωμα. Θέλω να πιστεύω πως κάτι τέτοιο δε συμβαίνει, δε μπορώ όμως να το αποκλείσω αφού επαναλαμβάνω δεν έχω γνώση κι εμπειρία από ποτοποιίες.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Σε όλα τα ποτά απόσταξης υπάρχει ζύμωση, υποθέτω τουλάχιστο καθώς μπορεί να είμαι χημικός αλλά δεν έχω καμία εμπειρία και γνώση από ποτοποιεία. Το προϊόν που θα έρθει προς απόσταξη είναι διαφορετικό ανάλογα με το ποτό, κυρίως όμως ανάλογα με τον πολιτισμό, τη γεωγραφική θέση, το κλίμα και τα προϊόντα που παράγει κάθε περιοχή. Για παράδειγμα εμείς στην Ελλάδα αποστάζουμε το αποτέλεσμα της ζύμωσης σταφυλιών φτιάχνοντας τσίπουρο, ρακή, ούζο κτλ, ενώ σε άλλες χώρες σαν πρώτη ύλη έχουμε το κριθάρι, το καλαμπόκι, διάφορα φρούτα, πατάτες κ.α.

Αυτό που ονομάζεται αιθανόλη ποτοποιίας (που η διαφορά του είναι οι αυξημένοι φόροι, κάτι σαν το πετρέλαιο θέρμανσης) υποθέτω πως κυρίως χρησιμοποιείται σε κάποια ιδιαίτερα ποτά όπως τα λικέρ (όχι όλα αυτά τα φθηνά πολύχρωμα). Ποτά δηλαδή που είναι μίγματα χρώματος, γεύσης κι αλκοόλ. Σε κανένα σοβαρό ποτό δεν προσθέτουμε αιθανόλη, αυτή προκύπτει από ζύμωση. Φυσικά μπορεί κάποιος να φτιάξει ουίσκι ανακατεύοντας νερό, αιθανόλη και κάποιο βιομηχανικό στοιχείο που θα προσθέσει το χρώμα και το άρωμα. Θέλω να πιστεύω πως κάτι τέτοιο δε συμβαίνει, δε μπορώ όμως να το αποκλείσω αφού επαναλαμβάνω δεν έχω γνώση κι εμπειρία από ποτοποιίες.
Συνάδελφε επειδή είχα κάνει και οινολογία στο πτυχίο, θα σου πω το ελληνικότατο μιστέλι, ένα ποτό καθόλου γνωστό αν και φτιάχνεται από χυμό σταφυλιού και αλκοόλ οινοποιείας ώστε να έχει 20 αλκοολικούς βαθμούς (είχαμε φτιάξει στο εργαστήριο). Μου έκανε εντύπωση που το βρήκα σε κάβα στην Νάουσσα (Φουντής) και μεγαλύτερη εντύπωση του οινοποιού που το ήξερα! χαχα!
Νομίζω ότι και κάποια αλκοολούχα φτιάχνονται έτσι, αλλά η μνήμη μου δεν με βοηθάει. Θα επανέλθω!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Συνάδελφε επειδή είχα κάνει και οινολογία στο πτυχίο, θα σου πω το ελληνικότατο μιστέλι, ένα ποτό καθόλου γνωστό αν και φτιάχνεται από χυμό σταφυλιού και αλκοόλ οινοποιείας ώστε να έχει 20 αλκοολικούς βαθμούς (είχαμε φτιάξει στο εργαστήριο). Μου έκανε εντύπωση που το βρήκα σε κάβα στην Νάουσσα (Φουντής) και μεγαλύτερη εντύπωση του οινοποιού που το ήξερα! χαχα!
Νομίζω ότι και κάποια αλκοολούχα φτιάχνονται έτσι, αλλά η μνήμη μου δεν με βοηθάει. Θα επανέλθω!
Ναι σε τέτοια ποτά όπως τα φθηνά λικέρ φρούτων, όχι σε προϊόντα απόσταξης. Δηλαδή δεν υπάρχει ούζο, βότκα, ουίσκι που να προσθέτουν αιθανόλη, ελπίζω δηλαδή καθώς θα ήταν προϊόν κατώτατης ποιότητας.

Έχω κάνει κι εγώ 1 εξάμηνο οινολογία, ήταν όμως μάθημα επιλογής (κάπου 15-20 ώρες το πολύ θα ήταν η διάρκειά του) και κάναμε απλά πράγματα πχ μέτρηση αλκοολικού βαθμού και ποιοτικό έλεγχο. Έχουν περάσει και πάνω από 20 χρόνια πια.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Nα πίνετε κρασί...
Τι τα θέλετε τα σκληρά?

Μαλαματίνα που είναι και φθηνή και ωραία...:p

Άσε που πολλοί πλέον έχουν ατομική συκευασία...
Με τη μαλαματινα πεθαινεις πιο ευκολα κι απο βενζινη αφου ως γνωστον ειναι γυψος και οχι κρασι. Με 2 μπουκαλακια μαλαματινες, σε προλαβαινουν δε σε προλαβαινουν...:D
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.036
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top