Ένα απόγευμα με NVO και KEF.

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Έτσι, που λέτε, την Τετάρτη 13/06, μαζεύτηκαν κάμποσοι βλαμμένοι για να ακροαστούν τα KEF Reference 1 και τα ενισχυτικά της NVO (ολοκληρωμένος ενισχυτής και phono stages). Ως πηγές χρησιμοποιήθηκαν δύο πικ απ, το Pink Triangle PT anniversary εξοπλισμένο με βραχίονα SME 309 και κεφαλή την Van Den Hul Crimson Stradivarius κι ένα μοντέλο της Pro-Ject, του οποίου τα στοιχεία αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν. Το Pink Triangle ήταν συνδεδεμένο με το μεγάλο phono stage της NVO, το SPA-II ενώ το Pro-Ject με το μικρό phono stage, το SPA One. Τα δύο phono stages έστελναν το σήμα τους στον ολοκληρωμένο ενισχυτή ISA-2 κι αυτός οδηγούσε το ζεύγος των ηχείων της KEF.

Η ακρόαση έγινε σε γνωστό αντιπρόσωπο συσκευών ήχου και home cinema της Λευκωσίας, σε χώρο ο οποίος έχει δεχθεί, ηχητική φροντίδα μετά από σχετική μελέτη, ως είθισται. Η Ε.Β.ΚΥ. έδωσε σύσσωμη το παρόν της, αν και σε διαφορετικές χρονικές περιόδους. Για όσο διάστημα ήμουν εκεί, οι μουσικές επιλογές κινήθηκαν σε jazz μονοπάτια - με την εξαίρεση ενός δίσκου του "Παύλου Παυλίδη και The B-Movies", τον οποίο έφερε ο @okakosolikos. Οι ακουστικές εντυπώσεις που μου άφησε το σύστημα ήταν ικανοποιητικές. Οι μονάδες των χαμηλών συχνοτήτων των ηχείων, αν και μικρές στο δέμας, κατάφεραν να αποδώσουν καλύτερα από ίσως κάποιος να περίμενε με δεδομένο το μικρό τους μέγεθος. Οι ομοαξονικές μονάδες μεσαίων και υψηλών συχνοτήτων απέδωσαν εξίσου καλά. Η μουσική γέμιζε το χώρο ευχάριστα, χωρίς συχνοτικές υπερβολές ή εμφανείς απουσίες. Θεωρώ ότι για το πρόγραμμα το οποίο κλήθηκε να αποδώσει και στις στάθμες στις οποίες ακούσαμε, το σύστημα στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Ακολουθούν φωτογραφίες:
1) Το σύστημα
upload_2018-6-15_11-19-9.png


2) Τα phono stages
upload_2018-6-15_11-19-42.png


3) To Pink Triange εν δράση
upload_2018-6-15_11-20-33.png


4) Το Pro-Ject εν δράση
upload_2018-6-15_11-21-9.png


5) Γενική άποψη του χώρου, με δύο ακροατές να απολαμβάνουν τις στιγμές
upload_2018-6-15_11-22-12.png
 
Last edited:


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μια ολίγον τι άσχετη παρατήρηση.
Το link που έχεις βάλει για τα Kef ,παραπέμπει στις βάσεις τους ,όχι στα ηχεία.
Μη νομίζει δηλαδή κανείς πως θα τα πάρει 1000 λίρες...τόσο έχουν οι βάσεις!:D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Μια ολίγον τι άσχετη παρατήρηση.
Το link που έχεις βάλει για τα Kef ,παραπέμπει στις βάσεις τους ,όχι στα ηχεία.
Μη νομίζει δηλαδή κανείς πως θα τα πάρει 1000 λίρες...τόσο έχουν οι βάσεις!:D
Σωστός, ευχαριστώ για την υπόδειξη. Διόρθωσα το link.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Δεν μετρήσαμε Κώστα. Με το μάτι, το τρίγωνο ακρόασης φαινόταν ισοσκελές κι όχι ισόπλευρο.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τι απόσταση ακρόασης ήταν;
Τα ηχεια μεταξυ τους λιγο περισοτερο απο 2.6-2.7μ και η θεση ακροασης περιπου στα 3μ η ελαφρα μικροτερη.Οχι απολυτα ισοπλευρο αλλα πολυ κοντα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.167
Το 6.5" γούφερ των εν λόγω ηχείων, με τέτοια απόσταση ακρόασης εκτιμώ ότι δε συνεργάζεται.

Ο δε (ευμεγέθης) όγκος του χώρου ακρόασης, απαιτεί υποβοήθηση στις χαμηλές συχνότητες με ανάλογες μονάδες χαμηλών, κι όχι να επαφίεται στο 6,5"..

Η δε τήρηση των βασικών κανόνων υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής περί ισόπλευρου τριγώνου ακρόασης, είναι άλλη μια πονεμένη ιστορία που χρήζει της δέουσας προσοχής..
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το 6.5" γούφερ των εν λόγω ηχείων, με τέτοια απόσταση ακρόασης εκτιμώ ότι δε συνεργάζεται.

Ο δε (ευμεγέθης) όγκος του χώρου ακρόασης, απαιτεί υποβοήθηση στις χαμηλές συχνότητες με ανάλογες μονάδες χαμηλών, κι όχι να επαφίεται στο 6,5"..

Η δε τήρηση των βασικών κανόνων υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής περί ισόπλευρου τριγώνου ακρόασης, είναι άλλη μια πονεμένη ιστορία που χρήζει της δέουσας προσοχής..
Ο χωρος δεν ειναι τοσο μεγαλος οσο ισως φαινεται.Πισω απο την θεση ακροασης ειναι αλλα 2μ περιπου.Ναι οντως το reference 1 ειναι λιγο μικρο, ομως η αρχικη σκεψη για τον χωρο ηταν το reference 3 που δυστυχως δεν ηταν εδω εγκαιρα.
 

Μηνύματα
3.661
Reaction score
5.495
Η απόσταση ακρόασης από το μπροστινό τοίχο δηλαδή είναι περίπου 4μ και από τον πίσω 2;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Η απόσταση ακρόασης από το μπροστινό τοίχο δηλαδή είναι περίπου 4μ και από τον πίσω 2;
Το ηχειο απο τον τοιχο ηταν γυρω στα 60 εκατοστα.Απο τον τοιχο στην θεση ακροασης περιπου 3.5-3.6μ
Δοκιμαστηκαν και μικροτερες αποστασεις /διαστασεις αλλα ολες ειχαν τα θεματακια τους λογω του μεγεθους του ηχειου.Η συναντηση ηταν γενικα στο χαλαρο και περασαμε :)
Δεν ηταν μονο τα ηχεια το θεμα μας......
 


Μηνύματα
3.661
Reaction score
5.495
Το ηχειο απο τον τοιχο ηταν γυρω στα 60 εκατοστα.Απο τον τοιχο στην θεση ακροασης περιπου 3.5-3.6μ
Δοκιμαστηκαν και μικροτερες αποστασεις /διαστασεις αλλα ολες ειχαν τα θεματακια τους λογω του μεγεθους του ηχειου.Η συναντηση ηταν γενικα στο χαλαρο και περασαμε :)
Δεν ηταν μονο τα ηχεια το θεμα μας......
Αυτή η τελευταία προταση είναι ένα θεμα....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αυτή η τελευταία προταση είναι ένα θεμα....
Κανενα θεμα.Η εκδηλωση ηταν για παρουσιαση των NVO και ο οικοδεσποτης που ειναι αντιπροσωπος των KEF ,project & vdhul παρουσιασε τα ηχεια και τιs κεφαλες του οπως και πικαπ.Ακουσαμε λιγη μουσικη μιλησαμε για διαφορα απαντησαμε σε ερωτησεις ηπιαμε τις μπυριτσες μας ....:):drinks:........και πηγαμε σπιτια μας,δειραμε τις γυναικες μας.......χαχαχα
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Ρε παιδιά, μην γίνεστε εμμονικοί με μετρήσεις/αποστάσεις/τρίγωνα ακρόασης/subwoofers κτλ. Ναι, ΟΚ, υπάρχουν προϋποθέσεις για να ακουστεί σωστά ένα μουσικό έργο, αλλά στην προκειμένη περίπτωση, δεν ήταν αυτός ο σκοπός.

Η NVO αποφάσισε να παρουσιάσει τα μηχανήματα της στον καλύτερο χώρο στον οποίο είχε πρόσβαση εντός Λευκωσίας. Ενημερώθηκαν φίλοι και γνωστοί και μαζευτήκαμε για να περάσουμε 2-3-4 ώρες ευχάριστα, ακούγοντας τη μουσική, συζητώντας, πίνοντας μπύρες (οι άλλοι, εγώ ήπια λεμονάδα :D ) χωρίς να σκεφτόμαστε εάν το τρίγωνο είναι ισοσκελές κι αν τα 6.5" woofers ήταν αρκετά για τον χώρο ή όχι. Συμφωνώ, δεν ήταν αρκετά, αλλά δεν μας ένοιαζε.:)

Περάσαμε καλά; Ναι. Αυτό έχει σημασία.:drinks:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ρε παιδιά, μην γίνεστε εμμονικοί με μετρήσεις/αποστάσεις/τρίγωνα ακρόασης/subwoofers κτλ. Ναι, ΟΚ, υπάρχουν προϋποθέσεις για να ακουστεί σωστά ένα μουσικό έργο, αλλά στην προκειμένη περίπτωση, δεν ήταν αυτός ο σκοπός.

Η NVO αποφάσισε να παρουσιάσει τα μηχανήματα της στον καλύτερο χώρο στον οποίο είχε πρόσβαση εντός Λευκωσίας. Ενημερώθηκαν φίλοι και γνωστοί και μαζευτήκαμε για να περάσουμε 2-3-4 ώρες ευχάριστα, ακούγοντας τη μουσική, συζητώντας, πίνοντας μπύρες (οι άλλοι, εγώ ήπια λεμονάδα :D ) χωρίς να σκεφτόμαστε εάν το τρίγωνο είναι ισοσκελές κι αν τα 6.5" woofers ήταν αρκετά για τον χώρο ή όχι. Συμφωνώ, δεν ήταν αρκετά, αλλά δεν μας ένοιαζε.:)

Περάσαμε καλά; Ναι. Αυτό έχει σημασία.:drinks:
Σωστος.Να πω για σκοπους ενημερωσης οτι την προηγουμενη μερα ημουνα εκει και πειραματιστηκαμε και με διαφορες θεσεις.Κατεληξα εκει λογω καλυτερης σκηνης χωρις προβληματα αναλυσης,καθαροτητας και δυναμικων.Για μας ηταν σημαντικο να μιλησουμε με επισκεπτες και να εξηγησουμε και να απαντησουμε σε ερωτηματα κλπ.Οσον αφορα και τον ηχο,προσωπικα ,με εξαιρεση του θεματος μπασου λογω μεγεθους του ref1 , θεωρω οτι τα υπολοιπα ηταν εξαιρετικα .
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Να πω και εγώ την άποψή μου για τον ήχο από το πολύ σύντομο χρονικό διάστημα που ήμουν εκεί. (30')

Ο ήχος ήταν μια χαρά.

1.
Έβαλα Παύλο Παυλίδη, "Τόσο κοντά" λέγεται το κομμάτι μετά από μια εισαγωγή του πόσο καλή παραγωγή έχει κάνει και μπράβο του και έτσι ρε Ελλάδα πάμε, και τέτοια: Ακούστηκε σκατά. Τα αυτιά του κακού του λύκου έγιναν σαν του κουταβιού γιατί ήξερα ότι το σύστημά μου συγχωρεί αλλά όχι και τόσο. Εδώ έφερε στο προσκήνιο όλη την έλλειψη των δυναμικών της ηχογράφησης και του βάθους. Λίγο αδίστακτο το setup, καθόλου χριστιανικό εκ μέρους του.
2.
Μετά βάλαμε ένα τζαζάκι, κουαρτέτο νομίζω από ντραμς, κοντραμπάσο και πιάνο και σαξόφωνο.
Το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ καλό με το μπάσο να μην υστερεί πουθενά και να έχει πολύ μεγάλο σώμα, και το λέω αυτό χωρίς καμία υπερβολή. Τα ντραμς επειδή δεν κοπάναγε ο ντράμερ το ταμπούρο χωρίς να υπάρχει αύριο, ήταν μια χαρά με πολύ καλά δυναμικά και πολύ καλή ανάλυση (οι μπακέτες είχαν ξύλινο tip και το καταλάβαινες από τον ήχο που έκανε το ride). Πιστότητα και στο πιάνο/σαξόφωνο.

Με λίγα λόγια, το σύντομο άκουσμα αυτού του δίσκου έδινε την εντύπωση του live, χωρίς ενίσχυση, unplugged. Και ναι, τα ξέρω αυτά τα όργανα πολύ καλά.

Προφανώς moby δεν θα έβγαινε από το 6.5άρι, αλλά το συγκεκριμένο setup, στο σύντομο αυτό χρονικό διάστημα που το άκουσα ήταν live-like.
 


Μηνύματα
460
Reaction score
199
Δεν μετρήσαμε Κώστα. Με το μάτι, το τρίγωνο ακρόασης φαινόταν ισοσκελές κι όχι ισόπλευρο.
Δεν ήταν ισόπλευρο και ήταν ισοσκελές;

Θα το πληρώσεις ακριβά το λάθος. :drinks:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Κανα metal παίξατε;
Όσο ήμουν εκεί, όχι κι είμαι σίγουρος ότι δεν έπαιξαν ούτε αφού έφυγα. Την επόμενη φορά θα είμαι καλύτερα προετοιμασμένος!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.427
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top